szja örökölt ingatlan értékesítés után


memese # 2019.08.21. 13:05

Tisztelt Fórum!

A következőkben szeretnék segítséget kérni: édesanyám örökölt egy lakást 2 testvérével együtt édesanyjuk (nagymamám) után, de édesanyám lemondott az Ő részéről a nevemre.
Az ingatlanon még 1.300.000 Ft összegű banki tartozás van.
Mindhárom örökös el kívánja adni a lakást még az öröklés évében az ingatlan forgalmi értéke alatt. A hagyatéki végzésben bejegyzett érték: 6.500.000 Ft, az eldás összege pedig 5.500.000 Ft lenne.
Azonban én még az öröklés évében szeretnék vásárolni egy másik ingatlant (mindössze 400.000 Ft értékben).
Kérdésem, hogyan alakul ez esetben az illeték- és adó mértéke. Továbbá, hogy érdemesebb előbb a megvásárolni kívánt ingatlant kifizetni, majd utána eladni a megörökölt ingatlant az adók tekintetében, vagy az teljesen mindegy?
Köszönöm szépen előre is!

drbjozsef # 2019.08.21. 13:32

memese,

SZJA fizetés szempontjából nem számít a sorrend, mert nincs ilyen kedvezmény.

Maga az adófizetés viszont estedben be fog játszani, minden bizonnyal. Ha édesanyád elfogadta a hagyatékot, és "lemondott" a javadra az ingatlanról, az jogi szempontból ajándékozásnak számít.
Milyen jogcímen van bejegyezve a tulajdonjogod a tulajdoni lapon?

Ha ajándékozás, akkor neked adót kell fizetned akkor is, ha olcsóbban adjátok el. Az eladási ár 1/3-ának (tulajdonrészarányod) 1/4-ének (ajándékozás miatt) 15%-a lesz az adó. (Ha eladjátok 5.5millióért, akkor 68.750.- forint)

Az a most veendő ingatlan lakóingatlan, akkor az vásárlás előtti 3 évben, utáni 1 évben eladott LAKÓingatlan ára levonható. Ez esetben nem kell illetéket fizess, mert az 5.5millió harmada több, mint 400.000.- ft, vagyonszerzés nincs.
Valamiért azt gondolnám, hogy 400ezer forintért nem lakóingatlant fogsz venni...

memese # 2019.08.22. 06:08

Kedves drbjozsef!

Köszönöm szépen a választ!
A hagyatéki végzés még csak a napokban fog jogerőre emelkedni, így a tulajdoni lap sem áll még a rendelkezésemre. Egyébként nem tudtam, hogy ez ajándékozásnak számít.
A vásárolni kívánt ingatlan viszont lakóingatlan.

drbjozsef # 2019.08.22. 06:20

memese,

Ha az eladott is, vett is lakóingatlan, akkor nem kell majd illetéket fizetnie (ezt az adásvételnél az ügyvéd általában megkérdezi, de ha nem, mond neki, hogy adtál el 3 éven belül lakást). Egyszerűbb előbb eladni az "örököltet", és utána venni másikat, különben külön kell a NAV-val levelezni, hogy a vétel után eladtál 1 éven belül másikat, és vegyék figyelembe a különbözetet.

A tulajdoni lap ügyfélkapun keresztül ingyen megnézhető. (az első oldal korlátlanul, elvileg a széljegy itt van, a teljesből évente csak 2 darab).

gkkg # 2019.08.27. 17:29

Üdvözletem, szeretnék segítséget kérni.

A nagymamám elhunyt és mivel sajnos már az édesanyám sem él, ezért a nagybátyám és én vagyunk az örökösök. Végrendelet nincs és a komolyabb érték egy ingatlan, aminek azonban (ez most derült ki a számomra) a nagybátyám már 25%-ban a tulajdonosa, mert több, mint 5 évvel ezelőtt ajándékozással a nevére került az ingatlan negyede.

Az ingatlant mindenképpen a lehető leggyorsabban értékesíteni szeretnénk. Ebben az esetben milyen költségekkel kell számolnunk?

Konkrét számokat írnék, hogy legyen mivel számolni, tehát:

Tegyük fel, hogy az ingatlan örökösödési értéke 30 millió forint és mondjuk 50 millió forintért sikerül eladni. Ebben az esetben hogyan fognak alakulni a költségek a nagybátyám esetében és hogyan az enyémben?

Feltételezem, hogy:

  • örökösödési illetéket egyikünk sem fizet
  • a nagybátyám 25%-a (12,5 millió forint) eladás után is adómentes, mert ez a 25% több, mint 5 évvel ezelőtt került a tulajdonába

Viszont itt jön a kérdés, mert ha a fenti 25% nem lenne, akkor gondolom 50 - 30 = 20 millió forint után kellene SZJA-t fizetnünk fele-fele arányban.
A 25%-kal azonban nem tudom, hogy pontosan hogyan módosul a fennmaradó 37,5% - 37,5% utáni SZJA fizetési kötelezettség.

Köszönöm a választ!

drbjozsef # 2019.08.27. 18:15

gkkg,

Illetéket nem kell fizetnetek.
Nagybátyád a meglévő 25%-a után nem adózik.

Mindenki a saját része értéke után fizet illetéket.

Ha az ingatlan 30millióra értékelt, és 50-ért megy el, akkor a 20 millió jövedelemnek 75%-a az adóalap (mert 25%-a után már nincs adó). Ennek 15%-a az adó, és ezt felesbe fizetitek, ha jól tévedek fejenként 1,125millió forintot.

kazso # 2019.09.19. 09:06

Tisztelt jogi fórum!
Feleségem nagynénje örökölt az unokája után. Ha jól tudom, mivel egyeneságról van szó, illetéket nem kell fizetnie. (hallottam egy bizonyos 20000000 Ft-os értékhatárról, ami fölött viszont kell illetéket fizetni, remélem ez őrá nem vonatkozik?!)
Egy az örökség részét képező lakó ingatlant szeretne értékesíteni, ami után tudtommal lesz SZJA fizetési kötelezettsége. Az eladási ár, és a hagyatéki végzésben meghatározott érték különbözetének a 15%-a.
Kérdésem, hogy helyesek-e ezek az információk, és ha esetleg az eladásra került ingatlan értékében vásárol egy másik lakó ingatlant, megszűnik_e az SZJA fizetési kötelezettsége?

drbjozsef # 2019.09.19. 09:23

kazso,

Igen, nincs illeték.
Igen, SZJA úgy számolandó.
Nem, nincs már sok éve ilyen kedvezmény. Ha van jövedelem, adót kell fizetni.

kazso # 2019.09.19. 09:29

drbjozsef!

Nagyon köszönöm!

drbjozsef # 2019.09.19. 09:30

kazso,

Ja, és a 20M határ nem vonatkozik rá. Egyenesági _vérségi_ rokonok és házastárs korlát nélkül illetékmentes. A határ csak a nevelt vagy mostoha le ill. felmenőkre vonatkozik.

kazso # 2019.09.19. 10:27

drbjozsef!

Köszönöm szépen!

dari # 2019.09.21. 18:17

Tisztelt Fórum!
Édesanyámnak és az élettársának volt egy lakása,mindkettőjüknek 50% tulajdoni joga volt.
Édesanyám 2017-ben elhunyt,én megörököltem a lakás 50%-át,ekkor 2017-ben a lakás 7.000.000 forint értékűre lett megállapítva a hatóság által.Szóval az én részem 3.500.000
forint.
Az idén édesanyám volt élettársa is elhunyt,az ő 50%-os tulajdonjogát megörökölte a fia.Viszont a lakás ára már 11.000.000 forintban lett megállapítva.
Értékesíteni fogjuk a lakást 11.000.000 forintért.
Kérdésem az lenne hogy nekem ,lesz-e SZJA fizetési kötelességem ,Így hogy a hatóság is úgymond elismeri a lakás értékének növekedését.Ha mégsem akkor pedig van-e valami lehetőség hogy ezt a magasabb árat vegyék figyelembe majd eladás utáni szja bevallásomnál.
Előre is köszönöm a válaszokat
dari

drbjozsef # 2019.09.21. 19:32

dari,

Nem.
A különbözet (5.5M-3.5M) 90%-a (mert eltelt két év) után kell 15% adót fizetned.

fokker70 # 2019.09.30. 11:05

Tisztelt Fórum!

Édesanyám eladja a szülői házat amiből az édesapám része a nővérem és az én nevemen van.
Édesanyám külföldön lakik ( EU országban).
Az a terve, hogy elosztja a pénzt kettőnk között, nem vesz magának más ingatlant itt Magyarországon hanem lakik hol egyikünknél, hol a másikunknál.

A kérdés a következő.

1. Ha az összeg feleződik és számlánkra kerül kell - e utána adózni?

Vagy milyen más lehetőségek vannak?

  • Tartsa meg a pénzt a számláján amíg él és majd akkor öröklünk ha eljött az ideje ? - esetleg adja ajándékba és akkor nem kell adózni? mi tévők legyünk?

Édesanyám egy jó karban lévő 80 éves nő.

Köszönöm válaszukat,

Fokker70

oligaliga # 2019.09.30. 11:12

fokker70

Ha az a kérdés, hogy az eladás után kell-e adót bevallani és befizetni, az attól függ, hogy mikori a szerzés. Ha az értékesítés évétől visszafelé számítva az öt év eltelt, akkor adót nem kell bevallani és befizetni. Pl. édesanyádék 2000-ben vették az ingatlant, édesapád 2012-ben hunyt el.

Az egyenes ági leszármazónak juttatott ajándék illetékmentes, nem kell fizetnetek. Ugyanez lenne a helyzet, ha nem ajándékba kapnátok, hanem megörökölnétek.

A helyzetet bonyolíthatja, ha nem csak ti ketten vagytok testvérek, hanem van egy harmadik testvér vagy féltestvér is.

fokker70 # 2019.09.30. 11:41

oligaliga

Nagyon szépen köszönöm a választ.

A lakás 1980 lett megvéve. Édesapám 26 éve sajnos de meghalt.

Kell ajándékozási szerődést édesanyámnak írni vagy simán eloszthatja kettőnk között a pénzt és számlára utalhatja és ennyi? - nem kérdezi meg az adóhatóság, hogy honnan van 10-10 millió forintnak megfelelő eurónk?

Köszönettel,

fokker70

oligaliga # 2019.09.30. 12:15

Ingó ajándékozásról nem kell szerződést kötni. Bár a helyetekben - ha a NAV-tól tartotok, legalább annyit kérnék édesanyádtól, hogy az utalás közlemény rovatába írja bele, hogy ajándék.

Szandi1 # 2019.10.18. 09:05

Tisztelt ügyvéd úr!
Eladásra került a ház amit örököltünk, és ma kell alá írni a szerződést.
Az lenne a kérdésem, hogy a mai napon a pénzt is meg kaptuk vagy azt később?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.10.18. 09:24

Attól tartok, ezt nem a megfelelő helyen kérdezted.

drbjozsef # 2019.10.18. 09:42

Szandi1,

Ingatlan eladásakor a fizetés pontos menete nem kötött, megállapodás kérdése, és jellemzően bele szokták foglalni a szerződésbe, határidővel - vagy több részletben, pl. hitel esetén határidőkkel - együtt.

Mielőtt aláírod, olvasd el alaposan, még akkor is, ha több oldal (jobb helyeken előbb is átküldik, hogy ha nem értesz egyet valamivel, akkor ne teljen ezzel az idő az ügyvédnél), és ha valami nem jó, jelezd. Ne írj alá olyat, amivel nem értesz egyet, mert utána már nem fog érdekelni senkit az aggályod.

Ha jól értelek, nem te intézed az eladást, mert akkor csak tudnál arról mi a megállapodás. Ha nincs hitel, és készpénzes a vevő, akkor igen, ott helyben minden tulajdonos megkapja általában, ha ez a közös megállapodás.

samsem # 2019.11.12. 11:59

Tisztelt Ügyvéd Úr,

2016-ban örököltem apámtól 1/2 tulajdon jogot egy ingatlanra.
2019-ben édesanyám után a másik 1/2 részt is megörököltem.A lakást 2019-ben eladtam 27.000.000 Ft-ért, a hagyatéki leltárban 30.000.000 Ft-ra becsülték.
A kérdésem,hogy kell-e SZJA-t fizetnem és ha igen mennyi lesz az összege.

Köszönettell

drbjozsef # 2019.11.12. 12:30

samsem,

Édesanyád része után nem, mert olcsóbban adtad el, mint a hagyatéki érték.

Édesapád része után is a hagyatéki érték és az eladási ár utáni különbözet az alap (értelemszerűen tulajdoni hányad arányosan), csak ott a 2016-os szerzés miatt bejön egy 0,6-os szorzó is. A kérdés az, hogy édesapád hagyatéki végzésében milyen ár szerepel az ingatlanra.

drbjozsef # 2019.11.12. 12:47

(Ha esetleg édesapád 2015-ben hunyt el, csak a végzés 2016-os, akkor az előbbi számít, és 0,3-as a szorzó)

Pimpucka # 2019.11.16. 13:40

Sziasztok,

egy kis segítséget szeretnék kérni.

2016-ban örököltem egy ingatlant 1/2 arányban. A másik 1/2 rész adásvétellel megvásárlásra került. Ekkor az ingatlan értéke a hagyatéki szerint 10,6 millió forint volt, az adásvételiben 6 millió forintért került megvásárlásra a fél tulajdonjog.

Most szeretném ezt az ingatlant eladni 30 millió forintért, és 38 millió forint értékben vásárolnék ez utána egy másik ingatlant.

A kérdésem az volna, hogy milyen mértékű illetéket, adót kell fizetnem?

Nagyon köszönöm!

drbjozsef # 2019.11.16. 15:31

Pimpucka,

Ha az öröklés illetékmentes volt (mert egyenesági rokontól örökölted), akkor ezen részt 15M-ért adod, 5,3-ért szerezted, 60%-a az alap (az eltelt 3 év miatt), 15% az adókulcs, vagyis (15-5,3) x 0,6 x 0,15 = 873.000 Ft.
(ha volt illetékfizetés, akkor a szerzés értéke az illetékkiszabási határozatban szerplő érték)

A vett ingatlanrészt 15M-ért adod, 6-ért szerezted, a fentiekkel azonosan 810.000 Ft az adó.

Összesen 1,683 millió.

Erre nem jár kedvezmény, mert másik lakást veszel.

Ha vannak számláid a szerzéssel kapcsolatban, például ügyvédtől, vagy a közjegyzőtől a hagyatékiról, illetve ha a vásárlás után fizettél illetéket, akkor ezeket még szintén levonhatod a 15M-ből az adott ingatlanrésznél amihez tartozik, és utána kell szorozni, vagyis még valamennyit csökkenhet a fizetendő adó.

Ha az új ingatlant az eladás utáni 3 éven belül veszed, akkor csak a különbözet után kell 4% illetéket fizetni, vagyis (38-30)*0,04 = 320.000.- forintot.