Válás - Vagyonmegosztás - per


ObudaFan # 2019.01.22. 11:53
  1. Te beírhatod, vagy ha a tanúk nem járulnak hozzá, akkor külön iraton beadod csak a címüket.
  2. Fénymásolhatsz, de mindegyik példányt írd alá, a tanúk elég, ha az elsőt.
Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.22. 12:33

Nem a tanú-tanút értette, hanem az okirati tanút. Annak a lakóhelye nem lesz jó külön íven. (De nem is kell saját kezűleg írnia.)

rigoz # 2019.01.22. 13:11

KBS, megint okosodhattam... :)

Én úgy tudtam, hogy új Pp.-vel azt is sk. kell írni, meg a nevét is az okirati tanúnak.

Volt egy ilyen híresztelés a hatályba lépés körül...

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.22. 13:18

Igen, volt. Az volt a józan ész nélküli, "énmindentjobbantudok" alapú értelmezés.

szicsu # 2019.01.22. 20:12

No igen. Én azt se tudtam, hogy okirati tanúként nevezhetném meg azt a két személyt, akik "árgus" szemmel figyelik, hogy valóban én írom-e alá személyesen a Keresetlevelet (a válóperhez). És ezt a tényt fogják ők aláírásukkal "tanúsítani".
Nekem ez így most világosnak tűnik:

  • Kitöltöm számítógépen a Keresetlevelet
  • Kinyomtatom egy példányban (sajnos 18 oldal:-()
  • Ragasztok egy 30000 Ft-os okmánybélyeget az első oldalra
  • Fénymásolok még két példányt (látszik rajtuk a bélyeg) - ez újabb 36 oldal papír!
  • Mindhárom példányt aláírom és a két (okirati) tanú is aláírja mindhárom példányt.
  • És beadom mindhármat az illetékes Bírósághoz.

Kérdés: mindhárom példányt "elteszi" a Bíróság, vagy ad nekem egyet (érkeztetés).

rigoz # 2019.01.22. 21:11

@szicsu: "Érkeztetés" a 4., saját példányon történik.

Amúgy Én épp ezt megelőzendő vagyok elektronikus kapcsolattartó. :)

Egy példányban adok be mindent, nem kell okirati tanúval, meg nyomtatással, három példányozással szórakozni...

Időben is jóval kevesebb a ráfordítás és a nap bármely percében tehetek beadványt, ha akarok.

rigoz # 2019.01.22. 21:13

A bíróság a 3 beadandó példányból egyet elhelyez az iratok közt, egyet megküld az ellenérdekű félnek, a harmadikkal meg nem tudom mit csinál (talán fenntartja esetlegesen a pótborítékba (?))...

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.22. 21:30

Visszaküldi az idézéssel a felperesnek. :)

szicsu # 2019.01.23. 07:46

@rigoz: szeretem én is a modern elektronikus dolgokat, de 75 éves koromnál fogva már döcögősen megy. Ha jól tudom, elektronikus aláírás kellene:-(Nekem még nincs.
Ráadásul én csak a 63 éves sógornőmnek segítek, aki még gyengébb PC-ben és paragrafusok olvasásában.

szicsu # 2019.01.23. 07:51

Tisztelt Kovács Úr!
Köszönöm szépen a segítségét és azoknak is, akik szántak rám időt a téma boncolgatására.

rigoz # 2019.01.23. 08:02

@szicsu: Ügyfélkapu-regisztráció elegendő és internet eléréssel rendelkező számítógép (asztali vagy laptop).

Az ügyfélkapu-regisztráció személyesen bármely kormányablakban vagy a NAV Ügyfélszolgálatain készíttethető és az első regisztráció (fiók) illeték- és díjmentesen hozatható létre.

Egyébként az ún. panasznapon (rendszerint szerdánként napközben, 8:30-15:30 közt) a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező járásbíróságon (kerületi bíróságon), illetve a lakóhelye, tartózkodási helye vagy munkahelye szerint illetékes járásbíróságon (kerületi bíróságon) szóban, jegyzőkönyvezés - formanyomtatvány köteles kérelmet (így a keresetet is) formanyomtatványon rögzítés - terhével szóban is előadhatja.

@KBS: Köszönjük a fejtágítást :), bár így pláne nem értem, hogy miért nem elég két vagy az ellenérdekű felek számánál eggyel több példány, hát az hagyj legyen már a kedves felperes dolga, hogy akar-e magának hagyni hátra példányt vagy sem...

Mert az, hogy a bírósági iratba, meg az ellenérdekű félnek/feleknek a példányát bocsássa rendelkezésre, ha már pereskedik, az O.K., de ez ebben a formában azt meghaladóan gazság, jobbat nem tudok mondani rá...

szicsu # 2019.01.23. 08:20

@rigoz: Köszönöm szépen, de ebbe én már nem megyek bele (hacsak valami kényszerpálya nem lesz:-)).

wers # 2019.01.23. 08:22

bár így pláne nem értem, hogy miért nem elég két vagy az ellenérdekű felek számánál eggyel több példány, hát az hagyj legyen már a kedves felperes dolga, hogy akar-e magának hagyni hátra példányt vagy sem...

Mert így biztos, hogy mindhárom példány egyezik.

( kicsit más, legújabb nav agyrém, a kézzel írt önindigós számlára ne pöcséljük a vevőt és az eladót, mert akkor előfordulhat, hogy egy-egy példányon nem ugyanaz a vevő)

wers # 2019.01.23. 08:25

szicsu, akkor egyéni vállalkozó se akarj lenni :) én sem nagyon szeretem, de lassan már elektronikusan minden elintézhető lesz. (remélem pl. a házasságkötés kivétel lesz eztán is, főként a nászéjszaka)

rigoz # 2019.01.23. 08:39

@wers:

Keresetlevél-ügyben: Azt gondolom, hogy a saját példányának az egyezősége hagyj legyen már a felpere egyéni szociális problémája...

házasságkötést illetően: amyakönyvi ügyekben tudtommal nincs szándék arra, hogy bevezessék a e-ügyintézést azon túl, amennyiben az jelenleg jelen van

nászéjszakát illetően: a jogalanyok személyénél és az ügy tárgyánál, az alapul fekvő jogviszonynál (:'D) fogva nem tartozik az Eüsztv. hatálya alá :D

wers # 2019.01.23. 08:55

pár éve kilátásba helyezték pl. a személyi igazolvány elkészítést az ügyfél személyes megjelenése nélkül. Akiben ez az agyrém felmerült, az biztos több agykárosító képzésen vett részt, mint én, ahol ezt hallottam.

De úgy néz ki, hogy ez még sokáig várat magára.

rigoz # 2019.01.23. 09:03

@wers: A másodiktól lehetne amúgy csak megoldani egyébként is, de Én meg speciel tudnám díjazni. :)

Eléggé kellemetlenek a tapasztalataim ahhoz, hogy tudnám nélkülözni...

Én meg azt érzem agyrémnek, hogy jó esetben 3 évente mindenképpen újrafelvételezik az SZL-be jellemzően teljesen ugyanazokat az adatokat.

Egyébként van olyan kivételes eset - hivatalba bemenni nem képes beteg ember esetében - amikor most sem kell bemenni.

wers # 2019.01.23. 09:11

A másodiktól lehetne amúgy csak megoldani egyébként is

Jelenlegi szabályozás szerint éppen az elsőt lehet hivatalon kívül kérni, az anyakönyveztetőnek kell jelezni a csecsemő születésénél, a kórházban fényképezik le a gyerkőcöt.

Tulajdonképpen két oka van, egyik a fénykép, másik meg a biztonság.

wers # 2019.01.23. 09:24

SZL-be? ezt lefordítanád?

rigoz # 2019.01.23. 09:31

Polgárok SZemélyi adat- és Lakcímnyilvántartása. XD

Nem Én találtam ki, ez a hivatalos rövidítése, például a Webes Ügysegédbe is az egyik menüpontnak az a neve, hogy: "Tájékoztatás az SZL-ben nyilvántartott adatokról"...

De, hogy milyen logika mentén találta ki az, aki, azt nem Tőlem kell megkérdezni, mert Én sem értem.

De jól fejbe vágnám egy jó vaskos telefonkönyvvel, hogy tartogassa a nagyanyjának ezeket a hülyeségeket... :D

wers # 2019.01.23. 09:40

aha

És oda szerinted 3 évente felvezetik az adatokat? Vagy mire gondolsz?

wers # 2019.01.23. 09:47

Egyébként van olyan kivételes eset - hivatalba bemenni nem képes beteg ember esetében - amikor most sem kell bemenni.

Hát, nagyon nagyon kivételesen. Mire gondolsz?

rigoz # 2019.01.23. 09:50

Gyakorlatilag szinte igen...

Leegyeztetik gyorsan az adataidat (beazonosítás ugyebár okmányokkal), majd lefotóznak, kezedbe nyomnak egy űrlapot és aláírod, egyet viszzaadsz.

Ha valami gikszer van (pl. névváltozás), akkor ugyebár azt is igazolnod kell, mert hát maguktól honnan tudnák.

Pedig ez mehetne úgy is, hogy a fénykép már megvan, ha fel lehet ismerni, akkor nem kell csatolni, ha meg igen, akkor

Az ÜK-hoz és az e-Papír-hoz a szükséges törvényi vélelmek meg vannak, ha az első kérelmet személyesen kell beadnod és az átvétel is személyesen történik ez esetben (nyilván a postát ilyen esetben a szavatolás érdekében szükségszerű lenne kizárni az átvételből), hiszen nekik tilos összevetni, hiszen sérülne a levéltitok védelme, míg a BM amit küld a kormányablaknak az nem tartozik a levéltitok oltalma alá) azt gondolom, hogy meg vannak a kellő garanciák, amik mind az ügyintézés gyorsabb menetét, a modern technológiák minél teljes körűbb igénybevehetőségét, de a kellő jogbiztonságot is garantálják, biztosítják.

Nem akarok politikát (ennél jobban legalábbis) belevonni, de remélem a Tuzsonnak sikerül ezzel is többek közt kezdenie, kezdetnie valamit, talán az elszántság már kellő erős így lassan 9 év után hozzá...

Persze a teljes körű személyes ügyintézés mellett és nem helyette.

Amúgy a logisztikai részén is volna mit felülvizsgálni és racionalizálni a gyártásnak és különösen a gyártást követő kézbesítésnek, mert talán az nem javult semmit az utóbbi években és bőven volna mit.

Nagy luxi, hogy 8 napos ugyan a gyártásra és a kiküldésről intézkedésre a határidő, ami megis van tartva, hiszen a legyártás teljesen automatizált, de onnantól rendszerint 8-12 nap, amíg a kormányablakhoz eljut és gyanítom postázás esetén se sokkal rövidebb.

wers # 2019.01.23. 10:07

:)
vettem három nagy levegőt

Háromszor elolvastam, de még legalább kétszer el kell. Emésztem. (ugye tudod, hogy korábban hol dolgoztam?)

rigoz # 2019.01.23. 10:20

Sejtem...