Ingatlanügyek


drbjozsef # 2021.01.31. 16:13

Fctamas,

Természetesen meg lehet támadni, semmissé is lehet tenni, ha olyan törvényi ok áll fent, ami ezt igényli.

De ez nem kívánságműsor. Konkrét ok kell. Van ilyened?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.31. 17:39

Hát meggondolta magát. Mér, az nem elég?

Fctamas # 2021.02.02. 14:59

Tisztelt drbjozsef!

Köszönöm szépen a válaszát!
A további kérdésem az lenne,hogy mik azok a törvényi (törvénybe ütköző) okok amelyek mentén ez a folyamat elindítható?
Illetve ennek van bármilyen határideje?

Üdvözlettel: Ferenczi Tamás

gerbera317 # 2021.02.02. 15:06

mik azok a törvényi (törvénybe ütköző) okok
Például előadod, és a végsőkig ragaszkodsz hozzá, a szerződéskötés előtti megtekintéskor egy kisebbfajta Versailles-i kastélyban vezettek körbe, míg a kulcs átadásakor már csak egy fabódé állt a helyén. Az nem hátrány, ha a tükörteremről készített fotókat be tudod mutatni.

Fctamas # 2021.02.02. 15:17

Tisztelt gerbera317!

Köszönöm szépen a válaszát!
Jogos a felvetése,és a tanácsa,viszont az adásvételi szerződésben van egy külön pont erre irányulva,hogy az ingatlant megtekintettem,annak összes helységébe betekintést nyertem,továbbá teljes körűen tájékoztatva lettem,melynek a végén zárómondatként az szerepel,hogy kijelentem,hogy az ingatlan a vételi szándékomnak teljesen megfelel!
Ezt követően is van helye ennek a dolognak?

Továbbá az lenne még a kérdésem,hogy magának az ingatlan adás vételi szerződésnek van megtámadási határideje?

Válasz(ukat) előre is köszönöm!

gerbera317 # 2021.02.02. 16:13

Nincs semmilyen határidő. A szerződés a felek egyező akaratával, a jogorvoslat szándéka nélkül jött létre, tehát nincs lehetőség azt megtámadni. Itt arról van szó, hogy valamelyik fél meggondolta magát, és követeli az eredeti állapot helyreállítását. Ha ezt a másik fél nem akarja, akkor végső soron a bíróságnak kell kimondania, hogy helyre kell-e azt állítani. Erre az esély kb. nulla, de amolyan igazi, mindenféle tizedesvessző nélkül.
Ha a vevő gondolta meg magát, többre megy, ha elkezdi hirdetni az ingatlant. Kevesebbet veszít így, mint egy esélytelen perrel.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.02. 16:24

Na most akkor ide is be kellene másolnom, amit a jogi alapismeretek oktatásáról a másik rovatban írtam.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.02. 16:26

Száz évvel ezelőtt a legbutább analfabéta parasztember is tudta, hogy ha valamire kezed adott, akkor az meg van kötve.

(Megérett ez a világ a pusztulásra.)

david1111 # 2021.02.03. 08:50

Kedves Hozzáértők!

Közművesítéssel kapcsolatban merült fel bennem egy kérdés. Van egy nagyobb terület, körülbelül 100-150 darab építési telekkel. Egy ember összefogta az egész munkálatokat és beindult a közművesítési folyamat. Ugye a területen jelenleg nincsenek közművek, szóval messzebbről kell idehozatni, ami nyilván többletköltség. Jól gondolom, hogy ha a telektulajdonosok közül 90%-a beszállt a közművesítésbe, akkor lényegében az a 10% járt jól aki nem, mivel az ő telkük előtt is el kellett húzni a csatornát, vizet, áramot és ezek után ők már olcsóbban rátudnak csatlakozni a későbbiek folyamán? (Én a 90%-ba tartozom, ez puszta kiváncsiság)

Köszönettel,
Dávid

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.03. 10:03

Nem közműtársulásban kellene ezt csinálni?

Vivi97 # 2021.02.03. 10:08

Tisztelt Szakértők Fórumozók!

Az alábbi probléma merült fel nálunk.
Néhány évvel ezelőtt a szüleim vettek egy ingatlant. A tulajdonosa én vagyok és a testvérem 1/2-1/2 arányban. A szüleim pedig az ingatlan felett rendelkeznek, mint haszonélvezők.
A párommal, leendő férjemmel be szeretnénk költözni az ingatlanba, de a fent említett tulajdoni és haszonélvezői jogok őt zavarják. Kijelentette, hogy ő ilyen házba nem akar beköltözni, ahol neki nincsen semmi joga. Felújítás előtt állunk, így költeni is kell a házra. A párom azt mondta nekem, hogy nem szeretne olyan ház felújítására költeni, ahol neki nincsen semmi joga. Azért is, mert a későbbiekre gondolván, ha esetleg elválnánk, akkor az ő pénze, amit a házba belefektetett el is veszne, mivel nincsen semmi tulajdoni joga a ház felett.
A szüleim persze nem teljesen értenek vele egyet, mivel azt az ingatlant nekem és/vagy a testvéremnek szánták. Ezt előre nem tudták még, hogy melyik gyermekük fog először házasodni és összeköltözni a párjával. És azt sem szeretnék, hogy az ő pénzük, amit a házba eddig belefektettek elvesszen, pont egy válás kapcsán, mivel a másik fél ragaszkodik ahhoz, ami őt megilleti.
Remélem érthetően tudtam vázolni a történteket.
Hangoztak már el eddig olyan variációk, hogy a párom kifizetni a testvéremet, így akkor én a párommal 1/2-1/2 arányban lennénk tulajdonosok. Vegyünk fel esetleg hitelt és közösen vegyünk a párommal egy házat. De én nem szeretnék hitelt felvenni. A szüleimtől én már megkaptam azt a nagy segítséget, hogy vásároltak egy ingatlan, szeretnék is élni a lehetőséggel. Mivel ezt nem mindenki mondhatja el, hogy ekkora segítséget kapott a szüleitől.
A szüleim hajlanának arra a megoldásra, hogy a testvéremet kivennék, mint tulajdonos, így csak én lennék 1/1 arányban.
Tanácstalan vagyok, valamilyen szempontból értem a párom felvetését. Viszont a szüleimmel is egyetértek.
Segítséget szeretnék kérni, ki mit tudna ebben az esetben javasolni?

Köszönettel,
Vivien

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.03. 10:15

Nem jogi kérdés ez.

gerbera317 # 2021.02.03. 10:16

Kössön a jópofa párod használati szerződést a haszonélvezőkkel, és azzal máris megszűnik az, hogy "neki ott nincsen semmi joga". A tulajdonosokkal pedig kössön egy olyan szerződést, hogy érdekmúlás (pl. válás) esetén az ingatlan fejlesztésére költött - igazolható - kiadásait visszakövetelheti a tulajdonosoktól. Tulajdonjogot ne engedjetek neki!

drbjozsef # 2021.02.03. 10:57

Vivi97,

Minekután nem albiba költöznétek, kérdezd meg tőle, hogy mennyi díjat szándékozik fizetni a lakás használatáért a szüleidnek? Hiszen neki nincs benne pénze, olyan, mintja bérlő lenne, nem?

pkpk # 2021.02.03. 11:09

Tisztelt szakértők!

Adott egy két szintes családi ház, amelynek a tetőtere nincsen beépítve. A ingatlan a szüleim tulajdonában van.
Én és a férjem szeretnénk beépíteni.
Van egy testvérem.
A kérdésem, hogy milyen papírt kellene írnunk, hogy a későbbi (reméljük nagyon soká) öröklési időszakban a felső általunk beépített rész ne közös legyen.
A testvérem már most mi dta, hogy nyilván nem tart rá igényt, hiszen mi fizetjük. De azért szeretném ha erről lenne valamelyes papír, megállapodás.

Válaszukat előre is köszönöm!

drbjozsef # 2021.02.03. 11:39

pkpk,

Nem kell erre külön papír a testvéreddel.

Ha most 1/2-1/2 a szüleid tulajdona, és mondjuk a mostani érték feléért húztok rá egy emeletráépítéses önálló lakást, akkor 1/3-1/3 lesz a szüleidnek, nektek meg lesz 1/6-1/6.

Vagy bármilyen arány.

A ráépítéssel tulajdont szereztek az ingatlanon.

A szülőkkel érdemes kötni egy használati megosztási szerződést, lehetőleg ügyvéd közreműködésével (ha hitel, csok, egyéb támogatás is lesz, akkor ez kötelező is).

Öröklésnél nektek marad az 1/6-1-6 részetek, és te örökölsz még hozzá a szüleidtől.

fercsu # 2021.02.03. 17:57

Tisztelt szakértő!
Segítséget szeretnék kérni.

Adásvételi szerződés részlete:

"A szerződő felek rögzítik hogy a jelen jogügylet tárgyát képező ingatlan birtokába vevők a teljes vételár megfizetését követő 45 napos határidőn belül de legkésőbb 2021.04.30. napján lépnek ekkortól húzzák az ingatlan minden hasznát és viselik az azzal kapcsolatos közterheket közüzemi költségeket."
A kérdés az lenne hogy mikor kell kiköltözni mert mi április 30. Szeretnénk
De a kifizetés várhatóan a Bank jóvoltából hamarabb végbe megy kb február közepén és a vevőnk a 45. napon szeretne birtokba venni az ingatlant volt még egy kikötés hogy kinem költözés esetén kötbért kell fizetnünk. Válaszát előre is köszönöm

Kogeza # 2021.02.03. 18:16

Ha már február közepén utal a bank, akkor attól számítottan legkésőbb a 45. napon belül költöznötök kell, és a vevő birtokába kell adnotok az ingatlant.

fercsu # 2021.02.03. 18:52

Köszönöm a választ.
Kérdezni szeretném hogy legkésőbbi kiköltözési idő pont szerződés szerint 04.30. Semmi kép sem érvényesíthető?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.03. 19:06

Vald be, hogy nem erősséged a logika. És a szövegértés sem.

fercsu # 2021.02.03. 19:52

Köszönöm az okos hozzászólást.

Grave7 # 2021.02.03. 20:01

Ha április 30. előtt nem szeretnétek kiköltözni, akkor a szerződésbe is ezt kellett volna beleírni.
A 45 nap utáni bennmaradásotok a vevő jóindulatától függ.

csubuka # 2021.02.03. 21:30

Kedves Fórumozók!

Az, hogy egy külterületi telek "erdő" vagy "kertes mezőgazdasági" besorolású az főképp a beépíthetőségben okoz különbségetek nem (erdő akár nulla %)? Adózás és eladási nehézségek (egyiket sem kell hirdetményként kirakni stb.) tekintetében mindegy nem?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.03. 22:01

Mind a kettőt ki kell. Föld az föld.

zoltec # 2021.02.03. 22:30

Tisztelt Szakértők!
Eladtunk egy örökölt 1960-ban épült házat.A vevő megnézette vásárlás előtt a házat egy kőművessel,a szemmel látható hibák fel lettek sorolva az adás-vételi szerződésben.Most érkezett egy ügyvédi levél és egy építésügyi szakértői vélemény ,melyben felsorolják,hogy az épület alapos megbontásos vizsgálatakor találtak szakszerűtlen,1960-ban szabványtalan és helyenként gyenge minőségű anyagokból készült anyagokat,technológiákat(elektromos hálózat újra építés,víz-szennyvíz vezeték csere,belső főfal megerősítés,alap megerősítés,új kémény építés, új vízszigetelés készítés,parketta csere).Peren kívül a Ptk. 6:157 és Ptk.6:159 pontja szerint hibás teljesítés,és kellékszavatosság igénye alapján visszakérik az ingatlan vételárának az 1/3-át.Mit tanácsos ilyen helyzetben tenni? Bírósági perben mire lehet számítani? Hárman vagyunk örökösök,eladók de nekünk is nehéz közös nevezőt találni.