zártkerti ingatlan adásvétele


Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.16. 10:09

Igen.

imi6355 # 2019.08.22. 14:19

Kedves Forumozók!

Olyan zártkerti ingatlan megvásárlássánál amelyen faanyag található, muszály megvárnom a fél - egy éves átfutási idôt (amig az ingatlan a nevemre kerül), hogy letermelhessem róla a faanyagot, vagy létezik valamilyen más megoldás erre? Gondolok itt például arra, hogy az adás-vételi szerzôdés megkötésével párhuzamosan csinálunk egy ingóság adás-vételi szerződést a faanyagra? Vagy esetleg valami más megoldás ami működhet? A segítséget előre is köszönöm!

Zatopek # 2019.08.22. 17:13

Tisztelt Dr. Szücs Lajos!

„Zártkerti” ingatlanom olyan területen helyezkedik el melyet az önkormányzat lakóövezetté nyílvánított. A szomszédos telkeken már épültek házak.
Kérdésem: Ha el akarom adni az ingatlant - (900 nm) földhivatali nyilvántartás szerint szőlő művelési ágú - meg kell-e várnom a Földtörvény szerinti hosszadalmas procedúrát?


Tisztelt Dr. Szücs Lajos!

„Zártkerti” ingatlanom olyan területen helyezkedik el melyet az önkormányzat lakóövezetté nyílvánított. A szomszédo

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.22. 20:06

Igen.

Fever # 2019.10.24. 16:52

Jó estét!

Művelési ágból még nem kivett zártkerti telket szeretnék vásárolni. A telek teljesen üres, megnevezése szántó.

Azt szeretném tudni hogy, ha meg tudom beszélni az eladóval hogy vegye ki művelés alól, akkor az mennyi időbe telik? És hogy egyszerűbben hozzájutok-e a telekhez így?

Vagy alkudjam le és ha sikerül kifüggesztés után megszerezni vetesem ki magam?

Valahol azt olvastam hogy ha én most megveszem akkor 5 évig nem vetethetem ki. Ez igaz?

És hogy milyen adózás vonatkozik a még ki nem vett, illetve már kivett telkere?

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2019.10.24. 16:59

Az a hajó már elment.

Fever # 2019.10.24. 17:05

Ezt lehetne kicsit bővebben?:)

Kovács_Béla_Sándor # 2019.10.24. 17:15

Volt egy időszak, amikor ingyen és indoklás nélkül ki lehetett venni a zártkerti ingatlant a földforgalmi törvény hatálya alól. Már nem lehet. Legalábbis ingyen, könnyen és indoklás nélkül nem.

Fever # 2019.10.24. 17:20

Értem, köszönöm.

Bogla # 2019.10.29. 16:28

Üdvözletem!
A zártkert eladásának menetéről szeretném megkérdezni a jogi szakértőket. Édesapámnak van egy 1100 m2 zártkertje, ami szőlőskertként van bejelentve. Ezt szeretné eladni.
Azt mondták 60 nap a kifüggesztés plusz a földhivatal míg jóváhagyja az hat hónap.
A kérdésem az lenne hogy tényleg ilyen sok időbe tellik, amíg eladhatóvá válik?

oligaliga # 2019.10.30. 06:17

Bogla

Nem, már most eladható. A folyamat, amivel eladottá válik, na az tényleg ilyen hosszú. Ha édesapádnak szerencséje van.

lajcsó # 2019.10.30. 08:53

"A kérdésem az lenne hogy tényleg ilyen sok időbe tellik, amíg eladhatóvá válik?"
Az eljárás hossza attól is függ, hogy kinek akarja eladni a földjét. Vannak olyan esetek amikor, nem áll fenn elővásárlási jog, illetve nem szükséges hatósági jóváhagyás.

tabaki # 2019.10.30. 10:38

Köszönöm szépen mindenkinek a gyors választ.

lajcsó, azt meg tudnád mondani, milyen esetekben nem áll fenn elővásárlási jog és nem kell hatósági jóváhagyás?

lajcsó # 2019.10.30. 11:11

20. § * Elővásárlási jog nem áll fenn

  1. a közeli hozzátartozók közötti adás-vétel,
  2. a tulajdonostársak közötti, a közös tulajdon megszüntetését eredményező adás-vétel,
  3. a földnek jogszabályban foglalt módon, támogatás feltételeként más földműves részére való átadásával megvalósuló adás-vétel,
  4. a 11. § (2) bekezdés c) pontjában meghatározott célból történő adás-vétel,
  5. rekreációs célú földszerzés

esetén.

36. § (1) Nem kell a mezőgazdasági igazgatási szerv jóváhagyása

  1. az állam tulajdonszerzéséhez;
  2. az állam, illetve az önkormányzat tulajdonában álló föld elidegenítéséhez;
  3. a föld tulajdonjogának ajándékozás jogcímén történő átruházásához;
  4. a közeli hozzátartozók közötti tulajdonjog átruházásához;
  5. a tulajdonostársak közötti tulajdonjog átruházáshoz, ha ezzel a közös tulajdon megszűntetésére kerül sor;
  6. a földnek jogszabályban foglalt módon, támogatás feltételeként más földműves részére való átadásával megvalósuló adás-vételhez;
  7. a telekalakítási engedélyezési eljárás keretében történő tulajdonszerzéshez;
  8. a 11. § (2) bekezdésében meghatározott tulajdonszerzéshez.

(Földforgalmi törvény alapján)

tabaki # 2019.10.30. 16:10

Értem. Köszönöm szépen, hogy válaszoltál.

Fancsó # 2019.11.04. 20:25

A kérdésem az lenne, hogy zártkerti művelés alól kivett zártkertre ahol egy lakóház áll.( a tulajdoni lapon is lakóház, amely 2014ben lett bejegyezve a területre) Lehet-e lakáshitelt felvenni? Vagy mindenképp belterületbe kell vonatni ? Víz, villany, gáz, hulladékszállítás, közvilágítás van, házszám is. Az utca másik oldalán új építésű belterületi lakóingatlanok állnak. Válaszát előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.11.04. 22:16

Szerintem ezt a bankoktól kérdezd.

ferzsofia # 2019.11.05. 14:29

Tiszteletem! Szeretnek bovebb informaciot kapni arrol, hogy milyen eljaras varhato egy mbvk elektronikus aukcios oldalan talalhato, folyamatos ingatlan hirdetmennyel kapcsolatban. Jelen esetben zartkert, a telek merete 1045nm, megnevezese szolo, nem lakoingatlan,nincs rajta semmilyen epitmeny. Az tortent,hogy licitaltam a telekre, es az illetekes vegrehajto nem aktivalta kerelmemet lassan 2 hete. Ezert egy masik vegrehajtonal erdeklodtem, mi a teendo. Sajnos olyan informaciot kaptam, hogy elvileg meg sem vehetem a telket, ha nem vagyok ostermelo vagy nem rendelkezem aranykalaszos gazda vegzettseggel. Sot, atkuldik az illetekes hivatalnak az aukcios kerelmemet,es majd ok tajekoztatnak atovabbiakban. Viszont a 10%-os eloleget atutaltam a licitalas napjan a vegrehajtonak, aki nem tudja ki es mikor utalja vissza nekem.. Ez valoban igy van?Tenyleg kotelezoen elo van irva akarmilyen vegzettseg?! A hatalyos Foldtorvenyvben ertelmezesem szerint 1 hektar folotti foldnel szukseges ilyen szigoru kriteriumnak megfelelni. Rekreacios felsofoku fosikolai vegzettsegem van, amit emlitettek a Foldtorvenyben, esetleg ezzel is lehet ervelni, hogy miert szeretnem a telket megvasarolni? Viszont az ingatlanugynoksegek tucatjaval aruljak a zartkerteket, meg sem emlitve hogy ilyen papirok szuksegesek, csak a kifuggesztest vagy az elovasarlasi procedurat! Kerem, legyen szives valaki eligazodni ebben a temaban! Esetleg konkret torveny megjelolesevel segiteni! Koszonettel, F. Zs.

Csuklósbusz # 2020.04.27. 08:16

Adott egy zártkert megjelölésű ingatlan, tulajdonin:
a: kivett lakóház, udvar
b: szántó (6-os min.osztály).

Haszonélvezőt szeretnénk terhelni rá, de ahhoz gondolom ki kellene vonatni a földforgalmi törvény alól.

Ezt mennyiért lehetne megtenni, gondolom több mint a 6 ezres bejegyzési díj..

nanemaaa # 2020.04.27. 10:28

Csuklósbusz

Miért kellene? Mi köze egyiknek a másikhoz?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.04.27. 10:34

Talán mert nem egyenesági rokon lenne a haszonélvező, sőt nem is házastárs.

Lagopagosz # 2020.04.27. 11:02

Pontosan, nem egyenesági így a földtörvényes volta miatt bukó.

Nade ha több az átminősítés pár tízezer forintnál akkor sem foglalkozunk vele.

De viszont nem lehetne csak a gazdasági épületre x %-os haszonélvezetet rakatni?

A tulajdoni külön írja függetlenül attól hogy az egész zártkert.

Csuklósbusz # 2020.05.04. 13:24

Beszéltem a földhivatallal.. nem lehet már a földforgalmi alól kivonatni zártkertet. Csak akkor ha beruházni akarok pl építeni, és mikor megvalósult ( felépült) akkor vonódik csak ki a földtörvény alól.

Target # 2020.06.29. 08:48

Tiszteletem !

Zártkerti ingatlan szeretnék vásárolni, nem lett kivonatva , amikor lehetett. Egy lakóház van rajta, nagy telekkel. Állandó lakhatásra szeretnék , majd lakcímmel bejelentkezni. Voltam a földhivatalban, 60 napos kifüggesztés és 8 hónap kb. az eljárás. Úgy állapodtunk meg az eladóval, hogy a teljes vétel ár 6.5 millió Ft. Ügyvédnél előlegbe adnék 500 ezer Ft. Ha letelik a kifüggesztés (60 nap), akkor pedig a maradék 6 millió Ft-ot és pár hónap múlva az én nevemre kerülne a zártkert. Azt viszont nem tudom, hogy a 60 nap után, van e bármilyen rejtett költség a földhivatal részéről? 6.600 Ft-ot lesz majd , mind költség. De ezen felül kell e számolnom még plussz pénzel ? Adóhatóság felé bejelentés itt is kell? Az állandó lakcímet, pedig az önkormányzatnál kell igényelni, ha már a nevemen a birtok. Remélem, nem hagytam ki semmit.. köszönöm előre is !

Kovács_Béla_Sándor # 2020.06.29. 08:51

Azért 8 hónapig nem tart.

Lesz még 4% vagyonszerzési illeték.