Válás - Vagyonmegosztás - per


UjraSari # 2019.02.05. 15:38

Ujra felrakom, mert nem lattam valaszt. Kerem, segitseguket. Koszonom.

A valasunkat a birosag kimondta 2017.augusztusaban, vagyonmegosztas nem tortent. 2017. novemberben volt ferjem a kozos tulajdonu lakasunkbol sajat reszet elajandekozta ujabb kapcsolatabol szarmazo kiskoru gyermekenek es maganak haszonelvezetet vezetetett be - mindezt hozzajarulasom es ertesitesem nelkul. Raadasul ekkor meg ex-ferjem apjanak teljeskoru hasznalati joga letezett az inagatlanra - aki sulyos demenciaban szenvedett es betegotthonban apoltak, habar hivatalosan nem volt gondoksag ala helyezve - de valahogy odakerult az alairasa/beleegyezese mindehhez.
En csak honapokkal azutan ertesultem errol, hogy mindezt a foldhivatal bejegyezte.
Kerdesem, hogy jogos volt-e ez az atiras vagyonmegosztas elott? Ha nem, akkor mit tehetek ellene most, a foldhivatal 2018.aprilisaban jegyezte a valtozast. Koszonom!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.05. 17:11

Azon kívül, hogy nem tetszik, mi a problémád ezzel? Mit szeretnél tenni, amiben akadályoz ez az ügylet?

UjraSari # 2019.02.05. 19:41

Kedves KBS, ha nem jogos lepes volt, akkor tenni szeretnek valamit ellenne: sokkal nehezebb egy kiskoru tulajdonossal eladni egy lakast, ha arra kerul a sor egyezkedes soran. Vagy ha vagyonmegosztasi perre kerul sor, akkor a biro figyelembe veszi-e, hogy ez jogtalan volt, es visszallitathatja a valaskori allapotot. Arrol mar nem beszelve, hogy nyilvan nem az apja irta ala a papirt... Koszonom.

drbjozsef # 2019.02.06. 07:29

Visszaállíthatja. Vagy más módon kötelezheti arra, hogy az életközösség megszakadásakor meglévő vagyon szerinti elosztás alapján kárpótoljon (pl. kifizessen pénzben).

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.06. 11:07

De nincs kára. Az ő tulajdoni hányadát nem terheli haszonélvezet, a vagyonában semmiféle csökkenés nem következett be.

drbjozsef # 2019.02.06. 12:03

Azt nem tudhatjuk - hiszen nem volt vagyonmegosztás. És ugye egyben kell nézni mindent. A kérdés arra irányult, hogy HA szükséges, visszaállíthatja-e a bíróság (bár ez nem is igazán kérdés, hát persze, hogy a bíróság felülbírálhatja). Nem írt különvagyonokról se például.
Szóval a lehetőség ott van, hogy szükség lesz-e rá, majd elválik, ha végre nekiülnek a vagyonmegosztásnak, és nem vakaróznak tovább.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.06. 14:23

(Ebben a tekintetben alighanem téves volt a tényállás, valószínűleg igenis megvolt a vagyonmegosztás.)

Vicus089 # 2019.02.06. 14:33

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Lányom apjával 2008 óta éltem együtt, 2017-ben költöztünk el tőle. 2014 óta voltunk közös lakcímre bejelentve.
A ház, amiben éltünk, 1:1-ben az övé volt, amikor én odakerültem, majdnem teljesen üres volt, mert az exe mindent elvitt.
A 9 év alatt vettünk 2 autót, építettünk egy faházat, kerti traktort vásároltunk és a szüleim anyagi támogatásával újra berendeztük a házat.
2017-ben nem volt erőm a vagyonmegosztási pert elindítani, én néhány táskányi ruhával jöttem el és kaptam fél órát a maradék holmi összepakolására, természetesen a drágább edények, tálak, konyhai felszerelések eltűntek.
Kérdésem: most még van lehetőségem vagyonmegosztási pert indítani? Vagy tényleg el kell fogadni, hogy a 9 év alatt megvásárolt dolgok mind nála maradnak?

ObudaFan # 2019.02.06. 14:36

Kérdésem: most még van lehetőségem vagyonmegosztási pert indítani?

Persze.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.06. 14:47

Tegyük hozzá, hogy nem lajstromozott ingókra a bizonyítás vita esetén nagyon nehéz, sokszor lehetetlen.

ObudaFan # 2019.02.06. 15:14

Arra igen, hogy léteztek egyáltalán. De esetleg tanúkkal.
A 2 autó és a traktor viszont lajstromozott.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.06. 15:22

(A kerti traktor nem az. :) )

UjraSari # 2019.02.07. 00:57

KBS, nagyon szepen koszonom. Van hatarido a visszaallitasra?

ObudaFan # 2019.02.07. 14:58

5 éves elévülési idő vonatkozik minden ebből eredő igényre.

UjraSari # 2019.02.07. 16:48

ObudaFan, ugy gondolom, nekem szolt valasza, koszonom.

ucandoit # 2019.02.07. 22:44

Tisztelt Ugyved Ur!

Valas eseten ha az egyik fel a szuleitol ajandekozas jogcimen szerzett kulteruleti ingatlanokat akkor valas/vagyonmegosztas soran a masik fel kerheti-e a perfeljegyzest?

( Az elso fel szeretne ertekesiteni a kulonvagyonaba tartozo ingatlanjait es kesobbiekben elvalni - amikor mar nem szukseges egyutt elniuk.)

Megtudja e akadalyozni (ideiglenesen 1-2 ev) ezt ugy, hogy az egyertelmuen kulonvagyonra keri a perfeljegyzest?

Ézsau # 2019.02.08. 13:14

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Feleségemmel 2004 óta élünk együtt. 2006-ban vásároltunk egy lakás 7,3 millió forintért. Bizonyítottan az én hozzájárulásom 2,5 millió forint, hitel 3,8 millió forint a fennmaradó részt (1 millió ft-ot) feleségem előző házasságából kapott 3 millió forintból pótoltuk. A feleségem 3 milliójából megmaradt összeget (2 milliót) a lakás felújítására fordítottuk. A lakás az én nevemre került, de adóstársként a feleségem is szerepelt.
2008-ban összeházasodtunk, 2010-ben született egy kislányunk.
2017-ben a feleségem szüleitől kaptunk 4,2 millió forintot azért, hogy a lakáson lévő hitelt ki tudjuk fizetni.
A lakást értékesítettük 9,5 millió forintért és vásároltunk egy házat 13,2 millió forintért. Ebben az önerő 8 millió, a hitel 5,2 millió forint.
Sajnos megromlott a kapcsolatunk és válásra fog sor kerülni. A feleségem fogja kezdeményezni a válást, ő szeretne költözni, a ház, amely közös néven van nekem maradna.
Kérdésem:

  1. Számszerűsítve kinek mennyi követelni valója van a másiktól, ha vagyonmegosztás nélkül szeretnénk megegyezni?
  2. Megegyezés hiányában a vagyonmegosztás hogyan történik, van-e fizetnivalóm a feleségem részére? Ha igen mennyi összegben?

Tisztelettel várom válaszát.

ObudaFan # 2019.02.09. 14:56

ucandoit

Kérhet perfeljegyzést, ha azt állítja, hogy neki abban valamilyen okból tulajdoni hányada van.

ObudaFan # 2019.02.09. 15:00

Ézsau

Hát az első házból valószínűleg egybe kellene számolni a vételárat, és ebből kellene arányosítani a közös és különvagyonokat. Ha a te hozzájárulásod az életközösséget megelőző időből származik, akkor arányosan 2.5M a te különvagyonod, 3.8M közös vagyon, 3M az ő különvagyona. Az ez alapján megállapított arányokat tovább kell vinni az eladásnál az eladási árba, majd az abból vett ingatlan értékéből a 8 M Ft-ot ezzel azonosan kell arányosítani, majd az ottani hitel szintén a közös vagyont növeli. A szülei által kifizetett hiteltartozás felét követelheti tőled, a még fennálló hiteltartozást pedig fele-fele kell visszafizetnetek.

Wolf83 # 2019.02.10. 14:29

Tiszteletem!

A feleségemmel valószínűleg elválunk, ezzel kapcsolatban lenne pár kérdésem.
Beszéltünk már ügyvéddel ő azt mondta, ha közös megegyezéssel adjuk be a papírokat, akkor annak a költsége minimum 200,000 ft. Plusz ugye az ő bére.
Ez reális?

Továbbá az osztozkodás.
A házasság kezdetétől kell a közös vagyont számolni, vagy amióta együtt élünk?

2011ben költöztünk össze. 2012ben vettem fel 8 millió jelzáloghitelt, hogy édesanyám deviza hiteleit kiváltsam. Arra a házra volt terhelve a hitel amiben laktunk.
2013ban összeházasodtunk. valamikor 2015ben édesanyám nekem ajándékozta a házat amiben laktunk.
A hitelnek ami a házhoz tartozik 90,000ft a havi törlesztője.
A kérdés ezzel kapcsolatban annyi, hogy tényleg ki kell fizetnem a feleségemnek az eddig befizetett hitel felét?

Továbbá, mikor ide költözött gyakorlatilag minden háztartási gép megvolt, de közben cserélni kellett a mosógépet, mosogatógépet, mert elromlottak. Így már ezek is a közös vagyonba tartoznak?

Ha közös nevelésben állapodunk meg, akkor a két közös gyermekünk közül az egyikre igénybe vehetem az adókedvezményt?

Előre is köszönöm a segítséget.

Üdvözlettel: Csaba

bhajni # 2019.02.11. 07:58

Üdvözlök mindenkit!

Férjemmel válunk. Az ingatlan, amiben laktunk 1/1-ben az övé, mielőtt megismerkedtünk már az övé volt.
2001-ben költöztem oda , be is jelentkeztem,2011-ben összeházasodtunk. 2 évvel ezelőtt 4,4 milliót költöttünk felújításra (teljes nyílászáró csere, tető, kazán..stb)
Ez előtt is voltak felújítások, pl fürdőszoba , beépítettük a padlás teret. A normál festés meg egyéb dolgokat nyilván nem veszem ide.
Az én nevemre soha nem került semmi, folyamatos bejelentett munkám volt, 2 gyerekünk született. A házat most eladta, 30,5 millióért. Nekem 2,5 milliót akar adni, az ingóságokat már elosztottuk. Az egyik gyerekünk velem lakik, a másik vele-mi albérletben vagyunk.
Kérdés vajon járna e egyáltalán ennél több és ha igen, kb mennyivel? Mert nem szeretnék belemenni egy vagyonmegosztási perbe ha nem muszáj, az meg hogy erkölcsileg én hogy gondolom nyilván jogilag senkit nem érdekel :)

Köszönöm ha valaki tud választ adni!

ObudaFan # 2019.02.12. 10:35

bhajni

Igen, a felújítással létrejött értéknövekmény fele.

ObudaFan # 2019.02.12. 10:56

Wolf83

30.000 Ft az illeték. A vagyonmegosztást pedig peren kívül érdemes intézni, nem a bíróságon.

A kérdés ezzel kapcsolatban annyi, hogy tényleg ki kell fizetnem a feleségemnek az eddig befizetett hitel felét?

Ennyiből nem lehet megmondani, ha az ő különvagyonából lett fizetve, akkor igen.

Továbbá, mikor ide költözött gyakorlatilag minden háztartási gép megvolt, de közben cserélni kellett a mosógépet, mosogatógépet, mert elromlottak. Így már ezek is a közös vagyonba tartoznak?

Igen.

Ha közös nevelésben állapodunk meg, akkor a két közös gyermekünk közül az egyikre igénybe vehetem az adókedvezményt?

Igazából mindkettőre a felét, ami gyak. egy egész.

Wolf83 # 2019.02.12. 20:26

Kedves ObudaFan!

Köszönöm a segítséget.
Érdekes, hogy az ügyvéd kapásból 200,000 ft-al kezdett csak a papírokra. Így már valószínűleg nem nála lesz beadva.

A hitellel még csak annyi, hogy az eddigi évek alatt szinte csak én dolgoztam, a feleségem itthon volt a gyerekekkel, leszámítva pár hónapot mikor volt bejelentett állása a szülés előtt.
Viszont ha jól gondolom, akkor az én keresetem és az övé, egyben alkotja a közös vagyont, amiből lett fizetve a hitel. Vagy Csak akkor kell kifizetnem, ha az Ő különvagyonából volt fizetve? Mert szerencsére mindent a saját számlámról fizettem (vagyis a közös vagyonból).

Köszönöm a segítséget még egyszer!

ObudaFan # 2019.02.13. 15:01

Viszont ha jól gondolom, akkor az én keresetem és az övé, egyben alkotja a közös vagyont, amiből lett fizetve a hitel. Vagy Csak akkor kell kifizetnem, ha az Ő különvagyonából volt fizetve?

Attól függ. A közös vagyonból lett fizetve ezek szerint édesanyád hitelének kiváltása. Ehhez azért azt igazolni kellene tudni, hogy ezt a feleséged is így gondolta.