Munkajogi kérdések.


Poppy Meldrum # 2022.02.11. 13:16

Kedves Szakértők!

Az alábbi kérdésben szeretnék segítséget kérni.
Ha egy kormánytisztviselő a GYES lejártát követően úgy nyilatkozott, hogy a 2019.01.01. előtti szabadságát a Kit 289. § (4) bekezdése szerint a GYES-t követő 2 évben kiveszi, de később a jogviszonya közös megegyezéssel történő megszüntetését kéri, mert egy másik közigazgatási szervnél kormányzati szolgálati jogviszonyt szeretne létesíteni, akkor a felhalmozott szabadságot ki lehet a részére fizetni, vagy ha a felmentési idő alatt nem tudja kivenni akkor elveszik?
A segítséget előre is nagyon szépen köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.11. 18:35

Nem ki lehet, hanem ki kell.

greensix # 2022.02.12. 11:02

Tehát akkor az ebből eredő teljes kárt köteles vagyok megtéríteni a munkáltatónak!

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.12. 14:04

Tudjuk mi azt, hogy súlyosan gondatlan voltál-e?

drbjozsef # 2022.02.12. 14:42

A körülményektől függően. Illetve a szerződésed pontos szövegétől is függően.

greensix # 2022.02.13. 07:07

Tisztelt Szakértő!

Köszönöm szépen a válaszait!
A munkaszerződésben a következő szerepel: " A munkavállaló kártérítési felelőssége gondatlan károkozás esetén négy havi távolléti díj összegéig terjedhet!"
Anna

gerbera317 # 2022.02.13. 12:59

És az neked nem opció, hogy nem okozol gondtalanul kárt? A nyitókérdésedből az jön le, hogy még nem okoztál kárt, hanem csak elméleti jogászkodsz itt.

drbjozsef # 2022.02.13. 15:08

greensix,

Akkor ez csak a törvényi feltétel - egyébként teljességgel felesleges - megismétlése, nem pedig felülírása.

Vagyis pontosan az Mt. szerint, ha súlyosan gondatlanul vagy szándékosan okozol kárt, akkor azt akár teljes egészében is megtéríttettheti veled a munkáltatód.

paskulyakos # 2022.02.15. 06:45

Tisztelt Szakèrtő!

Nekem olyan kèrdèsem lenne, hogy próbaidő alatt felmondàs utàn a munkàltató kötelezhet kötbère? (Betanìtàs, kèpzès folyamat elvègzèsèhez ennek a dìjàt terhelnè)

Köszönöm szèpen a vàlaszàt.

Jozsef # 2022.02.15. 13:53

Szép napot kívánok! Arra a kérdésre szeretnék választ kapni, hogy hét éve dolgozom egy cégnél, jelenleg úgy áll a dolog, hogy két hét múlva, elköltözik egy másik városba. Mai nap folyamán közölték. Ez kb. 50km. Távolság. Ha ezt én nem tudom vállalni, felmondhatnak? Illetve végkielégítés sem jár? Köszönöm szépen a választ.

Babett3 # 2022.02.17. 17:30

T.Fórum!
Érdeklődnék,hogy egy terhes Nő,aki igaz,hogy osztályvezető volt még terhes nem volt,de lett helyette egy másik főnővér (osztályvezető) aki meglett bízva és ezek ellenére is a volt terhes Nő (Főnővér) készíti a beosztást nekünk otthonról!

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.17. 18:39

És? Nem mindegy az neked?

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.17. 18:40

Paskulyakos: ha te nem kötelezted magad a szerződésben, akkor nem.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.17. 18:41

Jozsef: határeset.

EMSZ # 2022.02.18. 17:58

Segítségüket szeretném kérni, 2018. felétől munkaviszonyban állok, munkaszerződés 3 havonta újul meg. (Ezt nekem szolgálati lapon kell kérvényezni, hogy alkalmazzanak a továbbiakban is). Először még közalkalmazottként, majd 2021. szeptemberétől "egészségügyi szolgálati jogviszonyban álló személyként" történik a foglalkoztatás, A szerződéskötés előtt egyszer sem tájékoztattak arról, hogy csak 3 hónapos szerződésem lesz, sőt később kérésre sem változtattak ezen.
Sajnos 2021. nyarán baleset ért, jelenleg még táppénzen vagyok, a hónap végéig. (Ez idő alatt a főnököm lépett be a programba az én nevem alatt és kérvényezte a nevemben a további foglalkoztatást.)
Munkaviszonyomat szeretném megszüntetni, a most lejáró dátumnál, (2022.03.31), de a tavalyi évben nem tudtam kivenni szabadságomat (22 nap), ezért már kértem, hogy a táppénz lejárta után azonnal adja ki a tavalyi szabadságot, amit a főnököm nem akar megtenni (igaz még nem tud róla, hogy nem szeretnék újabb 3 hónapos szerződést aláírni, sőt velük már semmilyen tervem sincs)
Hogyan tudok jogkövetően eljárni? Mi a megfelelő időpont, hogy közöljem velük, hogy nem dolgozok náluk tovább? A szabadságomat ki tudom kényszeríteni, hogy kiadják?
Várom szíves válaszukat!

Majordomus # 2022.02.18. 18:16

Igen. A szabadságot a munkaviszony megszűnésekor azonnal ki kell fizetni. Ez a törvény.

Ha nem hajlandóak rá,akkor munkaügyi bíróság. Nyerni fogsz,de arra vigyázz,minden papirod - Mil lap stb.- legyen meg amivel bizonyitani tudod az igazadat. Főleg a szerződésed.

Bár nekem a jogviszonnyal vannak fenntartásaim.
Milyen szerződés az ahol 3 havonta újitani kell? Biztos hogy munkaviszony?

wers # 2022.02.19. 04:24

Milyen szerződés az ahol 3 havonta újitani kell? Biztos hogy munkaviszony?

Pont olyan, amit a Mt nem igazán támogat. Szerintem a munkügyi bíróság már a második hosszabbítástól határozatlan idejűnek tekintené. De a munkavállaló részéről a "felmondásnál" vagyis a munkaviszony megszüntetésénél elfogadná mindkét esetet azaz a felmondást 30-napos felmondási idővel vagy a szerződésben meghatározott időpontot. A szabadságodat ki kell adnia.
Mivel nem éppen jogszerű a foglalkoztatásod finoman (vagy szigirúbban) jelezd a munkáltatónak, nekik nem tanácsos ezt a vitát a bíróságra vinni.
A szabadság kérdésében is ők a hibásak. Nekik kellett volna kiadniuk még tárgy évben.

EMSZ # 2022.02.19. 08:53

"wers" "majordomus"

Köszönöm a válaszokat. El sem hinnék, hogy ez egy "állami" egészségügyi munkahely...........
De a kérdés még nyitott maradt...... én hosszú lábadozás után már nem szeretném felvenni a munkát, mert a szerződésem lejár március 31-el. A főnököm kötelezne rá, hogy vegyem fel a munkát......... Mit tehetek?

Majordomus # 2022.02.19. 11:19

Március 31-ig maradj táppénzen ha teheted,ha nem járj be dolgozni. A határozott idejű szerződésed 31-én automatikusan megszűnik.
Előtte 5 nappal jelentsd be irásban hogy nem hosszabbitasz,kéred az elszámolást és a szabadságod kifizetését.

EMSZ # 2022.02.19. 11:52

"Majordomus"

Köszönöm, megpróbálok így eljárni :)

EMSZ # 2022.02.19. 14:37

Újabb kérdésem merült fel.
Ha a sorozatos 3 hónapos szerződést határozatlan idejű munkaszerződésnek kell tekinteni, akkor nekem végkielégítést is kellene fizetnie a munkáltatómnak?
(2018.06 hótól dolgozom ott)
Vagy ezt megint egy munkaügyi per döntené el?

drbjozsef # 2022.02.19. 16:32

Nem akarok belekotyogni, mert nem értek hozzá, de a leírás alapján tartok tőle, hogy nem az Mt,, hanem az egészségügyi szolgálati jogviszonyt szabályzó törvény hatálya alá tartozik a kérdező, és ott máshogy mennek a dolgok...

Majordomus # 2022.02.19. 16:56

Ha te mondasz fel,illetve nem hosszabbitasz,akkor végkielégitésre nem tarthatsz igényt.

Majdnem biztos,hogy drb... nek igaza van,valami speciális munkajogi szabályok vonatkozhatnak rád,amit mi nem tudunk?

Egy biztos,az állandó hosszabbitások miatt a Munkaügyi bíróság folyamatosbak tekinti a munkaviszonyt,tehát a szabadság jár,de végkielégités biztos hogy nem.

EMSZ # 2022.02.20. 11:03

Köszönöm szépen mindenkinek a válaszokat!

Poppy Meldrum # 2022.02.20. 12:19

Kedves Kovács Béla Sándor!

Nagyon szépen köszönöm a válaszát!

Akkor a válasza alapján jól értelmezem, hogy a Kit. 129. § (3) bekezdése ez esetben nem zárja ki a kifizetés lehetőségét?

Utólag elnézést kérek, hogy a kérdésemet nem a megfelelő rovatban tettem fel, nem vettem észre, hogy van külön közszolgálati rész.