Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás


Csuklósbusz # 2022.08.11. 11:30

Üdv!
Mellékelek egy anonimizált hirdetményt:
http://keptarhely.eu/view.php?…

Egy lakóingatlan található rajta, benne lakóval de nem a tulaj. Nem írja hogy beköltözhető vagy sem.

Ha ezt megveszem akkor a VH intézkedik a kiürítés iránt vagy sem?

drbjozsef # 2022.08.11. 12:39

Csuklósbusz,

Lakóingatlan található rajta?

Olyan, aminek "jellege : nem lakóingatlan"
(gyengébbek kedvéért vastagon kiemelve)

Az milyen?

drbjozsef # 2022.08.11. 12:41

Ha úgy érted, hogy a "kivett, beépítetlen terület"-ként nyilvántartott ingatlanon van egy építmény, amiben laknak, akkor sincs nagy kérdés. Ez nem lakóingatlan, ergo se beköltözhetően, sem lakottan nem hirdethető.
Kilakoltatást nem tudsz kérni, hiszen jogilag nincs mire, de kérheted az ingatlan átadását.

Majordomus # 2022.08.11. 20:25

Csak az nem lesz egyszerű.

Csuklósbusz # 2022.08.13. 08:08

Na épp ez az, a végrehajtók ahogy itt elnézem alaphangon szeretik lenyúlni a kiürítési eljárást.

De érdekes, sok ilyen nem lakóház mégis lakóingatlanként megy az eljárás tehát lakottan vagy beköltözhetően árverezik.

De ennél meg pont nem. Sőt nem is tulaj lakik benne, de nem is életvitelszerűen, 1 hétig bennevan majd 1 hónapig nincs.

Akkor ha ezt megveszem akkor a végrehajtótól hiába kérem a 154/A. § (10) szerinti kiürítést a 30 nap lejárta után nem fog csinálni semmit?

Marad a kiürítési per? Vagy új kiírás kellene?

Csuklósbusz # 2022.08.13. 10:35

Rendes normál lakóingatlan van rajta, csak annó ezeket a vállalkozó nem tüntette fel sehol, se térképen, se tulajdonin mert az pénzbe került volta. De egy normál családi ház van rajta, azt leszámítva hogy az összes közmű kikötve, sőt a VH fényképén is látszik hogy lakóház az.

Tehát nem egy sufni vagy akármi. De ez amúgy számít valamit?

De egy másik árverésnél pedig szintén a tulajdoni lapon kivett beépítetlen terület, de mégis jellege: lakóingatlan, pedig nemhogy közmű, ajtó-ablak sincs benne.

Ebbe meg még van is nyílászáró, csak közművek nincsenek.

Tehát ezért fura nekem a kiírás, meg hogy mi lesz a következmény ha a bentlakó, pontosítva birtokos nem adja át.

Majordomus # 2022.08.13. 19:46

Valószinüleg engedély nélkül épült.

Ha 10 évnél régebbi -ennek nézz utána -akkor már nem kell lebontanod- de fennmaradásit nem fogsz rá kapni.

Csuklósbusz # 2022.08.14. 14:55

A lakhatásit is megkapták úgy régen hogy a tulajdoni lap szerint kivett beépítettlen terület, szóval az nem biztos.
De tegyük fel nem tartózkodik benne senki, de cuccai ottvannak és nem hajlandó átadni, be van zárva.

Ebben az esetben mit lép a végrehajtó, átadja vagy sem?

drbjozsef # 2022.08.14. 17:40

Megépítették, a lakhatásiból következően engedéllyel, csak a végén nem vitték fel a földhivatalnál a térképre és a tulajdoni lapra. Öreg hiba.
Hajlok rá, hogy a végrehajtó azt fogja mondani, hogy így járt, tekintve, hogy az árverésnél értesítik az adóst, ott lett volna lehetősége a hirdetmény ellen protestálni (bár azt is mire fel).
A végrehajtó a közhiteles ingatlannyilvántartásból dolgozott.
Továbbra is tartom, nincs mit tennie. Jegyzőkönyvvel, az irodában átadja - hiszen üres, beépítetlen terület, fel sem merül a lakottság -, aztán az, hogy te hogyan veszed birtokba, már a te bajod lesz. Onnantól ő kikerül a sztoriból.

Csuklósbusz # 2022.08.14. 18:09

Köszönöm a válaszokat!

Rendőrség viszont nem így fogja gondolni ha feltöröm...

Életvitelszerűen nem lakik benne senki, tehát ha tanúkkal kinyitom, cuccait elrakom akkor mi lehet belőle?

drbjozsef # 2022.08.14. 18:15

Ha be van jegyezve a tulajdonjog, és megvan a végrehajtótól a jegyzőkönyv, akkor birtokba venném tanúkkal, ahogy írod, és küldenék egy tértis levelet a tulajdoni lap szerinti címére a volt tulajdonosnak, hogy 60 napig a megadott elérhetőségeden előre egyeztetett indőpontban átveheti, elviheti a cuccait. Utána a Vht. 182.§(2) szerint jársz el az ingóságaival.

Esetleg, ha szerinted amúgy nem fog akadékoskodni, küldhetsz előbb levelet, hogy adja birtokba neked 15 napon belül, és csak utána venném birtokba. Remélhetőleg a tulajdoni lap szerinti címén nem éri el a levél, kézbesítési fikcióval válik két hét alatt kézbesítetté, onnan már emiatt a 15 napot sem várnám be, ugyanaz mint fent.

Kössél rá egy biztosítást, nehogy valami baja történjen az épületnek...

Majordomus # 2022.08.14. 18:42

Elvileg 30 napig vagy köteles őrizni a lomjait.

papinianus88 # 2022.08.14. 19:04

60 napig es ez biztos.

A hirdetmenyen azert altalaban rogzitiky hogy a valosagban epulet talalhato a teruleten. Szivas... a tulajdoni lap szerint kivett beepitetlen terulet a jellege, szo sem lehet arrol, hogy lakoingatlan.

Csuklósbusz # 2022.08.14. 19:44

Csatoltam a hirdetményt korábban, rögzítve is van rajta hogy van rajta egy lakóház.

Nem az adós lakik benne, nincs kinek küldeni levelet.

Biztosítás nagyon jó ötlet, idáig ez el sem hangzott talán a topikban, de az igen hogy leparkolt a VH és bumm felrobbant.

Ha megnyertem a licitet attól a naptól viselem a költségeket.

Akkor aznap köthetek is egy lakásbiztosítást aztán ha leszerelik a tetőt akármi akkor fizet a biztosító? Vagy azt mondja tegnap se volt rajta tető... ?
Végrehajtásos házra ajánlhatnátok egy biztosítót.. :-)

Csuklósbusz # 2022.08.14. 19:47

Sőt nem is lakik benne senki életvitelszerűen, hisz semmi közmű nincs.

drbjozsef # 2022.08.15. 12:09

Akkor aznap köthetek is egy lakásbiztosítást aztán ha leszerelik a tetőt akármi akkor fizet a biztosító?

Biztosítást az köthet, akinek érdekében áll a vagyontárgy védelme. Nem csak tulajdonos, de akár bérlő, haszonélvező is. Te, mint árverési vevő, elég érdekelt vagy. A bejegyzés után meg tulajdnos is, de én nem várnám azt meg.

Majordomus # 2022.08.15. 18:31

Amig nem kerülsz birtokba addig csak a kockázatod nő.

Vety # 2022.08.15. 19:59

Sziasztok

Olyan kérdésem lenne, hogy a végrehajtónak van bármilyen határidő meghatározva a jogban arra, hogy a jogerőre emelkedéstől számolva mennyi idő alatt kell birtokba adni egy ingatlant, abban az esetben, ha kérte az árverési vevő?

Illetve bármilyen sorrendet követ az ügyek tekintetében vagy maga dönti el függetlenül a jogerőre emelkedés időpontjától az ingatlan értékétől stb. mikor adja birtokba az ingatlant?

2019 júniusban zárult az árverés tavaly tavasszal emelkedett jogerőre, kérdés, hogy van-e jelentősége, hogy viszonylag régi az ügy.

Hívtam az elmúlt hetekben a végrehajtót, mindig azt mondta majd küldi mikor lesz a birtokbaadás, de egyenlőre nem tudja megmondani, mert olyan sok van :(

Köszönöm a választ előre is

drbjozsef # 2022.08.16. 05:31

Vety,

Úgy általában? Akadémikus kérdés?
Mert akkor a válasz az, hogy igen, de attól függ.

Érdemesebb a konkrét, releváns adatokat, a problémát leírni pontosan.

Lakóingatlan?
Beköltözhetően hirdették?
Kérted az átadást a jegyzőkönyv aláírása utáni 30 és 45. nap között?
(vagy, legalábbis a Vht. 154./A.§ szerinti időben, ha kifogás vagy más változás volt)
Laknak az ingatlanban, nem költöztek ki határidőre, kell kilakoltatás?

Vety # 2022.08.16. 06:51

drbjozsef, Jogos!

Lakóingatlanról beszélünk, beköltözhetően hirdették és a jogerőre emelkedéstől számítva megfelelő időn belül kértem a birtokbaadást mert nem költöztek ki, amit a végrehajtó be is fogadott.

2019 július-ban írtam alá a jegyzőkönyvet,
2021 márciusban emelkedett jogerőre, egy kifogás miatt.
2021áprilisban a nevemre került az ingatlan
2021 áprilisig kellett volna elhagyniuk az ingatlant a bentlakóknak, de ezt nem tették meg. Próbáltam velük alkudozni, ez nem sikerült.

Ugye a COVID helyzet miatt, július 15-ig állt a birtokbaadás, ezért gyakorlatilag a végrehajtó sem tett semmit. Júliusban hívtam fel, akkor mondta, hogy majd küldi mikor lesz a birtokbaadás, de egyenlőre nincs fix időpont, mert rengeteg birtokbaadás torlódott fel a COVID miatti veszélyhelyzet miatt.

Szóval most itt állunk és nem tudom, hogy van-e bármi lehetőség az ügy sürgetésére, illetve a jogszabály rögzít-e bármilyen kötelezettséget a végrehajtó tekintetében arra vonatkozóan, hogy mikor ad át egy ingatlant.

Köszönöm előre is.

papinianus88 # 2022.08.16. 07:46

Vety.

Ne aggódj. A 229/2021 Korm.rendelet alapjan 2022.06.16. Napjatol (NEM július) intezkedhetett a vegrehajto az abban foglaltakrol. Az ingatlan kiuritesenel, birtokba adasanal ujra meg kellett kuldeni az ingatlan fekvese szerinti jegyzonek a lakoingatlan kiuriteaerol a tajekoztatast, azaz a 60 nap onnantol ketyeg. Ha a 60 nap letelik, akkorra tűzi ki az időpontot. Mivel sok dolga volt/van, sanszos, hogy ezt július elején kuldte meg a jegyzonek, ezert kb. Szeptember elejen intezkedhet leghamarabb. Erdemes megkerdeznes, hogy egyaltalan megkuldte-e a jegyzonek...érdemes lenne írnod neki pár sort tértivevényes levelben, ha mar arveresen vettel egy házat, az a 945 forintos tértivevény nem oszt nem szoroz...

Majordomus # 2022.08.16. 19:12

Gyorsabb ha kiutálod a bentlakókat. Előre fizetős mérőóra,felújitás majd januárban stb.

K.Anna_2013 # 2022.08.20. 22:09

Kedves Fórumozók!
Nyertes licitáló voltam egy árverésen, viszont azóta sem kaptam értesítő emailt, hogy mikor jelenjek meg a jegyzőkönyv aláírására. Felhívtam a végrehajtói irodát, és a hölgy azt mondta, szabadságon van a végrehajtó, amint visszatér, küldeni fogják az emailt. A Vht. 152. (2) szerint ennek az árveréstől számított 8 napon belül meg kellett volna történnie, de már ez is bőven eltelt.
Legyek türelemmel? Emiatt ugye én nem üthetem meg a bokámat? Nem szeretném, hogy az előlegemet elveszítsem, vagy bármi egyéb kellemetlenség adódjon.

gerbera317 # 2022.08.21. 17:25

Majd értesít. Előbb vissza kell jönnie szabadságról. Az ő késedelme nem jogvesztő, illetve nem keletkezhet neked jogot a visszalépésre.

Majordomus # 2022.08.21. 18:05

Viszont a szabadság neki is jár...