Adójóváírás, családi adókedvezmény


evelins # 2019.12.21. 07:20

Sziasztok!
Egy kérdésem lenne, ha valaki tudna segíteni...
Három gyermek édesanyja vagyok, Magyarországon dolgozom, itt van bejelentett munkahelyem, viszont a gyermekeim külföldön járnak általános iskolába. Jogosult-e vagyok a 3 gyermek után adókedvezményre? Az eddigiek során semmilyen kedvezményt nem kaptunk, családi pótlékot sem...
Előre is köszönöm a válaszokat!

citromzsinor # 2019.12.09. 15:03

Köszönöm szépen a gyors választ, egyúttal kompetens szja könyvelő jelentkezését várom privát üzenetben!

drbjozsef # 2019.12.09. 14:21

(de egyébként gyermekszámon kívül akár konkrét összeget is írhattok bele, teljesen tetszőlegesen oszthatjátok meg.)

drbjozsef # 2019.12.09. 14:19

citromzsinor,

Igen, ha így töltitek mindketten ki az adóelőleges papírt, akkor pontosan így.

Aztán ha egyikőtöknek nem tudják érvényesíteni az összeset, de a másikotoknak még marad év végére, akkor egyszerűen az adóbevallásban utólag érvényesíthetitek még.

Ha kéritek, a járulékokból is érvényesítik, és ha szükség lesz rá, és lesz rá lehetőség, akkor azt is korrigálhatjátok utólag adóbevallásban.

citromzsinor # 2019.12.09. 14:05

Kedves Fórumtagok!

Hamarosan megérkezik 4. gyermekünk is e világra.
Eddig egész egyszerűen a párom érvényesítette a családi kedvezményt 3 gyermek után. Mostantól azonban táppénzen van – a várandósság időszakában, majd eztán CSED és GYED következik.
Azt nem értem, hogy ha ezután megosztva szeretnénk érvényesíteni a családi kedvezményt, pl. úgy, hogy ő érvényesíti 2 gyermek után, jómagam meg 2 gyermek után, akkor ez hogyan fog alakulni?
Ő is csökkentheti az adóalapját 2 x 220.000 Ft-al, és én is ugyanennyivel?

Válaszotokat előre is köszönöm.

drbjozsef # 2019.12.05. 06:48

Joci53,

A saját jogán csp.-ra jogosult és a rokkantsági járadékos személy is nemcsak eltartottnak, hanem kedvezményezett eltartottnak számít, aki saját maga is jogosult személy a kedvezmény igénybevételekor.

De a velük közös háztartásban élő hozzátartozók is jogosultaknak számítanak, ezért szerintem igen, ugyanúgy igénybe vehető utána a kedvezmény, a szülő - ha a másik két gyermek is kedvezményezett eltartott - mind a három gyerek után, a teljes, 660.000.- Ft havi kedvezményt igénybe veheti.

Joci53 # 2019.12.04. 01:52

Sziasztok!
Kérdezem, családi adókedvezmény témában: 3 gyermek van, a nagyfiu autista, iskoláit befejezte, 22 éves az emelt szintü családi pótlékot saját jogán kapja, viszont már kap rokkantsági járadékot is, de nem dolgozik. Így még eltartottnak számít? Beleszámítható ő is a családi adókedvezménybe?
Köszönöm.
Joci53

mcatis0311 # 2019.10.29. 21:22

drbjozsef

Én ezt a részt úgy értelmezem, hogy maga a személy minőségében következik be változás (pl. nagykorú lesz), és ezért nem jogosult utána kedvezményt felvenni.
De ez nem áll fenn esetünkben, ezért a 0-ás kód szerintem nem indokolt.
Jó lenne biztosra menni ez ügyben, de semmi használható infót nem találok sehol...

drbjozsef # 2019.10.29. 20:25

mcatis0311,

Írtam, olvasd el a tájékoztatót. Szerintem ez az :

Akkor kell valakit kedvezménybe nem számítóként („0” kóddal) szerepeltetni, ha az eredetileg adott nyilatkozatban őt eltartottként, vagy kedvezményezett eltartottként tüntették fel, azonban olyan változás következik be az eltartotti minőségében, mely alapján őt a családi kedvezmény szempontjából a jövőben nem kell figyelembe venni. Annak érdekében azonban, hogy a munkáltatónak tudomása legyen a valós helyzetről, azaz a kérdéses magánszemély milyen időponttól esik ki az eltartottak közül, a változás időpontját mindenképpen meg kell jelölnie, valamint a kedvezményből kieső személyt is szerepeltetnie kell „0” kóddal a módosított nyilatkozatában.

mcatis0311 # 2019.10.29. 19:11

drbjozsef

Köszönöm!
Annyi kérdés, hogy párom mit írjon a módosító nyilatkozatába?
Elvileg nyilatkozni annak kell, aki igénybe veszi. Ő nem veszi igénybe innentől, tehát a módosításnál nem igazán tudom mit lehetne írni.
Nyilatkozni kell, hogy egyedül, vagy közösen veszi igénybe, de olyan rubrika nincs, hogy sehogy sem.
Ha meg nem tölt ki semmit, csak a saját adatait, a többit üresen hagyja, akkor meg semmi értelme a nyilatkozatnak.

Esetleg írja be 5-ös pontba, hogy 0 Ft és 0 fő után kéri, én meg a II-es blokkban vegyem ezt tudomásul? :D
Nincs túl sok értelme szerintem egy ilyen nyilatkozatnak, de sehol nem találtam erről információt, hogy lemondani hogyan kell.

Ezer oldal van arról, hogyan lehet igényelni, de egy sincs arról, hogyan lehet lemondani.
Ezért is vagyok bizonytalan ezzel kapcsolatban.

drbjozsef # 2019.10.29. 18:49

mcatis0311,

Szerintem neked egy újat kell leadnod, párodnak értelemszerűen egy módosítót. Arra kell figyelni, hogy jól töltsétek ki. :)

Ha 100%-ban egyikőtöktől a másikhoz megy át, akkor nem nagyon lehet elrontani. A dátumokat kell jól kitölteni, meg a kódokat, olvasd el a kitöltési útmutatót.

mcatis0311 # 2019.10.29. 16:57

Sziasztok!

Családi adókedvezményt párom igényelte a munkáltatójánál a magzat 91. napjától kezdve, havonta. (Nyilatkoztam én is a II-es blokkban, hogy tudomásul veszem hogy párom igényli 100%-ban.)

Időközben összeházasodtunk, így én férjként is jogosult lettem a kedvezményre. Most szeretnénk "cserélni", hogy innentől csak én vegyem igénybe 100%-ban, ő pedig egyáltalán nem.

Kérdéseim:

  • Nekem új nyilatkozatot kell leadnom a munkáltatómnál, vagy módosítót? (az én cégem ilyet nem kapott, így én újra tippelnék.)
  • Páromnak kell valami lemondó nyilatkozat, vagy elég szólni cégénél a könyvelésen, hogy innentől lemond róla, és én veszem igénybe az én munkáltatómnál?
  • Van-e valami amire még figyelnünk kell?

Köszönöm előre is a válaszokat!

drbjozsef # 2019.08.25. 19:33

Ildi90,

Csak a Tied nem lesz elég, de ha a bevallásban megosztjátok, akkor jó lesz.

Ildi90 # 2019.08.25. 13:58

drbjozsef köszönöm a segítséget!

Ildi90 # 2019.08.25. 13:57

Mert eddig is egy gyerek után egyösszegben igényeltem , mert ìgy nekünk jobban jön csak nem tudom még hogy 2 gyermeknél elég lesz e csak az én bejelentett jövedelmem és gondoltam addig itt megkérdezem.

drbjozsef # 2019.08.24. 19:29

Ildi90,

Ha más kedvezményt nem vesztek igénybe (önsegélyző pénztár, nyugdíjcélú megtakarítás, stb), akkor igen, a két gyerek után vissza fogjátok tudni igényelni a teljes családi kedvezményt.
(244.000.- össz bruttóból havi 36.600 SZJA jön, a két gyerek után pedig (adóalap kedvezményként) 40.000. Ft kedvezmény jár. A különbözetet, 3400 Ft-ot járulékkedvezményként érvényesíthetitek)

A hogyanja szerintem mindegy, ha kifejezetten utólag kéritek, úgyis nektek kell megcsinálni. Ha hamar akarjátok megkapni, akkor rögtön januárban megcsinálhatjátok (amint megvannak a munkáltatói igazolások), egy hónap múlva át is utalják. Ha ráér, akkor megvárhatjátok, míg a NAV megcsinálja a tervezetet, és akkor csak bele kell javítgatni.

Egyébként egy ügyfélkapuval, és az új, webes felületű bevallással elég egyszerű megcsinálni, mert szinte mindent kiszámol és ellenőriz menet közben. A régi ÁNYK-telepítős ehhez képest rémálom volt.

Ildi90 # 2019.08.24. 11:28

Tiszteletem!

Szeretném megtudni , hogy férjem 111 ezres illetve én 133 ezres bruttó bérrel érvényesìteni tudjuk e majd a jövő évben akár közösen elosztva 2 gyermek után a teljes családi adókedvezmény összegét egyösszegben ?
Ha igen akkor ezt hogyan jobb intézni, ha a Nav elkészìti az adótervezetet majd határidőig belejavítunk és ìgy igényeljük vagy jobb magunk csináltatni helyettük és úgy beadni?

Előre is köszönöm!
Üdv: K. Ildikó

D.Viktória # 2019.08.14. 09:54

Sziasztok!
Érdeklődnék, hogy a Családi adókedvezmény a 2018as évre vissza igényelhető e, ill a 2019es evre hogyan tudnám igényelni. Két gyerkőc van. Egyik 5 éves, a másik 5 hónapos. Szóval a terhességem 2018ban volt. Tudtommal a terhesség 3. Hónapja után is igényelhető.
Melyik adójóváírást érdemes kérni.
Köszönöm a válaszokat!

drbjozsef # 2019.08.14. 04:33

H3ll,

A nyilatkozat az idei évre bármikor módosítható, le kell adni a munkáltatónak egy újat. Célszerűen mindkettőtöknek.

A tavalyi évre pedig igen, a lenti hozzászólás szerint egy önellenőrzést kell beadni a tavalyi adóbevallásba. A kedvezmény egyébként a magzat 3 hónapos korától már jár, szóval nektek kb. márciustól (91.napot betöltött hónaptól).

Ha konyítasz az adóbevalláshoz és van ügyfélkapud, nem bonyolult megcsinálni. Ha nincs, keress meg egy könyvelőt, ha minden papírt elviszel 5-10ezer Ft közöttiért megcsinálja.

H3ll # 2019.08.13. 21:23

Tiszteletem!

A következő kérdéssel fordulnék a hozzáértőkhöz. Tavaly szeptemberben született egy közös gyermekünk a jelenlegi páromtól, akinek az előző kapcsolatából már van egy gyermeke, aki szintén velünk él és hozzánk van bejegyezve (14 éves iskolás).

Mivel tudomásom szerint GYED alatt nem érvényesíthető a családi adókedvezmény ezért én szeretném igénybe venni mindkét gyermek után. Kérdésem, hogy ez lehetséges-e bármilyen módon? Ha igen mi a menete, mit kell tennünk? Esetlegesen módosítható-e az év elején tett nyilatkozat miszerint a párom veszi igénybe... és kérhetjük-e visszamenőleg!?

Az előző hozzászólás alapján úgy látom, hogy erre van megoldás . )

A válaszokat előre is köszönöm!

maszi99 # 2019.08.03. 07:18

Nagyon szépen köszönöm a választ,megnyugodtam,hogy van még lehetőségem visszaigényelni.Szép napot kívánok!

maszi99 # 2019.08.02. 18:02

Kedves Mindenki,aki tud nekem segíteni!

2018-as családi adókedvezmény utólagos visszaigényléséről lenne szó.Mikor az adóbevallásom készült,külföldön voltam,több hónapig.Nemrég jöttem haza,így most szembesültem azzal,hogy a könyvelőm elkészítette,beküldte a bevallásom,de a családi adókedvezményt nem igényelte vissza.Utólag lehet még valamit tenni,vagy már elúszott a dolog?Megköszönném,ha valaki még nézi idén a topicot,és tud segíteni.

maszi99

Premier0807 # 2019.05.30. 06:37

Köszönöm a válaszokat, kezdem kapiskálni a dolgot!

drbjozsef # 2019.05.29. 10:49

Premier0807,

A járulékkedvezmény bevezetése kavarta meg ezt a dolgot.

Ha CSAK az SZJA-ból igényelnétek vissza, akkor 660.000.- lenne a plafon. De ha a járulékokból is kértek vissza, akkor pont valahol 400.000 körül van a plafon, pontosan kiszámolni most lusta vagyok.

De azt mondjuk én sem értem, miért lenne jobb az összegszerű megosztás. Egyikőtök 1, a másikotok 2 gyerekre venné igénybe? Ilyenkor, ha nem éri el a szja "végét" vmeliykőtök, akkor járulékkedvezményt sem kap, vagyis utólag az adóbevallásnál rendezni kell. Ha közösen veszitek igénybe, lehet akkor is. De akkor meg nem mindegy?

Premier0807 # 2019.05.29. 09:47

Tisztelt Szakértők!
A családi adó- és járulékkedvezménnyel kapcsolatban tennék fel egy kérdést.
Feleségemmel három kiskorú gyermeket nevelünk, az előző években mindig közösen vettük igénybe a családi adó- és járulékkedvezményt, mindketten mindhárom gyermek után, így a nettó bérünk lényegében majdnem a bruttó volt. A jövedelmünk bruttóban 235 000 Ft. és 195 000 Ft. volt havonta. Az én bérem, az előbbi nemrég 250 000 Ft-ra emelkedett, és a munkáltatóm bérszámfejtője szerint így már nem fogunk beleférni ebbe a keretbe, ezért azt javasolja, hogy ne vegyük igénybe mindketten mindhárom gyerek után, hanem összegszerűen osszuk meg.
Én úgy tudom és úgy értem, hogy havi bruttó 660 000 Ft jövedelemig ez a három gyermek után járó adó- és járulékkedvezmény igénybe vehető. Valamit én nem értek jól?