KATA fizetés


fblade # 2015.02.05. 19:13

Sziasztok,

az lenne a kérdésem hogy katás vállalkozásnál ha áfa körbe tartozom akkor a beszerzési számlákon lévő áfát le lehet vonni a kiadott számlák áfa tartalmából?
Tehát ugyan azok a szabályok vonatkoznak mint általában az áfa körben?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.06. 06:07

Az Áfa tv. semmilyen kivételt nem tartalmaz, még csak nem is utal a tételes adóra. Más kérdés, hogy nem nagyon látom az értelmét, hogy miért lenne áfás egy katás. (Az adminisztrációs terhek csökkentését hazavágja, és a fizetendő terhei is nőnek vele - hacsak nem tartósan veszteséges.)

nagybal007 # 2015.02.11. 10:02

Üdvözlet mindenkinek!

A következő problémára nem találtam megoldást: főállású KATA-s vállalkozó vagyok. A 2014 teljes évben.
2014 szeptemberétől a KLIK egyik intézményébe szerződtettek tanítani, de nem mint vállalkozóval, hanem mint magánszeméllyel szerződtek. Állítólag csak így lehet.
Kerestem a NAV honlapján az adóbevallásomhoz nyomtatványt, de olyat nem találok amiben ezeket egyszerre be tudnám vallani.
Merre kellene elindulnom? Hol keressem? Külön két bevallást kell benyújtanom?

Segítségeteket, javaslatotokat előre is köszönöm!

Üdvözlettel: Balázs

janika12345 # 2015.02.21. 16:50

Sziasztok

Meg tudná nekem mondani hogy ha 2014.01-03-ig sima munkavállaló voltam utána 2014.04-09 KATAs és utána újra sima munkavállaló lettem akkor most be kell vallanom a katas rész feb 25-ig ( melyik nyomtatványon?) és majus 20-ig meg a két másik részt szja ként a 1453 nyomattványon? helyesen modom mert én ezt a információt kaptad de valahogy nekem ez kicsit sántit...

köszönöm

Crystalheart # 2015.03.08. 19:34

Kedves nálam hozzáértőbbek! Lehet, hogy nem teljesen katás kérdés, de mivel erősen ebben az adózási formában gondolkodunk, itt teszem fel elsőként. Tehát a helyzet a következő: négyen élünk egy háztartásban, a tartalékaink kifogyóban... Édesanyám kézműves ékszereket készít, azokat szoktuk adószámos magánszemélyként vásárokon árulni - már amikor. A kézművesekkel, akik aprólékos, időigényes és mesteri munkával is csak szerény bevételt képesek szerezni hazai kereslet mellett, elég mostohán bánik az adótörvény... Az adószámmal rendelkező magánszemély sok falba is ütközik, ha tovább szeretne lépni: ugyanis nem indíthat webboltot, nem szívesen üzletelnek vele a kereskedők (mert plusz adminisztrációt jelent nekik), és úgy általában senki sincs tisztában az amúgy sem túl egyértelműen megfogalmazott törvény előírásaival. Sokszor még két NAV-os is kétfélét mond.

Ezért gondoltunk a KATA-ra, amivel végül is 100 ezer Ft bevétel fölött már jól is járhatnánk, de mindenesetre kevesebb adminisztrációval járna, kiszámíthatósággal és plusz lehetőségekkel. Igen ám, de édesanyám készíti az ékszereket, viszont egészségi állapota miatt az értékesítést nekem kellene mostantól végeznem, és én tudok angolul is. Mivel egy háztartásban élünk, mindezért nem kapnék pénzt - de ekkor már felmerülne annak a gyanúja, hogy illegális foglalkoztatott vagyok a saját anyámnál.

Az érdekelne, hogy ezt a dilemmát nem lehetne-e valami törvényes dologgal feloldani. Annyi bevételünk - és olyan rendszeres bevételünk pláne - nem várható, amennyiből két katás átalányadót, 100 ezret ki tudnánk gazdálkodni úgy, hogy még meg is érje. Igazság szerint már a 75 is erősen necces volna, valamiből meg is kell élni a családnak. Nem tudok igazán sok mindenre gondolni - talán ajándékozás, átruházás, valami hasonló, és talán nem is édesanyámnak, hanem nekem kellene katásnak lennem. Tehát arra gondoltam, hogy az ékszereket, amelyeket édesanyám elkészít, nekem ajándékozza, vagy valami jelképes összegért eladja nekem... Csak sajnos nem tudom, ezek egyáltalán törvényesek-e, vagy van-e erre valami tiltás. Tudna valaki megoldást javasolni? Köszönöm előre is...

nemtam # 2015.04.01. 19:10

Mellékállású KATA-s vagyok, alanyi áfamentességgel.

Szüneteltetni szeretném. Az iparűzési adót megfizettem már 2015-re. Kitöltöttem és beküldtem a JH0113KER_adatvaltozas nyomtatványt az ügyfélkapun keresztül a szüneteltetésről. Van még valami tennivaló?

Valaki írta, hogy ki kell tölteni a 15T101E nyomtatványt is, de nem tudom, hogy azon mit kellene kitölteni, nem látok rajta semmi olyat, ami releváns lenne.

Köszönöm előre is!

egyenivallalkozo # 2015.04.04. 13:43

Főállású KATA-s egyéni vállalkozó vagyok (alanyi ÁFA-mentes). Fontolgatom, hogy részmunkaidőben (heti 20 óra) elhelyezkedjek egy szervezetnél. Az érdekelne, hogy az új munkáltatómra ez milyen adó-, járulékterheket ró, illetve befolyásolja-e a KATA-s vállalkozásomat. (Csak fordított helyzetről találtam eddig információt, vagyis teljes munkaidős munkavállalói jogviszony melletti részmunkaidős KATA-s vállalkozásról.)

Előre is köszönöm a segítséget!

pir75 # 2015.11.07. 15:17

szeptember 23-tól nyugdijas vagyok./intézés folyamatban/40 év után. október 3.-án bejelentettem a nem főállásu KATA-t,mivel előtte is KATA-s voltam 75000.el Majd megnéztem a járulék egyenlegemet és 100000-t irtak követelésnek október hónapra. Ez később korrigálva lessz?

Rexor # 2015.11.09. 10:14

Milyen 100 ezer és 75 ezer? A főállású KATA: 50.000 FT/hó, a nem főállású: 25.000 Ft/hó.

Sherlock # 2015.11.09. 10:30

Lehet emelt katát fizetni (75k), hogy magasabb legyen a nyugdíjnál/tb-nél a számított jövedelmed. A 100 ezer az két hónapi tartozás, ha 75 ezer helyett 25-öt fizetett. Szerintem októberre még nem jelenthet(t)ed be magad nem főállásúnak. De menj be a NAV-hoz, mert mindjárt itt az év vége és a tartozás miatt akkor kiraknak a katából, ha nem sikerül addig elintézni.

Rexor # 2015.11.09. 10:38

Igen, jogos.

Rexor # 2015.11.09. 10:41

Egyébként a változást követő 15 napon belül kell bejelenteni, de erről a NAV-tól is kell érkeznie egy válasznak, hogy tudomásul vették.

geerbe # 2015.12.05. 08:26

Tud valaki abban segíteni, hogy 2015.05.28 -n jegyezték be a NAV -nál a főállású egyéni vállalkozásomat. 2015.05.29 -ig volt bejelentett munkahelyem, azonban május hónapra is követelte a NAV az 50.000,- Forint járulékot. ( befizettem ). Jogos volt -e a követelés? Jóváírathatom -e esetleg? Május hónapból 3 nap volt hátra.

thomsa # 2015.12.12. 11:42

Szép Napot mindenkinek!
2015 március óta szüneteltetem KATA-s vállalkozásomat, és ismét kaptam a NAVtól egy felszólítást - tavaly pontosan ugyanez történt -, hogy több mint 100.000-et meghaladó tartozásom van. Tavaly be kellett nyújtanom egy nyomtatványt minden hónapra, hogy nem kell fizetnem az adót (világ legnagyobb baromsága). Valószínüleg most is ezt kell tennem, de sehol semmilyen információt nem találok róla, hogy ezt melyik nyomtatványon kellene megtennem újra. Tudja valaki mi a nyomtatvány neve, amin beküldhetem, hogy adott hónapra nincs befizetési kötelezettségem?

Köszönöm!

11Kérdezősködő11 # 2016.02.15. 10:31

Kedves Hozzáértők!
Az ismerősöm a főállású katát választaná, Szeretne otthon tanítani, ezért gondolta a főállású katázást. (50.000,-/hó), de mellette 4 órás munkaviszonyban tanítana egy iskolában. Itt a Klik lenne a foglalkoztató, felvennék óraadónak.
Kérdésem az lenne, hogy :
1.) ha a kata ebben a formában is főállásnak számítana, a plusz 4 óra tanítás milyen foglalkoztatásnak számítana?
2.) ha számlázna az iskolának, akkor csak a kata számítana és az 50 ezerrel minden le lenne tudva 6 millió bevételig?

Köszönöm a választ.

lex posteriori # 2016.02.17. 14:26

Kedves Hozzáértők!

Meg tudná mondani valaki azt, hogy a BT. formában megalakuló adózó az adószám iránti kérelmét hol nyújthatja be?

Illetve még arra keresnék választ, hogy a pálinkafőzés szabályainak betartását melyik szerv ellenőrzi?

Nagyon szépen köszönöm előre is a válaszokat!

Rexor # 2016.02.17. 14:35

A cégbejegyzéssel együtt kapod az adószámot. Jegyző/NAV.

Clayled # 2016.02.19. 16:37

Üdv!

Olyan problémám lenne, hogy tavaly januártól szüneteltetem KATA-s egyéni vállalkozásom, azonban egy véletlen hiba folytán februárba is el lett küldve a NAV számára a pénz.

Most kaptam egy felszólítást hogy egy évi KATA-val tartozom nekik, feltételezem ez a pluszba befizetett februári összeg lehet ennek a hátterébe. Azóta nem volt semmilyen bevételem.

Mit tudok ilyenkor tenni?

Előre is köszönöm a segítséget!

lajcsó # 2016.02.19. 18:10

A NAV tud arról, hogy szünetel a vállalkozásod? A szünetelést bejelentetted feléjük?

Clayled # 2016.02.19. 22:52

Kedves Dr. Szücs Lajos!

A NAV felé be lett jelentve a szüneteltetés, ezért is lepett meg, hogy jött tőlük a felszólítás, mivel nem lett újra bejelentve azóta se, így csak arra tudok gondolni, hogy az a februári plusz utalás okozhatta a félreértést náluk.

Előre is köszönöm válaszát!

Sherlock # 2016.02.20. 08:10

A tavaly januártól az mit jelent? Ha még decemberben kérted a szünetelést, akkor még nem változott a törvény és havonta újra be kellett volna jelenteni a szünetelést (illetve januárban még egyszer). 2015. január 1-től bejelentett szünetelésnél nem kell havonta újra jelenteni, a NAV hivatalból tudja.

Clayled # 2016.02.20. 08:44

2015. január 30-tól szünetel a vállalkozás, úgyhogy ebből valószínűleg nem adódhatott a probléma.

T.Anna # 2016.02.20. 17:27

A T101E jelű nyomtatványon kell közölni a NAV-val a szüneteltetés első hónapját, ami január 30. kezdés esetén 2015.02 hó. Ez alapján történik meg a folyószámlán a KATA kötelezettség törlése - elvileg a kezdő időponttól folyamatosan, amíg újabb bejelentés nem módosítja azt.

Bandi14 # 2016.03.03. 10:10

Kedves Fórumozók!

Ezt a kérdést már többen is feltették, de nem nagyon láttam rá választ és én még ki is egészíteném eggyel, mert nem teljesen egyértelmű nekem.

  1. szüneteltetni szeretném a vállalkozásomat

ha jól értelmezem, akkor ha most jelentem be, akkor a következő hónaptól érvényes, amíg ezt vissza nem vonom

  1. iparűzési adó

most kell befizetnem az éves díj első felét, de nem tudom mennyiben befolyásolja a dolgot, ha most 2-4 hónapra szüneteltem ezt

  1. az utolsó hónap

mivel ugye havi elszámolásban vagyok, így ha a számlámat mondjuk júliusban állítom ki (június havi munkára) mert bejött valami még is, akkor az szabályos lehet, mert azt a hónapot mint szüneteltet jelenteném le, mert nem biztos a dolog.

Köszönöm

Sherlock # 2016.03.03. 10:26
  1. Igen.
  2. Ez attól is függ, hogy milyen módon IPA-zol.
  3. Szünetelés alatt nem számlázhatsz.