Ingatlanügyek


PamiGlobi # 2022.05.27. 16:19

Majordonus,

Igen házaspár voltak, de már elváltak.Párom szülei és a gyerekek a tulajdonosok.
Nehezen jutnak dűlőre hogyan legyen a kinek mennyi “jár “rész.
Ezért is kérdeztem hogyan oszlik el az összeg a haszonélvezők között mert már kétszer két különböző ingatlanos azt mondta amit te .De a legutóbbi állítja hogy nem és szeretnénk biztosan tudni , mert ez alapján állapodnának meg.

Köszönöm

Majordomus # 2022.05.27. 16:26

Mondom. Nem a te gondod. Az eladók számoljanak el velük.
.
Láttam én olyan szerződést hogy 5 milióért mondott le a haszonélvezetről a vénasszony. Pedig az 1/20-ad alapján 1.5 millió járt volna neki,de az örökösöknek nagyon kellett a pénz.

PamiGlobi # 2022.05.27. 16:28

Majordus,

De gondolom ez rajta van a tulajdoni lapon hogy milyen hányadban haszonélvezok a szülők?

Köszönöm

Majordomus # 2022.05.27. 16:28

Kettőjüknek jár 16 millió.
Elvileg.
Aztán amennyiért hajlandóak lemondani!
De ezt rendezzék a tulajok.

PamiGlobi # 2022.05.27. 16:32

De ez a jó hogy anyuci ragaszkodik ahoz a kifizetéséhez ami matekos “előírt “.
Csak ugye nem mindegy hogy hogyan van számolva és ezt szeretnénk megtudni.

Nekünk ez a lényeg, nem az hogy ő mennyit szeretne.

Majordomus # 2022.05.27. 16:36

Hát akkor fizessék ki neki a 8 milliót. Pont.

Egyébként mint írtam annyit kér amennyit akar.
Meg amit hajlandóak neki megadni.

PamiGlobi # 2022.05.27. 16:36

Köszönöm szépen a segítségeteket.

Majordomus # 2022.05.27. 16:37

Majd írd meg mi lett a "meccs" vége?

osztap # 2022.05.27. 16:39

PamiGlobi,

A drbjozsef által hivatkozott paragrafus ad támpontot arra, hogy mi a teendő, ha két haszonélvező párhuzamosan, élethossziglan haszonélvezhet. Mivel az egyik 65 év alatti, a másik feletti, az elosztás nem fele-fele.

c) * ha a vagyoni értékű jog tartama több egyidejűleg jogosult személy élettartamától függ, mégpedig oly módon, hogy a jogosultság a legelőször elhalt személy halálával megszűnik, az értékelésnél a legidősebb személy életkora az irányadó”; ha pedig a jogosultság a legutóbb elhalt személy haláláig tart, a kiszámítás a legfiatalabb személy életkora szerint történik. Az így kapott értéket, mint illetékalapot az egyes jogosultak között olyan arányban kell megosztani, mint amilyen arányt az életkoruk szerint számított vagyoni értékű jog értéke ezek együttes értékében képvisel;

Persze, ez csak egy támpont, szabadon lehet megállapodni az árban, ahogy mindenki mondta.

PamiGlobi # 2022.05.27. 16:47

Megírom természetesen.Köszönöm szépen mindenkinek.

Ezeket első körben az ingatlanostól kérdeztem akinek van ügyvédje, de nem ezeket mondta.
De ugye volt egy másiktól egy előzetes számítás és nem értettem miért nem egyezik a kettő

Majordomus # 2022.05.27. 20:06

Alku kérdése. De a tulajoknak kell ezt megoldani.

drbjozsef # 2022.05.28. 05:21

PamiGlobi,

Ilyenkor miért nem kérdeted meg, hogy "figyejjmá hallod hogy számoltad ezt ki???" ?
És rögtön értenéd a különbséget. Meg hogy miért annyi amennyi.

Majordomus # 2022.05.28. 09:29

Annyi amit a haszonélvező kér.Más kérdés hogy megadják e? Az illetékszámitásnál használt kulcsok csak iránymutatók.

PamiGlobi # 2022.05.29. 14:41

Sziasztok

Megnéztük a tulajdoni lapot.
Lakás eladásnál a kis család( 2 tulajdonos 2 haszonélvező) az irányt mutató számítás alapján szeretnének osztozni. Sikeresen megállapodtak ebben.
Haszonélvezőnél az van a tulajdoni lapon holtig tartó haszonélvezeti jog közösen illetendő.
Kérdésem, hogy akkor ez mit is jelent. 85 millió eladási árnál.65 év alatti és 65 év feletti a két szülő de elváltak már.
Segítségeteket köszönöm.

PRoland38 # 2022.05.29. 14:48

Kedves Szakértők!

Meg szeretném kérdezni, hogy családi ház építése előtt az építési engedélyt a szomszédokkal alá kell -e íratni (kell-e a szomszédok beleegyezését kérni az épület építése előtt?), vagy ez a jelenlegi szabályok alapján már nem szükséges?
Üdvözlettel!
Roland

drbjozsef # 2022.05.29. 16:01

PRoland38,

Már nem szükséges. Nem kapnak értesítst se, terveket se, beleegyezésük se kell, véleményezni sem tudják.
A szabályokat be kell tartani, ennyi.

drbjozsef # 2022.05.29. 16:25

PamiGlobi,

Itv.72.§(1) : Az egy évi érték a huszada forgalmi értéknek : 85M árnál ez 4,25 millió forint.

Ha nincs külön rendelkezés arról, hogy az egyidejű haszonélvezet az előbb elhunyt haszonélvező halálával megszűnik, akkor a főszabály szerintem az, hogy a haszonélvezet a később elhunyt esetén szűnik meg. Ez esetben a fiatalabb szerint számítandó a haszonélvezet értéke, tehát a 65 év alatti alapján. Az ő esetében a 6-szorosa az érték, tehát 25,5 millió forint.

Ez megoszlik közöttük úgy, ahogy a (4) pontban ki kellene számolni az értéket : egy 6 és egy 4 szeres érték van, tehát 6:4 arányban oszlik meg közöttük ez az összeg. Tehát a 65 év alattinak 15,3 millió forint jár, a 65 év felettinek 10,2 millió.

Ha nem tévesztettem el.

PRoland38 # 2022.05.29. 16:27

Kedves drbjozsef!

Köszönöm a gyors választ!

Üdvözlettel!
Roland

PamiGlobi # 2022.05.29. 17:42

drbjizsef,

Nagyon szépen köszönöm válaszodat .

Majordomus # 2022.05.29. 19:12

Hát azért én nem fizetnék 25 millát a 85 millióból.

Istvan1985 # 2022.06.02. 11:10

Szép napot!
Próbálom röviden leírni..
Édesapám halála után a két testvérem lemondott az apai részről, és átengedtek nekem.
Ezután Édesanyámmal éltünk az ingatlanban. Ketten vettünk fel jelzáloghitelt az ingatlanra, Anyu a hitel lejárta előtt meghalt..
Én továbbra is maradtam a lakásban, és kifizettem a hitelt, tehermentes az ingatlan. Mára már a feleségemmel élünk itt, és a testvéreimet
most szeretném kifizetni,és ők is ezt szeretnék. Mi ilyenkor az ügymenet, illetve hova menjek? Számít-e valamit a kifizetett jelzáloghitel?
Előre is köszönöm a válaszukat.

nanemaaa # 2022.06.02. 11:39

Megállapodás kérdése. De én fordítva gondolkodnék. A testvéreid gálánsak voltak veled annak idején, hogy lemondtak az apai örökségről. Itt lenne az alkalom, hogy viszonozd nekik.

drbjozsef # 2022.06.02. 12:01

Mi ilyenkor az ügymenet, illetve hova menjek?
Ügyvédhez. Ő szerkeszt okiratot, eladják/elajándékozzák neked a részüket, és kész.
Az ár persze megegyezés tárgya.

Számít-e valamit a kifizetett jelzáloghitel?
Nem. Ha te vetted fel édesanyáddal, ti költöttétek el, tesóknak nincs közük hozzá, akkor nem.
Ha ebből JELENTŐS értéknövelő beruházást végeztetek az ingatlanon (nem csak sima felújítást, karbantartást), akkor beszámítható, de nem mag a hitel számít, hanem az ingatlanra fordított kiadások.

Majordomus # 2022.06.02. 18:59

Üljetek le együtt és beszéljétek meg. Az apai rész pénzben nevesithető.
Ebből számoljatok.

Csaladi gazda # 2022.06.03. 08:31

Rájelentkezéssel vásároltam mezőgazdasági ingatlant, a kifüggesztés ideje alatt az eredeti vevő, bokrokat, cserjét és fákat, gyümölcsfákat is vágott ki az ingatlanról. A területen áthaladó árkot, (az árok nem is tulajdonunk) tavat betemettette. Ezek költségeit most követeli tőlem, megjegyzem ,hogy a letermelt sok köbméter fát eladta, a terület egy részén lucerna van ,azt lekaszálta elvitte, jogtalanul igényelte a földalapú támogatást. kérdésem jogos-e a követelése?