Ingatlanügyek


Majordomus # 2022.10.06. 19:45

Ami a tiéd az az enyém is,ami az enyém,ahhoz neked semmi közöd alapon...

drbjozsef # 2022.10.07. 04:22

Zsolt5791,

Ha telepakolom bútorokkal a garázsomat, követelhetem a szomszédtól, hogy az övébe állhassak be az autómmal?
Ha telepakolom bútorokkal a fürdőszobámat, követelhetem a szomszédtól, hogy nála fürödhessek?
Ha telepakolom bútorokkal a hálószobámat.... ááá, ezt inkább haggyuk is.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.07. 05:27

Már a régi rómaiak is megmondták: a közös tulajdon viszályok szülője.

Majordomus # 2022.10.07. 19:07

és a régi magyarok is: közös lónak...

Kogeza # 2022.10.11. 13:10

Az ingatlan-nyilvántartási kérelem elutasításának ténye (pl. tulajdonjog bejegyzés elutasítása, jelzálogjog bejegyzés elutasítása) meddig marad fenn a tulajdoni lap szemlén (azaz a hatályos jogokat és tényeket feltüntető tulajdoni lapon)?

Köszönöm előre is!

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.11. 13:32

Pacekból azt mondanám, hogy meg se jelenik rajta.

Kogeza # 2022.10.11. 13:41

De igen, megjelenik, ez biztos.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.11. 19:17

Én még csak teljesen láttam.
Nem kevered össze a szemle kivonatot azzal az izével, amit a visszautasító határozattal vagy gyanánt kiküldenek?

osztap # 2022.10.11. 20:13

Kogeza,

Inytv. 40. § (4)-(5)
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Majordomus # 2022.10.11. 20:16

Lehet rosszul tudom de széljegyként feltüntetik...

Kogeza # 2022.10.11. 21:44

Köszi, Osztap!

Majordomus # 2022.10.13. 21:57

...hasznos

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.14. 07:19

Elkéstem, osztap már meghivatkozta; de ezt mondták ma a földhivatalosok is: pontosan nem tudják megmondani, de ha per indul, akkor annak a jogerős befejezéséig, ha nem indul per, akkor a perlési határidő lejártáig.

Majordomus # 2022.10.14. 20:30

A földhivatalé az utolsó szó....

lr85 # 2022.10.15. 18:21

Üdvözletem!
Nagyon fontos kérdésem lenne.

2019-ben a nejemmel vásároltunk egy 100nm-es családi házat 800nm-es telekkel. Nem volt gázfűtés ezért az volt az első hogy beköttettük a gázt és a kivitelezőtől kérdeztük hogy lehet-e a kéményt a szomszéd felöli oldalra rakni mivel ott zavarna a legkevésbé. Mondta hogy persze illetve a házunk előző tulaja is mondta hogy a falnál 2méter a miénk csak ugye kerítés nincs de az ne zavarjon . Felrakták a kéményt rá fél évére megjelent a szomszéd aki csak nyáron van itt. Egy német állampolgár a szomszédom aki mérges volt a kémény miatt mert nem tetszett neki pedíg a házától 20m-re van a kéményünk. Gondolt egyet és leszedte a kéményünket és a maradék csonkot lezacskózta ami miatt fel is jelentettük és büntető eljárás indult ellene. A német azt állítja hogy az az ő területe aho a kémény van mert az előző szomszédok megegyeztek és a kémény nem lehetne ott. Jegyzőtől lekértünk minden adatot ezzel kapcsolatban és az van hogy hivatalosan elöl valóban van 2 méter a szomszéd felé csak azt nem tudtuk hogy hátrafelé meg a 10m-es jelenlegi udvarból csak 2,5m a valós terület papír forma szerint. A 2,5 méter nagyon kevés és ha jól értem akkor a térkő és a garázsom is a szomszéd oldalán fekszik ő viszont az én területemre rakatta a vízóra aknát és a vízórát a ház tövébe. A ház az udvar és a kerítés is 30 éve így van mióta a ház épült. Az lennne a kérdésem hogy van e olyan lehetőség arra hogy így maradjon minden ahogy most van mivel a papírforma szerinti udvar használhatatlan és az értékéből is nagyot veszítene ha eladásra kerülne a sor. Köszönöm!

drbjozsef # 2022.10.15. 19:57

lr85,

Közös megegyezéssel szinte mindent lehet.
Ha az nincs, akkor per.

Amikor megvettétek, miért nem kértetek le egy térképszelvényt?
Értem, ha egy társasházi lakásnál valakinek elég egy tulajdoni lap, de kertes házat venni anélkül, hogy megbizonyosodnál a területedről?

(Mondjuk nem is értem, hogy mi merre hány méter.)

osztap # 2022.10.15. 20:53

lr85,

A ház az udvar és a kerítés is 30 éve így van mióta a ház épült.

Elbirtoklás? Ha azt sikerül bizonyítani, akkor a térképet fogják a használathoz igazítani, nem fordítva.

Majordomus # 2022.10.15. 21:12

Akkor viszont bírósághoz kell fordulni...

lr85 # 2022.10.16. 20:28

Igen. Igazatok van hogy hiba volt nem lekérni a térképet a vétel előtt de ilyenre álmunkban sem gondoltunk hogy ekkora eltérés lehetséges.
Megegyezni a szomszéddal szóban vagy írásban lehetetlen. Gonosz német makacs öntörvényű ember aki üvöltözik a magyar rendőrökkel is ha valami nem tetszik neki és hozzájuk vágja amit talál. Ha a térképhez igazítanak minent akkor használhatatlan lesz az udvarunk. így is kicsi.

Majordomus # 2022.10.18. 19:18

Hát.azért 700 m2-en el lehet férni.

lr85 # 2022.10.22. 18:28

Igaz hogy a nm meg van csak a telek elhelyezkedése tenné használhatatlanná az udvart.
Köszönöm hogy válaszoltok. Sokat segítetek vele.
Utolsó infóm az hogy a német elakarja indítani azt hogy a térkép szerint legyenek a telkek felosztva. ő már 5 éve jelen állapot szerint lakik és nem érdekelte a telek téma A szomszéd volt tulaja meg 20 éve így használta. Egyet gondolt és kitalálta hogy nem tetszik neki vagy valaki felbújtotta ami által el lehetetlenítene minket illetve az ingatlan értéke is drasztikusan lecsökkenne. A kérdésem az lenne hogy mit tehetek annak érdekében hogy ne tudja elvenni az udvarunkat beleértve a garázsomat, tárolómat és egy nagy darabot a térkőből is?
Köszönöm nektek

Majordomus # 2022.10.22. 19:56

Nem is kell hogy érdekelje. A papiron lefektetett elvek az irányadóak.
Ha 15 éve igy van a helyzet akkor hivatkozhatsz elbirtoklásra. Ehhez bírósághoz kell fordulnod.
Én azt javaslom hogy sürgősen fordulj ügyvédhez. Nézzetek utána az előzményeknek.

Szomorú örökös # 2022.10.23. 04:41

Majordomus

Ha 15 éve igy van a helyzet akkor hivatkozhatsz elbirtoklásra.

A kérdező csak 2019 óta, azaz 3 éve tulajdonosa az ingatlannak. Mi több a német is csak 5 éve.
Így azt gondolom, hogy az elbirtoklás egyikük részéről se nagyon játszik. véleményem szerint marad a térkép szerinti állapot. Viszont ha bíróságilag a területet neki ítélik, akkor előtte azonnal le kell rajta bontani a garázst, nehogy az övé legyen. Lehet épp arra fáj a foga. :-O

osztap # 2022.10.23. 06:35

Szomorú örökös,

Szerencsére a kérdező hivatkozhat jogutódlásra, Ptk. 5:46. §: „Az új birtokos saját elbirtoklásának idejéhez hozzászámíthatja azt az időt, amely jogelődjének birtoklása idején már elbirtoklási időnek minősült.

lr85,
Az idő mellett a másik fontos feltétel, hogy a föld megosztható legyen, azaz a szomszéd elcsatolás utáni maradék telke is megfeleljen a helyi építési szabályzat telekalakítási követelményeinek (méret, szélesség, stb.) Ptk. 5:47. § (2)

Azt írtad, hogy a régi szomszédod a telket 5 éve eladta a németnek. Ez megszakította az elbirtoklást, Ptk. 5:49. § (1) b). Megvan-e előtte a 15 év?

Ha a fentieket megugorja az eseted, szerintem jók az esélyeid. Érdemes keresned egy ügyvédet, hogy átnézzétek az ügyet és elindítsátok az elbirtoklási pert. Ideális esetben rohamost, mielőtt a német szomszéd indítja az ő perét.

Majordomus # 2022.10.23. 20:53

Mondom hogy fordulj ügyvédhez...