Ingatlanügyek


drbjozsef # 2021.10.07. 08:05

anonim,

Azt írod : 50-50% van. Akkor miért adna bármit?

Ha arra gondolsz, hogy eladjátok az ingatlant, és nem 50-50 alapon akarja a párod megosztani a pénzt, akkor egyszerű a dolgod : megmondod, hogy csak akkor írod alá a szerződést, ha megkapod a vételár felét. Különben nem.
Aztán ha van igénye, pereljen be.

anonim # 2021.10.07. 10:04

Igen, el szeretném adni a részemet, de ő nem akarja a sajátját. Sőt még az én részemből is le szeretne faragni, hogy kevesebb legyen nekem belőle. Pedig ez nem így működik. Mindent fizettem ugyanúgy mint ő. Saját részem nem tudom eladni külön? Így nem tudok megszabadulni a telektől, amire nincs már szükségem. Mit tudok tenni?

nanemaaa # 2021.10.07. 10:27

anonim
Akkor ebből vélhetőleg tulajdonközösség megszüntetési per lesz. Ott majd a bíróság ha kell elárverezteti az egész ingatlant, és a tulajdoni hányadok szerint kifizet. Persze ez mindkét fél számára kedvezőtlen lesz, mert árverezéskor ritkán kel el egy ingatlan tényleges piaci áron.

drbjozsef # 2021.10.07. 10:42

anonim,

Eladhatod a részedet a beleegyezése nélkül is, de elővásárlási joga van rá. Ebből következően, ha idegennek akarod eladni a fél telket, amivel nyilván nem megy az illető semmire, jóval piaci ár alatt tudod megtenni, amely esetben a párod élni fog az elővételi jogával, és piaci ár alatt szerzi meg. Vagyis pont úgy, mintha kevesebbet kapnál érte amikor együtt adjátok el.

Ha ez nem tetszik, akkor azt lehet, amit nanemaaa írt : pert indítasz bíróságon a közös tulajdon megszüntetése iránt. Ekkor vagy igazságügyi szakértő által megállapított áron veheti meg a párod a részedet (esetleg te az övét), vagy az egész telket árverésre bocsátják, és az árverési vevő által fizetett áron 50-50%-ban megosztoztok. Nem kell adnod neki a részedből.

Aztán utána elvileg még mindig lehetne igénye, amiért neki kellene pert indítania, de ez teljesen esélytelen egy telek esetén.

Vagy pert indítasz, vagy (valószínűleg) olcsóbban adod el, vagy nem adod el egyáltalán. Ennyi lehetőség van.

anonim # 2021.10.07. 10:47

Köszönöm szépen. Nem túl jó lehetőségek. Bár erre számítottam.

Filewalker # 2021.10.08. 06:20

Jó napot kívának mindenkinek!

A következő kérdésem volna: adott egy Önkormányzat tulajdonában lévő út. Ennek az útnak egy részét az egyik tulajdonos kb 20 évvel ezelőtt lekerítette (belóg az útba kb 1 m-re a kerítése a teljes utcafronton). Az a kérdésem, hogy az Önkormányzat tulajdonában lévő közút ezen részét el lehet-e bírtokolni, illetve ha nem, akkor az Önkormányzat milyen perrel (pl. bírtokvédelemmel?) kényszerítheti ki a bírtokba adást?
A segítő válaszokat előre is köszönöm!

drbjozsef # 2021.10.08. 11:52

Filewalker,

Az 1990.évi LXV. törvény 79. § (2) bekezdése alapján az önkormányzat forgalomképtelen törzsvagyonába tartozik a közút megjelölésű ingatlan (sok másik mellett).

Ezt nem birtokolhatod el.

Felszólíthat a jogsértő állapot megszüntetésére, ha nem teszed meg, akkor szerintem a végrehajtás előtt pert kell indítania a kötelezésre, azt hivatalból nem indíthatja meg, de ebben nem vagyok biztos.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.10.08. 11:59

Valószínűleg nem, és igen.

Filewalker # 2021.10.08. 12:03

drbjozsef

Nagyon köszönöm a választ! Nem én vagyok a tulajdonos aki el akarja bírtokolni, a másik oldalon állok. Ezek szerint ilyenkor a helyes eljárás bírtokvédelmi per indítása? A kereset levélben ez hogy néz ki, mire kell kérni a bíróságot?

drbjozsef # 2021.10.08. 12:32

Másik oldalon?

Mármint az utcán mint szomszéd, vagy az önkormányzatnál? Mert előbbi esetben nincs az eljáráshoz közöd, utóbbi esetben meg csak van jogi osztály valahol az emeletek között, aki tudja mit kell tenni...

Kovács_Béla_Sándor # 2021.10.08. 14:08

Egy falusi önkormányzatnál emelet sincs, nem hogy jogi osztály. :)
De egy ügyvédet csak ismernek talán.

teepee # 2021.10.11. 09:24

Tisztelt Fórum!

Az alábbi kérdéssel fordulok azokhoz, akik tudják a választ.

Családi ház tulajdonjogán három ember egyenlő arányban osztozik. A tető javításra szorul. Két tualjdonos az ingatlanban lakik, szeretnék a javítást, a harmadik tulajdonos nem ott lakik, nem szeretné a javítást.

A két ott lakó tulajdonos (összesen 2/3-as tulajdon) 'kényszerítheti' a harmadik tulajt a felújítás költségeinek az arányos megosztására, tehát, hogy ő is vállalja a kiadások egyharmad részét?

Köszönöm.

drbjozsef # 2021.10.11. 09:47

teepee,

Igen.

Ptk. 5:75.§, 5:76.§ és 5:78.§

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

drbjozsef # 2021.10.11. 09:48

(a harmadik, nem ott lakó tulajdonosnak fizetnek a használatért a bent lakó tulajdonostársak, vagy egyéb megállapodás alapján laknak bent?)

Kovács_Béla_Sándor # 2021.10.11. 10:13

Ha nem haladja meg az a felújítás a rendes gazdálkodás körét, akkor igen. Ha az állag megóvása miatt szükséges, akkor pláne.

Zöldövezeti11 # 2021.10.11. 12:05

teepee !
Bizony amit József kérdezett az fontos és tisztázandó kérdés.

Mert a két 2/3 harmados tulaj majd mindig használja az 1/3 -ot, de az ellenértékről megfeledkeznek.
Ha nem is lehet visszamenőlegesen kérni, ilyenkor jó az alkalom a törlesztésre.

Zöldövezeti11 # 2021.10.11. 12:16

ketten „szeretnék a javítást, a harmadik tulajdonos nem ott lakik, nem szeretné a javítást.” Talán úgy kellene fogalmazni, hogy a harmadik is szeretné, de a másik kettőnek eddig eszébe sem jutott, hogy az a plusz lakhatás nem ingyen van.

Legyen szerényen a bérleti díj egy ekkora lakásra 120 eft, ennek harmada 40 eft. Az 480 eft /év. A tető javítása ami sok mindent takarhat pár millás , legyen 4,8 milla. Ennek harmada 1,2 milla , 3 év és kiegyenlíti az eddig nem fizetett használati díjat.
Rosszul gondolom teepee ?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.10.11. 13:08

Ne vezessétek félre! Ha egy tulajdonostárs saját elhatározásából nem használja az ingatlant, azért semmiféle ellenérték nem jár neki - a tulajdonost terhelő költségeket viszont akkor is viselnie kell.

drbjozsef # 2021.10.11. 13:22

Én ezt semmiképpen sem állítottam, csak kérdeztem valamit. Azt is zárójelben...

Zöldövezeti11 # 2021.10.11. 16:22

Ok. visszamenőleg.
De itt a jó alkalom, hogy tisztába tegyék az ügyet !

jozsef.s # 2021.10.18. 09:51

jó napot az volna a kérdésem hogy fűtés korszerűsítést akarnak fűtés szezon alatt végre hajtani a társasház egycsöves rendszerén úgy hogy az egy sorban lévő lakásoknak a strang csöveit le zárják, ezt állilag a közgyűlésen ezt megszavazták ,ez jogilag lehetséges-e.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.10.18. 13:54

Látod...

gelipapi # 2021.10.18. 15:35

Üdvözlöm!
A földhivatal 1986-ban nem hajtott végre az akkori tanács által kezdeményezett földrész cserét.A telek egyik feléböl
elvettek utnak,A mésikfeléhez hozzá adtak ugyan annyi négyzetmétert .Erröl a cseréröl hivatalos értesitést kapott a földhivatal is.Nekünk is megvan az errölszóló dokumentum. Telefonon beszéltünk egy (az illetékes) ügyintézővel,
elmondtunk neki mindent.A válasz:nekem ez tül bonyolult,FOGADJANAK ÜGYVÉDET,telefont letette.Személyes megbeszélésre a jövő héten valamelyik napon megyünk félfogadási időben.Szeretnénk kikérni a tanácsukat
ilyenkor mi a teendő? 5 lakásos sorház, az önkormányzat mereven elzákozik.Szerintünk ezt nekik kellene intézni,mivel
anno az akkori tanács érdeke volt a csrere.Köszönöm,várjuk válaszukat. Természetesen tuduk adni telefonos
elérhetőséget.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.10.18. 15:56

Nekem úgy tűnik, a ti érdeketek. (Tudod, mindig az van lépéskényszerben, akinek nem tetszik a fennálló helyzet.)

huligan1818 # 2021.10.19. 15:50

Jónapot érdeklödni szeretnék kötöttem egy egy éves szerzödést a Duna Hause-val hogy eladják a házat ,Kijött a közvetitö azt monta pik pak adja mert most veszik a házakat fojamat én elhittem elsö honapba még ugy ahogy keresett el telt azota 4 hónap és nem keresett egyáltalán na most én közbe eladtam a házat de mivel szerzödésem volt igy ki kellene fizetnem nekik 200e ft ot mert h nem ök adták el a házat hanem én ezellen nem tudok tenni esetleg valamit hogy ne keljen fizettnem mert nem tartom jogosnak a követelést mert egy jó ideje nem is kerestek h el tudnák adni a házat vagy bármi Várom válaszát Üdvözlettel Kovács József