Adójóváírás, családi adókedvezmény


sageva # 2017.02.06. 08:01

Tisztelt Szerkesztőség!
Kérdésem, a családi adókedvezményre vonatkozik. A lányom egyedül neveli két gyerekét, mindketten egyetemre járnak. Érettségi után azonnal felvették Őket nappali, államilag finanszírozott helyre. Kérdezem, miután egyiknek sincs önálló jövedelme, nem vehet-e a lányom igénybe családi adókedvezményt, az egyik 94, a másik 95-ben született. Azt tudom, hogy családi pótlék nem jár már részükre. Csupán a gyerekek kora a meghatározó, esetleg a lányom jövedelme ?( mellesleg tanár, nincs kiemelkedően magas bére )
Válaszukat előre is köszönöm
Sageva

Csaba84 # 2017.02.01. 22:23

üdvözletem. a következőkben szeretnék segítséget kérni. A volt feleségemmel háromm gyerrekünk van akikkel az állandó lakcímem megeggyezik. Albérletben lakom a jelenlegi élettársammal akitől született egy közös gyerekünk. A volt páromtól még a bíróság nem választott el. vele megosztva 2 1 arányban vesszük igénybe a családi adó és járulékkedvezményt. A jelenlegi párom a közös gyerekünk után nem veszi igénybe az adókedvezményt hanem én igényelném ez lehetséges-e?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.22. 14:34

Baj lesz ott még a gyerek apaságával is...

drbjozsef # 2017.01.22. 14:20

"Két olyan személy között jöhet létre élettársi kapcsolat, akik közül egyiknek sem áll fenn mással házassági életközössége, bejegyzett életközössége vagy élettársi kapcsolata."

Szerintem ez alapján egy papíron még házas ember csak a házaspárjával oszthatja meg a kedvezményt, mással nem, még akkor sem, ha nem áll fenn az életközösség a másik házasféllel.

De én nem vagyok jogász, rendszeresen tévedek.

Popy # 2017.01.22. 10:35

Tisztelt Szakértők!

Élettársi kapcsolatban fogant gyermek esetén ha az édesanya a mai napig házas, kiveheti igénybe a családi adókedvezményt és hogyan?

Válaszukat előre is köszönöm.

Flandrif # 2017.01.19. 08:42

Kedves Szakértők,
családi adó (és ha belefér ebben a topicban, akkor családi pótlék ügyben) szeretnék segítséget kérni.
Három gyerekkel rendelkezünk, a legidősebb harmadéves egyetemista (22 éves lesz szeptemberben),ősztől szeretné folytatni az egyetemet; a középső idén érettségizik (júliusban lesz 19 éves),nem felsőoktatásban szeretne továbbmenni, hanem szakmát tanulni, de rendes nappali tagozaton; és van egy ovis (augusztusban lesz 7 éves, megy elsőbe).
A családi adókedvezményt alapból csak a zuram venné igénybe (ha netán valami marad, akkor azt majd az adóbevallásnál igénylem én :) )
A szinte percenként változó jogszabályok miatt sajnos, elvesztettem a fonalat, hogy most akkor épp hány gyerek után kérheti a zuram a családi adókedvezményt és ez az állapot az év során mennyiben változik és kinek és mikor kell bejelentenem bármilyen változást?
A családi pótlékkal kapcsolatban is ugyanezt szeretném kérdezni: az év folyamán mire kell figyelni, mit és mikor kell bejelenteni? (Amikor a legnagyobb érettségizett, akkor le kellett mondani a családi pótlékot, és utólag küldték stb., de IDÉN hogy van ez :( )
Próbáltam érthetően fogalmazni, és előre is köszönöm, ha valaki időt szán a válaszra :)

drbjozsef # 2017.01.19. 07:47

efi99,

félreérted. A nyilatkozat az _adóalap_ kedvezményhez van, és tavalyelőtt óta van még járulékkedvezmény is. Ez utóbbiról tudsz a kis kocka beikszelésével dönteni, hogy nem kéred, csak az SZJA alapodból vonják le a kedvezményt, és számolják az adóelőleg levonásodat. Utólag adóbevallásnál persze bármelyiket visszaigényelheted majd, ha marad kihasználatlan kedvezményed a plafon alatt.

Ha nem adod be magát a nyilatkozatot, akkor értelemszerűen az SZJA-ból SEM kérsz kedvezményt az adóelőleg számításhoz.

efi99 # 2017.01.18. 21:49

Gyengébbek kedvéért (pl bermuda) megismétlem:
Nem adom be, mert nem (én) akarom kapni. Ez önmagában elég kell legyen. Ezért kérdezem, hogy mi értelme azt beadni (ergo feltüntetni a sablonon), hogy nem kérem, mikor a be nem adás is ezzel egyenértékű?
Mit dugnak az orrom alá, ha be sem adtam?

efi99 # 2017.01.18. 21:07

Kérdés (alighanem költői):
minek van az igénylőlapon olyan sor: hogy nyilatkozom, hogy nem kérem?
Ha nem adom be, (vagyis nem nyilatkozom arról, hogy kérem) akkor sem kérem, nemde ?

drbjozsef # 2017.01.13. 11:54

Ez van a nyomtatvanyban :

"A fentiek alapján nyilatkozom, hogy a családi kedvezményt

  1. ………………… forint összegben kívánom igénybe venni.
  2. …… fő kedvezményezett eltartott után kívánom igénybe venni. Az a) vagy b) sor egyikét töltse ki."

Vagy irhat gyereket (1-1 vagy 1-2 ideoda, csak 1 gyereknel szvsz nem is kerdezne ilyet, annyira nem sok az)
Vagy szamol, es ketteoszt, ha az adott gyerekszamra jaro korlatot nem lepi tul a ketto osszege, akkor nem lehet baj. Esetleg beixelheti, hogy a jarulekkedvezmenyt nem keri, es akkor biztosan nem szalad el a visszaterites.

Rexor # 2017.01.13. 11:26

Azért mondtam, hogy ne tegye, mert ilyenkor a másik munkáltatónál leadott nyilatkozatban be kell írni, hogy még mekkora összeg van a havi keretből és ez okozhat gondokat. Ha többet vonnak le, mint lehetne, akkor ezt 12% büntetőkamattal együtt kell visszafizetni.

drbjozsef # 2017.01.13. 11:21

nika33,

ha úgy érted, hogy a családi kedvezményt (ami nem adó, hanem adóalap- és járulékkedvezmény) szeretnéd két különböző munkahelyen az adóelőleg levonásnál érvényesíteni, akkor persze, megteheted, nem tiltja semmi, csak a gyerekek számára vonatkozó felső korlátot ne lépd át összesen.

Rexor # 2017.01.13. 09:45

Szerintem ne tedd, mert sokba fog kerülni visszafizetni.

nika33 # 2017.01.13. 09:07

Tisztelt Címzett! Ha két munkahelyem van,az egyik 4 órás,a másik 8 órás,igényelhetem e mind a két helyről az családi adókedvezményt?

Sanyexx # 2016.12.08. 15:14

Tisztelt Hozzáértő-k!
Arra szeretnék választ kapni, hogy visszamenőleg érvényesíthető e adójóváírás a megállapított E730 Veleszületett laktóz-hiány esetében, ha azt az elvégzett genetikai vizsgálattal csak idén 2016.07. hóban mutatták ki.
Előre is köszönöm a választ, legyen az akár kedvező, vagy kedvezőtlen.

Rexor # 2016.11.24. 18:31

Visszamenőleg nem, de a november havi előlegnél már figyelembe lehet venni, tehát szólni kellene a munkáltatónak. A maradékot pedig az adóbevallásban tudod érvényesíteni.

Kérdező88 # 2016.11.24. 15:16

Kedves Szakértők!

Egyedülálló anyaként magzat esetében igényelhetek-e családi adókedvezményt idén (úgy hogy a II. blokkot nem töltöm ki)? Az igazolásom a 91. nap betöltéséről októberi, de a papírokkal lassan a novemberből is kicsúszok. Úgy tudom, hogy nem kaphatok visszamenőlegesen kedvezményt. Érdemes a jövő évi adóbevallásig várnom, hogy ott igényeljem vissza a 3 havi kedvezményt? Válaszukat előre is köszönöm.

fazsolt # 2016.09.17. 06:13

Tisztelt Hozzáértők!

Elváltam, van 2 gyerekem, akik az édesanyjukkal élnek. Az új kapcsolatából született még egy gyerek, így 3 gyerek után lenne jogosult a családi adókedvezményre, amit viszont nem tud kihasználni.
Van-e arra mód és lehetőség, s ha igen, akkor hogyan, hogy én igénybe venném a 2 közös gyerek után az adókedvezményt, amit a gyerektartáson felül megkapna, ő pedig igényelné a 3 gyerek után járó különbözetből, amit még tud?

Tehát én a 25000 forintot, ő pedig a 99000-25000 forintból, amit tud még.

XYZUV # 2016.08.02. 18:38

Tisztelt Szakértők!

Várandós feleségemmel két összenyitott lakásban élünk. A két lakás külön helyrajzi számmal rendelkezik.
A feleségem állandó lakcíme az egyik lakás, míg az én állandó lakcímem a másik lakás.

Jogilag közös háztartásban élőknek számítunk-e, azaz igénybe vehetem-e én a családi adókedvezményt?

Válaszukat előre is köszönöm!

kisstu # 2016.08.02. 14:19

Tisztelt Szakértő!
Három gyermekemet nevelem egyedülállóként. A legidősebb idén 23 éves, még nincs diplomája. Van viszont két OKJ végzettsége (lakberendező, rendezvényszervező). Az a kérdésem, hogy ha idén elkezdi az első alapképzését vagy első felsőfokú szakképzést, akkor jár-e utána szeptembertől a három gyermek utáni családi adókedvezmény, mint eltartott? A másik két gyermek után kapom a családi pótlékot, Ők kedvezményezett eltartottak.
Válaszukat előre is köszönöm!

szpartakusz # 2016.06.10. 09:41

Köszönöm a Választ

Rexor # 2016.06.10. 08:09

Megkaphatod.

szpartakusz # 2016.06.10. 07:11

Rosszul tettem fel a kérdést de a választ köszönöm.Pontosan az a kérdésem,hogy én mint a várandós anyuka élettársa a munkahelyemen megkaphatom e az élettársam 91.nap utáni terhessége után a teljes adókedvezményt,vagy ahhoz hogy igénybe vehessem össze kell házasodnunk?/3.közös gyermek/???

Rexor # 2016.06.08. 13:11

Igen jár (fogantatástól számított 91. naptól)

szpartakusz # 2016.06.08. 10:50

Kérdésem:3. közös gyermekünket várjuk.Magzati korban jár e a teljes adókedvezmény anélkül,hogy összeházasodnánk??