termőföld elővásárlási jog


drbjozsef # 2021.09.28. 09:20

Malna,

Olyan nincs, hogy nem a végleges szerződést függesztik ki. Csak azt lehet.
Ha van elővásárlásra jogosult, akkor szerintem az előhaszonbérletre is jogosult ugyanúgy.
Hiába a suskus : ha ki lett függesztve a szerződés, akkor annak feltételei szerint a földhivatal a szabályos (!) elfogadó nyilatkozatot benyújtó elővételre jogosultat fogja bejegyezni. Ha teljesíti is, a feltételeket.

Malna # 2021.09.28. 10:11

Wers, József,
Köszönöm a választ!

Csak azt nem értem, hogy egy jogállamban, hogyan engedik, hogy egy szerződés aláírása után, (igaz, X ideig még az eladó a földhasználó és rendelkező) még azt a földet kilehessen adni bérbe(?), akár egy 3. személynek.

Így, ha a vevő nem figyel, akkor az eladó egy 3. személynek kiadja bérbe x időre, procedúra után a vevőé a föld, de a bérlet végett, annak lejártáig, addig rá sem mehet.
Lehet nem jól gondolom, de ez, ha így van, és nem lehet ellene tenni, akkor törvényi keretek adta ...(csalás).

wers # 2021.09.28. 10:41

Malna!

nagyon nem értetted meg a választ.

Semmis az a bérleti szerződés.

Azt nehéz megtiltani, hogy valaki saját kedvtelésére bármit is írogasson. Csak épp nem ér el vele semmit.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.28. 11:01

Akinek elővásárlási joga van egy földre, annak előbérleti joga is van.

Zahoran Gyula # 2021.10.04. 20:02

Tisztelt Szakértők!
Röviden a kérdésem:
Belterületi ingatlanra (földre, telekre) is vonatkozik-e az elővásárlási jogom, mint szomszéd.

Hosszabban:
xy településen, belterület 12345 hrsz. alatt felvett, 753 m2 területű, „kivett beépítetlen terület” megnevezésű ingatlan

  • ról lenne szó. Ami a családi házunk közvetlen melletti , üres telek.

Ezt az önkormányzat szeretné árverezni, a leírásban az állam szerepel, mint elővásárlásra jogosult. (5 milla felett)
Viszont szeretném régóta megvenni, nem szeretném más kezére kerülne.

(((Az ingatlan-nyilvántartásról szóló CXLI. törvény végrehajtásáról szóló 109/1999.(XII.29.) FVM rendelet 50.§-a értelmében:
Művelés alól kivett területként kell nyilvántartani a következő területeket:
A településekkel kapcsolatban művelés alól kivett területek:

  1. a település belterületén az egy hektárt meg nem haladó beépített és beépítetlen földrészlet, függetlenül attól, hogy azon mező- vagy erdőgazdasági művelést folytatnak,)))

Jogosult vagyok elővásárlásra???
Köszönettel: Zahorán Gy

drbjozsef # 2021.10.05. 04:54

Zahoran Gyula,

Ha ez belterület, és "kivett", akkor ez egy építési telek, a szomszédnak nincs elővételi joga törvény szerint.

Vedd meg az árverésen.

jamborjacint # 2021.10.11. 16:08

Kis értékű termőföldnek minösülő ingtlnt vajon melyik ügyvédnél lehetne átíratni, mert az ügyvédi díj 1/5- 1/6 a vételárnak ???

Kovács_Béla_Sándor # 2021.10.11. 17:55

Ez ilyen. Megértheted, hogy van egy minimum vállalási ár, amely alatt nem éri meg órűkat dolgozni egy ügyön.

Dave # 2021.10.20. 20:35

Üdvözlöm!
ez év februárban haszonbérleti szerződést kötöttem egy területre. Kifüggesztés lejárta előtt az előző bérlő rájelentkezett.
Elvetette a földet napraforgóval. Június végén megkaptam a földhivataltól a határozatot, mely szerint én vagyok a jogszerű földhasználó.
A területet még nem aratta le, nem is fogja valószínűleg.
Mit tudok tenni ebben az esetben?
Szólítsam fel, hogy adja át művelésre alkalmas állapotban a területet, vagy szártépőzzem le? Ekkor követelheti a mezei leltárát.
Igaz én is kártérítéssel léphetek fel felé. Viszont szeretném elvetni a földet.
Problémás ember, a földbérletet is többszöri felszólítás után nehézkesen fizette meg. Nincs túl jó híre.
Ha szóban meg is állapodunk valamiben, ki tudja, hogy mikor tagadja le.
Tanácsát előre is köszönöm.
Dávid

Foldi # 2022.02.15. 20:13

Üdvözlöm, elővásárlóként velem köt szerződést a földhivatal, de az eredeti vevő illetve az ügyvédje nem reagál a megkeresésünkre, hogy kifizethessem neki az általa az eladóknak már kifizetett vételárat. 10 napom lenne rá, 9 már letelt, érhet valami hátrány, ha bizonyítani tudom, hogy én megpróbáltam megtudni a számlaszámát az eredeti vevőnek, de elutalni együttműködés hiányában nem tudtam? Ugyanide tartozik, hogy a szerződés szerint az összes eladó beleeggyezett a vevő tulajdonjogának a bejegyzésébe, akinek a helyére beléptem. Kérdés, hogy ez elég-e tulajdonjog-bejegyzéshez, avagy nekem fel kell kutatnom az összes eladót,és külön-külön rimánkodni nekik, hogy ugyan írnák nekem is alá a tulajdonjog-bejegyzési engedélyt? Válaszukat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.16. 06:18

Láttam már esetet, ahol az eredeti szerződés és a megyei földhivatal jóváhagyása alapján bejegyezték az elővásárlási joggal élő tulajdonjogát. (Azóta is pereskedünk miatta, de az egy másik történet.)

A tulajdonjogszerzésed aligha függ a vételár megfizetésétől; kivéve, ha a hozzájáruló nyilatkozat külön íven az eljáró ügyvédnél van letétben. A vázolt tényállás mellett a helyedben bírósági letétbe fizetnék.

potaj88 # 2022.02.16. 07:05

Volt már pont ugyanilyen esetem és a záradékolt adásvételi és a határozat alapján simán bejegyeztek. Az eredeti vevő nem akarta elfogadni a pénzt (számlaszám nem volt, ment tértis levél és rózsaszín csekken is próbáltam, már épp intéztem volna a közjegyzői letétet mert az egyszerűbb mint a bírósági, amikor hirtelen megjelent és elfogadta, de addigra már a földhivatalba a papírokat elküldtük) Egyébként ha a szerződésben nem kötötték ki, hogy a pénz vevőnek jár vissza akkor fizess az eladónak, jogviszonyban vele vagy.

athlasz # 2022.02.16. 15:34

Üdv!
Egy olyan kérdésem lenne, hogy hol tudom megnézni, pontosan milyen dokumentumokat kell csatolni ahhoz, hogy érvényesíthessem az elővásárlási jogom. Az az igazság hogy már beadtam, de még nem járt le a kifüggesztés. Egy ügyvédnek fizettem érte, ő írta, csak nem szeretném ha valami mégis hiányozna... (Csak egy oldal A4-es, pár bekezdéses papírt adtam be, a végén két tanúval. Egy osztatlan közös tulajdonú kiskertről van szó, ami papíron gyümölcsös. Nem vagyok szomszéd, csak tulajdonostárs, nem kell ilyenkor pl. tulajdoni lap másolat, vagy hasonló? Illetve ha hiányos lenne, szólna a földhivatal vagy akárki, van lehetőség pótlásra?)
Köszönöm!

Sz. Zoltán # 2022.02.18. 08:51

Üdvözlet!
Olyan kérdésem lenne, hogy van mellettünk egy ki nem vont zártkerti telek, kert megnevezéssel, ezt most nézegetik,.meg akarjak venni, én is már beszéltem a tulajokkal, de nem nagyon akarják eladni, tettem egy ajánlatot is. Nem tudom, a nezelodokkel mire jutnak, de az az ötlet merült fel bennem, hogy gyorsan elvégeznek egy erdomuvelo képzést(úgy olvastam,.meg megy ez a 2 hónapos tanfolyam..), és beregisztralnek mint foldmuves, és akkor lehetne elővásárlási jogom? Ugyan nem állandó lakcímen lakom itt,.csak tartózkodási, de nyilván saját tulajdon a telkem,.így akkor helyben lakó földműves szomszédnak minősülhetnék? Szerintetek ez járható út? És mi van akkor,.ha az eredeti vevő is földműves?

drbjozsef # 2022.02.18. 10:33

athlasz,

Az Fftv. leírja (valahol a 21§ környékén), hogy milyen feltételeknek kell megfelelnie az elfogadó jognyilatkozatnak.
FONTOS, hogy alakilag megfelelő legyen, különben elutasítják, mint a sicc. Reméljük, az ügyvéd tudta, a két tanús okirat önmagában megfelelő.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

drbjozsef # 2022.02.18. 10:41

Sz. Zoltán,

Az Fftv. 18.§ felsorolja - egyben sorrendiséget is felállítva - az elővásárlásra jogosultakat.
Eleve csak földműves lehet elővásárló (ha nem társtulajdonos, vagy egyenes ági rokon).

Ha a telek az Fftv hatálya alá tartozik, ki kell függeszteni, és elvégzed a tanfolyamot, akkor lehetsz elővásárló.
Az, hogy megelőz-e valaki, a fenti passzus alapján nem valószínű - az állam, és a földet használók halmaza után a következő a "helyben lakó szomszéd földműves". Ha a másik oldalán lakó szomszád nem pont ugyanezt találja ki, akkor lehet esélyed. (két, egyforma jogosultsági szinten álló elővásárló közül az eladó választhat).

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Foldi # 2022.02.19. 06:12

KBS, potaj, köszönöm a válaszokat.
Átutaltam a vételárat, és az ügyvédi költséget is az eredeti vevőnek.

Kérdésem, hogy miután így én fizettem az eredeti adásvételit szerkesztő ügyvédet, így az általam fizetett ügyvéd képviselheti-e tovább ugyanebben az ügyben az eredeti vevőt, hisz érdekellentét áll fent köztem, és az eredeti vevő közt.

Jelesül, habár moostmár gyakorlatilag én fizettem az ügyvédet, az ügyvéd az eredeti vevő érdekében közigazgatási pert kíván indítani az elővásárlási jogommal érintett földhivatali határozat ellen, miközben én pedig a tulajdonjogom bejegyzésének intézését várnám tőle, hamár én fizettem.

Nem áll fent ez esetben összeférhetetlenség? Kinek az érdekeit kellene képviselnie az általam fizetett ügyvédnek, az eredeti vevő érdekeit, vagy az enyémet, vagy esetleg ez így rendben van, hogy én fizettem, és ellenem próbál ugyanabban az ügyben ténykedni a munkadíjjának kifizetése után?

Válaszukat előrre is köszönöm: Foldi

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.19. 07:46

A perben biztos nem fog mindkettőtöket képviselni.
A földhivatal pedig akkor járna el helyesen, ha felfüggesztené a bejegyzés iránti kérelem elbírálását a per jogerős befejezéséig. Ellenkező esetben nagyon nehezen kezelhető helyzet áll elő, ha az ítélet az eredeti vevőnek kedvez. (Pont erre vonatkozott az előző zárójeles megjegyzésem.)

kiflike # 2022.03.01. 20:51

Üdvözlöm!

Segítség kellene, első elfogadó nyilatkozatomat adtam le, mint elővásárlásra jogosult február 20-án, utolsó nap.
A probléma annyi, hogy most olvasom a szerződésben, hogy letétbe kell, vagy kellett volna helyeznem a vételár összegét:

“Szerződő felek tudomásul veszik a Földforgalmi törvény elővásárlási jog gyakorlására vonatkozó rendelkezéseit, így amennyiben a vevőt megelőző ranghelyű elővásárlási jognyilatkozat érkezik, úgy az adásvételi szerződés az eladó és az elővásárlási jognyilatkozatot érvényesen tevő között jön létre, a jelen adásvételi szerződésben foglalt tartalommal.”
Itt jön ennek a feltétele rész:
“Ennek feltétele, hogy az elővásárlásra jogosult a jelen adásvételi szerződésben rögzített kötelezettségeknek eleget tegyen, amely keretében a jelen szerződés 1. pontjában rögzített ingatlan vonatkozásában a 3. pontban meghatározottak szerint x vételár és ügyvédi munkadíjat Dr. okiratszerkesztő ügyvédnél letétbe helyezze azzal, hogy az ingatlan már megfizetett vételára, illetve vételárrésze és az ügyvédi munkadíj vevőt illeti.”

A kérdésem az lenne, hogy most akkor elbuktam az elfogadó nyilatkozat, mert nem helyeztem az elfogadó nyilatkozat beadásakkor letétbe a vételár + ügyvédi munkadíjjat átutalás keretében?
Vagy erre még van időm? Mikor értesülök erről.

A jövőre tekintettel kérdezem, mindig letétbe előre kell utalnom az összeget?
Én eddig azt hittem, hogy ha elfogadják az elfogadó nyilatkozatomat, és tényleg előzöm a többieket, akkor kell fizetnem.

köszönöm a segítségüket!

Kovács_Béla_Sándor # 2022.03.01. 21:12

A szerződésben nem szabhatnak a felek feltételeket az elővásárlási jog gyakorlásához.
Ezúton is üdvözlöm a szerződést szövegező ügyvédet!

gaborzsoltandras # 2022.04.06. 19:01

Kedves Fórumozók!

Az lenne a kérdésem, hogy a földtörvény 13. § (1) bekezdése szerinti nyilatkozat (lásd lent) azt is jelenti, hogy 5 évig nem lehet/szabad eladni a megvásárolni kívánt termőföldet (tehát elidegenítési tilalmat keletkeztet) vagy ez csak arra vonatkozik, hogy amennyiben az én tulajdonom, akkor művelnem kell, de egyébként eladhatom? Illetve kiadható-e például haszonbérbe a föld (tehát ez saját használatnak minősül-e "hivatalos" földtörvény szerinti haszonbérleti szerződéssel)?

Erre a rendelkezésre gondolok:
"A tulajdonszerzési jogosultság feltétele - ide nem értve a 11. §-ban, a 17. §-ban, valamint a 36. § (1) bekezdés d) pontjában foglalt eseteket -, hogy a szerző fél a tulajdonjog átruházásáról szóló szerződésben vállalja, hogy a föld használatát másnak nem engedi át, azt maga használja, és ennek során eleget tesz a földhasznosítási kötelezettségének, továbbá vállalja, hogy a földet a tulajdonszerzés időpontjától számított 5 évig - a (3) bekezdésben meghatározott esetek kivételével - más célra nem hasznosítja."

A segítséget előre is köszönöm.

Üdv,
Gábor Zsolt

KCCK # 2022.04.08. 13:11

Sziasztok! Földvásárlás menetéről egy gyors kérdés: miután a szerződèst a mezőgazdasàgi igazgatàsi szerv ellenőrizte ès kifüggesztésre került, elővásárló nem jelentkezik, ezután mi történik? Kell még valamilyen jóváhagyásra várni, vagy már biztosra vehető, hogy átmegy az adás-vétel? Köszönöm!

drbjozsef # 2022.04.08. 15:14

KCCK,

Mitől tartasz még?
Ha határidőben nem érkezik érvényes elfogadó nyilatkozat, akkor az eredeti vevővel kötött szerződés alapján jegyzik be a tulajdonost. Ha az okirat megfelel a bejegyzéshez, minden rendben ment, etc., akkor nincs más teendő.
Megjegyzem : azt az okiratot ügyvéd szerkesztette, nem...?

drbjozsef # 2022.04.08. 15:16

gaborzsoltandras,

Volt itt valamelyik topikban egy elég hosszú vita pár hónapja, amiben az itteni ügyvéd urak nem annyira egyeztek meg a végén, de volt, aki határozottan állította, hogy a "más célra hasznosítás" kifejezetten a művelési ágra vonatkozik, az adásvételtől teljesen független, és minden további nélkül eladható. Most egy istennek se találom, de próbálj meg keresgélni, vagy visszaolvasni...

Lajmantin # 2022.04.30. 17:20

Üdvözlöm a kedves szakértőket!
Aktuális lesz egy szántó besorolású telkünk eladása. Adásvételi szerződés még nincs, csak szóbeli megegyezés egy korrektnek tűnő vevővel.
Ha a kifüggesztés ideje alatt valaki élne az elővásárlási jogával, akkor az árban vele újra meg kell állapodni, vagy a kifüggesztett szerződésben leírt árat kell kifizetnie?
Elnézést a bugyuta kérdésért, egy önjelölt akarnok telekszomszéd ijesztget, hogy majd jól elővásárolja a szántómat, de nem ám annyiért, hanem majd amennyit szerinte ér.
Köszönöm a segítséget.
Lajos