Társasházak jogásza!


Tomi8822 # 2023.05.31. 21:19

Ezek alapján, akkor nem csak a szavazati jog megvonás szabálytalan, hanem a közgyűlés nem is hozhatott volna a tárolók vonatkozásában költségmentességről szóló határozatot, tehát akkor a tároló tulajdonosának is fizetni kell.

Köszönöm a kimerítő válaszokat.

drbjozsef # 2023.06.01. 05:33

Tomi8822,

Nem, nem, nem pontos ez így.
A Tht alapvető szabálya, hogy mindenki a tulajdoni hányada alapján szavaz, a határozatképességet, költésgviselést, teher vállalást, mindig az ÖSSZES tulajdoni hányadhoz viszonyítva határozza meg valamekkora aránnyal. Ettől eltérni szerintem nem lehet, ezt jól érted.

A Tht. (csak) főszabálya az, hogy mindenki a tulajdoni hányada alapján járul hozzá a közös költség viseléséhez (24.§(1) és (2)). A közgyűlés hozhat ettől eltérő számítási módot, de azt az SZMSZ-ben rögzíteni kell, csak úgy érvényes. És persze bármikor meg is változtatható az ÖSSZES tulajdoni hányad egyszerű többségével (ami NEM a jelenlévők sima többsége!).

Nálatok ha jól értem ez nincs benne az SZMSZ-ben, de évek óta mégis így fizet mindenki, ez azért a ráutaló magatartás tipikus esete. Ugyanakkor, te most a legközelebbi közgyűlésen bemutathaod a szabályokat, és kéred a fizetési szabályok megbeszélését, eldöntését, SZMSZ-be foglalását. Ha ez nem történik meg, akkor kijelented, hogy te a saját tulajdoni hányadod arányában fizetsz ezentúl (kevesebb) közös költséget, ahogy a Tht. azt előírja főszabálynak. Valamint, felhívod a figyelmét - ami neked hátrányos lesz, ha nincs tárolód - a közgyűlésnek, hogy a szavazást az ÖSSZES tulajdoni hányad szerint kell számolni, ha ettől eltér a közgyűlés, akkor a helyi jegyzőnél törvényességi felügyeletet fogsz kérni minden egyes közgyűlési határozatra.

Tomi8822 # 2023.06.01. 07:34

drbjozsef

Igen, jól érted, pontosan így van. Született egy közgyűlési határozat a tárolók közös költségére vonatkozólag, de nem lett az SZMSZ-be foglalva.

Köszönöm, így már minden pontosan érthető.

laci100 # 2023.06.01. 11:02

Köszönöm a válaszokat, különösen Majordomusnak.

drbjozsef-nek: Lemondáskor nem áll fenn a 90 napos kötelezettség (mint Majordomus is írta).

osztap-nak: Szerződésünk nincsen a közös képviselővel (nem kötelező). A közös képviselőség az egy tisztség, ami megválasztás útján gyakorolható.

Részemről lezárhatjuk ezt a témát azzal, hogy a társasházi törvény súlyosan hiányos, mert megengedi a közös képviselő azonnali hatályú lemondását. Ez súlyosan hátrányos a társasházak számára.

drbjozsef # 2023.06.01. 11:13

laci100,

Csak írsz, nem olvasol?
Te tudod.

osztap # 2023.06.01. 15:54

Szerződésünk nincsen a közös képviselővel (nem kötelező).

Szerintem pont ezért van most problémátok.

Szomorú örökös # 2023.06.01. 16:01

osztap

Szerintem pont ezért van most problémátok.

Szerintem meg ha az összes lakó ilyen, mint Laci, akkor valahol meg tudom érteni a közös képviselőt.
És nagyon remélem, hogy sokáig még így marad a THT, hogy az ilyen házaktól gyorsan meg lehessen szabadulni.

Szomorú örökös # 2023.06.01. 16:12

laci100
a társasházi törvény súlyosan hiányos, mert megengedi a közös képviselő azonnali hatályú lemondását.
Ez súlyosan hátrányos a társasházak számára.

Ha a képviselő lemondását korlátozná, az lenne igazán súlyosan hátrányos, főleg az ilyen házaknál, mint a tiétek. :-D

Majordomus # 2023.06.01. 19:24

Úgy gondolod hogy ti bármikor kirúghatjátok a képviselőt,de forditva meg addig dolgozzon mig ti kegyeskedtek elfogadni a lemondását majd a nyári nyaralások után esetleg kerestek valaki mást?

Majordomus # 2023.06.01. 19:32

"Szerződésünk nincsen a közös képviselővel (nem kötelező).”

Ha külsős vállalkozóként dolgozik akkor bizony kötelező!

Ha a házban lakik és tulajdonos akkor is kell legalább egy megbízási szerződés amire felveszi a fizetését.

Szomorú örökös # 2023.06.01. 20:03

Majordomus

Úgy gondolod hogy ti bármikor kirúghatjátok a képviselőt,de forditva meg addig dolgozzon
mig ti kegyeskedtek elfogadni a lemondását majd a nyári nyaralások után esetleg kerestek valaki mást?

Az a legnagyobb gond, hogy ha ennek a háznak híre megy a hivatásos képviselők között,
akkor nagyon nagy bajban lesznek, mert nem találnak senkit, aki elvállalná a házukat.

Majordomus # 2023.06.03. 19:47

Ha kisváros,akkor terjed a hír mint a lepra.
.
Esetleg Laci elvállalja...

Szomorú örökös # 2023.06.04. 06:10

Majordomus

Esetleg Laci elvállalja

Előtte viszont módosíttatja a társasházi törvény, hogy az ne okozzon hátrányt...na nem neki persze, hanem a társasháznak. :-D

Majordomus # 2023.06.04. 19:15

Októberben lesz új törvény....

Tomi8822 # 2023.06.07. 15:00

Kedves Fórumozók!

Egy hete már kérdeztem itt társasházi témában, és nagyon hasznos válaszokat kaptam. Most két újabb kérdésem merült fel:

1.
A Tht. 48 § szerint a közös képviselő éves elszámolása tartalmazza: „a közösség tulajdonát képező vagyontárgyak tárgyi-eszköz leltárát”.
Ilyet társasházunknál (32 lakás) még sosem láttam.
Erre nem találok pontos iránymutatást, hogy ennek mit kellene tartalmaznia?
A kukát, fűnyírót, létrát stb? de pl. a lépcsőházi korlát is közös tulajdon.

2.
Iratbetekintési jog:
Amennyiben valaki nem szvb tag, akkor a társasház irataiba milyen betekintés joga van?
A korábbi fórumbejegyzéseket átnézve ellentmondásos véleményeket találtam.
Jelen esetben olyan iratbetekintésre gondolok amikor egy vélhető szabálytalanság miatt szeretnék dokumentumokat megnézni (és nem csak öncélúan nézegetni).
Erre van lehetőségem, vagy csak az szvb-nek?

Köszönöm
T

Szomorú örökös # 2023.06.07. 16:27

Tomi8822

A Tht. 48 § szerint a közös képviselő éves elszámolása tartalmazza: „a közösség tulajdonát képező vagyontárgyak tárgyi-eszköz leltárát”......Erre nem találok pontos iránymutatást, hogy ennek mit kellene tartalmaznia? A kukát, fűnyírót, létrát stb? de pl. a lépcsőházi korlát is közös tulajdon.

Ne keverd a közösség tuladjonát képező vagyontárgyakat a közös társasházi tulajdonnal (special a korlát nem vagyontárgy, hanem egy, a házba beépített egység).

Jelen esetben olyan iratbetekintésre gondolok amikor egy vélhető szabálytalanság miatt szeretnék dokumentumokat megnézni

39. § (3) A jegyzőkönyvbe bármely tulajdonostárs betekinthet, és arról – a másolási költség megfizetésével – másolatot kérhet.
45. § (2) A Közgyűlési Határozatok Könyvébe bármely tulajdonostárs betekinthet és a határozatokról – a másolási költség megfizetésével – másolatot kérhet.

Tehát nem az van, mint sokan gondolják, hogy bemennek és bármilyen iratba betekinthetnek, arról akár fotót is készíthetnek.

osztap # 2023.06.07. 17:48

Tehát nem az van, mint sokan gondolják, hogy bemennek és bármilyen iratba betekinthetnek

Sajnos vagy szerencsére: de, az van. Kivéve, ha az SZMSZ korlátozza. Nem a társasházi törvény, hanem a Kúria elvi döntése alapján.
https://kuria-birosag.hu/…osegu-ugyrol

Persze, előfordulhat, hogy a közös képviselő akkor sem enged betekintést, ha a fentiek szerint kellene. Akkor marad a per.

Tomi8822 # 2023.06.07. 18:39

Köszönöm a válaszokat

Az első kérdésem vonatkozásában, ha jól értem, akkor a közösség tulajdonát képező vagyontárgyak akkor a kuka, fűnyíró, öntözőslag stb., melyek a társasház üzemeltetése során keletkeztek. Ezekről kellene leltárnak lennie.

Majordomus # 2023.06.07. 19:10

Igen. Továbbá tűzoltókészülékek szivattyúk öntözőberendezés,hidroprés pet palackhoz takarítóeszközök stb.

A kuka nem jó példa mert az a szolgáltatóé és az ürítésért fizetsz.

Szomorú örökös # 2023.06.08. 04:10

Majordomus

A kuka nem jó példa mert az a szolgáltatóé és az ürítésért fizetsz.

Ez nálunk csakis a szelektív kukára és a zöldhulladékos kukára igaz, azokat valóban a szolgáltató adta.
A kommunális hulladék-kuka az az enyém, nekem kellett megvennem.

drbjozsef # 2023.06.08. 05:07

osztap,

Erősíts meg, hogy jól értem a Kúria határozatát : ha másolatot kérek, akkor ki kell takarni a személyes adatokat. De egyébként tetszőlegesen készíthetek jegyzeteket. Ez nem ellentmondás?

Majordomus # 2023.06.08. 19:52

Sz.örökös
minden megyében és városban más a szabályozás.

Ha eltörik, nálunk díjmentesen cseréli a szolgáltató.

drb..
Nem.
Eleve a kitakart személyes adatokkal kapod meg az irományt.
Arról jegyzetelhetsz.
Van erre bevált technikai gyakorlat.

drbjozsef # 2023.06.09. 05:12

"Van erre bevált technikai gyakorlat."

Mondj egyet.

Szomorú örökös # 2023.06.09. 05:34

drbjozsef

Pont volt itt olyan okos fórumozó, aki úgy gondolta, hogy bemegy a közös képviselő irodájába és kedvére fotózza majd az ott látott dokumentumokat. Aztán csodálkozott rajta, hogy nem akarja neki megengedni mindezt a kk. Nyilván pont ilyen okokból kifolyólag, mert nem volt biztosítva így a GDPR szabályok betartása.

drbjozsef # 2023.06.09. 05:38

Ez most hogy jön ide?
Ez nem volt kérdés. Nem fotózhatja le, oké, kap másolatot, kitakart személyes adatokkal.
De ha másolatot nem kér, megnézheti a szerződéseket, és jegyzetelhet belőle.
A kk már ehhez is csinál kitakart másolatot? De hát az pénzbe kerül, ki fizeti meg? A kk?
Ha mindenfélét eleve kitakar, ki hiszi el, hogy az igazi szerződés másolatát látom, és mást nem változtatott meg benne?