névváltoztatás


angyal0710 # 2013.03.10. 17:35

Tanácsot szeretnék kérni,hogy hová kell mennem ha azt szeretnénk hogy a gyerekek lekerüljenek az édesapjuk nevéről és a jelenlegi párom a nevére vehesse őket? (Az apjuk nem törődik velük,nem fizet tartásdíjat,de még csak nem is látogatja őket!)

monalisa1 # 2013.03.10. 18:55

Természetesen a "né" toldatot bármikor leteheted, valóban nem kell megvárnod a házasság felbontását.

PancsiCocó # 2013.03.13. 14:00

Tisztelt Szakértők!

Ha férjhez megyek és felveszem férjem család nevét elhagyva ezzel édesapám családnevét lányom nevét is változtathatom akinek más az apja? Új férjem és lányom is nagyon szeretnék ha hármunknak egy családneve lehetne!
A kérdés az, hogy ebben az esetben én "adhatom-e" új családnevemet a lányomnak vagy előző férjem beleegyezése is kell? Lányom elveszítené a tartásdíjat és az öröklés lehetőségét apjától?
A szülői felügyeleti jogom csak nekem van apjának nincs arról ő lemondott!

Köszönöm a választ!
L.

Christyna # 2013.03.14. 13:21

Az alábbi névváltoztatási ügyben szeretnék segítséget kérni!
2002-ben, 5 éves párkapcsolatomból született egy lányom.
Az apja nem vette a nevére, ezért az én nevemre anyakönyvezték. 2003-ban hozzámentem a (most már) volt férjemhez, aki a nevére vette a lányomat. 2010-ben szétváltunk, a válóperünk még folyamatban. Apasági vélelem megdöntése iránti pert indított 2010-ben, ahol én egyértelműen kijelentettem, hogy nem a volt férjem a gyermekem apja. Így vissza anyakönyvezték az én nevemre, és "képzelt apa" név lett az anyakönyvbe bejegyezve. 2011. júliusától együtt élek a jelenlegi párommal, akitől már egy közös kislányunk is született. A párom szeretné a nevére venni a nagyobbik lányomat is.
Szeretném megkérdezni, hogy ebben az esetben hová kell, illetve hová lehet fordulni? Mi ilyenkor a hivatalos eljárás?
Segítségüket előre is köszönöm!
Christyna

tarjani # 2013.03.26. 19:02

Az alábbi problémával fordulok a hozzáértőhöz: a feleségem/elvált, gyermek nála lett elhelyezve/ első házasságából született gyermek vezetéknevét szeretném a magam vezeték nevére íratni. A gyermek 9 éves .Hogyan kell ezt intézni?Köszönöm a konkrét választ.

monalisa1 # 2013.03.26. 21:20

PancsiCoCó, tarjani

Nyílt örökbefogásra lenne szükség azaz a gyermek biológiai apja a gyámhatóságon írja alá h lemond a gyermekről, ezt követően a férj örökbe fogadhatja: nevére veheti aki majdan örököl utána mintha édesgyermek lenne. (T.díj a továbbiakban nincs mert az új apa köteles gondoskodni a gyermekről.)

Cristyna

Nem tudom, ez nekem túl bonyorult., javaslom forduljon a kérdéssel az Anyakönyyvezető Hivatalhoz, (E-mailban is kérdezhet, írja le azt amit ide.)

---
  • laikus hozzászóló
tarjani # 2013.03.27. 06:31

Köszönöm.Az apa nem hajlandó lemondani, úgy ,hogy annyi.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.27. 08:18

Örökbefogadás nélkül is kérelmezheti az anya a gyermek családi nevének a megváltoztatását. De ez olyan lényeges, a gyermek sorsát befolyásoló döntés, amely a külön élő szülő nélkül nem hozható meg.

tarjani # 2013.03.27. 10:52

Köszönöm még egyszer ez sajna így esélytelen.

Yogimargó # 2013.03.27. 11:31

T. Jogifórum!

Lányom az apja nevét le szeretné venni, és az enyémet felvenni, ő már felnőtt. Kérdésem, hogy ezután örökölhet-e vagy sem?

PancsiCocó # 2013.04.01. 15:16

Köszönöm a válaszokat!

Kedves Kovács_Béla_Sándor!
Pontosan mit jelent amit írt? A névváltozás lehetséges ha a biológiai apa beleegyezik abba és attól még a jogaikat (láthatás, öröklés, tartásdíj ...stb.) megtarthatják? Létezik ilyen egyezség?

L.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.01. 15:24

Igen.

PancsiCocó # 2013.04.01. 15:38

Köszönöm!

PancsiCocó # 2013.04.01. 16:11

Kedves monalisa1!

A családnév egyesítése lenne a lényeges számunkra, mert jelenleg 3 családnévvel élünk hárman egy családként!

Én arra gondoltam, hogy ha felveszem férjem családnevét -né nélkül, akkor (mivel csak nekem van szülői felügyeleti jogom) a biológiai apa beleegyezése nélkül is (a gyerekem kérésének eleget téve!) átírathatom lányom családnevét is (öröklési és egyéb jogai sérülése nélkül) új nevemre! Az enyémre amit férjemtől vettem fel!
Így lehetnénk egy családban egy családnévvel!

L.

pazs # 2013.04.01. 16:33

PancsiCocó: A biológiai (anyakönyvben szereplő) apa beleegyezése mindenképpen kell a kiskorúak névváltoztatásához.

Yogimargo: a névváltozás nincs kihatással a rokoni kapcsolatra, így az öröklésre sem (igen, ugyanúgy örököl).

Yogimargó # 2013.04.02. 13:08

Köszönöm szépen.

missdiaz # 2013.04.07. 22:02

Kedves Jogifórum,

Júniusban házasodunk vőlegényemmel. A házasságkötéskor fel szeretném venni az ő vezetéknevét, de még ezzel együtt egy második keresztnevet is. Ez a keresztnév szerepel az utónév jegyzékben. Kérdésem az lenne, hogy a házasságkötéskor van-e lehetőségem arra, hogy a férjem vezetéknevén túl egy másik keresztnevet is felvegyek?

monalisa1 # 2013.04.08. 14:05

Valószínűleg nem lesz akadálya a tervezett névfelvételnek, kérdezd az Anyakönyvi Hivatalt.

caroly # 2013.07.13. 07:52

Tisztelt Jogi fórum!
Lányom útonevét szeretném megváltoztatni. Helyesebben ő szeretné,de én is jó ötletnek tartom,már régebben is gondoltam rá. 1997- ben született. Akkor még nem volt anyakönyvezve a Jessica név,engedélyeztetnem kellett,ami sikerült is,de csak így: Dzsesszika
Ezt szeretnénk megváltoztatni így: Jessica
Amiket eddig olvastam,az alapján nincs rá sok esélyünk,mert eltér a magyar írástól. De ez így .... hogy is fogalmazzak szépen,annyira .....lyén néz ki,és akárhol kérdezik a nevét,sosem tudják leírni,még az iskolában sem rendesen. Olvastam,higy egy jó indok kell a névváltoztatáshoz,de azt nem írhatom,hogy így jobban tetszik. Jelenleg külföldön tanul,Németországban,hát ott még nagyobb nehézségbe ütközik a név leírása. Ez talán lehetne egy kiinduló pontja a jó indoknak,de szerintem ez sem elég. Tudnának segíteni? Köszönöm.

Magdi7 # 2013.09.17. 22:24

Érdeklődni szeretnék, afelől, hogy a vezeték és a keresztnevem is szeretném megváltoztatni, és van-e erre lehetőség, és ha igen, akkor hol? Betöltöttem a 18-at, nagykorú vagyok és innentől szeretném megváltoztatni a nevem személyes okok miatt.
Köszönettel.

dossi # 2013.09.29. 12:50

Érdeklődni szeretnék,ha a lányom lemond a nevemről és felveszi az anyja nevét,akkor lemond az őt illető örökségről is?

Dzsunyi # 2013.12.05. 11:10

Azt szeretném megkérdezni, hogy van-e arra lehetőség, hogy a gyermekem vezetéknevét felvegyem??
A gyermekem az édesapja nevét viseli. Viszont mi nem akarunk összeházasodni viszont fel szeretném venni a nevét. Azaz az eddigi vezetéknevemet örökre el szeretném felejteni és nem használni. Erre van-e mód és hol kell intéznem?
Köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.12.05. 11:24

Elvileg bármilyen vezetéknevet felvehetsz, csak indokolni kell. Korábban a belügy intézte, de lehet, átkerült a KIM-hez.

monalisa1 # 2013.12.05. 14:51

Névváltoztatás iránti kérelemmel az anyakönyvi hivatalhoz lehet fordulni, egy nyomtatványt kell kitölteni melyen a kérelmet megindokolni., az ügyintézés 45 nap. Ha jól tudom 10e Ft illetéket kell fizetni. A kérelmet az illetékes minisztériumban bírálják el.

krisszi11 # 2013.12.05. 15:31

Sziasztok!
Válás után az exfeleség szeretné elérni, hogy az exférj ne használhassa a feleség vezetéknevét. (Kettős vezetéknevük volt). A feleség szeretne elhatárolódni a volt férjétől, mivel annak különböző büntetőügyei vannak folyamatban. Van esély a névviseléstől való eltiltásra?
Köszönöm!