Adójóváírás, családi adókedvezmény


astrojoe # 2020.03.19. 09:49

Jó napot!

Azt szeretném megtudni, hogy ki és miből fizeti az 1+1%-os adót a kiválasztott kedvezményezetteknek, ha már kimaxoltam a családi adókedvezményt, ezért már nem fizetek adót?
Miből vonják le és ki fizeti az 1+1%-ot?

Üdvözlettel, VJ

drbjozsef # 2020.03.13. 21:53

Zampir,

Nem, nem jól értelmezed.
A törvény szerint van egy "plafon" összeg, gyerekszámtól függően ami jár, HA van elég jövedelmed igénybevenni.

Akinek nincs adóköteles jövedelme, az semennyit sem kap ebből a kedvezményből.

Viszont a családi kedvezmény nem csak adóalapból, hanem járulékokból is levonható egy ideje. Év közben, az adóelőlegnél az SZJA mellett kérted, hogy a járulékokból is érvényesítsék (volt a nyilatkozaton egy külön beikszelendő rurikája)? Mi van a tavalyi bérpapírodon?

Ha maradt még olyan járulék, amiből nem érvényesítették, és olyan, amiből lehet (nem mindegyikből lehet), akkor azt még kérheted az adóbevallásodban.

Ha minden lehetségesből érvényesítették, akkor a maradék számodra "elveszik".

Zampir # 2020.03.13. 21:46

Ha jól értelmezem akkor azt a havi 13.000Ft amit nem tudtam igényelni mert a keresetem nem volt elég magas azt megkapom?

drbjozsef # 2020.03.13. 09:36

Zampir,

Ha nem vetted igénybe adóelőlegként a teljes járó összeget a családi kedvezményből, akkor azt minden további nélkül érvényesítheted az adóbevallásodban. Te csinálod? Ha nem, jelezni kell! Ha senki sem csinálja, mert a NAV által készítettet hagyod életbelépni, akkor azt módosítanod kell, ügyfélkapuval akár online is.

(Azért ne kalkulátort nézz, inkább a már a munkáltatótól elvben megkapott, tavalyi évre vonatkozó levonások kivonatát , és a törvényben meghatározott összeget vesd össze).

Zampir # 2020.03.13. 05:30

Üdv.

Közmunka béren vagyok és két gyereket nevelek. Havonta igényeltem az adó-jóváírást. A HR kalkulátora szerint kb 13.000Ft a fel nem használ családi adókedvezményem van. Ezt én utólag kikérhetem vagy az elveszik?

:):) # 2020.01.19. 12:26

bermuda háromszög,drbjozsef!
Köszönöm a válaszokat!
Igen, jogos a kérdés, hogy miért hagyom bent, de ennek is megvan az oka. :)

:):) # 2020.01.19. 11:54

drbjozsef

Családi kedvezménynél is volt ilyen lehetőség, azért gondoltam, hogy itt is van. Akkor sem volt ez a megoldás full hülyeség. Nagyon is jól esett visszaigényelni. A kérdésem továbbra is fennáll :)

drbjozsef # 2020.01.19. 11:53

:):),

Egyébként Szja tv. 29/D.§.

Végülis lehetséges elvileg, hiszen van aki év közben lesz jogosult rá, a törvény az adóbevalláshoz tett nyilatkozatot ír, szóval akár lehet is ilyet. Legalábbis nem tiltja semmi...

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

drbjozsef # 2020.01.19. 11:49

:):),

Nemigen értem a kérdésedet.
Ez szja mentesség. Nem kell fizteni. Tehát előlegben sem, sehogy sem.

Úgy érted, hogy azt az adót, amit neked NEM kell befizetni, azt te befizetnéd azért mégis, mert miért ne, aztán az adóbevallásban visszakéred?

Érdekes felvetés. Én nem tudom, lehet hogy technikailag akár lehetséges is, bár eleve full hülyeségnek hangzik.

Miért nem fizeted be az szja részét a fizetésednek egyből egy megtakarítási számlára? Még kamatozhat is. Ugyanott vagy, sőt.

:):) # 2020.01.19. 11:44

Kedves fórumozók!
Kérdésem a szja mentességgel kapcsolatos.
Ha én nem havonta szeretném érvényesíteni, hanem egy összegbe visszaigényelni, arra van e mód? Ha igen, akkor ki kell e töltenem a nyomtatványt most? Rám a "b.családi pótlékra már nem jogosult, de jogosultsága legalább 12 éven keresztül fennállt" vonatkozik
Válaszokat előre is köszönöm! :)

Beri76 # 2020.01.11. 10:00

Üdvözlöm Önöket! Segítséget szeretnék kérni,hogy jogosult vagyok-e a 4 gyermek után járó adómentességre,mivel az első gyermekem 1996-ban született és betegségben 1997-ben elhunyt. Ezután még 3 gyermekem született,és a mai napig a háztartásomban élnek. 22 éves,19 éves és a legkisebb 16 éves. A legkisebb gyermekemre még családi pótlékot kapok,a kettő nagyra már nem. A kérdésem ezért az,hogy mivel az első gyermekem elhunyt,így érvényes-e rám a 4 gyermek után járó adómentesség?

ndrewabc # 2020.01.11. 07:27

Kedves Fórumozók!

Nem találtam rá egyértelmű választ, hogy ha valaki a gyed alatt megkapja a mindenkori minimálbér kétszeresének a 70 % át, vagyis a maximumot, akkor az adókedvezmény igénybe vételével a 10 000 Ft az pluszban jelentkezik, vagy abban az esetben érvényesíthető, ha a jövedelme nem éri el a plafont?

Előre is köszönöm

Timi281991 # 2020.01.11. 07:10

Üdv mindenkinek!
Kérdésem lenne remélem sikerül megfejtenünk együtt a választ!
Szóltam munkáltatóknak hogy szeretnék kérni adókedvezmény nyilatkozathoz papirt amit elvileg ugye most kellene adniuk .
Erre a válasza az volt : meg nem kaptunk ezzel kapcsolatban semmit megelytett pár telefont és újra azt mondta hogy meg egyik üzletünkben se küldtek ezt meg de szól ha lesz valami!Ezt a részt eleve nem értem:/
Kérdésem ha én ezt most meg nem kapom meg és töltöm ki akkor nem lesz már februárra érvényes a tavaly májusban kitöltött papíron??
Előre is köszönöm szépen a választ!

drbjozsef # 2020.01.10. 18:46

Kishugi,

A most év elején kitöltendő nyilatkozat neve "Adóelőleg-nyilatkozat a 2020. évi családi kedvezmény érvényesítéséről".

Vagyis ha nem akarod, hogy év közben a munkáltatód az adóelőleged levonásakor érvényesítse ezt a kedvezményt, akkor egyáltalán nem kell kitöltened ezt a nyomtatványt.

Nem adod le, nem érvényesítik, kevesebbet kapsz most (mert több adót fizetnek be).

Ha a párod sem akarja, neki sem kell kitölteni.

Aztán adóbevalláskor kérheted egy összegben, akár te egyedül is. (vagy akár meg is oszthatjátok egymás között).

Kishugi # 2020.01.10. 17:32

Kedves Fórumozok!

Segítséget szeretnék kérni a családi adókedvezmény nyilatkozatának kitöltéséhez.

1 gyermekünk van, akit közösen nevelünk a férjemmel. A családi adókedvezményt én szeretném visszaigényelni egy összegben az SZJA bevalláskor. Érdeklődni szeretnék, hogy év elején kell e nyilatkozatot tennünk mind a kettőnknek? És hogyan kell nyilatkoznunk?

Válaszukat előre is köszönöm szépen!

wers # 2020.01.06. 12:37

csuri04
Szerintem a 410.000 Ft után érvényesíthető 131.200 Ft, tehát 800 Ft marad az államnál, de azt érvényesítheti a feleséged.

Természetesen ezt nem kell havonta érvényesíteni, lehet az éves adóbevalláskor is részben vagy egészben.

Zsoltesz

akkor a 2020-ban adóbevallásnál lehet igényelni egyösszegben az első házasok adókedvezményt

A 2019-re járót igen. (10 hónap)

Zsoltesz77 (Zsolt) # 2020.01.06. 12:24

Kedves Fórumozók!

Első körben mindenkinek kívánok Boldog Új Évet! :)

Másod sorban pedig azt szeretném megkérdezni, hogy ha én és a feleségem 2019 februárban házasodtunk, akkor a 2020-ban adóbevallásnál lehet igényelni egyösszegben az első házasok adókedvezményt, vagy csak jövőre igényelhető?
Minket csak egyösszegben érdekel.

Minden választ előre is köszönök.

Zsolt

csuri04 # 2020.01.06. 09:22

Tisztelt Forumozok!

Szeretnék tanácsot kérni tőletek a családi adókedvezmény igénybevételével kapcsolatban!.
A feleségemmel 4 gyermekünk van akik általános iskolások, családi pótlékot én kapom.
Bruttó bérem 410.000-ft a feleségem bruttója 82.000-ft.
Eddig mindig én kértem csak az adó kedvezményt, de nem tudom hogy nem lenne-e jobb közösen érvényesíteni? Vagy az éves adó bevallásba úgyis vissza lehet igényelni?
Munkáltatom szerint csak közös érlényesitésre van lehetőség!
Hogy érdemes?
Köszönöm

M.Zsolt23 # 2020.01.05. 16:26

Köszönöm a gyors segítséget!

M.Zsolt23 # 2020.01.05. 14:39

Kedves fórumozók!
Kérdésem lenne a 4 gyermekes anyák szja adómentességével kapcsolatban.
A feleségem jelenleg gyest kap a harmadik és gyedet a negyedik gyermekünk után.
Ezekből az összegekből vonnak szja-t? Ha igen akkor mostantól nem vonnak?
A bérpapírján adóelőleg szerepel, de nem vagyok biztos benne, hogy az a személyi jövedelem adója.

Köszönöm a válaszokat!

drbjozsef # 2020.01.04. 10:49

Castello,

Szerintem ha a házastársad nem érvényesít az adóelőlegében családi kedvezményt, akkor az "egyedül" rubrikáját kell beikszelned az I.Blokk 2. pontjában (legalábbis a 2019-esen ez a sor az), DE a második blokkot szerintem ki kell tölteni a párod adataival, és alá kell írnia ilyenkor is.
(Mert hiába te kapod a családi pótlékot, a törvény szerint mint házastársad, ő is jogosultnak számít a családi kedvezményre).
Neki viszont értelemszerűen ugyanilyen papírt egyáltalán nem kell kitöltenie.

Castello # 2020.01.03. 22:56

Kedves Fórumozok!

Segítséget szeretnék kérni a családi adókedvezmény nyilatkozatának kitöltéséhez.Jelenleg házasságban élek és én kapom a családi pótlékot. A családi adókedvezményt én szeretném érvényesíteni egyedül. A nyilatkozaton akkor is a közös érvényesítést kell bejelölni és a házastárssal alá kell íratni vagy az egyedül érvényesítést kell bejelölni és a házastársnak nem kell aláírnia?

A válaszokat előre is köszönöm

drbjozsef # 2019.12.29. 15:02

Kicsi Sára,

Az Szja. törvény 2020 január 1-től hatályos változata szerint :

29/D.§.(3) Négy vagy több gyermeket nevelő anyának minősül az a nő, aki vér szerinti vagy örökbefogadó szülőként az általa nevelt gyermekre tekintettel
a) családi pótlékra jogosult, vagy

  1. családi pótlékra már nem jogosult, de jogosultsága legalább 12 éven keresztül fennállt,

és az a) és b) pont szerinti gyermekek száma a négy főt eléri, azzal, hogy a b) pont szerinti gyermekkel esik egy tekintet alá az a gyermek is, aki után a családi pótlékra való jogosultság a gyermek elhunyta miatt szűnt meg.

Ez alapján, a normál családi kedvezményhez hasonlóan az ELTARTOTT kedvezményezettek után jár. Ha 12 éves kora után váltok el, akkor ez alapján járhat. Egyébként szerintem nem.

Az nem kizáró ok, ha házasok/élettársak esetén az apa igényli a családi pótlékot. Mert ettől az anya "jogosult" a családi pótlékra, nekik jár a kedvezmény. De ha a bírósági döntés miatt a szülői felügyeleti jog az apához kerül, ezzel a családi pótlék jogosultság is, akkor nem jár.

De én nem értek hozzá, lehet, hogy tévedek. Eléggé új még ez a dolog, nincs precedens válás esetére. De ha jól értem a szöveget, a szellemisége is az, hogy akkor jár, ha legalább 12 évig a saját háztartásában nevelte a gyereket, akkor utáni is jár tovább.

Én az alábbi link alapján is a fenti értelmezést tartom helyesnek :

https://csalad.hu/…o-mentessege

Kicsi Sára # 2019.12.28. 20:53

Tisztelt Mindenki!

A négy gyermekes anyák adómentességével kapcsolatban kérdeznék.
Abban az esetben, ha a szülők elváltak és a 4-ből minimum 1 gyereket a bíróság az apának ítélt, akkor már nem jogosult az anya erre a kedvezményre? Vagyis a törvény kizárja az elvált anyákat?

A válaszokat előre is köszönöm mindenkinek.

drbjozsef # 2019.12.21. 09:05

evelins,

A családi pótlék is, és a családi kedvezmény is a saját háztartásban eltartottak után jár. Ha jól értelek, esetedben ez nem áll fent.

A családi kedvezmény ráadásul pont a családi pótlékhoz van kötve :

Szja törvény 29/A.§(3)A családi kedvezmény érvényesítésére jogosult

  1. az a magánszemély, aki a családok támogatásáról szóló törvény szerint gyermekre tekintettel családi pótlékra jogosult*, továbbá a jogosulttal közös háztartásban élő, családi pótlékra nem jogosult házastársa

Ha nem vagy jogosult családi pótlékra, akkor a családi kedvezményre sem.