Öröklés


gobelin56 # 2012.09.14. 10:32

Tisztelt Szakértők!
Nagybátyámtól örököltem többed magammal egy fél lakást, pár apróbb földterületet. Kérdésem a következő:
Kinek a javára lehet lemondani a földekről? Államéra is lehet, vagy csak a másik örökös javára? És ha neki nem kell? Akkor nem kell illetéket fizetni? Ilyen esetben a lakást külön lehet-e örökölni, vagy csak egyben lehet lemondani az egész örökségről? Köszönöm előre is a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.06. 10:36

Ha a bíróság rendeli ki, akkor nincs semmiféle kérés.

wers # 2012.09.06. 10:19

Arra céloztam csak, hogy igen széles sávban annyira hozza ki, amnnyiről a megbízó kéri.
Egyébként akkor még az egyenesági örökösöknek is kellett illetéket fizetni.
A 2006-ban 14 millióra értékelt nyaralót (örökösödés) örültünk, hogy most 7,4-ér el tudtuk adni.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.06. 10:11

De ha pl. örökléshez kell, akár 40%-kal kevesebbre is kihozhatja.
Ami egyenesági örökös esetén kifejezetten kontraproduktív.

wers # 2012.09.06. 09:26

Mikor felbecsültettük a házunkat a hitelhez, megkérdezte a szakértő mihez kell. Ja, hitelhez? És mennyit akarunk felvenni? Közöltük az összeget, bólintott, jó, arra ki tudja hozni.
De ha pl. örökléshez kell, akár 40%-kal kevesebbre is kihozhatja.
Vannak korrekciós tényezők, amit szakértője válogatja, milyen súllyal vesz figyelembe, pl. hol van az ingatlan.

tot54 # 2012.09.06. 09:17

„A forgalmi érték nem az, amit te annak gondolsz. ”

Igen, az utóbbi évek piaci változásai miatt jelentősen, de nem 50%-al csökkentek az ingatlaárak. Kivétel talán a bedőlt lakáshitelesek.Ők akár ilyen áron is szeretnének lakáshitelüktől megszabadulni.

Fórum nagyon jó, nekünk laikusoknak nagy segítséget jelent eligazodni a jogi útvesztőkben.

Köszönet mindenkinek !

ObudaFan # 2012.09.05. 13:23

A forgalmi érték nem az, amit te annak gondolsz.

Különösen az utóbbi évek piaci változásai miatt okoz sokaknak csalódást mostanában a szakvélemény. Messze nem annyit állapít meg a szakértő, mint 2008-ban állapított volna.

ObudaFan # 2012.09.05. 13:22

Vonatkozik.

horvathibi # 2012.09.05. 13:20

Én sógoromnak kérnék tájékoztatást.
Édesapja tavasszal elhunyt,most lesz a hagyatéki tárgyalás.
Mi után kell majd örökösödési illetéket fizetnie?Mert úgy tudom eltörölték egyenesági rokonoknál,de vonatkozik ez építési telekre és termőföldre is???

pannamama # 2012.09.05. 13:11

Olyan kérdésem lenne, hogy mi történik, a tartós földhasználati joggal bíró személy elhalálozása esetén? Örökölhető a földterület? "Bármit" (kiad, elad, építhet rá, megművelhet, stb) kezdhet vele az örökös? Vagy visszaszáll az államra?
Köszönöm a válaszokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.05. 11:25

A forgalmi érték nem az, amit te annak gondolsz. Hanem az, amit a szakértő meghatároz. Ő pedig természetesen le fogja vonni a haszonélvezet értékét. Nyilván nem ugyanannyi a forgalmi értéke egy tehermentes ingatlannak, mint egy olyannak, amelybe a vevő bizonytalan ideig sem beköltözni nem tud, sem nem hasznosíthatja. Ezen magyarázni sincs mit.

tot54 # 2012.09.05. 06:00

„kötelezhet a bíróság, hogy tulajdonrészemet akár a forgalmi érték alatt a másik tulajdonostársnak, haszonélvezőnek átadjam.”

"Ugyan már, tot54, milyen kérdés ez!?"

Igaza van Ügyvéd Úr felettéb naív a kérdés, de ez a helyzet.Az ügy bíróságon ugyan még nem járt,viszont a haszonélvező egy ügyvéd segítségével "törvényi számítást" is mellékelve szeretné a lakást a forgalmi érték kb feléért megszerezni.

Köszönöm segítségüket!

ObudaFan # 2012.09.04. 19:03

Én elfogadnám levélben a közjegyző helyében, de azért hívd fel a közjegyzőt.

Marcsi62 # 2012.09.04. 15:40

Kedves ObudaFan! A bátyám után nem maradt semmi vagyon csak 4.000.0000 Ft tartozás .Semmi ingatlanja vagy vagyona nem volt. Alkoholista volt. Akkor levélben is elküldhetem a lemondó nyilatkozatot.? A fiaim 28 és 31 évesek. Azért mondtak le a gyerekei is mert csak adósság marad semmi mása nem volt.Előre is köszönöm válaszod és segítséged.Ne haragudj , hogy ennyire érthetetlen vagyok de tőlem nagyon messze áll a jog.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.04. 13:04

leszármazó és házastárs hiányában a szülők örökölnek, a kiesett szülő helyén az ő leszármazói. (Azt úgy, hogy előbb a gyermekek, és ha a gyermek kiesett, annak helyén az ő gyermeke, és így tovább.)

kiss.wirag # 2012.09.04. 12:00

Tsztelt Szakértő, kedves Fórumozók!

Édesapám elhunyt idén tavasszal, hagyatéka gyakorlatilag nem volt, így konkrét öröklésről sem beszélhetünk. Hatan voltak testvérek egyébként, rajta kívül a többiek még élnek, ahogy az édesanyja (a nagymamám) is.
Abban az esetben, ha pl. egy bátyja elhunyna, akinek nincs felesége és gyermeke sem, ki(k) örökölnek utána? Valahol azt olvastam, hogy az ő édesanyja, vagyis a nagymamám. Mások azt mondták, hogy a testvérei. Ilyen esetben én és a testvérem, mint a néhai édesapám törvényes leszármazói öröklünk, vagy mivel édesapám már elhunyt, csak a még élő testvérek örökölnek?
Adott esetben, ha a nagymamám utáni öröklésről lenne szó, akkor utána értelemszerűen a gyerekei örökölnének, de csak az élők, vagy ebben az esetben is az összes gyereke, és az elhunyt gyereke után pedig az ő gyerekei (vagyis adott esetben mi, a nagymamám unokái)?

Előre is nagyon köszönöm a felvilágosítást, sajnos nekem nem erősségem a törvény vagy a jogi kifejezések értelmezése.

ObudaFan # 2012.09.04. 11:02

Marcsi62

Az örökös csak az örökrészével felel a hagyatéki tartozásokért.
Visszautasíthatod, és a gyermekeid is, de ha kiskorúak, akkor gyámhatósági hozzájárulás is kell hozzá (és van olyan - szerintem téves - álláspont is, ami szerint kiskorú így sem utasíthatja vissza).

ObudaFan # 2012.09.04. 11:00

kötelezhet a bíróság, hogy tulajdonrészemet akár a forgalmi érték alatt a másik tulajdonostársnak, haszonélvezőnek átadjam.

Arra kötelezhet, hogy a forgalmi értéken a tulajdonostársnak átadd.

Marcsi62 # 2012.09.04. 10:51

Tisztelt Kovács Béla Sándor !

Először is nem vagyok bolond azért mert orvoshoz járok !Sajnos sok baj ért elmúlt években./Öt éve minden évben temetek valakit és tüdőrákkal is operáltak./Gondolom ennyi rossz után te is orvoshoz járnál?!Nem kívánom neked.
Nem írtam zöldségeket. Meghalt a bátyám akivel nem voltam jó viszonyba.Maradt utána 4.000.000 forint banki adósság amiről a törvényes felesége és a törvényes fiai lemondtak az állam javára.Most nekem jött idézés hagyatéki tárgyalásról valószínűleg velem akarják kifizettetni az adósságot. Azt akartam kérdezni itt a fórumon , hogy vissza utasíthatom-e az örökséget?Ha írok lemondó nyilatkozatot én és a két fiam is és tanúval alá irattatom és levélben elküldöm úgy jogilag törvényes-e/forma nyomtatvány szöveget már találtam./ Nem nagyon akarok messzire utazni a közjegyzőhöz.Arra is kíváncsi lennék , hogy miután a feleség és a gyerekei visszautasították az úgynevezett örökséget törvényes -e , hogy most engem kerestek meg.?
Ennyi lett volna a kérdésem. De köszönöm a válaszod.

Ügyvédbank # 2012.09.04. 10:26

Tibor 64, problémájával több hatósághoz is lehet fordulni, akár bűncselekmény gyanúja is fölmerülhet, de Önnek leginkább egy jó ügyvédhez kell fordulnia

ugyvedbank.hu

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.04. 09:53

Marcsi, amit írsz, merő zöldség.
COPD. pszichiáterhez járok és más betegségem is va
Ja, az más. Akkor nem szóltam.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.04. 09:50

Ugyan már, tot54, milyen kérdés ez!?

Marcsi62 # 2012.09.04. 08:18

Kedves Fórumozok ! Segítséget kérnék S.O.S.

A testvérem meghalt van felesége és két törvényes gyermeke. A feleség lemondott a 4.000.000 forint adósságról mint örökségről és a két törvényes fia is lemondott az állam javára. Én most kaptam egy idézést hagyatéki tárgyalásra a közjegyzőtől . Felhívtam telefonon de nem voltak segítő készek azt mondták , hogy a gyermekeim fogják örökölni ha nem megyek el. Én sajnos beteg vagyok/tüdőrák.magas vérnyomás. COPD. pszichiáterhez járok és más betegségem is van miután a rokkantságim elvették most 27.000 forint a jövedelmem./ Én a testvérem után már nagyon sok pénzt kifizettem. Nem értem engem miért zargat a közjegyző hiszen vannak törvényes örökösei? szeptember 13-án kellene mennem. Mit tehetek. Levélben is írhatok valamit , hogy ne keljen elmennem. Sokat kéne utazni és benzin drága.
Kérlek segítsetek!!!! Más örökség nem maradt utána csak adósság.
Előre is köszönöm a segítséget.

tot54 # 2012.09.04. 03:34

Köszönöm válaszát Ügyvéd Úr!

Ez ügyben még szeretném tanácsát kérni
kötelezhet a bíróság, hogy tulajdonrészemet akár a forgalmi érték alatt a másik tulajdonostársnak, haszonélvezőnek átadjam.

Segítségét előre is köszönöm!

ObudaFan # 2012.09.03. 13:36

Mondjuk ebből a leírásból egyébként sem derül ki, hogy közös vagyon, vagy különvagyon volt-e. De az 5 éven belül értékesített dolgok értéke vonatkozásában meg lehet próbálni igényt érvényesíteni, illetve ha az autó 5 éven belül semmisült meg, ott is meg lehet próbálni.