Nyugdíj


Rongy Elek # 2021.08.01. 18:42

Tisztelt Hozzáértők!

Öregségi nyugdíj ügyében kérnék tanácsot.

Édesanyám, 1995 ősze óta rokkantnyugdíjas, 26 év munkaviszonya van. Korhatárilag 2013 óta lenne jogosult öregségi nyugdíjra a "roki" helyett, ezzel azonban eddig nem élt.
Tavaly - rábeszélésemre - beadtuk kérelmét az öregségi nyugdíj végett, és most jött ki a határozat, miszerint megkapja az öregségit, méghozzá 2020 év júniusától.

Én nem értek ehhez, ezért nem világos ez az egész számomra. Miért csak 2020-tól, és nem 2013-tól visszamenőleg kapja meg az öregségit?
Van erre vmi törvény, vagy csak az illetékesek át akarják ni anyukámat, hogy kevesebbet kelljen fizetni a NYUFIGnak?!

A levélben kiküldött határozatban ninxs semmi jogszabályhely, nem idéztek semmit h. ez most minek alapján van így?

Mint fentebb írtam, nem értek hozzá, azt viszonyt nem akarom, hogy anyut átverjék. Törvényes-e ez így, h. csak kb. 1 évre visszamenőleg számolják ewl az öregségijét, vagy menjek óbégatni, h. 2013-tól napjainkig fizessék ki neki az öregségi és a roki járadék közötti differenciát?

Köszönöm előre is a segítséget!

drbjozsef # 2021.08.02. 05:53

Rongy Elek,

"1997. évi LXXXI. törvény a társadalombiztosítási nyugellátásról
...
64. § (2) Az igényt visszamenőleg legfeljebb hat hónapra lehet érvényesíteni, az ellátást a jogosultsági feltételek fennállása esetén legkorábban az igénybejelentés időpontját megelőző hatodik hónap első napjától lehet megállapítani. Az igényt az ellátás megállapításának kezdő időpontjában hatályos jogszabályok alapján kell elbírálni."

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Rongy Elek # 2021.08.02. 16:10

Köszönöma válaszát, tisztelt József, így már teljesen érthető a szisztéma, ezek szerint teljesen jogszerűen állapították meg azt a bizonyos időpontot!
üdvözlettel: Elek

kellsa # 2021.08.25. 07:03

Tudnátok segíteni!
Ezt a kimutatást kaptam.

Elismert szolgálati idő: 39 év 227 nap

A nők kedvezményes öregségi teljes nyugdíjra jogosultsághoz figyelembe vehető idő: 34 év 299 nap
ebből kereső tev. járó jogviszonyban szerzett idő: 29 év 18 nap
figyelembe nem vehető idő: 4 év 293 nap

Mit jelent a figyelembe nem vehető idő? Ha meg lesz a 32 év kereső tevékenység akkor figyelembe veszik ezt az időt is?
Hány év munkaviszony kell még a 40 év kedvezményes nyugdíjhoz!

Köszönöm a segítséget!

Pradeda Andras # 2021.09.25. 06:17

Tisztelt szakértők .
13 éve dolgozok és élek Magyarországon kettős szerb - magyar állampolgár , és itt szeretem volna nyugdíjba menni , beadtam a kérelmet ,de mivel kevés a magyar szolgálati idő , kell hozzá a Szerbiában ledolgozott 26 év , amit hivatalból le is kért a magyar nyugdíj biztosító .
13 hónapja semmi sem történt , és akik már ezt végigjárták , azt mondták , nyugodjak bele lesz az 2-3 év is ,
Nem is a pénz , mert azt határozat megérkezésekor visszamenőleg kifizetik ,inkább a státusz a probléma , mert most ha dolgozok teljes járulékot kell elszámolni , ha nem akkor , meg köteles vagyok a e.u. hozzájárulást fizetni .
Időközben elértem a korhatárt szerb nyugdíjaztatásra de ott nem adtam be a kérelmet .
Kérdés , ha ott Szerbiában beadom a kérelmet , akkor létezik valamilyen államközi megegyezés hogy itt is nyugdíjas státusom legyen , addig is még nem érkezik meg a magyar nyugdíj határozat ?

gesztenye77 # 2021.10.10. 07:12

Üdvözlöm
Jövőre mehetek öregségi nyugdíjba.
Az utólsó 22 évben elég jó jövedelmem volt.
Viszont 1993-1997-ig nem volt bejelentett munkahelyem.
Ez az 5 év kiesés mennyire fogja befolyásolni a leendő nyugdíjjamat?
Egyépkén pont meglesz a 40 évem!
Köszönöm szépen

drbjozsef # 2021.10.10. 13:25

gesztenye77,

Ha jövőre mehetsz nyugdíjba (szerinted), akkor most kérj egy adategyeztetést, nézd meg, hogy most hogyan állsz a nyufig szerint. Ha van ügyfélkapud, online is intézheted.

https://nyugdijbiztositas.tcs.allamkincstar.gov.hu/…%C3%A1s.html

Komplett elküldik a náluk nyilvántartott befizetéseidet, bejelentett munkáidat, 1988-ig visszamenőleg. Meg tudod nézni, átgondolni, visszajelezni, ha szerinted nem stimmel valami.

Kérdésedre csak általánosságban lehet válaszolni : mivel már 1988-tól számítják a nyugdíjat, a változásokkal újraszámolják (valorizáció), ezért 40 évből 5 év kiesése nem jelent akkora kiesést. Bár azért 5 év nem is kevés.

(megjegyzem, ha a 40 éves nők kedvezményére célzol, azt szeretnéd igénybe venni, akkor kérd le a szolgálati időidet legalább, mert annak több feltétele is van, és pont nem a szolgálati idő a legfontosabb)

gesztenye77 # 2021.10.10. 16:11

Köszönöm szépen
Öregségivel megyek, már megtört az egyeztetés.
Igaz 3 éve. Valószínű kérek megint, hogyan állok!
További szép napot mindenkinek

GeorginaGal # 2021.10.19. 08:28

Ūdvözlöm.58 ėves vagyok, a nők 40 et szeretném igėnyelni. Szovjet, ukrán 40 ėv munkaviszonyom van,de 2004 és èvben bevoltam jelezve Magyarországon 3 hónapra minimàlbèrre hogy TB járulékfizetés cėljábõl, amit mai napig is önkènt fizetek. Lakcím Magyarország. Mire számíthatok nyugdíj számįtás szempontjából jogilag ,mert olyat halottak hogy ezt a 3 hõnapot veszik alapul a számįtásban?

zenész # 2021.10.24. 16:04

Tisztelt Szakértők!
Lehetséges-e folytatni nyugdíjasként határozatlan idejű munkaszerződéssel a munkaviszonyt? Be kell-e jelenteni a munkáltatónak a nyugdíj igénylését? Mindenképpen kell-e új munkaszerződés, ha a munkáltató is egyetért a továbbfoglalkoztatással, vagy mehet minden tovább, mint eddig? Előre is köszönöm a választ!

Mirmur # 2021.10.25. 06:59

Tisztelt Segítő Válaszoló!
Öregségi nyugdíjas házaspár egyik tagja sajnos elhúnyt október közepén. Az októberi nyugdíját megkapta, átvette. Kérdés: Az elhúnyt házastárs nyugdíjához hozzáadódik-e a visszamenőleges 1,2 %-os emelés, és ezt az összeget a hagyaték részeként megkapja-e az özvegy, illetve az özvegyi nyugdíj kiszámításakor az 1,2 %-kal megnövelt nyugdíj összegét veszik-e alapul. Továbbá az is kérdés, hogy mivel az elhúnytnak is járt volna a nyugdíjprémium, ezt az özvegy megkaphatja-e a hagyaték részeként.
Köszönöm.

kekrozsa70 # 2021.12.01. 19:27

Tisztelt társaim,az idei nyugdíj korrekcióról szeretnék kérdezni,hátha van olyan közülünk aki úgy ment nyugdíjba mint én.A kérdésem 2005-2020 12 31 ig rokkant nyugdíjas voltam,2021 01 01 napjától lettem öregségi nyugdíjas,,lényeg nekem jár e a nyugdíj korrekció.A 80 ezret azt meg kaptam de az 1,2 % visszamenőleg azt nem,van aki azt mondja jár ,s van akik azt hogy nem.Tehát hátha van valaki köztetek aki ilyen formában ment öregségibe,és hogy megkapta e a korrekciót.Köszönöm.

Mindum # 2021.12.15. 11:16

Tisztelt Fórumozók!
Ha valaki járatos a nyugdíj kiszámításban, kérem adjon tanácsot. Az idei év decemberétől vagyok jogosult igénybe venni a nyugdíjkorhatár előtti ellátást. A bányászatban töltött évek után két év kedvezményre vagyok jogosult. Ez mellett továbbra is dolgozni fogok. A kérdésem az lenne, hogy járok jobban? Ha még ebben az évben kérem a korhatár előtti ellátást, így jövő évtől már rám is vonatkozna az 5 %-os emelés, vagy inkább a januártól kérjem. A 2022-ben a hírek szerint több mint 8 %-al növekedni fognak a valorizációs szorzók.

Köszönettel

gesztenye77 # 2022.01.16. 05:54

Tisztelt fórumozók
Ez év szeptember elején töltöm a 65 évet.
Ahogyan számolgattam, pár nap hiányzozni fog a 40 évnyi jogviszonyhoz
39 év és 352 nap.
Mennyit változtat a leendő nyugdíjjamon, az a pár nap? Százalékosan?
Vagy maradjak aggig jogviszonyban? (munkában)
Köszönöm

drbjozsef # 2022.01.16. 06:56

gesztenye77,

Most mire gondolsz, a nők 40 éves kedvezményes nyugdíjára, vagy a "sima" öregségi nyugdíjra?

Bár nem vagyok szakértő, de ha az utóbbira, akkor szerintem 1,5%-kal kapsz többet (az 1988 óta számolt valorizált nettó átlagbérednek), ha eléred a 40 év szolgálati időt (nem "jogviszony"). Vagyis a fenti béred 78,5%-a helyett a 80%-át.

Lásd : nyugdíj törvény 2. melléklet.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

gesztenye77 # 2022.01.16. 07:07

Köszönöm szépen, így mindenképpen meg kell szerezni a 40 évet!

Durmika # 2022.01.19. 18:57

Érdeklődnék lrvlnyben van még a védett kor felmondás szempontjábol a nyugdij elott allo munkavallalonak?

drbjozsef # 2022.01.20. 09:02

Durmika,

Természetesen. Mt. 66.§(4)
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

(Ez a NEM nyugdíjas munkavállalókra, de az öregségi nyugdíj korhatár előtti 5 évre vonatkozik. Tehát pl. egy rokkantnyugdíjas foglalkoztatottra nem, mert ő nyugdíjasnak minősül, szóval pont hogy bármikor megszüntethető a munkaviszonya)

damascus # 2022.01.30. 12:41

Tisztelt fórum!
2023.12.29-én betöltöm a 65 évemet
Mint közalkalmazott .Állítólag 8 hónapot kapok felmentést. A kérdésem az lenne ,hogy mikortól kapom a felmentést.65 éves korom előtt, vagy utána
Köszönöm

drbjozsef # 2022.01.30. 17:09

damascus,

Ez alapján utána.

https://www.nyugdijguru.hu/…ltese-eseten

"Ebből következően a felmentési idő jellemzően a nyugdíjkorhatár betöltésének napján kezdődik."

Már ha nem akarsz előbb lemondani, vagy másban nem állapodtok meg a közös megegyezéssel.

Erika1964Tab # 2022.01.31. 10:17

Tisztelt Szakértő!

A kormányhivataltól kapott 2020-as adatok szerint:

40 év 301 nap nyugdíjjogosultság elbírálásához figyelembe vehető szolgálati idővel
36 év 153 nap nők kedvezményes öregségi nyugdíjára jogosító idővel, ezen belül 33 év 27 nap kersőtevékenységgel járó vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal szerzett szolgálati idővel rendelkezem.

Azt szeretném megtudni, hogy a fenti adatok alapján elmehetek-e már nyugdíjba? És ha igen mennyi nyugdíjra számíthatok? Ha nem, akkor mi az a legkorábbi időpont, amikor elmehetek nyugdíjba.

Köszönettel,

Orbán lászlóné

drbjozsef # 2022.01.31. 11:43

Erika1964Tab,

Ha az 1964 a nevedben a születési éved, akkor öregségi nyugdíjra még nem vagy jogosult, majd 65 éves korodban, 2029-ben.

A nők 40 kedvezményes nyugdíjra két feltételt kell együtt teljesítened : 40 év nők kedvezményes öregségi nyugdíjára jogosító idővel, ezen belül legalább 32 év keresőtevékenységgel járó vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal szerzett szolgálati idővel kell rendelkezzél.

Utóbbi már megvan, előbbi még nem.

Nem írtad, hogy a "2020-as adatok"-nak mi pontosan a napja, így nem lehet pontosat mondani. Olyan kb. 2,5 év múlva lehet meg nagyjából meg a 40 éved a nők kedvezményéhez.

Az összeg kiszámítása ennél sokkal bonyolultabb.

szabowo # 2022.02.02. 16:13

Üdv.
31 éves munkaviszonnyal rendelkező hölgy, 2006-óta munkanélküli, utolsó fizetése cca. 90.000 Ft volt.
2022 májusában jogosult nyugdíjra.
Milyen összegű nyugdíjra számíthat, hozzávetőleg, nagyságrendileg.
Köszönöm.

drbjozsef # 2022.02.03. 05:08

szabowo,

Sok éve már nem az utolsó (pár havi-évi) fizetés alapján számolják a nyugdíjat, hanem az 1988 január 1. óta szerzett összes jövedelemből, ráadásul ezeket bonyolult képletek alapján számolják át mai értékre, a szerzett jogosultsági idő is befolyásolja az összeget, úgyhogy ezek ismerete nélkül még megsaccolni sem lehet a későbbi nyugdíjat.

A nyugdíjigazatóságtól lehet kérni adategyeztetést, akár online, ügyfélkapun keresztül is, elküldik az általuk nyilvántartott adatokat, annak összesítéséből lehet számolni esetleg várható nyugdíjat.

https://nyugdijbiztositas.tcs.allamkincstar.gov.hu/…%C3%A1s.html

Itt pedig le van írva egész érthetően, hogyan számítják ki a nyugdíjat :

https://kiszamolo.hu/…nyugdijadat/

drbjozsef # 2022.02.03. 05:10

Itt van egy hivatalos nyugdíj kalkulátor, de ehhez is sok adatot kell megadni, az adategyeztetés után esetleg lesz elég infó hozzá :

https://kalkulator.onyf.hu/…ulacio.xhtml