névváltoztatás


monalisa1 # 2013.12.05. 15:57

Ha az ex férj nem ellened követett el bűncselekményt - pl. szándékosan az életedre tört -, akkor nemigen kérheted hogy tiltsák el őt a kettős névhasználattól. / Annak semmi akadálya hogy te magad elhagyd az ő családi nevét...

meaclumpa # 2013.12.06. 20:50

Üdvözlöm!
18 éve elváltam és a volt férjem nevén van egy lányom,aki a házasságunk fennállása alatt született,ezért a volt férjem nevét viseli,de nem ő a biológiai apja! Ezt már a születéskor sem titkoltam senki előtt! A lányom most 21 éves,ő is tud az igazságról 18 éves kora óta!Egyébbiránt a biológiai apjával élek már 18 éve,tehát ez nem okozott gondot,hisz ő nevelte!Viszont annó a válásunk után egyikünk se szorgalmazta az apaság vélelmének a megváltoztatását sajnos!Lehetséges-e és mi a dolog menete,hogy végre az édesapja nevét viselhesse,illetve jogilag is a gyermeke lehessen? Muszáj-e minden érintettnek személyesen találkozni az eljárás során(a lányom és a párom nem szeretnének találkozni a volt férjemmel)!Természetesen az apasági elismerő nyilatkozat aláírásának semmi akadálya a párom részéről és valószínűleg a volt férjem is simán lemond az "apaságról"!
És hogy miért csak most? Mert egy esetleges örökösödési eljárásban már nem mondhatna le az örökségről a lányom ugyanis neki is van már egy kisgyermeke,de ő nem akar semmit a névszerinti apjától!
Előre is köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.12.07. 09:58

A névváltoztatáshoz nem kell megdönteni az apaságot. (De ez szerintem a korábbi bejegyzésekből is kiolvashattad volna.) A vélelem megdöntése ügyében viszont minden lehetséges határidőt lekéstetek.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.12.07. 10:00

de ő nem akar semmit a névszerinti apjától!
Túl sok romantikus filmet néztetek. De ha már ennyire megártott, és ragaszkodik hozzám, akkor elfogadja a hagyatékot, és szépen nekiajándékozza annak, aki a visszautasítás esetén örökölne.

meaclumpa # 2013.12.09. 19:17

Nem szeretem a romantikus filmeket,amit írtam az a valóság! Miért fogadna el bárminemű örökséget és miért is ajándékozná el? Hogy aztán az illetékekre meg a közjegyzőre rámenjen a gatyája is,arról nem is beszélve,ha adósságot örökölne!
Nos ha lekéstük,hát lekéstük!Köszönöm a választ!
Sajnos a sztori azon része,hogy miért is vártunk az apaság-dologgal eddig,az még sokkal romantikusabb és izgalmasabb,bár kissé törvényszegő!:)

wers # 2013.12.13. 12:41

régebben biztos volt olyan szabály, hogy egy párnak nem anyakönyveznek ugyanazt a keresztnevet két gyereknek, főként egy anyának

pazs # 2013.12.13. 13:24

wers: de már nincs ilyen szabály, a múltkor pont ezeket olvasgattam. Az az egyetlen szabály, hogy azoknak a gyerekeknek, akiknek ugyanaz az anyjuk és az apjuk, csak azonos vezetéknevük lehet.

Joyce: nincs jogsértés - de miért nem Gelányi Istvánné esetleg Gelányi István Ferencné a sógornőd?

wers # 2013.12.13. 13:31

pazs, akár ikreknek is lehet azonos neve?

Ugyan az anyja neve, születési hely, idő?

pazs # 2013.12.13. 14:14

Megnéztem, ikrek nem viselhetik ugyanazt a keresztnevet:
2010. évi I. törvény az anyakönyvi eljárásról
44. § (5) Az ugyanattól az anyától származó, ugyanazon a napon született gyermekek nem viselhetnek megegyező utónevet.

Egyéb szabályok, szintén anyakönyvi törvény 44. §
(3) Anyakönyvezni a szülők által meghatározott sorrendben legfeljebb két, a gyermek nemének megfelelő utónevet lehet a Magyar Tudományos Akadémia (a továbbiakban: MTA) által összeállított utónévjegyzékből. Az utónévjegyzéket az MTA a honlapján teszi közzé.
(4) Ha a szülők által választott utónév nem szerepel az utónévjegyzékben, az MTA az anyakönyvi ügyekért felelős miniszter megkeresésére harminc napon belül nyilatkozik a kért utónév anyakönyvezhetőségéről. Ha az MTA nyilatkozata szerint az utónév anyakönyvezhető, azt az utónévjegyzékbe haladéktalanul felveszi.

valamint

Csjt. 42. § 65 (1) A gyermek - szüleinek megállapodása szerint - apjának vagy anyjának családi nevét viseli. A házasságban élő szülők valamennyi, a házasság fennállása alatt született közös gyermekének csak azonos családi neve lehet. Közös házassági nevet viselő házastársak gyermeke csak a szülők közös házassági nevét viselheti. A saját nevüket viselő szülők megállapodása alapján a gyermek az apa és az anya családi nevét együtt is viselheti. A gyermek családi neve legfeljebb két tagú lehet.
(3) A gyermek utónevét a szülők határozzák meg.

pazs # 2013.12.13. 14:16

Joyce: a lakhelyed szerint illetékes anyakönyvvezetőtől kérhetsz névváltoztatást (de nyilván nem találhatsz ki új vezetéknevet, ha egyébként megtartod a férjed nevét).

Macika86 # 2014.01.14. 11:54

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni, egy igen bonyodalmas kérdést illetően.
A párom fel szeretné venni az én családi nevemet, lehetséges lenne, hogy egy teljes vezetéknév változtatás menjen végbe? Illetve mi kell ehhez? (nem a formanyomtatványra gondolok)
Ha esetleg tudna valaki segíteni még abban, hogy indokolni is kell, miért választana egy más vezetéknevet, kérem írjon le egy jó indokot.
Nagyon szépen köszönöm előre is a választ.
Mindenkinek szép napot kívánok!

pannika01 # 2014.02.12. 13:06

Tisztelt jogi fórum

Nekem olyan kérdésem lenne,hogy most váltam el,és szeretném le vetetni a férjes nevem.Mert nem szeretném továbbra azt használni.Viszont a lánykori családi születési nevemmel nem vagyok megelégedve és szeretném megváltoztatni.Az lenne a kérdésem hogy egyszerre a házassági nevem és leánykori születési nevemet meglehet e változtatni?

Köszönöm

Zsazsagold # 2014.03.01. 11:39

Kedves Kovács Úr
Én arra lennék kiváncsi hogy az anyám nevét megváltoztathatom e az uj anyám(apám felesége) nevére ?

gerbera317 # 2014.03.01. 13:36

Ha bizonyítani tudod, hogy ő szült téged, simán.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.01. 15:45

Ha kiskorú és elég nagy közöttük a korkülönbség, akkor örökbe is fogadhatja. Mondjuk, akkor ugrik a tartásdíj.

rekaanabell # 2014.03.22. 18:11

Üdv!
Az lenne a kérdésem, hogy hogyan lehet második keresztnevet felvenni. Semmit nem tudok a témával kapcsolatban. Hol kell elkezdeni, mivel jár, milyen procedúrákkal? Olvastam itt a fórumon egy két dolgok, hogy 10E-ft illetékkel jár és meg kell indokolni a név felvétel okát, de hol és milyen hivatalnak? Nagykorú vagyok, illetve magyar nevet szeretnék felvenni.
Előre is köszönöm a segítséget!

monalisa1 # 2014.03.24. 12:59

Az anyakönyvi hivatalban lehet beadni a kérelmet, minden további információ ott.

monalisa1 # 2014.03.24. 13:00

Az önkormányzatnál a...

Tekergo73 # 2014.03.24. 16:16

Tisztelt jogi szakértők!

Külföldre költözés miatt szeretném a kislányom nevét megváltoztatni, mert az adott országban ezt a szót káromkodásként használják, konkrétan Fanninak hívják, és ez fanny-ként a női nemi szervet jelenti.
Nem szeretném, hogy emiatt csúfolják az iskolában.
Tervezzük, hogy 4-5 év múlva visszatérnénk Magyarországra, de egy oldalon azt olvastam, hogy 14 éven aluli gyermeknek csak egy esetben kérhetik a szülők a névváltoztatását. Ez azt jelentené, hogy 14 éves kora után változtathatná csak vissza az eredeti Fannira? Most még csak 4 éves.

Válaszukat köszönöm!

monalisa1 # 2014.03.25. 12:51

Most válasszanak olyan nevet a kislánynak ami a későbbiekben is megfelelő lesz.

Mira74 # 2014.04.12. 18:20

Tisztelt Szerkesztő!
Egy olyan kérdésem lenne a párom volt felesége tavaly májusban szült egy kisfiút az élettársától aki a párom nevét kapta,mivel még a válóper folyamatban van azóta is.Idén március elejére ki volt tűzve a bírósági "tárgyalás",hogy az élettárs a nevére veszi,de egy levelet kaptunk miszerint a bíró nem ér rá.Ennek több mint egy hónapja.Itt nincs semmi idő?hogy kiírják az új tárgyalást?
Válaszukat előre is köszönjük.

monalisa1 # 2014.04.13. 09:51

Még mindig jobb ha ugyanazon bíróra kell várni mintha valamely okból másik bírnak átadják az ügyet, aki hivatalból kénytelen elölről kezdeni az egész eljárást.

monalisa1 # 2014.04.13. 10:03

Ameddig a válóper jogerőre nem emelkedik +300 nap addig nincs "apacsere". Ellenben az anya és az érintett két férfi keresse fel együtt a gyámhatóságot, létezik un. nyílt örökbefogadás.

Mira74 # 2014.04.13. 18:12

Gyámhatóságnál tavaly júniusban voltak,ahol megírták a jegyzőkónyvet.A gyámhatóság után kerültek a bíróságra.Gondolom a válóper illetve a gyermek nevének a levétele külön van,csak nem kell évekig várni ameddig a válóper tart :-)

viktóriad # 2014.04.16. 09:15

Üdvözlöm!
A kérdésem az lenne ,hogyha a biológiai apa nem egyezik bele a gyermek névváltoztatásába abban az esetben is lehet kérni a bíróság hozzájárulását a névváltoztatáshoz?ki lehet így kerülni a biológiai apát?2 éves a kisfiam(1 éve nem élünk együtt és a gyermek idegenként tekint a biológiai apjára mivel ö nem is keresi és nem is érdekli de sajnos bosszúból nem fog belemenni) és mostani párom és én szeretnénk ha egy néven lennénk mind a hárman,majd későbbiekben a születendő gyermekünk is.májusban lesz az esküvőnk.