Ingatlanügyek


drbjozsef # 2020.11.06. 06:31

De, én értem. Te meg azt is elolvastad, hogy KI(K)NEK A JAVÁRA?
Mert TE csak ezt írtad "..."
Kihagyva a lényeget, ezzel teljesen a visszájára fordítva az egész magyarázatodat a valósághoz képest. Fuss neki előlről.

Szomorú örökös # 2020.11.06. 06:46

drbjozsef

Nekem a leírásból az jött le, hogy mindenkinek a másik tulajdonosok tulajdonára van haszonélvezete, tehát keresztül kasul van az egész bonyolítva - érthetetlen, hogy miért így kellett megoldani.

Szomorú örökös # 2020.11.06. 06:48

drbjozsef

Okés, most esett le, hogy újraolvastam és én kérek elnézést, te is olvastál már itt félre bármit is. :-)

A másik kettő tulajdonos ott lakik.....Nekik oda-vissza haszonélvezeti joguk van egymás tulajdonjogan.

Tehát megértettem, hogy csak a másik két tulajdonosra érvényes ez. :-)

alfréd245 # 2020.11.06. 09:40

Mi a teendő akkor, ha a bérbeadni szándékozó tulajdonos értetlen és a bentlakóknak elküld egy megkötött bérbeadási szerződést?

Értem, hogy érvényesen az a szerződés nem jöhet létre, de ilyenkor a bentlakó tul.társaknak mi a teendője?
A szerződést megtámadjak bíróságon, és kérik az érvénytelenítését?
Egyáltalán kell ezzel foglalkozniuk, vagy megvárják, hogy bérbeadási szándékú tul.társ bíróságra vigye az ügyet és az ellenkeresetben leirják, hogy nem történt egyhangú döntés, így érvényesen nem jöhetett létre a szerződés?
Ha nem tesznek semmit, létre tud jönni ráutaló magatartással a szerződés, vagy az írásbeli kötöttsége miatt így nem jöhet létre?

drbjozsef # 2020.11.06. 10:16

Nincs teendőjük.

Jóhiszeműségből azért visszaküldhetnek egy levelet, hogy a Ptk. által előírt határozathozatali egyetértés hiányában álláspontjuk szerint a bérleti szerződés érvénytelen.

Ráutaló magatartásról nincs szó attól, hogy kussolnak. Ha jön a bérlő, és hagyják beköltözni, az lenne a ráutaló magatartás.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.06. 10:54

Úgy irigyellek, hogy érted, mit ír. Én ezt már legfeljebb csak pénzért. Sok pénzért...

Csuklósbusz # 2020.11.08. 17:55

Az mennyire jogszerű hogy a főtáv májusban csinál egy elszámoló számlát a tavaly nyáron elolvasott értékek szerint?

Költségelosztós a távfűtés, 2019/2020 as leolvasott értékek szerint 2021-ben készül elszámoló számla és a tavalyi értékek szerint osszák szét a jövő év fűtési költségét.
Tehát ha az idén kemény tél lesz és fűtök ezerrel, jövőre meg eladom a házat akkor az új tulaj hiába zárja le az összes radiátort ő rá fog esni a nagyobb százalék és fizethet. Ez mennyire általános gyakorlat?

drbjozsef # 2020.11.09. 06:10

Csuklósbusz,

Valszeg jogszerű.

Egyébként ez a szokás, az előző év fogyasztásából interpolálják a következő évet. És igen, az időjárás tényleg változik évről évre, mik vannak.

Ahogy az áramnál, vagy a gáznál, tulajdonosváltáskor a távfűtést nem lehet elszámolni az adott időpontig? Ha van mi alapján elosztani a hőmennyiséget, akkor van külön mérőd, nem?

SündörgőSüni # 2020.11.09. 11:28

Sziasztok!

Magyar Ingatlanhitel Pénzügyi Zrt. felszámolás alatt. Régebben volt ügyletünk velük, aminek isszuk a levét a mai napig. Be kellene kérjek tőlük dokumentumokat, viszont úgy látom, egyelőre még mindig felszámolás alatt vannak, nem tudom, ki fogja átvenni vagy elindult-e egyáltalán az átvétel, lesz-e jogutód stb.
Ilyen esetben hova, kihez forduljak, hogy a szükséges dokumentumokat bekérjem?
Válaszokat előre is köszönöm!

gerbera317 # 2020.11.09. 12:21

A felszámolással való megszűnés az jogutód nélküli megszűnést jelent. Ha akarsz valamit, azt még most intézd, a felszámolót keresve!

SündörgőSüni # 2020.11.09. 13:07

köszönöm!

kates # 2020.11.09. 21:32

Üdvözlet! Ingatlanom mellett van egy önkormányzati út, ami egy vízmű védterület egy patakmeder elérhetőségét biztosítandó. A szemben lévő telek eladásra került,építkeznek rá. A z új tulaj a földutat elegyengette kavicsot szórt rá.Egy éve nekem a jegyző azt mondta a tulaj arra kapott engedélyt hogy használja az utat, a közmű bekötés után köteles helyreállítani. Én 40éve használom ezt a kis földutat pl. tüzifát itt előnyösebb beközelíteni a telkemre, mint a fő út felől. Az új tulaj viszont azt hangoskodja itt hogy még újabb kavicsréteget szór le, így aztán 1.000000ft.ez már neki. Tehát ha használni akarom az utat ezt fizessem ki. Kérhet ő útdíjat? Azt értem hogy ő pénzt költött rá, de nekem ami volt földút az is megfelelelt.Lenne vevő és kereslet a kertemre, de félek eladom, és lesz egy per amiatt hogy nemlehet bejutni a telekre vagy fizetni kell érte.


Zgh

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.09. 21:43

Ugyan.

Csuklósbusz # 2020.11.10. 18:17

Most a 2020/2021-es telet a 2019-ben történt leolvasás alapján osztják szét.

Májusban készítették az elszámolószámlát a 2019.05.01-2020.04.30-as időszakra, amelyeket a 2018.10.01 - 2019.04.30 időszakra készült költségelosztási arányok alapján számoltak el.

A kérdés hogy törvényileg, műszakilag stb lehetséges-e hogy a leolvasás áprilisban történjen meg és azalapján osszák el az akkori szezont ne 1 év késéssel?!

A távfűtést nem lehet elszámolni eladáskor mert csak évente egyszer olvassák, és csak akkor lehet elszámolni ha mindenkinél leolvassák.

Joe007 # 2020.11.10. 19:30

Sziasztok,

Ajándékozási szerződéssel átruháztak rám egy ingatlan tulajdonjogát.
Ezt követően 5 évvel tovább ajándékoztam a házastársamnak.
Megromlott a kapcsolatom azzal a személlyel akitől ajándékba kaptam.
Másoktól hallottam, hogy vissza akarja perelni, ő még a visszakövetelésre vonatkozó igényét velem nem közölte.
Szerintem csak azért, mert a tulajdoni lapon látta, hogy már nem én vagyok a tulajdonosa.

Ha az ingatlanra vonatkozóan olyan jogot alapítok, amivel én leszek a birtokolásra jogosult, pl, haszonélvezet, haszonkölcsön, haszonbérleti szerződés, az megkönnyíti a dolgát, hogy visszaperelje?
Szerintem megpróbálna fogást keresni azon, hogy elajándékoztam, de most ismét az én birtokomba került vissza.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.10. 19:49

Nem.

Hapciusz # 2020.11.10. 21:38

Kiadható e halotti anyakönyvi kivonat a lakástulajdonosnak abból a célból, hogy az elhunyt haszonélvezetét törölhesse a tulajdoni lapról?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.10. 22:02

???

Hapciusz # 2020.11.10. 22:13

kbs, igen, ez a kérdés.

A tulajdonos vételi opcióval (régi ptk szerint) szerzett meg egy ingatlant, amiben az idős eladó haszonélvezeti jogot kapott.

Miután meghalt, ez a tulajdonos kikérte a halotti anyakönyvi kivonatot. Hogyan lehetséges ez? Az ügyintéző szerint arra hivatkozott, hogy az elhunyt élettársa volt (30 évvel fiatalabb a hölgy).

Nem mellesleg még aznap a Földhivatalnál töröltette a haszonélvezetet.

Jogszerű az eljárás? Avagy hogyan csinálhatta?

Grave7 # 2020.11.10. 22:41

@Hapciusz:
Ptk. 5:147. §
(4) A természetes személyt megillető haszonélvezeti jog korlátozott időre és legfeljebb a jogosult haláláig állhat fenn.

Ha a haszonélvező meghal, a haszonélvezeti jog törlésének nincs akadálya, hiszen annak nincs már jogosultja. A haszonélvezeti jog nem örökölhető.

Én azt simán el tudnám képzelni, az ingatlanügyi hatóság kap egy szimpla levelet a tulajdonostól, hogy a haszonélvező X. napján elhunyt - ezt ellenőrzi a hatóság és törli a haszonélvezeti jogot.

Joe007 # 2020.11.11. 03:57

Még annyit pontosítanék a kérdésemen, hogy ha a tulajdonjog átruházással egyidejűleg keletkezett a haszonélvezeti vagy haszonkölcsön szerződés, akkor sem kifogásolható egy ajándék visszakövetelési perben?
Arra gondolok, hogy rosszhiszeműséggel vádolna, amiért birtokjogot szereztem közvetlenül a tulajdonjog átruházás után.

Hapciusz # 2020.11.11. 04:32

Grawe,

Oké, de a mi esetünkben az történt hogy a tulaj èlettarskent kérte ki a halotti anyakonyvi kivonatot.
Mikozben az elhunyt szintén idős testvèrének mindenféle dokumentumokkal igazolnia kellett, hogy valoban testvère az elhunytnak.
Tehát, itt a nő halotti anyakönyvi kivonathoz jutott hozzá.
A másik, hogy a hagyateki leltarhoz is kapott èrtesitèst, amire nem válaszolt és emiatt nem folytatták le az eljárást, mi hiába kèrtük.
Mégis mi köze annak a nőnek a hagyatèki eljáráshoz is?meg a halotti anyakönyvi kivonat kiadásához?

Szomorú örökös # 2020.11.11. 05:45

Hapciusz

Elfelejted, hogy - ha jól értettem a leírást - ő a tulaj és jogosan kérte ki a haszonélvezeti jog törléséhez. Nyilván nem úgy kérte ki a halotti anyakönyvi kivonatot, hogy ő a volt élettárs és ezért kéri, hanem azért, mert töröltetni szeretné a földhivatalnál a haszonélvezeti jogot.

Szerintem téged az zavar, hogy az élettársé lett az ingatlan.

gerbera317 # 2020.11.11. 08:06

Mégis mi köze annak a nőnek a hagyatèki eljáráshoz is?
Azt a közjegyző fogja tudni. Mi honnan tudhatnánk? De a te előadásod alapján nincs hozzá köze.
Mégis mi köze annak a nőnek ... a halotti anyakönyvi kivonat kiadásához?
Szüksége volt rá a földhivatali ügyintézéshez.
arra hivatkozott, hogy az elhunyt élettársa volt (30 évvel fiatalabb a hölgy)
Nem lehet, hogy tényleg élettársa volt? OFF Tudott élni az öreg... ON

drbjozsef # 2020.11.11. 11:14

Hapciusz,

Ha "hivatkozott" is arra, hogy élettárs, feltehetőleg nem ezen minőségéért kapta meg a kivonatot. Elég egy tulajdoni lapot felmutatnia, azon rajta van hogy tulajdonos, és az elhunyt haszonélvezeti joga is : ez igazolja, hogy a földhivatali eljárás miatt jogos érdeke a kivonat megkapása.