KATA fizetés


Szomorú örökös # 2022.08.21. 12:16

KBS

Lehet, hogy hülyének nézel, de azért tudok számolni. Jelenleg úgy fest, hogy szeptembertől én átalányadózni fogok.
(remélem, hogy miután egy rakás átalányadós lesz az ex-KATA-s vállalkozókból, nem fogja azt is átalakítani drága kurmányunk)
Csináltam egy jó kis elemzést az utolsó teljes, nem KATA-s évemről,.
amellyel kapcsolatban most csak azokat a fizetnivalókat számolom, amelyeket a NAV felé csengettem.
Eddig KATA-s vállalkozóként fizettem évi 600 ezret évente, ami havi 50 ezer ugyebár.
Ezek után ha hasonló lesz az árbevételem, akkor fizetni fogok évi 1 400 ezret, ami havi bontásban nagyjából 117 ezer.
Mivel ugyebár az átalányadózóknál évi 1 200 000 Ft adóalap SZJA mentes ugyebár.

Ha felemelték volna a KATA összegét duplájára vagy egy kicsit többre, akkor kb. ugyanez a helyzet lenne a fizetnivalók tekintetében. És akkor még mindig csak az eltöltött évem 0,54 %-a számítana csak bele a szolgálati időmbe. Azonban átalányadózás alatt továbbra se kell majd számlákat gyűjtögetnem és a teljes évem beszámít. Szerintem ezzel a döntéssel special velem jót tett a NAV. Ugyanis nem kell már 15 évet vagy akár többet is dolgoznom még, hogy nyugdíjba mehessek, hanem kb. 8-10 év múlva nyugdíjba megyek és onnan kezdve már csak SZJA fizetési kötelezettségem lesz úgy, hogy dolgozom tovább mellette - ráadásul már nem kell mindenáron minden munkát elvállalnom - azonban lesz egy fix összegű havi alapom állam bácsitól, ami mégsem hasonlít a jelen helyzethez, bármelyik oldaláról nézzük. Szóval lehet hülye vagyok, de gondolkodni még mindig tudok.

Feltételezem, hogy ettől a helyzettől te még fényévekre lehetsz, ezért irigykedsz és nyilvánosan leadócsalóztad te is az összes eddigi KATA-s vállalkozót, akik törvényesen adóztak eddig is, bármelyik oldaláról nézzük a tényeket. Kíváncsi lennék, hogy mikor fogsz tőlük ugyanígy nyilvánosan bocsánatot kérni. De ez már nem az én bajom.

jani65 # 2022.08.21. 15:26

Abba kellene hagyni az egymás elleni küzdelmeket, és értelmetlen ötleteket a KATA fennmaradása érdekében.

Hozzászólások kezdenek kocsmai bekiabálásokra hasonlítani, ahol isznak még két üveggel és hazamennek.

Ilyen hozzászólásoknak nincs értelme egy olyan fórumon, melyen sokan a KATA megmaradásáért érvelnének.

Eddig nem igen találni olyan érvet, vagy módosítási javaslatot, mely alátámasztaná a KATA megmaradását.

Én felhoztam néhány érvelési példát, de úgy látom sok értelme nem volt.

• Több választási lehetőség, (PL: 100000 – 125000 – 150000) ezzel is növekedik az állami adózásba beáramló összeg, és a katások nyugdíjalapja.
• Céges számlázások, csak azok választhassák, melyek legalább a 75 ezrest fizetik
• Vagy, céges számlák után, egy meghatározott plusz összeget keljen befizetni, ez alól kivételt is tehetnének, például az oktatás területén, stb.
• Meghatározott cégek, nem alkalmazhatnak KATA vállalkozókat.
• Nyugdíj mellett, mint kiegészítő tevékenységet folytató, választhassa a KATA formát.
• És még sorolhatnám.

Szomorú örökös # 2022.08.21. 15:32

jani65

Eddig nem igen találni olyan érvet, vagy módosítási javaslatot, mely alátámasztaná a KATA megmaradását.

Mi értelme is lenne? Eldöntötték ezt már, mi itt kis halak vagyunk.

jani65 # 2022.08.21. 17:25

Itt, olvashattok érveket és javaslatokat is, a KATA-val kapcsolatban.

https://bkik.hu/…-vonatkozoan

Rövid idézet:
A jogalkotóknak szóló szakmai javaslatok a kamara 5000 fős katás vállalkozói kutatásán alapulnak.

Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke félretájékoztatta és megtévesztette a kormányt, saját, folyamatosan változó ötleteit az MKIK álláspontjaként állította be, miközben ezen tevékenységével súlyosan megsértette az MKIK alapszabályát is.

Majordomus # 2022.08.21. 18:10

A Parragh mondjon le....