gyerektartás felnőttkorú gyermek esetén


monalisa1 # 2009.12.07. 19:10

A Jogi Fórumra beírók/kérdezők nagy százaléka elmaradna ha a net-en rendelkezésre álló egyéb lehetőségeket venné igénybe, de nem, mert egyszerűbb írni és kérdezni, mint némi kutatómunka, utána keresés, olvasás.

Vagy akár csak az itteni keresőt használná, hiszen számtalan téma előzőekről kivesézett már.

bombázó # 2009.12.08. 06:47

Kedves Mindettudó Pjotr!

Maradjunk inkább annál, hogy mindenkinek az esete más és más.Hiába írja be a google-ba búját, bánatát. Jogszabályt biztos talál, de az nem biztos, hogy az az ő esetében felhasználható.
A sértő megjegyzéseidről meg inkább annyit, hogy én hozzáértők véleményére és tapasztalatára voltam kíváncsi, nem pedig egy olyanéra, aki nagy általánosságokban ír.Ismétlem hülyeséget bárki tud írni, látod, te is.

Kedves Hozzáértő Monalisa!

Amennyiben lett volna akár a google-ban, akár a fórumon az enyémhez hasonló összetett probléma, nem vettem volna a fáradságot, hogy begépeljem a kérdésem.
Ám amennyiben konkrtét ötleted, tapasztalatod nincs, kérlek, legközelebb ugord át az általam írott sorokat.
Amennyiben van, azokat előre is köszönöm.

Obudafan!

Köszönöm

Üdv:B

monalisa1 # 2009.12.08. 13:47

Kedves Bombázó!

A tiédhez hasonló összetett problémát -és azon belül is a t.díj százalékos és/vagy fix összegű megállapítását- nemigen lehet konkrétan megválaszolni, vagyis a bíróság majd mérlegel és dönt - miközben "a" másik oldal helyzetét is megvizsgálja. (Ott is lehet megélhetési nehézség.)

Nem vagyok hozzáértő (...) csak régről olvasom a fórumot, így "ragad" ez az az előző közel hasonló esetekről.

Amúgy ObudaFan-nak csak hinned kell...

Üdv.

"Mona"
laikus hozzászóló

atomanti # 2009.12.08. 15:33

Helló bombázó,

Az életkörülményeidben beállt jelentős változás címén lehet kérni gyerektartás díj csökköntést.
Jelentős változás alatt értem pl. az általad eltartott gyerekek számának növekedését, egészségromlást (pl megváltozott munkaképesség) stb.

Javasolnám azért, hogy keress fel egy ügyvédet is, akivel töviről hegyire átrághatjátok magatokat a témán.
Általában az első konzultáció díjtalan szokott lenni.
:)

Pjotr # 2009.12.11. 11:08

Lehet, hogy mindenki problémája más és más (bár ezek az esetek döntő többsége azért tipikus) de ha veszi valaki a fáradságot, hogy legalább pár hsz-t visszaolvasson, vagy elolvassa a keresőben az első szájbarágós cikket, akkor legalább azt tudná, hogy mit kérdezzen, de nem.
Az első link amit be is tettem, részletesen leírja, hogy mikor és mi jár, mikor lehet kérni a fizetés megszüntetését.
A kérdésedre tök ugyanazt a választ lehetett volna leírni mind az előtted lévő pár hsz-ben.

Az meg, hogy téged nem érdekel a rokontartás az a magánügyed, de akkor mi a fenének kérdezel róla?

bombázó # 2009.12.11. 12:15

Üdvözlet.

Mindenkinek köszönöm a "jó tanácsokat", a tegnapi nap folyamán győzetesen kerültem ki a már sokadik perből. Biztos nem ez az utolsó, de addig is örülöük a sikernek, hogy van igazság.

Obudafan és _Wasp_

köszönöm a tuti jogszabályt.

Bombázó

Szandraa # 2009.12.15. 11:25

Sziasztok!
16éves vagyok, és szeretném kérvényezni,hogy apánk mondjon le rólunk.(legalábis rólam mindenképp)
Januárba lesz 1éve,hogy nem beszélünk,meg semmi,csak gyerektartást fizet.Hol tudom kérni,vagy hogy kell?
Köszi!

_Wasp_ # 2009.12.15. 12:13

Szandraaa

nem apukád mondhat le rólad, hanem majd te mondhatsz le a tartásról 18 éves korod (és önálló életviteled) elérése után


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

kisokos # 2009.12.15. 12:16

Szandraa,

édesapádnál tudod "kérvényezni". Lemondani csak ő tud...

Egyébként pontosan mit értesz azon, hogy "mondjon le rólunk"?

_Wasp_ # 2009.12.15. 12:53

"lemondáson" általában az apai jogállást megszüntető egyoldalú nyilatkozatot szeretnének érteni, de ilyen nyilatkozatra lehetőség nincsen.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

TeveneveMub # 2009.12.15. 13:22

v

talicska # 2009.12.19. 06:35

Üdvözlet!

A helyzet a következő:
van egy majd 20 éves gyerekem, aki az érettségi után első szakmáját tanulja.A szakmát 2 év alatt szerezte volna meg.
Most eszébe jutott, hogy ő nem akarja ezt az iskolát befejezni, hanem elkezdene egy másikat.Nem valószínű, hogy az eddig tanultakat elfogadnák neki, mivel teljesen más jellegű iskolába akarja folytatni tanulmányait.
Az még nem tiszta számomra sem, hogy hogy akkor most kihagy egy évet, vagy hogyan gondolja a folytatást.
Most dolgozik is, mivel az iskola mellett van annyi szabadideje, hogy munkát vállaljon.
A kérdésem:az előzmények ismeretében meddig vagyok köteles tartásdíjat fizetni.Még gyerektartást fizetek, mivel nem kértem, hogy rokontartást fizessek.

Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm.
talicska

ObudaFan # 2009.12.19. 08:35

Szerintem meg lehet próbálni egy pert a gyermektartás megszüntetése iránt.

drmkalman # 2009.12.23. 03:36

Én is egyetértek azzal, hogy érdemes megpróbálni egy tartásdíj megszüntetése iránti pert.
Üdvözlettel:

Marton Kálmán
www.tartasdij.hu
www.gyermektartas.hu
www.vagyonkozosseg.hu

huncutka51 # 2010.01.01. 23:30

Sziasztok!

A fiam 2010 február 22.én tölti be a 16. életévét.A fiam másfél évet járt szakmunkásképző iskolába /asztalos ács/,azért csak ennyit mert a magatartása miatt /lopások,verekedések/az iskola eltanácsolta, karácsonytól már nem is járhat be a Váci iskolába. Jelenleg Bírósági ügy van folyamatban.Az anyja nem kívánja tovább tanulásra késztetni.A fiam nem tarja velem a kapcsolatot,a két ünnep között tudtam csak meg ezeket a dolgokat a fiamról,mert a nagyanyja hívott fel,hogy nagy bajok vannak a fiammal.A volt feleségem nem közölte velem,hogy gond van a fiammal.A gyerekkel nem törődik,azt mondja folyton dolgozik,mert boltvezető 1 CBA-ban.Az élettársát számon kértem /7 éve él vele/
hogy miért nem figyelt a gyerekre,azt mondta,higgyem el nem engedi,hogy a nevelésbe kivegye a részét,törődjön az ő gyerekével!Most kérnek segítséget,amikor már nem tudok,lezüllött a fiam ,rendőrségi ügyek,Bírósági ügyek,kezelhetetlen a fiú,javítóba akarják küldeni.Hozzám nem költözne,mondván ez börtön a számára.Nekem, ha netán akar velem találkozni folyton hazudik.A két ünnep között ott voltam a fiamnál,és kérdeztem miben segíthetek,ő ekkor ott hagyott.Öt alkalommal voltam a Váci gyámügyön,mert a v.feleségem megtagadta a láthatást,kapcsolattartást.Semmit nem értem el a gyámüggyel.
Ön szerint mit tehetek jogilag? Hová forduljak?
És ha nem tanul a gyerek,mert inkább a csavargást választja,kell e fizetnem gyermektartást?
A másik,hogy van még 1 lányom aki elmúlt 18 éves /Gimnáziumba jár/,és tovább akar tanulni. De itt a másik problémám,hogy nem szerettem volna,hogy a gyerekek apai kapcsolat nélkül nőjenek fel,2 éve szintén gyámügyre mentem,és ott a lányomat megkérdezték felőlem,és csak annyit tett,hogy írásban nyilatkozott a gyámügyes előtt,hogy "nem kíváncsi az apjára,neki nincs apja".
ettől kezdve,nincs közöttünk kapcsolat.Ha ez a nyilatkozat megszületett,akkor miért vagyok köteles az ő tanulását finanszírozni.Úgy érzem ez jogilag méltánytalan velem szemben.Az anya meg tett mindent,hogy a gyerekeimet elfordítja tőle.Itt van az eredménye,fiam bűnöző életmódot folytat,a lányom lemondott rólam.A jog miért csak a v.feleség,és a gyerekek mellett áll? Nem azért nemzettem gyermekeket,hogy csak a v.feleségemé legyenek,ugyanakkor teljesen rossz irányba neveli őket,én soha nem szólhattam bele a nevelésükbe.Válás előtt 13 évig "csak én dolgoztam" a v.feleségem nem volt hajlandó elmenni dolgozni,ezt meguntam,de közben meg is romlott a házasságunk,elváltunk.Azóta nem tudja feldolgozni,és a felém irányult negatívitását a gyerekekre is át vetítette.Egyszóval nincsenek gyerekeim,csak a pénzemet viszik.
Köszönöm válaszát.
Üdvözlettel Gy

ObudaFan # 2010.01.02. 09:16

A fiúval kapcsolatban meg lehet próbálni egy gyermekelhelyezés megváltoztatása pert, kérdés, hogy ennek egy 16 éves gyereknél mennyi értelme van. Viszont a tartásdíjat fizetned kell. Egyelőre a lányod után is, hiszen eddig kiskorú volt, amit eddig tett, amiatt nem tekinthető érdemtelennek. Ha mostantól is mindent megteszel a kapcsolat javítása érdekében, és ebben nem lesz partner, akkor érdemtelenségre hivatkozva indíthatsz tartásdíj megszüntetése iránt pert.

hozozazo # 2010.01.02. 09:18

Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne,ha a volt férjem táppénzen van,és nem kapunk gyerektartást csak 700 forintot,mennyi idő után lehet jogi útra terelni ezt? Ha táppénzen van,akkor lehet-e egyáltalán?
Ha nem fizet akkor köteles vagyok e odaadni,
pláne,hogy az idegrendszerével van táppénzen?
Meddig húzhatja az időt így,mert nagyon hiányzik az a 30.000 forint,amit eddig voltak tőle a 2 gyerekre.

kaméleon # 2010.01.02. 10:34

Hozazo, ha táppénzen van, akkor is fizetnie kell. Ha a tartásdíjról bírósági határozat van, akkor hat hónapra visszamenőleg lehet kérni a végrehajtását, már az első elmaradástól kezdve. Az összeg attól függ, hogy mi van a határozatban. %-osan meghatározott, esetleg minimummal, vagy fix összeg. Ha a 30.000 Ft fix, vagy minimum, ezt neki mindenképpen fizetnie kell, bármennyire is kevesebb a jövedelme átmenetileg.
Igaz, jobb lenne közösen – írásban - megegyezni arról, hogy miképpen szándékozik rendezni a tartozást, mert nem biztos, hogy a végrehajtás ennél gyorsabb és célravezetőbb, főleg, ha nincs mit foglalni, és csak a haragot növelitek. (Persze, ha nem egyezkedik…)

A kapcsolattartás a gyereknek is érdeke, a pénztől függetlenül. Nem moshatod össze a kettőt! A láthatásokat nem akadályozhatod ilyen indokkal sem, és a későbbi fizetésnek is nagyobb esélye lesz, ha a kapcsolat jó.

monalisa1 # 2010.01.02. 10:43

Egész biztos hogy a táppénze több mint havi 30.000 Ft, tehát a t.díjat lenne miből fizetnie. (Azt hogy közben ő miből él az az ő gondja, hiszen akár a saját kárára is köteles teljesíteni - első a gyermek.)

Beszélj vele, és ha ennek ellenére sem fizet -vagy legalább is a 700 Ft-nál lényegesebb nagyobb összegben nem-, akkor a bírósági itélet/végzés alapján a bírósági végrehajtótól kérd a levonást a munkabérből ill. jelen esetben a táppénzéből. (A kölönbözeteti pénzt utólag pótolni lesz köteles.)

Azt hogy az idegeivel van betegállományban nos emiatt a láthatás még nem szünetelhet - nem a te posztod megállapítani mennyire fogadóképes stb.

Ha szükségesnek látod keresd fel a gyámhatóságot hivatalos vélemény végett, azonban az elmaradt láthatást pótolni kell - ha kéri.

A t.díj nemfizetés és a láthatás nincs összefüggésben egymással.

"Mona"
laikus hozzászóló

Lyonee # 2010.01.02. 11:02

Huncucka51!
A fiad min. 18 éves korig tanköteles, az iskola nem tanácsolhatja el! Ezzel a jogi eljárást akarják megkerülni, nem kell engednetek ennek a nyomásnak. A tanulóviszonya nem szüntethető meg, csak másik iskolába íratható át, de a tankötelezettséget mindenhogyan teljesíteni kell.
Az iskolának kell biztosítani a fogadóiskolát, ha olyan súlyos fegyelmi büntetése van a fiúnak.
Az iskolában csak az ott történt vétségekért lehet felelősségre vonni.
"A tanulók kötelességszegő magatartása többféle jogkövetkezményt vonhat maga után. Súlyos és vétkes kötelezettségszegés esetén fegyelmi eljárásnak van helye, amennyiben pedig a tanuló cselekménye nem éri el a fegyelmi eljárás megindításához szükséges szintet, más fegyelmező intézkedések alkalmazhatók. Lényeges, hogy ezeket az intézkedéseket csak a tanulói jogviszonnyal összefüggő kötelességszegések szankciójaként lehet alkalmazni. A tanulók fegyelmi felelősségéről a közoktatási törvény 76. §-a, míg a fegyelmi eljárások lefolytatásának szabályairól a 11/1994. MKM rendelet 5. számú melléklete rendelkezik garanciális jelleggel. A fegyelmező intézkedések formáit és azok alkalmazásának elveit pedig az intézmények házirendjében kell rögzíteni. Azonban a tanulók kötelességszegő magatartásának következményeként oktatási jogokat sértő fegyelmező intézkedéseket a házirend sem tartalmazhat."
"A közoktatási törvény 76. § (2) bekezdése határozza meg a fegyelmi eljárásban hozható fegyelmi büntetéseket. A törvény 76. § (3) bekezdése garanciális jelleggel rögzíti, hogy a tanköteles tanulóval szemben nem alkalmazható az eltiltás az adott iskolában a tanév folytatásától, valamint a kizárás az iskolából fegyelmi büntetés. A 76. § (2) bekezdés d) pontjában meghatározott, a tanköteles tanulóval szemben hozható legszigorúbb fegyelmi büntetés, az áthelyezés másik osztályba, tanulócsoportba vagy iskolába fegyelmi büntetés alkalmazásához a jogalkotó garanciális feltételt szab, miszerint tanköteles tanulóval szemben ez a fegyelmi büntetés csak akkor alkalmazható, ha az iskola igazgatója a tanuló átvételéről a másik iskola igazgatójával megállapodott. E rendelkezésből következik, hogy ennek a fegyelmi büntetésnek az alkalmazásánál a határozatot hozó intézmény vezetőjének kell fogadó intézményt találnia, és annak igazgatójával megállapodnia a tanuló átvételéről. Amennyiben ilyen megállapodás nem jön létre, abban az esetben az intézmény eljárása nem tekinthető jogszerűnek."
Tehát a fiúnak mindenképpen tanulnia kell (valahol), ha lóg az iskolából, a jegyző a szülőt megbüntetheti.

Mbeus # 2010.01.02. 16:34

Bocsi, de az előbb rossz helyre írtam!
Sziasztok!

12 éve váltam el és eddig rendszeresen fizettem a gyerektartást a 18 éves fiam és a 20 éves lányom után.
A második házasságomból van egy 3,5 éves fiam.
A 18 éves fiam hozzám költözött, aki most nappalin szakmát tanul.
A lányom jelenleg fősulin szülésznőnek tanul, utána egyetemre szeretne menni, persze nappali tagozaton. Ő már 2 éve a barátjánál lakik. Most, hogy a fiam nálam lakik, úgy gondolom, hogy én eltartom őt, az anyja pedig tartsa el a lányt. A lány most követeli, hogy fizessünk neki tartásdíjat.
Kérdéseim:
Így, hogy a lány nem lakik otthon, az anyának nem kellene tartásdíjat (rokontartást) fizetni neki?
Ha megszerzi a szakmát, akkor az egyetem alatt is kötelesek vagyunk végig fizeni?

Köszi Zs

ObudaFan # 2010.01.02. 17:02

Ha megszerzi a szakmát,utána biztosan sikeresen lehet tartásdíj megszüntetése iránt perelni. Hogy már most is megszüntetésre is sor kerülhet, vagy még csak mérséklésre, ez pedig megegyezés hiányában perben dőlhet el.

Megara # 2010.01.02. 17:06

Ha a 18 éves fiad Hozzád költözött, akkor őutána a volt nejednek kellene fizetni rokontartást, szerintem.
Ha a lányod megszerzi a főiskolai diplomát, akkor véleményem szerint a szülőnek már nem kötelessége finanszírozni a további diploma megszerzését. Főként akkor nem, ha kiskorú gyermek eltartására is kötelezett.

Nem tudom, hogy váláskor miként állapodtatok meg a volt feleséggel, de mindenképpen bírósághoz kellene fordulni.
A fiad esetében megszüntetést kérni a gyerektartásra és a nejedet kötelezni rokontartás megfizetésére.

A lányod esetében pedig a diploma kézhezvétele után azonnal kérelmezni a tartásdíj megszüntetését. Egyébként is, már bocsánat, de egy 20 éves ne követelőzzön, menjen el dolgozni a diplomájával és levelezőn szerezze meg a másikat. A szülőknek pedig köszönje meg, hogy eddig is tanulhatott és támogatták annak ellenére, hogy a pasijával él.


Megara
(nem jogot végzett hozzászóló)

huncutka51 # 2010.01.02. 18:32

Sziasztok!
Köszönöm a gyors választ.Szeretnék válaszolni,és reagálni

Lyonee- a fia másik iskolába tanácsoltál el, a másik iskola amit kijelöltek Gödöllő,állítólag /fiam mondta/ az anyja nem fogadta el mondván messze van Váchoz.
Azt is mondta ha megbüntetik kifizeti!Az ünnepek miatt és sajnos a posta hibájából vissza küldték a 12-ker-i Közjegyző levelét,de a posta meg ígérte vissza kéri és elküldi nekem ismét.Gondolom értesítenek mi történt a fiammal,de sem a fiam,sem az anyja nem közölt,közölt semmit velem!

Obudafan- ha a lányom 16 évesen a gyámügyön dönthetett arról,hogy nem kíván velem lenni,kapcsolatot tartani, a MAI NAPIG SEM akkor 18 évesen miért patronáljam a tanulmányait??? Hülyének azért az apát sem kell nézni!

Másik kérdésem mettől számít valaki nagykorúnak,hisz 14 évesen már személyije van,16 évesen dönthet arról,hogy akar e jönni velem,hozzám? Akkor csak 18 évesen nagykorú?
Én eddig úgy tudtam,csak 14 éves korig köteles iskolába járni! Bár lehet rosszul tudtam.

  • A lényeg a fiam,és anyja döntése alapján nem kíván most tovább tanulni.

Akkor most mi van,ekkor is kell fizetnem?
Véleményemet nem kérik ki,hogy tudnék bármit is meg akadályozni.Minden információtól elzárkózik az anya.

  • Szerintetek , ha jövő héten megint elmegyek a gyámügyre mi lesz,mi fog változni? Mert a jelen bizonyítja az anya képtelen a gyermekem nevelésére,elferdült személyiségűek lettek a gyerekeim!

A mai információm az v.anyósom felhívott,hogy feljelenti őt a lánya,az öccsét,és engem zaklatásét,persze ez a zaklatás abba merül ki,hogy számon kértük mit tett a fiammal! Gondolom fáj neki,hogy minden el titkolt ügyük most kiderült.
Köszönöm minden választ

Megara # 2010.01.02. 19:33

A tankötelezettség 18 éves korig tart és 18 évesen válnak a fiatalok nagykorúvá.
Eddig köteles vagy gyermektartást fizetni, akár saját megélhetésed rovására is.
18 éves kor után rokontartásra kötelezhetnek, általában az első szakma/diploma megszerzéséig.
Ezt azonban saját megélhetésed rovására nem vagy köteles biztosítani. A bizonyítás téged terhel.
A lányod azzal, hogy nem akar kapcsolatot tartani Veled szerintem még nem meríti ki az érdemtelenség fogalmát, de akár ezzel is megtámadhatod a tartási kötelezettséget.
Mindenesetre az biztos, hogy bíróságtól kell kérni a gyerektartás megszüntetését, ha elmúlik 18 éves.

A magánvéleményem az, hogy én sem támogatnék ilyen gyereket, 18 évig helyt álltál, most már boldoguljon egyedül.
Viszont ha Te olyan helyzetbe kerülnél, hogy nem tudod fenntartani magad, kérhetsz a nagykorú gyerekeidtől szülő tartást, amit szintén a bíróságnál kell kérelmezni.


Megara
(nem jogot végzett hozzászóló)