Adójóváírás, családi adókedvezmény


drbjozsef # 2020.11.18. 12:01

Nem értem, miért kérne ilyet.

A szükséges adatok (név, szül idő, adóazonosító) szerepel az igénylőlapon. EHHEZ a támogatáshoz más nem kell.

Nyilatkozik a munkavállaló, saját büntetőjogi felelőssége tudatában.

A munkáltató nem az államnak, hanem neki fizeti az adóelőleget, kár nem érheti, a nyilatkozat nála van.

Ne kérjen ilyeneket.

Szomorú örökös # 2020.11.18. 11:14

Kérdező2020

Azért csak úgy, bemondásra csak nem fog adókedvezményt (levonást) adni neked egyetlen munkáltató sem, ezt nem gondolhatod komolyan.

Kérdező2020 # 2020.11.18. 10:21

Tisztelt Hozzáértők!

Munkavállaló családi adókedvezmény igénylőlapot adott le a munkahelyén, munkaadó kérésére mellékelnie kell a gyermekekre vonatkozó adatokat alátámasztó dokumentumokat is: születési anyakönyvi kivonat, TAJ kártya, adóazonosító- jel kártya és lakcímkártya másolatokat. Az lenne a kérdésem, hogy tényleg csatolni kell egy nyilatkozathoz dokumentum másolatokat? Vagy a munkaadó eldöntheti, hogy milyen adatokat kér be, és ezek nélkül nem érvényesíti a kérelmet?
E-mailen megküldött (leírt) adatokat nem fogad el.

Köszönöm a választ.

Timot # 2020.08.19. 13:04

Ó, sűrű bocsánatot kérek! Csak most olvastam vissza, és alig kellett, máris ott a válasz. :)

Timot # 2020.08.19. 13:02

Kedves hozzáértők!

Első képzéses, EU-s tagállamban, de nem Magyarországon tanuló egyetemista eltartottnak minősül, vagy csak a magyarországi egyetemek számítanak? Nem olvastam betűről-betűre végig a jogszabályokat, de ahol olvastam, ott mindig csak azt emlegetik, hogy egyetemre /főiskolára jár-e vagy sem, és első képzéses-e vagy sem. Köszönöm, ha valaki tud akár linket, akár a "tutit" megmondani.

agotanyc # 2020.06.11. 11:29

bermuda háromszög drbjozsef

köszi nektek :)

drbjozsef # 2020.06.11. 11:22

Az mindenesetre biztos, hogy több nem jár, ha több adóelőleg nem volt befizetve.

agotanyc # 2020.06.11. 11:18

Csak 3 hónapot dolgoztam egész évben egy cégnél, ami aztán megszűnt. tényleg nem értek hozzá :)
A kifizetők által levont adóelőleg összegét utalták most vissza, most néztem meg a bevalláson.

így ugy gondolom a családi kedvezmény nélkül is utalták volna.

drbjozsef # 2020.06.11. 10:55

agotanyc,

Neked kell tudnod, mennyi jövedelmed volt, mennyi adó vagy adóelőleg lett befizetve, és milyen jogcímeken jár adókedvezmény.

Nem volt más jogcím, ami miatt a családi kedvezmény nélkül is visszajárt volna?

agotanyc # 2020.06.11. 10:39

drbjozsef,

köszi a gyors választ. ennek az összegét utalták vissza:
Levont, befizetett adó, adóelőleg és a visszaigényelhető családi járulékkedvezmény együttes összege
Viszont ez már akkor ki volt számolva, mielőtt beírtam volna a gyerekek adatait.

drbjozsef # 2020.06.11. 10:17

agotanyc,

Az eszja oldalon nehéz rontani, mert jelzi, ha valami gond van. Ettől még elképzelhető, hogy elrontottál valamit, de ezt látatlanban megmondani nyilván lehetetlen.

Egy biztos : 5 évig visszamenőleg önellenőrzéssel bármikor érvényesíthető a családi kedvezmény.

De nekem lenne egy gyanúm : Az általad befizetett összes SZJA-t visszakaptad? Mert a családi kedvezmény is a befizetett SZJA-ból jár vissza. Ha nincs több befizetett SZJA-d, hiába járna még családi kedvezmény, nincs miből visszakapd.

agotanyc # 2020.06.11. 10:09

Üdv,

Kitöltöttem a eszja oldalán az előre tervezett adóbevallást, ahol írták is hogy visszaigényelhető személyi jövedelem adó keletkezett.
A gyerekek utáni adókedvezményhez kitöltöttem az adatokat, viszont csak a visszaigényelhető személyi jövedelem adó összegét kaptam meg.
valamit elrontottam? tudok még reklamálni vagy módosítani valahol?

Köszönöm a választ.

drbjozsef # 2020.05.18. 11:00

nyusz66,

Szerintem a törvény következő bekezdése egyértelmüsíti ezt :

12.§(2) A családi pótlékra való jogosultság szempontjából, valamint az (1) bekezdés, a 20. és a 23. § alkalmazása során saját háztartásban nevelt, gondozott gyermeknek kell tekinteni azt a gyermeket (személyt) is,

  1. aki kül- és belföldi tanulmányai folytatása vagy gyógykezelése okán átmeneti jelleggel tartózkodik a háztartáson kívül,

nyusz66 # 2020.05.18. 10:33

1 eltartott, 1 magyarországon tanuló nappalis egyetemista és 1 külföldön tanuló nappalis egyetemista.
Ebben az esetben figyelembe vehető-e a külföldön tanuló egyetemista gyermek (aki nyilván többe kerül, mint az itthon tanuló egyébként...)?

Az egyik portálon ezt találtam:

Külföldön tanuló gyermek után - aki befejezte a hazai középfokú képzést - a HATÓSÁGI GYAKORLAT SZERINT nem jár családi pótlék, és a családi kedvezménynél sem vehető figyelembe még eltartottként sem.
EZ A HATÓSÁGI GYAKORLAT NEM FELTÉTLENÜL VAN ÖSSZHANGBAN a családok támogatásáról szóló törvény 12. § (1) bekezdés ab) pontjával, mely nem tartalmaz kifejezett rendelkezést arra, hogy csak a magyar felsőoktatási intézményekben tanulók minősülhetnének eltartottként.

Szóval visszadobják majd hibával DE a fenti törvényre hivatkozva meg tudom védeni az álláspontomat - vagy ne is próbálkozzak vele?

Előre is köszönöm a tanácsokat!

drbjozsef # 2020.04.20. 13:45

https://eszja.nav.gov.hu/app/login/#…

Ezen az oldalon lépj be az ügyfékapuddal. Mit látsz? Ott kellene lennie a tervezetednek.

drbjozsef # 2020.04.20. 13:44

Vanda07,

Április 20-a van. Az SZJA tervezet március 15-től elérhető. Ha nem adtál be papír alapon adóbevallást, vagy nem hagytad jóvá a tervezetet, akkor annak ott kell lennie, és egészen május 20-ig ott is lesz, és módosítható.

Sőt, ha jóváhagytad sem tűnik el. Nekem most is ott van, csak "beadva" jelzés van ráírva, és már csak megtekinteni tudom, módosítani már nem.

Ott kell annak lennie. Nálad lesz a hiba.

Vanda07 # 2020.04.20. 12:42

Sziasztok!
Nekem van ugyfelkapum, de sajnos elfelejtettem a felhasznalonevem. Mire végül kitaláltam mi is az, az adóbevallási tervezetem eltűnt. Viszont nekem járna vissza pénz a kislanyom után, amit anno nem vettem igenybe. Mit tegyek?

drbjozsef # 2020.03.30. 10:32

Valóban, ez igaz. Akkor ráér elintézni.

drbjozsef # 2020.03.30. 05:53

lmonika29,

Igen, minden további nélkül, ügyfélkapun módosíthatod, de kell a gyereknek adószám (nem tudom, adnak-e most automatikusan).
A webes felület elég jó, csak be kell kapcsolni a megfelelő űrlapokat, és kitölteni. Olvasd el a kitöltési útmutatót ha kell, abban benne van melyik sorokat kell bekapcsolni.

lmonika29 # 2020.03.30. 05:45

Szép jó napot kívánok!

Olyan kérdésem lenne, hogy 2020.01.17-én született meg a kislányom, a 2019-es évre (magzat) év közben nem vettem igénybe a családi adókedvezményt.

A kérdésem az lenne, hogy a magzat betöltött 91. napjától számítva visszamenőleg tudom érvényesíteni az adókedvezményt?

Ügyfélkapuval rendelkezem, az szja tervezetet is ott kaptam meg.
Ha igen, akkor az ügyfélkapun keresztül ezt tudom módosítani a tervezetben?

Köszönöm előre is a segítséget! K-L Mónika

drbjozsef # 2020.03.27. 16:22

Ironhide,

Igen, te jogosult vagy igénybe venni :

Szja.tv.29/A.§(3)A családi kedvezmény érvényesítésére jogosult

  1. az a magánszemély, aki a családok támogatásáról szóló törvény szerint gyermekre tekintettel családi pótlékra jogosult, továbbá a jogosulttal közös háztartásban élő, családi pótlékra nem jogosult házastársa,

Most az adóbevallásban kérheted visszamenőleg a házasság hónapjától az év végéig.

Idén akár adóelőlegként év közben is érvényesítheted, ha leadod a nyilatkozatot a munkáltatódnak.

Jár havi 10.000.- Ft adókedvezmény vissza.

Ha van ügyfélkapud, online tudod módosítani a már elkészült adóbevallásodat, elég egyértelmű mit hogy kell kitölteni, mert hibásan el sem fogadja.

Ironhide # 2020.03.27. 13:55

Üdv!

Családi adókedvezmény érdekelne.
Párommal tavaly házasodtunk. Neki van 1 gyermeke. A párom egyéni vállalkozó, Katás (50.000). A könyvelője szerint nem vehet semmit igénybe, mert kicsi az adóalap vagy mi.
Én alkalmazott vagyok, úgy bruttó 300.000 körüli havi keresettel. Milyen adó visszatérítést,kedvezményt tudok igénybevenni a közösen nevelt gyermek után? Vonatkozik rám az szja bevallásban vmelyik sor?
Előre is köszi.

Sherlock # 2020.03.23. 10:53

Annak jár, akinek orvosi igazolása van a betegség fennállásáról. Ha Neked van ilyen, akkor Neked is.

Kujak # 2020.03.22. 20:03

Sziasztok!

Adóvisszatérítéssel kapcsolatban lenne egy kérdésem.

Éveken át endometriózisban szenvedtem, minek következtében eltávolították a méhemet és a petefészkeket. Ez 2008-ban volt.
Most látom, hogy tavaly óta az endometriózis szerepel a listán, amely betegségekre jár a visszatérítés.

Szerintetek nekem is jár, vagy csak azoknak akik most szenvednek ebben a betegségben?

drbjozsef # 2020.03.19. 10:03

astrojoe,

Senki. Akinek nem marad befizetett SZJA-ja, annak felesleges nyilatkozni, mert tőle nem kap egy fillért sem a megjelölt szervezet.

A 1996. évi CXXVI. törvény szerint az 1+1%-ot az egyéb kedvezmények levonása után, az adózó ténylegesen befizetett adójából számítják.

Ha nincs adó, nincs támogatás.