KATA fizetés


egyesu # 2016.12.20. 15:44

Szia!

Köszönöm a segítségedet!

Melyik részét tisztázzam? Leírtam bővebben, utána pedig pontokra szedve tömören, hogyan tudnám tovább csiszolni az információk átadását? Nyugodtan mondd s javítom, kiegészítem.

tkovacs5 # 2016.12.27. 19:28

Tisztelt Fórumozók!
A 2017. évtől szeretnék KATA adózó lenni, eddig az EVA hatálya alatt adóztam, mint ÁFÁS. A 2016. évi bevételem meghaladta a 8 MFt-ot.
A kérdésem az lenne, hogy a KATÁ-ban lehetek-e ÁFA mentes?
Köszönettel.

tkovacs5 # 2016.12.28. 09:33

Köszönöm mononet!
Ha 2017-ben nem haladom meg a 8 MFt-ot,akkor 2018-ban már lehetek alanyi adómentes?
(Ez a 8 MFt. ÁVÁ-val együtt értendő?)

MajorDomus # 2016.12.28. 17:50

Na igen, ezt a részét nem értem én sem!

A 12 milliós határ már nekem is - majdnem - jó lenne.

Gondolkodom, hogy váltok Katára!

A kérdés csak az, hogy mi van a 8 millió és
a 12 millió közötti résszel?

Akkor most kell áfát fizetni vagy nem kell?

Mert ha a 8 millió és a 12 milio közötti részre be kell fizetni 27 % áfát, akkor adtam a sz....nak
egy pofont, ugyanott vagyok ahol voltam.

Mi a helyzet a Kata és az áfa kapcsolatában?

Meg köszönöm, ha gyakorlott katások felhomályositanak!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.28. 17:54

Az ÁFA független a KATÁ-tól.

MajorDomus # 2016.12.28. 19:34

Na, akkor most mi van?

Független vagy nem független?

tkovacs5 # 2016.12.29. 10:01

Köszönöm a nonolet!
Ha 2017-ben ÁFÁs-ként indulok a KATÁ-ban, akkor nem csak a 8 MFt feltti rész lesz ÁFA köteles, hanem már az első kiadott számlám is az lesz?

MajorDomus # 2016.12.29. 10:51

Pontosan ez a kérdés :

Ha egyféle tevékenységet folytatok mint vállalkozó és a Kata adózást választom,
A bevételem(12 millió ft) után kell e áfát fizetnem a 8 millió ft feletti 4 millió ft után vagy sem?

Sherlock # 2016.12.29. 11:03

Eléggé kitekerve fogod meg a dolgot. A KATA és az alanyi adómentesség ráadásul nem ugyanaz. Alanyi adómentesként mindig fizetsz ÁFÁ-t, ha olyan szolgáltatást veszel igénybe vagy vásárolsz, aminek van ÁFA tartalma, ezt visszaigényelni nem tudod, de bevallanod sem kell. Amit te számlázol, annak viszont nincs ÁFA tartalma. Értelemszerűen annak éri meg alanyi adómentesnek lenni, aki többnyire szolgáltat, nincs anyagköltsége.

Ha alanyi mentességnél átléped a bevételi határt, akkor onnantól kezdve ÁFA-körbe kerülsz, már az átlépéses számlát is ÁFÁ-san kell kibocsátanod.

MajorDomus # 2016.12.29. 17:20

Köszönöm, azt hiszem maradok a sejhajomon.

Így abszolúte nem éri meg.

kicsiati70 # 2017.01.17. 15:15

Üdvözletem!

Katás vagyok, Áfa mentes.
Az lenne a kérdésem, hogy ha van olyan utalásos kiállított számlám amit még 2016-ban állítottam ki, de nem érkezett be az összeg, akkor azt be kell-e tenni a bevételi nyilvántartásba? Tehát a kiállított számlák összegéről kell bevallani, nyilatkozni, vagy csak azokról amiről be is folyt a pénz?

kicsiati70 # 2017.01.18. 11:44

Köszi!
Végül is gondolhattam volna rá, mert bevételi nyilvántartást vezetek, csak megzavart, hogy más cégformánál a kiállított számla után adózunk.

G. Ilona # 2017.02.01. 11:14

Tisztelt Szakértők!

Katás egyéni vállalkozó két Kft.-nek számlázna, viszont a két Kft. kapcsolt vállalkozás. Ebben az esetben "egy cégként" kell tekinteni a két Kft-re? (Gondolok itt az évi 1 millió forintot meghaladó adatszolgáltatási kötelezettségre) (Egyéni vállalkozónak nincs köze a két céghez)

Köszönöm!

Rexor # 2017.02.01. 11:27

Igen: Kiva tv. 14. § (4) bekezdés.

G. Ilona # 2017.02.01. 11:28

Rexor köszönöm!

nonolet # 2017.05.29. 17:42

Mi az, hogy 2 hónap múlva?!
Előre szoktak levelet küldeni... időben.

Plusz a vevő(k)nek is kellett volna ellenőrizni(ük)
az adószámod!
a számla befogadása előtt, hogy él-e még ?!

  • * -

Azok a számlák nyilván >> nem számlák!
Mivel már nem volt élő az adószámod, amit ráírtál.

Az elszámolás érdekes lesz a vevőkkel :-(
Náluk ugye önellenőrzés és mellé még
valami módon papírozni kell majd
a beszerzést+kiadást is.

ezanevem # 2017.07.13. 16:37

Üdv,
egyéni vállalkozást (KATA) szeretnék indítani. Amerikai cégekkel állok kapcsolatban, akik internetes ügyfél közvetítésért jutalékot fizetnek USD-ben, átutalással. A vállalkozás, illetve a számlaadás nem kötelező, az amerikai cégek nem ragaszkodnak számlához, tehát ezt az egészet akár magánszemélyként is leadózhatnám, csakhogy egyrészt a Katával olcsóbban járok (mivel van főállásom), másrészt pedig a NAV szerint egy olyan tevékenységet, amit üzletszerűen, rendszeresen, haszonszerzés céljából végez valaki, azt vállalkozásban kell csinálni. A kérdéseim: milyen TEÁOR számot kell ilyenkor beírnom a vállalkozásba? Valamely online számlázó programmal kiállítok egy USD számlát, azt átutalják. Ez eddig oké. Viszont a számlán minek kell szerepelnie? Nyilván alanyi ÁFA mentes lennék. Ja és kell valami speciális adószám, ha harmadik országba számlázok? Köszönöm a válaszokat előre is!

Rexor # 2017.07.14. 07:17

Könyvelő erősen ajánlott:

  1. Nem biztos hogy a KATA a legjobb megoldás.
  2. Számla kötelező elemeit az áfa törvényben találod (169. §).
  3. EU adószámot kérjél, bár 3. országos szolgáltatásnál ez nem kötelező, de semmibe nem kerül.
  4. TEÁOR: keress rá arra, amit végzel, pl. itt

http://www.teaorszamok.hu/

frmlmo # 2017.08.03. 15:31

Kedves Fórumozok!

Segítséget szeretnék kérni.
Bt-ben én vagyok a beltag és 3 fő egyéni vállalkozó KATA-s kültag van.(népzenével foglalkozunk)
2017.01.01-től nem főállású KATA-s adózást választottam én, mint beltag a kültagok már korábban KATA-s adózást választottak. A Bt-ben most minden tag KATA-s.
Bevételi nyilvántartást vezetek Excelben.
Havi 25.000,-ft-ot fizetek a járulékok és adók kiváltására és évi 2-szer a helyi iparűzési adót.

Kérdésem:
1, havonta ténylegesen vehetünk e ki „ tagi jövedelmet” és ha igen mennyit?
2, ha év közben havonta kiveszem a bevételt, a költségek és az adók kivételével, akkor nincs mit kivenni év végén osztalékként?

  • 3, év közben kell bevallást beadni a kivett „ tagi jövedelemről”?

Nem igazán értem a KATA-nak ezt a havi bevétel illetve év végi osztalék kifizetés részét.

Segítséget előre is köszönöm,
Mária

nonolet # 2017.08.03. 16:51

A KATA alany akkor és annyi osztalékot vesz ki amennyit akar.

Mivel a KATA átalányadóban az osztalékadó is benne van :-)

Még csak könyvelni sem kell, mert a KATA-s nem vezeti a kiadásait, nem számol eredményt és így osztalékot sem...

Mivel NEM ALANYA a számviteli törvénynek sem!

Szóval igen, ha

  • kifizetted KATA-t és más kötelező dolgokat
  • és a költségszámlákat

Akkor a többi pénz hazavihető :-)

-

A gyakorlatban azonban ésszerűbb egy minimális könyvelést is vezetni SAJÁT CÉLRA, bár ez nem előírás.

Amiben a bevételekkel szemben a kiadásokat is vezeted.
Köztük egy külön rovatban a kivet pénzt is
(azaz az "osztalékot" lehetőleg tagonként külön)

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.03. 17:31

Még csak könyvelni sem kell,
Kivéve, ha ÁFA-alany a katás. :D

nonolet # 2017.08.03. 18:37

Az osztalékot (amiről ugye szó van) akkor sem kell... ha ÁFA alany.

nonolet # 2017.08.03. 18:39

Amúgy az ÁFA miatt sem könyvelni.
Elég az ÁFA analitikát vezetni a bevallás mögé egy kockás papíron.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.03. 19:27

Aha. A számlákat sem kell eltenni, ugye? Az "analitika" vezetése pedig nem könyvelés? Hanem mi is?

nonolet # 2017.08.03. 22:14

De őrizni kell 5+1+1 évig ...de ez hogyan jön ide?!

Nem az nem könyvelés a fogalom szokásos értelmében, hanem csak nyilvántartás vezetés.

Amúgy az ÁFA-t te hoztad szóba, értő olvasás híján

Az osztalékhoz ugyanis amiről írtam, a világon semmi köze.

Mégis itt rugózol rajta egész este...