osztatlan közös tulajdon - használati megosztás


Boxika # 2017.08.15. 18:55

Üdvözlet mindenkinek!
Legyetek szívesek ha tudtok segítsetek nekem is!
13 éve vásároltunk egy osztatlan,közös tulajdonú házrészt 6/24 arányban. A házrészünkkel összeépített házrészben - utánunk - van még 3 tulajdonos 2/24 arányban, de életvitelszerűen csak az egyik él benne. Használati megállapodás nincs. A ház végében volt egy használatlan szoba,fürdőszoba.Gondozatlan,rágcsálókkal teli,leszakadt mennyezetű, egy méter magasságig felázott falú, szeméttel telerakott régen a nagymama által lakott rész.Mivel meguntuk a rágcsálókat rendbetettük,tetőt raktunk fel,felfalaztuk,aztán az élet úgy hozta,hogy párommal szétmentünk és neki megcsináltuk otthonos kis lakásnak,a mellette lévő sufnikból konyhát is kialakítottunk. 4 éve mi használjuk,rendezzük azt a részt is.
Most kitalálta az egyik 2/24-es soha itt nem lakó tulajdonostárs,hogy ő eladja a részét, de nekünk ajánlatot nem tett idegent hoz elsőre.
Azt mondja az az ő része az örökségből.
Be kell e engednem abba a lakrészbe és vajh mitévő tudok lenni,hogy a befektetett idő,pénz,munka ne vesszen kárba?
Köszönöm bármilyen segítségeteket!

nonolet # 2017.08.16. 07:05

Elővételi joga van atulajdons társnak.

Azaz, ha megszületik az adásvételi szerződés.
akkor abból kapnod kell és nyilatkozhatsz,
hogy kívánsz-e a vevő helyett te lenni a vevő.

Minden feltétetel marad változatlan, csak a vevő lesz más.
A fizetési feltételeket is tudnod kell teljesíteni!

-

Az idegen tulajdoni hányadban lakhatásért a tulajdonosának joga lenne díjat kérni.

Aki költött rá annak meg joga lenne elszámolni a díjjal szemben a költségei egy részét (ami beruházás jellegű volt).

Szóval, én nem bolygatnám nagyon ezt a részét az ügynek, ha ingyen laktam ott évekig.

Az elővétel azonban jár és megveheted az idegen vevő helyett.

marika7809 # 2017.08.16. 07:25

Udv mindenkinek.A kerdesm az lenne van egy 3000nm-es telkunk a 17.kerben amire epitesi engedéllyel épitkeztunk,használatbavetlit megkaptuk,de hozza épitettunk egy szobat a cs.kályha miatt,mert kevés volt a légkobmetr.Én próbáltam hivatalosan engedéllyel,de nem engedték,igy kaptunk rá egy bontasi határozatot.Ellenben az utcába tobben nagyobb hazat épitettek,vagy szinten hozz,ők kaptak végleges fennmaradást és buntetést.Én folyamatosan kapom a buntetést,és le kéne bontsam amit persze nem szeretnék mivel egy nagy szoba lett belőle,és be van szigetelve szinezve a teteje burkolva.-(
Kérésem az lenne,hogy el szeretném adni a hazat ezt igy,hogy tudom megtenni?Az önkormányzatba ugye azt mondták ez 10év az elévülés?!Ebből még van négy eladhatom bonatni nem fogják,csak nekem jön a birság folyamatosan?!
1000nm szeretnék eladni a hazzal,nem engedik a telket osztani mert bontási határozat van a házon?!
Köszönöm a segitségeket.-)

nanemaaa # 2017.08.16. 07:47

marika7809
A bontást mindenképpen kikényszerítik rajtad, hiába adod el. Legfeljebb a vevő is beperel, ha ezt a kötelezettséget elhallgatod előle.
Itt már a 10 év nem játszik. Ezek szerint a hatóság még nem jutott el odáig, hogy havonta küldjön neked fél milliós végrehajtási bírságot, amit egyébként simán behajtanak rajtad. Ha végképp megunják a veled folytatott harcot, kirendelnek egy kivitelezőt a költségedre, és azzal bontatják el. Szóval itt már a hajó elment, jobb lesz mielőbb végrehajtani a bontást, mert jól már nem tudsz kijönni belőle.

marika7809 # 2017.08.16. 11:50

Köszi,de segítséget varok nem kioktatást!Sajnos rosszul tudod mért a 10ev játszik szerencsére,és nem akarok elhallgatni a vevő elől!

Boxika # 2017.08.16. 18:00

Köszönöm a választ!
Ez ebben a formában, jó nagy szívás akkor.

marika7809 # 2017.08.16. 19:05

Ezt nekem írtad? Vegyél már vissza az arcodból!A hulye ezek szerint te vagy,mert a 10 év elévülést az önkormányzatba mondta az építéshatósági osztályvezető.Vagy akkor lehet ó is hulye csak te vagy ennyire okos,tele jóindulattal mint egy jó Magyar!Gratulálok!

nanemaaa # 2017.08.17. 05:47

Közigazgatásban már nincs méltányosság, építési ügyben sose volt. A jogszabály kizárta mindig is.
Van egy jogerős és végrehajtható döntés, a kérdés már csak a végrehajtás módja és hogy előtte mennyi eljárási bírságot szabnak ki. Nincs elévülés, legfeljebb, ha a hatóság a végrehajtás érdekében semmit nem tesz legalább 3 évig! De ezt a "szívességet" nem fogják megtenni.

drbjozsef # 2017.08.17. 06:04

Boxika : a közös tulajdon mindig szívás. Tudod, a ló meg az ő izzadt háta.

marika7809 # 2017.08.17. 07:28

monolet én nem vitazni vagyok itt.Szerintem te állitsál nagyon gyorsan magadon,és tanuljál meg tisztességesen viselkedni egy nővel!!Otthon legyen nagy az arcod,ne itt arc nélkül!!

drbjozsef # 2017.08.17. 09:30

marika,

a stílus olyan amilyen, de sajnos igazuk van a hozzászólóknak.
El tudod adni az ingatlant, ha nem hallgatod el a bontási határozatot. Nyilván töredékáron.
Telekmegosztás valószínűleg nem fog menni, legfeljebb, ha végrehajtottad a bontást.

marika7809 # 2017.08.17. 10:45

Köszönöm.Nem állt szándékomban elhallgatni,és már szerencsére csak 3 évem van a 10ig.Akkor ,ha nincs kiskapu,hogy össze tudnám vonni a telkeket,és külön osztani ki kell várjam ezt az idot????És igen másnak a stílusa alpári,de nem annyira okos mint gondolja ????koszi szép napot

drbjozsef # 2017.08.17. 11:15

Én nem vagyok jogász, csak laikus-dilettáns olvasó, de ha jól értem, a 10 év akkor számít, ha az építéstől kezdődően az építési hatóság 10 évig semmilyen cselekményt nem végez az ingatlan tekintetében. Te már kaptál bontási határozatot, tehát a 10 év esetedben nem számít. Jó eséllyel az építéshatóság a bontási határozatnak előbb-vagy utóbb érvényt fog szerezni, ha kényszerbontással, akkor annak költségei is téged fognak terhelni.

Neked kell eldönteni hogy itt a névtelen fórumozóknak hiszel inkább, vagy amit az építéshatósági osztályvezető mondott. Ahogy én látom mindenki tévedhet, és valaki téved is...

nonolet # 2017.08.17. 11:16

nanemaaa

Azért akad példa
a határozat újra gondolására
a méltányosság kérés hatására...
Tekintettel az elmúlt évek építésügyi deregulációjára.

Feltéve, hogy egyébként teljesen szabályos
csak éppen engedély nélküli építés történt.

marika7809 # 2017.08.17. 11:40

Na most szerintem túl léptél egy bizonyos határt.Rohadrul sokat képzelsz magadról,és ajánlom vegyél vissza ebből a stílusból.Szerintem az agyatlan te vagy te isten barma!Mint leírtam el a 10 év és ezt nem én tálaltam ki akkor is,ha folyik eljárás közben.Mint le írtam,de látszik szellemi fogyatékos vagy az önkormányzatba mondta 3 ember,hogy igen el fog évülni el a 10 év.Nem fogok veled itt vitázni ,valószínű jobban tudjak mint te aki itt osztod az észt!Otthon engedd meg magadnak ezt s hangnemet anyukáddal szemben!

nanemaaa # 2017.08.17. 11:47

Jobban tudják de te rosszul értetted. Már nem vonatkozik rád a 10 év. Én is megkérdeztem az építésügyi hatóságot. ;)

nonolet
1998. január 1. óta nincs méltányosság az építésügyi eljárásokban. A jogszabály változás nem méltányossági kérdés. mellesleg utólagos jogszabály változásnak nincs visszamenőleges hatálya. Ellentétes lenne a jogalkotási törvénnyel. Ez csak nagyon kevés és pontosan meghatározott esetben lehetséges.

marika7809 # 2017.08.17. 12:36

Sajnálom,hogy a kérdésekre nem kaptam választ.Az biztos,hogy 3 embert nem értettem -félre,és még azt is kiszámoltak,hogy pontosa mikor évül el.

drbjozsef # 2017.08.17. 13:28

Van ez így. Ez csak egy fórum, ne várj tőle sokat, pláne, ha jobban tudod a választ. Akkor már csak várd ki a 3 évet aztán... hát, meglátod, mi lesz.

marika7809 # 2017.08.17. 15:18

Tudod mit szerintem hagyjuk egymást lógva. ÉN egy nő vagyok egy anya.Ne merészelj ilyeneket irkálni,mert senkinek nem tűröm ezt a hangnemet,főleg nem neked, egy arc nélküli senkinek akinek így nagy a pofája,de,ha velem szemben állnál elsüllyednél szégyenedbe!Egy gyáva kis senki vagy

wers # 2017.08.17. 15:32

Off
Nonolet! Vagy a reinkarnációja vagy azok közül, akik a nemkívánt stílus miatt már nem látogatják a fórumot (önszántukból vagy nem), vagy mindig ide téved valaki hasonló.
Persze most célba vehetsz engem is, mert merészelem szóvá tenni. De ne aggódj, nem veszem fel, ne is stapáld magad.
Vagy, csak bátran, addig legalább másokat megkíméled magadtól.
On

marika7809 # 2017.08.17. 16:04

Na látom egy igazi patkány vagy,menekülj csak!Majd még látjuk ki nevet a végén.Egy senki vagy és az is maradsz.

marika7809 # 2017.08.17. 18:45

Szerinted ez a stílus normális?Gratulálok neked te nagyon okos, tudálékos agyhalott. Állj elem és mond a szemembe.Latom még mindig nem erted a kérdésemet!Akkor kettőnk közül ki is a hulye?

nonolet # 2017.08.17. 20:21

Hát aki már kérdezni se tud érthetően...

marika7809 # 2017.08.17. 20:32

Na befejeztem .Szánalmas vagy.Kezeltesd magad

drbjozsef # 2017.08.18. 06:08

Marika,

"Az biztos,hogy 3 embert nem értettem -félre"

Persze, ezt magyarázzuk már három napja : hogy valószínűleg tévednek. Jól értetted a tévedésüket minden bizonnyal.

Egy gyanúval hagy éljek : ez nem három, egymástól független forrás volt, ugye? A polg.hiv.-ban összedugta három hivatalnok a fejét szerintem, vagy valami ilyesmi.

Mindenesetre sok sikert.