Adójóváírás, családi adókedvezmény


drbjozsef # 2021.03.22. 16:40

Nem biztos, hogy pontosan értem, de a maximális érték alatt annyit írsz amennyit vissza akarsz kérni. Bármilyen összeg lehet, ahogy a párod adóbevallásában is, csak az a lényeg, hogy a kettő összege legfeljebb a maximálisan visszaigényelhető összeg legyen.

Ildi90 # 2021.03.22. 16:00

Tisztelt Fórumozók!

Az alábbi esetben kérnék segítséget.
Minden évben eddig én igényeltem vissza egyösszegben a családi adókedvezményt , de a tavalyi évről most nem keletkezett annyi összeg.
Az adóbevallásban közös érvényesítést szeretnénk igénybevenni, de most kifogott rajtam.
Odáig tiszta hogy megadom a keretösszeget 2 gyermek után. ( 3.199.920 Ft) De az a rész nem tiszta mikor kéri, hogy ebből én mennyit szeretnék igénybevenni akkor a tényleges 480 ezer forint visszajáró adóból rám eső összeget vagy a keretösszegből kiszámolt és a a végén az én adóm által annak megfelelő lefedett keretösszeget kell beírjam?

Remélem érthető voltam , és előre is köszönöm ha tudtok segíteni.

Hajnika84 # 2021.01.29. 16:32

Köszönöm szépen mindenkinek.Ez esetben megnyugodtam!

drbjozsef # 2021.01.29. 16:15

Hajnika84,

Március 15 után elérhető lesz a neten az adóhivatal által készített adóbevallás. Ott ellenőrizni tudod, jól gondolod-e, látni fogod, mit jelentett be a cég levonásnak, kifizetésnek.

Ott pár kattintással vissza lehet igényelni a különbözetet. (Egyébként 5 évre visszamenőleg lehet érvényesíteni, akár utólag is, önellenőrzéssel)

Kell hozzá ügyfékapu - ha nincs, csináljatok addig (amúgy is csomó dologra hasznos).

Hajnika84 # 2021.01.29. 14:36

Kedves Fórumozók!
Segítségeteket szeretném kérni. Férjem cégtől kapott éves adópapírján, azt látom, hogy annak ellenére,hogy kértük a 2 gyerek után az adókedvezményt, nem írták jóvá ,csak 3 hónapban. 2019-ben kezdett itt, és visszakerestem a bérlapokat, és nem számolták el. Van rá mód,hogy visszamenőleg igényeljük, vagy azok már mentek a süllyesztőbe? A könyvelők ezt nem látják?? Nem a cég könyvel, Pesten van könyvelőiroda megbízva. Köszönöm előre is a szakavatott segítséget! Üdv Hajni

KOVA1977 # 2021.01.20. 13:14

Köszönöm, én is így gondolom

drbjozsef # 2021.01.18. 06:20

KOVA1977,

A vonatkozó 337/2017. (XI. 14.) Korm. rendeletben nincs szó erről.

Szerintem ennek nincs semmilyen köze az ingatlanhoz, ez nem magához az építéshez/vásárláshoz járó támogatás (szépen mondva a lakáscél kielégítéshez segítés), hanem közvetlenül a gyermek után járó támogatás. Ezért semmilyen korlátozás nincs az ingatlannal kapcsolatban közvetlenül emiatt a támogatás miatt.

KOVA1977 # 2021.01.17. 23:28

Kedves Fórumozók, abban kérnék segítséget, hogy a lakáscélú jelzáloghitel-tartozásainak csökkentés igénybevétele esetén, pld. a két gyermek után járó 1 millió forint vonatkozásában is érvényesül a CSOK-nál alkalmazott elidegenítési és terhelési tilalom? Előre is köszönöm a válaszokat.

Rexor # 2021.01.12. 07:24

Akkor megismétlem. Intézni sem tudja a cég helyette, csak ő tud a bevallásba belenyúlni és önellenőrizni. Annyit tehet csak, hogy bevasalja a cégen a büntetést (ha tényleg ők hibáztak).

drbjozsef # 2021.01.12. 05:27

Igen, úgy értetem, ahogy elsőre írtam : "intézi".

Sok helyen megcsinálja a cég könyvelője, ha a dolgozónak nincs semmi más helyről jövedelme. Nálunk majdnem mindenkinek megcsináltatják.

Ha már ő kavart, intézze is el. Legalább rakja össze, hogy mit kell javítania a kérdezőnek az online bevallásában.

Rexor # 2021.01.11. 13:01

Már elég régen nincs olyan, hogy cég által készített bevallás. Egy bevallás van, amit a NAV készít mindenkinek a bevallási tervezet alapján. Tehát a cég semmiképpen nem lehet a képben ezzel kapcsolatban.

drbjozsef # 2021.01.09. 08:06

girdan,

Ki kiészíti a férjed adóbevallását? A cég intézi, vagy a férjed, vagy csak simán elfogadjátok a NAV által elkészített bevallást?

A férjed által (papíron) felvett kedvezményt vissza kell fizetni 12%-os büntetőkamattal.

Ha előbbi, akkor én megmondanám a cégnek, hogy úgy készítse el az adóbevallást, hogy szépen visszafizeti a fenti összeget, és így tölti ki a papírokat, hogy szabálytalan volt az év közi adóelőleg igénybevétele.

Ugyanígy kell nektek is, akár papíron, akár online csináljátok. Még nem csináltam ilyet, de szerintem be kell írni a megfelelő rubrikába, hogy év közben a párod (papíron) mennyi kedvezményt vett igénybe, de a jogosultságnál úgy kell kitölteni, mintha nem lett volna jogosult rá, így lesz befizetnivalója.

Aztán hogy ezt hogy veritek le a munkáltatón, az már a ti dolgotok, a "korrekt" az lenne (ha lehet ilyenről beszélni egy cégnél, aki nem fizeti ki a kedvezményt a jogosultnak), hogy előbbi esetben ugye visszafizeti ő, utóbbi esetben, ha ti csináljátok az adóbevallást, akkor odaadják neki kp a visszafizetendőt (az igénybevett kedezményt+12% büntetőkamatot is).

Mivelhogy ez nem a ti hibátok volt. Ha húzódózik, nem marad más, mint a munkaügyi felügyelet, vagy a munkaügyi per.

girdan # 2021.01.08. 13:12

Üdv.
Nekem olyan problémám van hogy 2020-ban egy gyermek után vettem igénybe a családi adókedvezményt, amiről rendje és módja szerint a párom lemondott az év elején. Közben megszűnt a munkahelye, majd ismét alkalmazta ugyan az a cég, viszont utólag kiderült hogy az Ő fizetésénél is érvényesítette a munkáltató a kedvezményt (természetesen nem kapta meg kézhez ezt az összeget továbbra sem) , úgy hogy nem nyilatkoztunk róla. Ez így nyilván valóan a munkáltató hibája, mivel nekünk kezünkben a lemondó nyilatkozat. Mi a teendő?

KOVA1977 # 2020.12.22. 12:26

Nagyon köszönöm. A munkáltató a 2 havi felmentési időre járó munkabér után nem alkalmazta az adókedvezményt úgy, hogy a korábbi fizetésekre vonatkozóan igen.

KOVA1977 # 2020.12.21. 22:31

Kedves Fórumozók!

Tudna valaki abban segíteni, hogy munkaviszony megszüntetése esetén a felmentési idejére jár-e a családi adókedvezmény.

Köszönöm.

rigoz # 2020.11.19. 08:11

Hát, akkor ez van. Max. jelenteni tud a közös, legközelebbi felettesnek, de az nem biztos, hogy jó.

Én is amúgy kispénzű emberként, de mindig évente kértem vissza az Én adókedvezményemet egyébként.

Illetve ez tárgyát képezheti adatvédelmi hatósági eljárásnak is, de az sem biztos, hogy jó ötlet, úgy, hogy ott dolgozik még és egyébként szeretne is, szerintem...

Kérdező2020 # 2020.11.19. 08:00

Kispénzű emberről van szó, szüksége van a havonkénti érvényesítésre.

rigoz # 2020.11.19. 07:52

@kérdező2020: De, ha az éves bevallásban igényli a kedvezményt. Akkor dolga sem lesz vele. :) Mondom ezt másodjára. :)

Kérdező2020 # 2020.11.19. 07:37

Köszönöm szépen a megerősítéseket, én is úgy gondoltam, hogy a nyilatkozatot el kellene fogadni, nem velem van a baj. Sajnos nem tudok egy MÁK-os ügyintézővel mit kezdeni, vele kell együtt dolgoznom és nem én vagyok Szent György. Úgyhogy küldenem kell a dokumentum másolatokat, de azért tudom, hogy hülyeség. :-)

rigoz # 2020.11.18. 16:45

@drbjozsef: Részemről ez nem volt kérdéses. :) Részemről, aki adóügyi főosztályvezető-helyettesi "elismerésel" rendelkezik jogszabályismereteket illetően.. :D :) (nem viccelek)...

@kérdező2020: Én jobbat mondok. Érvényesítse a kedvezményt önellenőrzéssel, illetve az éves bevallás során. És akkor nem kellemetlenkedhet a munkáltató!

drbjozsef # 2020.11.18. 16:42

Kérdező2020,

Lehet. Kérd meg, hogy mutassa meg azt a törvényt, ami ezt előírja.

drbjozsef # 2020.11.18. 16:41

Ellenőrzésnek az adózóval szemben van helye, aki pedig az a magánszemély, aki javára a kedvezményt megítélik.

Igen - de a NAV-nak, nem a munkáltatónak.

Kérdező2020 # 2020.11.18. 15:02

Én sem értem, hogy miért ragaszkodnak az okmányok másolatához, de ezek nélkül nem érvényesítik a nyilatkozatot. Lehet, hogy azért mert MÁK ügyintézőről van szó, és ők állam az államban? :-)

rigoz # 2020.11.18. 14:53

@drbjozsef: Pontosan, ellenőrzés és adóbírság, illetve büntetőjogi felelősség tudatában az adózó nyilatkozik. A munkáltató ezeket az adatokat továbbközli.

Ellenőrzésnek az adózóval szemben van helye, aki pedig az a magánszemély, aki javára a kedvezményt megítélik.

drbjozsef # 2020.11.18. 14:12

Hagyjuk már ezt süket dumát.
Nehéz beszámolni, igazolni kell, más mérték, bérszámfejtőé a felelősség, balblablabla. BULLSHIT.

A kedvezmény igénybevételéhez az ott megadott adatok kellenek, se több, se kevesebb.

NYILATKOZAT. Érted a szó jelentését? Egyoldalú okirat, az aláírója vállalja a felelősséget a benne szereplő adatokért.

Nem kell semmit igazolni.

Egyébként : ezt a nyilatkozatot kell (lehet, ha akarod) kitölteni minden olyan kifizetőnek, akitől az összevont adóalapba tartozó jövedelmet kapsz, és szeretnéd, ha érvényesítené az adóelőlegben a családi kedvezményt. Szerinted, minden ilyen cégnek/személynek, akinek esetleg egy megbízással csinálsz valami kis melót, el kellene hordjad a fél iratszekrényt hetedizíglen visszamenőleg?

Olvassa el a kitöltési tájékoztatót a munkáltató, mit hogyan kell kitölteni, ellenőrizze azt, ha megvan, agyő.

A felelősség egyáltalán nem a munkáltatóé, ha hamis adatokkal kitöltött nyilatkozatot ad le a munkavállaló.