Ingatlanügyek


Northface # 2017.07.06. 13:25

Sziasztok, kulcsszavak: ingatlanvásárlás, letéti számla.

Adott egy hitellel terhelt ingatlan, amire megírtuk az adásvételi szerződést, majd az aláírása után a hitelösszeget az ügyvéd letéti számlájára utaltam, megbízva, hogy ő teljesítse a bank felé a végtörlesztést. Ez egy pénteki napon volt, az eladó (hitel birtokosa) bement a bankba hitelzárást kérni, és megjelölte rákövetkező hét keddi napot, mint teljesítést az utalásra. Elméletileg az összeg kedden fél4-kor el is lett utalva a hitelvezető bankhoz, gyakorlatilag még mindig nincs ott a számlán - ez másfél hét.

Az ügyvéd folyamatosan azt mondja: majd holnap már ott lesz, ennyi és ennyi a lekönyvelési/átfutási idő. Kértük tőle az átutalás bizonylatát, ami már elég lenne a záráshoz, de nem küldött semmit, mert elméletileg nem olyan egyszerű lekérni, mint egy sima folyószámlán - nem tudom mi lehet a különbség? Azóta eltelt 1 hét és még mindig semmi, a pénz nem érkezett meg a hitelszámlára, nem tudja kérni az eladó a hitel zárását és áll az egész folyamat, ettől is függ a fennmaradó részre beadott hiteligénylésem elbírálása.

Lehetséges, hogy ilyen nehezen megy egy összeg elutalása a letéti számláról? Lehetséges, hogy nem lehet róla bizonylatot kérni? Vagy szimplán csak nem lett elutalva a pénz a letéti számláról?

Mit tehetek?

MajorDomus # 2017.07.05. 21:44

Tegyél,egy ajánlatot az 1/5 részre és alkudozzatok!

Zöldövezeti11 # 2017.07.05. 03:10

kungsbacka !

az 1/5 részt kérvényezhetem a jelképes összegért való vásárlást jogi úton?

Bárki bármit kérvényezhet, na de kitől ?
A jóistentől ?

A bíróság nem fogja helyettetek eladni. Az legföljebb árverést rendel el.
Abból mid a ketten rosszul jöhettek ki.
Mondjuk te benne laksz az ingatlanban így előbb utóbb csak rájön az 1/5 tulajdonrészes, hogy sokat nemért a tulajdonrészével tehát eladja neked.
De nem tudjuk a egyenlőre mi az az irreális ár.
Meg hogy mi az a jelképes összeg ??
Ki kell várni a végét !

Amúgy volt már hagyatéki eljárás ? ott kellett volna az igényt a tartásra, annak ellenértékére bejelenteni.
mivel te ápoltad nyilván azért részesültél a 4/5 részben. Vagy nem, de akkor is az 52 évből pl. a feléért csak járt volna valami lakáshasználati díj. Nyilván nem fizettél semmit csak az ápolással egyenlítetted ki.
addig kell közelíteni a két ajánlatot egymáshoz amig megegyezés nem lesz. azzal a te 'jelképes' összegedet és az ő 'irreálisan magas ' árát.
Mondjuk lehet hogy az 1/5 -ös a jelképes összegedet pofátlanul kevésnek itéli !

MajorDomus # 2017.07.04. 20:59

Ha tanukkal tudod bizonyitani a ráforditást,akkor még nincs veszve az ügy!

nonolet # 2017.07.04. 19:07

A piaci áron fogja értékelni a bíróság, természetesen.

-

"számla nélkül de jól láthatóan."

Hiba.

Akkor kb. buktad is...
Ha beakarnád számíttatni, de
legalábbis bizonyítanod kell erősen.

Végül akár még többet is fizethetsz a részért, mert többet ér.

-

Ha csak ilyen egy millió körüli tétel.
Akkor lehet jobban megéri megvenni drágán is...
Kerül amibe kerül.

Mennyi a felár szerinted?
A reális piaci árhoz képest.

kungsbacka # 2017.07.04. 14:05

Köszönöm Mindenkinek a válaszokat.
Ha pert indítok a közös tulajdon megszüntetésére, és az ő által megkapott birtokolt örökösödési papírokon az 1/5 rész 850.000 ftra lett meghatározva, vajon mennyit fog a bíróság megállapítani? Perköltség kb. mennyi lehet? Nem is értem a becsült értéket, hiszen becsüs itt nem járt.
Megjegyzem az ingatlan már összedőlt volna, ha én nem költök rá....számla nélkül de jól láthatóan.

MajorDomus # 2017.07.03. 22:15

Egyszerübb pert inditani,s megszüntetni a közös tulajdont!

nonolet # 2017.07.03. 19:27

Mivel én lakom benne"
Ez esetben kérhet tőled a 1/5 részre használati díjat.
Mivel az ő részét IS te használod, ő meg nem.
(5 évre visszamenőleg is kérheti)"

-

Mármint, HA te nem engeded neki
ő is használni a közös tulajdont...

Mivel mindegyik tulajdonostársat
megilleti
az egész tulajdon használata és birtoklása
a többi tulajdonos társ
érdekeinek sértése nélkül.

nonolet # 2017.07.03. 19:12

"Az elbirtoklás szóba sem jön.
Hisz tudod hogy idegen tulajdon."

Ráadásul gondolom az öröklése sem régebbi még 15 évnél...

nonolet # 2017.07.03. 19:11

Csak megvenni tudod,

  • ha eladja, akkor azon az áron

vagy

  • pert indítasz "közös tulajdon megszüntetése" iránt

és majd azon az áron amit a bíró ítél...
(+ perköltség persze)

-

Az elbirtoklás szóba sem jön.
Hisz tudod hogy idegen tulajdon.

-

"Milyen jogai vannak az ő 1/5 részével?"

Pont mint neked >> tulajdonos társ.
Használhatja az 1/5 részét, bármikor, szabadon.

-

"Mivel én lakom benne"

Ez esetben kérhet tőled a 1/5 részre használati díjat.
Mivel az ő részét IS te használod, ő meg nem.
(5 évre visszamenőleg is kérheti)

-

"Mivel én ápoltam akitől ő örökölte "

Nem ide tartozó témakör...mindegy.
Azzal kellet volna rendezni, akit ápoltál, amíg még élt.
Utólag... már a veszett fejsze nyele.

Illetve esetleg!!! a hagyatékin élhettél volna igénnyel.
De ez sem biztos, erősen a körülmények függvénye.

kungsbacka # 2017.07.03. 14:53

Elbiroklás?

Vidéki kis értékű ingatlanról van szó. Én ( 52)lakom benne már születésem óta. Tulajdoni hányada: 4/5. A fennmaradó 1/5 rész sajnos öröklés révén számunkra idegen emberhez került aki sajnos nem akar megválni a tulajdonában lévő kicsiny hányadtól. Vagyis igen, de irreális áron.
Kérdésem:

  • Milyen jogai vannak az ő 1/5 részével?
  • Mivel én lakom benne elbirtoklásról lehet-e szó?
  • Mivel én ápoltam akitől ő örökölte az 1/5 részt kérvényezhetem a jelképes összegért való vásárlást jogi úton?

Köszönöm

drbjozsef # 2017.07.03. 10:53

Jaj, bocsánat, már megint megkavarodott a fejem.

Drágábban vettél, mint eladtál, tehát van illeték, nyilván. Ha egy éven belül volt, akkor a 4 milliót szerintem levonhatod.

Az első lakáshoz jutás kedvezményét passzolom, szerintem nem veheted igénybe, ha legalább egy lakás, akár örökölt, van a neveden, amiben legalább 50% részed van.

Részletfizetést viszont biztos érdemes megpróbálni, mert ott vesztenivalód nincs, méltányosságból elengedés nagyon ritka, de a részletfizetés az simán szokott menni, hozzádvágnak 6-12 csekket, oszt kész. Csak ne késs vele.

drbjozsef # 2017.07.03. 08:26

Ha 1 éven belül többért vettél, mint eladtál, nincs illeték, így nincs mire kedvezmnényt nézni.

Northface # 2017.07.03. 07:27

De hidd el le tudom, mert 1 éven belül történt az eladása és a mostani vétele! Ebben az egyben biztos vagyok, hogy működik...

Nagyszülői és szülői öröklés miatt 50%-ot meghaladó tulajdonhányadom is van, úgyhogy mindenképpen bukó a dolog, ahogy nézem...

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.03. 07:13

ahol ugye ezt a 4 milliót le tudom írni az illeték alapból.
Dehogy tudod!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.03. 07:11

A (6) és (15) bekezdés alkalmazásában első lakástulajdont szerzőnek az minősül, akinek nincs és nem is volt lakástulajdona, lakástulajdonban 50%-ot elérő tulajdoni hányada, lakástulajdonhoz kapcsolódó, az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett vagyoni értékű joga. A kedvezményre való jogosultság megállapításánál figyelmen kívül kell hagyni az özvegyi haszonélvezeti joggal terhelt, továbbá az olyan lakástulajdont, amelyet nagykorú vagyonszerző esetén a nagykorúság elérését megelőzően idegenítettek el.

Northface # 2017.07.03. 06:49

Sziasztok, segítsetek lécci értelmezni a 35 év alatti, 15M Ft-ig első lakás vásárláshoz kapcsolódó illeték kedvezményt az én esetemben.

Volt egy 5 éve vásárolt, bőven 15M feletti ingatlanban mintegy 4 millió forintos tulajdonrészem. Ezt kivásárolták tőlem, most vettem egy 15M alatti lakást, ahol ugye ezt a 4 milliót le tudom írni az illeték alapból.

Számít-e, hogy ez az első 100%-os tulajdonú ingatlanom, vagy igazából nem foglalkoznak vele és buktam az illeték kedvezményt? Érdemes egyáltalán megpróbálni, vagy teljesen fölösleges? A részletfizetés is esételen?

MajorDomus # 2017.07.02. 21:35

A macskák alomtálcát használnak!

Zöldövezeti11 # 2017.07.02. 18:10

A macska szar viszont veszélyes hulladék, még szerencse , hogy a macsekok jól neveltek, mindig elvonulva végzik a dolgukat.
Az ebek már nem annyira, azok az igazán veszélyesek !!

drbjozsef # 2017.07.01. 19:16

Hát az biztosan nem veszélyes hulladék. Simán páralecsapódás, nincs benne semmi, ami a klímából jönne, semmi köze, és nem is találkozik a klíma hűtőközegével. A hűtés mellékterméke, hogy kicsapódik a benti levegőből a pára, ezért azt ki kell vezetni a berendezésből. Sima víz.

Nem tudom mi a szabályzás, elvileg el kellene vezetni, de ha ezzel nem okoz gondot, szerintem nem sok helyen foglalkoznak vele. Talán a jegyzőnél birtokvédelem, ha a Te területedre esik, de ha közterületre, akkor legfeljebb bejelentést tehetsz.

Zöldövezeti11 # 2017.07.01. 14:45

miközben azt olvasni, hogy ez veszélyes hulladéknak minősül, és csak csatornába szabadna vezetni.

Mármint a klímából kíjővő kondenzátum.

Ez egyszerűen nem igaz !

Sipi88 # 2017.07.01. 14:03

Üdvözlet!

Nemrégen vásároltunk egy ingatlant, amelyen az eladó által igényelt hitel miatt jelzálog van bejegyezve. A hitelét kifizettük, most a banktól várjuk a törléshez szükséges dokumentumot, hogy az eladó beszerezze, viszont azt mondja, hogy még nem kapta meg. Két hete húzódik.

Mennyi időbe szokott ez kerülni általában egy banknak?

Attól tartok az eladó húzza az időt!

Köszönöm a választ!

kötelezett # 2017.07.01. 12:53

Üdv!

Klímák kondenzvizének elvezetéséről mi és hogyan rendelkezik? Van-e konkrét szabályzat erre vonatkozólag, csak nem ellenőrzi senki?
Mindenhol falból kivezetett cső van, és onnan csöpög az utcára, miközben azt olvasni, hogy ez veszélyes hulladéknak minősül, és csak csatornába szabadna vezetni.
Konkrét problémám, hogy földszinten lakok és az ablakom alatti betonra csepeg. Ha szólok a szomszédnak, biztos azzal jönne, hogy mindenhol így van, é biztos csak irigy vagyok, hogy neki van klímája. Kötelezhetőek-e a társasházi lakók legalább egy közös ereszcsatorna létesítésére, amiben csöpögés nélkül vezetik le a kondenzvizet a talajszintre?

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.01. 12:01

A lakáshasználati jog értéke rá eső részének a megtérítése akkor is megilleti a lakásból (nem önként) távozó házastársat, ha az utolsó közös lakóhelyül szolgáló ingatlan a másik házastárs különvagyona.

drbjozsef # 2017.07.01. 11:33

katinka,

Ha a lakás a férjed különvagyona (házasságotok ill. együttélésetek előtt szerezte, vagy az alatt örökölte/ajándékba kapta), akkor sok mindent nem tehetsz. A váláskor kérhetsz valamennyi pénzt, ha költöttetek rá közösen valamilyen nagyobb értéknövelő beruházást (felújítások, állagmegóvások nem számítanak).

Ha házastársi közös vagyonnak számít, akkor hiába van csak a férjed nevén, akkor is ingatlnnyilvántartáson kívüli tulajdonosnak számítasz. Ettől függetlenül eladhatta, de ha úgy gondolod, hogy jár belőle neked pénz (akár mert közösen vettétek, akár mert közösen fizetettek hitelt rá), érdemes ügyvédhez fordulni, aki minden körülmény ismeretében tud tanácsot adni. A válás miatt úgyis szükség lenne rá...