Magánokirat hamisítás?


bongyi80 # 2013.11.06. 19:57

Köszi, ez érthető.
Amúgy ha ne adj Isten a bíróság azt állapítaná meg, hogy hamis tanúzást követtünk el, én, mint aláíró, illetve a felszámolást elindító ügyvezető milyen büntetésre számíthatnánk?

ObudaFan # 2013.11.06. 14:46

Vélhetően, de azért látatlanban ezt nem lehet biztosan megmondani.

bongyi80 # 2013.11.06. 06:59

Az e-mail elegendő ennek igazolására? Plusz itt van a szerződés módosítás is.

ObudaFan # 2013.11.05. 21:24

Ha ez igazolható, akkor vélhetően nem lesz gond.

bongyi80 # 2013.11.05. 11:18

Az összeget a szerződés kiküldése előtt telefonon is többször egyeztettük vele, illetve abba az emailbe, amiben az árajánlat és a szerződés sablon volt, beleírtuk, hogy az összeget a beruházási összeg pontos ismeretében írjuk majd be utólag a szerződésbe.
Szerepelt az emailben az is, hogy a beruházási összeg 3 %-a (+ÁFA) lesz majd ez az összeg.

capisca # 2013.11.05. 11:09

Szerintem el sem jutsz a büntetőperig.

Bár a szerződések pontos tartalmát ismerni kellene a felek közötti levelezéssel. Miről tudott a leendő feljelentő és miről nem.

Ha tudta a pontos összeget és azt, hogy te írod be azt, akkor nem hiszem, hogy bíróság megállapítaná a hamis magánokirat felhasználásának vétségét.

bongyi80 # 2013.11.05. 10:21

Igen, utólag aláírt egy szerződés módosítás nevű dokumentumot, amiben az szerepel, hogy elismeri a teljesítésünket és hogy a korábban kiszámlázott összeget három részletben meg is fizeti.

Most nekem azt jelezte, hogy magánokirat hamisítás miatt akar perelni, az eredeti szerződés miatt.

Ebben az esetben kérdésem, hogy egy esetleges büntető perben mire számíthatok?

Dr.Attika # 2013.11.05. 09:03

Azért, mert az Ön által utólagosan beírt összeg nem a másik fél szerződési akaratát tükrözi, kivéve, ha azt utóbb megerősítette.

bongyi80 # 2013.11.05. 07:38

Az miért baj, ha beírtam utólag az összeget? Ajánlatban is ez szerepelt, illetve utána alá is írt az ügyfél egy szerződés módosítást, amiben elismerte az összeget.
Milyen vétséget követtem el az összeg beírásával?

ObudaFan # 2013.11.04. 22:37

Azt biztosan nem, mert ha hamis bizonyítékot csatoltál volna egy bírósági eljárásban, az egyébként sem ez lett volna, hanem hamis tanúzás.
Jelen esetben az egyetlen probléma, hogy kitöltötted ezt az összeget.

bongyi80 # 2013.11.04. 21:00

Köszönöm!
Bővebben is kérhetném a válaszát?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.04. 20:46

Nemigen.

bongyi80 # 2013.11.04. 20:17

Tisztelt Fórumozók!

A következő ügy megítélésében kérném segítségüket:

Ügyfelünknek pályázatírásra adtam árajánlatot emailben. Az ajánlat összege a pályázatban megjelölt nettó beruházási összeg 3 %-a volt.
Az ajánlat mellé csatoltan a szerződést, melyben a pontos összeget üresen hagytam, mivel a szerződés aláírásakor még nem volt ismert, hogy mekkora is lesz a pályázat beadásakor a nettó beruházási összeg.
Az emailben az szerepelt, hogy írja alá a szerződést, küldje vissza és majd a beruházási érték pontos ismeretében beírjuk abban az összeget.

Az ügyfél a szerződést aláírta,beszkennelte és megküldte nekem.

Ezután a pályázatot elkészítettük, az nyertes is lett, de sajnos az ügyfél "eltűnt", és eredetiben aláírt szerződést nem küldött nekem.
Így kénytelen voltam a szkennelt szerződést kinyomtatni, abba beleírni az összeget és így aláírni azt.

Mikor megtudtam, hogy nyert a pályázata, kiszámláztam neki az ajánlat alapján kiszámlázott díjat.

Ezután ő előkerült, de fizetni nem nagyon akart. Sikerült vele aláíratnom egy "szerződés módosítás" nevű dokumentumot eredetiben, melyben az szerepel, hogy elismeri a teljesítésünket és a számla összegét három részletben fizeti.
Ebből egy részletet el is utalt, de utána megint semmi.
A cége ellen felszámolási eljárást indítottunk, erre ő most azzal fenyegetőzik, hogy magánokirat hamisítás miatt feljelent.

Kérdésem, hogy valóban elkövettem-e ezt a cselekményt és ha igen, akkor mire számíthatok?