Ingatlan öröklés, elbirtoklás


Kalim Pál # 2011.03.23. 18:50

Ingatlan elbirtoklásához 15 évnyi megszakítás nélküli (és sajátjaként történő) birtoklás szükséges. Ha ez korábban már megtörtént, elvileg az elbirtoklás is bekövetkezhetett. Viszont az ingatlan egy része csak akkor birtokolható el, ha az így előálló szükségszerű telekhatárváltozás folytán létrejövő telkek mindegyike eléri a helyi építési szabályzatban meghatározott legkisebb telekméretet.


Az interneten található idézetek legnagyobb baja, hogy nehezen ellenörizhetö a hitelességük. /Petöfi Sándor/

tyrone # 2011.04.07. 14:07

Szép napot Kívánok

Egy kérdésem lenne elbirtoklással kapcsolatban.
van e precedens lakóingatlan elbirtoklásra társasháztól!?
Volt IKV-s szolgálati lakásról van szó amivel kapcsolatban nincs bérleti vagy más egyéb szerződése a házzal a most ott lakó személyeknek. A rendszerváltás előtt volt még bérleti szerződés az akkor állami tulajdonú ház szolgálati lakása bérlakás volt, de a rendszerváltáskor a ház 100 százalékban magánkézbe ment át. Ekkor egyszerűen nem lett kötve semmilyen szerződés a Társasházzal a lakást illetően.
A tulajdoni lap szerint a lakás maga 22 éve osztatlan közös tulajdont képvisel de a most ott élők fizetnek minden közüzemi díjat és a lakással kapcsolatos minden költséget, beleértve a fűtést is.
Várom valaki segítségét, tanácsát ez ügyben
Előre is köszönöm

Tamás

Pada30 # 2011.10.30. 09:42

Udv Tisztelt Forumozok,Erdelybol irok es azt szeretnem kerdezni;en 2005 ben a testveremmel orokoltem egy ingatlant,o kulfoldon el,sosem jar haza,a kettonk neven van az ingatlan!
A kerdesem az lenne ha o nem tart igenyt az ingatlanra mit tegyek,vagy vane valami olyan eljaras amivel a nevemre irathatom az ingatlant?!
Koszonom.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.30. 10:07

Ajándékozás, adásvétel, ilyesmi...

Johny74 # 2011.11.02. 09:08

Tisztelt Jogi Tanácsadó!
örököltem egy lakást,de van rajta CHF-hitel.
A hagyatékit végző közjegyzőt se tudom kifizetni.A kérdésem az, hogy eltudom -e adni így a lakást, hogy mindent kifizet a vevő, illetve hogy már nem kerülne a nevemre az ingatlan (tulajdoni lap szerint), mert nem akarom hogy a végrehajtó rá jegyezzen a tulajdoni lapra behajtást, hanem már a vevő nevére egyből.Van-e erre megoldás, vagy mit kell tennem.

köszönöm a választ

ObudaFan # 2011.11.02. 09:53

Ha a vevő hajlandó végtörleszteni, akkor semmi akadálya. (De egyébként is csak az örökrészedből hajthat végre a bank. Viszont ez az öröklést követő kamatokra, költségre nem vonatkozik.)

Noncsikaa # 2011.11.02. 10:50

Jó napot!
Tudna nekem valaki segíteni?
Édesapám 2010.júniusában elhunyt. Édesanyámmal 35évig éltek együtt,házasságban. Édesanyám úgy döntött,hogy újra férjhez megy. Az lenne a kérdésem,hogy az Új férjnek lenne valami köze ahhoz a vagyonhoz,ami az Anyukámnak van? Hárman vagyunk testvérek,meg volt a hagyatéki tárgyalás.Édesanyám tulajdonjogából járna valami az új férjnek (ház,2 telek,vagyis 3 ingatlan,amit Apuval közösen "szereztek"/ha ne adj Isten történne valami Édesanyámmal illetve a vállással végződne a dolog? Vagy ami Anyumnak van,az házasság előtt szerzet vagyonnak számit,és semmi köze ahhoz az új férjnek ?Csak akkor kapna valamit az új férj,ha az ingatlanok értékesítve lennének,például?
Kérem,aki tud valami okosat és valósat ezzel kapcsolatban,segitsen. Előre is köszönöm!

Sünvadász # 2011.11.02. 11:21

Noncsikaa

A szüleid által szerzett vagyonhoz az új férjnek alapból semmi köze sincs. Az az édesanyád illetve a Ti vagyonotok. Ugyanakkor ha az új férjnek ajándékoz valamit, az már az övé lesz, ill. holtig tartó haszonélvezetet terhelhetnek a házra, ami ugyan tulajdonjogot nem eredményez, de Édesanyátok korábbi halála esetén a tulajdonotokkal való rendelkezést komolyan akadályozza.
Az ingatlanok értékesítése esetén ugyanúgy nem jár neki semmi, de természetesen elkölthetik az egészet közösen, illetve ha a vételárból közösen vesznek lakást, abban már lehet tulajdonrésze. Ez nem függ közvetlenül a hozzájárulása mértékétől, mert ha édesanyátok úgy dönt, hogy csak a saját pénzéből vesz ingatlant, de abból tulajdonrészt juttat a férjének, ezt jogszerűen megteheti.

Noncsikaa # 2011.11.02. 12:21

Nagyon szépen köszönöm :) remélem igy van...:)

balu2 # 2011.11.04. 08:29

Kedves Fórumozók!
Olyan kérdésem lenne,nővéremmel örököltünk egy házat vidéken nagyanyánk után.Neki nincs igénye rá sem pénze.CSak gondot jelent neki.Ő elajándékozná nekem a rá eső 50 % át az ingatlannak.Mi a teendőnk?Melyik olcsóbb papíron megvenni tőle?vagy ha elajándékozza nekem?Ez kb milyen költséget vonz maga után egy 2.400.000 ftra felbecsült ingatlannál?Előre is nagyon köszönöm a segítséget!

ObudaFan # 2011.11.04. 09:00

Az ügyleti akaratbak megfelelő szerződést kell kötni.
Ajándékozás esetén egyébként ebben az esetben nem kell illetéket fizetni, csak az ügyvédi munkadíj, a tulajdoni lap ára és 6600 Ft földhivatali díj merül fel.

balu2 # 2011.11.04. 09:45

Köszönöm a segítséget!

ObudaFan # 2011.11.04. 09:54

Nincs mit.

Erika199607 # 2023.10.04. 10:06

Tisztelt Ügyvéd úr!
Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz!
2016-ban örököltünk a testvéremmel egy családi házat amelyben nagyszülők laknak, de semmilyen joguk nincs (nem tulajdonosok, nincs haszonélvezetük sem). Az öröklés során volt tartozás is de mivel a nagyszülők a házban laknak így nem mondhattunk le róla. Most kaptunk egy ügyvéd által írt levelet hogy elbirtoklás jogcímen ruházzuk át a tulajdonjogot a nagyszülőkre. Ezzel alapesetben nem lenne baj de az elmúlt 7 évben volt bőven adósság törlesztve a ház miatt amit természetesen nem akarnak kifizetni. 27 éve laknak ott mi 2016-ban örököltük meg így ha jól tudom 2016-tól számított 15 év múlva lehetne elbirtoklásról beszélni mivel változás volt a tulajdonosok személyében. Vagy köteles vagyok átruházni a tulajdonjogot?
Köszönöm válaszát!

drbjozsef # 2023.10.04. 11:26

Erika199607,

Nem az számít, hogy változott-e a tulajdonos személye.
Hanem hogy a változás azért következett-e be, mert a tulajdonos a Ptk. 5:49.§(1) "b" pont szerinti tulajdonosi jogát gyakorolta.
Az öröklés nem számít a tulajdonosi jog gyakorlásának.
Az előző tulajdonos halála, és a jogerős hagyatéki végzés közötti időre nyugszik az elévülés (5:48.§), de utána a jogutódnak, tehát az örökösnek vagyis neked kellett volna fellépned a birtokos ellen.

Ha 27 év óta ott laknak, és nem lehet bizonyítani az elbirtoklás megszakadását, akkor igen jó eséllyel az elbirtoklás már rég megtörtént. Ha nem járultok hozzá, akkor perben jó eséllyel meg is kaphatják.

Ehhez a hagyatéki tartozásoknak sajnos nem sok köze van.
Kedves nagyszülők ezek...

Erika199607 # 2023.10.04. 13:41

Kedves drbjozsef!
Köszönöm válaszát, más helyről azt az információt kaptam, hogy nem vagyok köteles átruházni.

drbjozsef # 2023.10.04. 13:49

Erika199607,

Ja, persze, dehogy vagy köteles. De hát ezt is írtam. Ha nem fogadjátok el, majd perelnek.
Azt is állítja a más hely, hogy ezt a pert nem nyernék meg a nagyszülők?

Erika199607 # 2023.10.04. 14:00

drbjozsef
Ha vennék fel jelzálogot a házra, hogy a tartozást rendezzem akkor azt is kötelesek átvenni a tulajdoni joggal együtt?

drbjozsef # 2023.10.04. 14:09

Erika199607,

A jelzáloghitel felvétele tipikusan az a cselekedet, amikor élsz a tulajdonosi jogaiddal. De ettől még a leírásod alapján simán lehet, hogy az elbirtoklás már több mint 10 éve bekövetkezett.

Ha a nagyszülők nem jegyeztették be a tulajdonjogukat az ingatlan-nyilvántartásba, a tulajdonszerzésre nem hivatkozhat azzal szemben, aki az ingatlanon az ingatlan-nyilvántartásban bízva ellenérték fejében jogot szerzett. Szerintem a hitelező is idetartozik.

recece # 2023.10.04. 17:00

Üdv! Apám 40 éve megvásárolta a testvérétől havi törlesztéssel egy két utcára szóló ház felét 1/4 rész ajándékozásként át lett íratva a másik 1/4 rész a teljes kifizetés után nem lett átiratva. Ennek kb.30 éve születésem óta ott lakunk oda vagyunk bejelentve. 10 éve tartási szerződéssel a nevemre került az 1/4 rész a másik 1/4 résznél megvalósult az elbirtoklás ? Gondolom a régi megsárgult 40 éves adásvételi szerződés már nem releváns átíratás szempontjából? Milyen lehetőségem van az ingatlan tulajdonjogának rendezésére? Új ajándékozási szerződés apám és testvére részéről ? (Idős koruk miatt nem igazán érdekli a dolog őket jó volt ez így 40 évig :( ) Vagy egy elbirtoklási per majd egyszer az örökösökkel?

Erika199607 # 2023.10.04. 17:59

drbjozsef

Köszönöm eddigi válaszait, már világos a helyzet.
Egyetlen kérdésem lenne még, hogy eladhatom-e az ingatlant ebben a helyzetben? Illetve ha eladhatom, de bent laknak a nagyszülők akkor felszólításra 30 napon belül ki kell költözniük, jól tudom?

drbjozsef # 2023.10.04. 19:16

Egyetlen kérdésem lenne még, hogy eladhatom-e az ingatlant ebben a helyzetben?
Tértivevényes volt az ügyvéd levele? Vagy tudják máshogyan bizonyítani - akár tanúkkal -, hogy közölték veled az elbirtoklási igényüket? Mert akkor jóhiszeműen nem annyira adhatod el per- teher- és illetékmentesen.

Illetve ha eladhatom, de bent laknak a nagyszülők akkor felszólításra 30 napon belül ki kell költözniük, jól tudom?
Ez már egy második kérdés.
Felszólításra elvileg azonnal ki kellene költözniük, de ha vitatják a szívességi lakáshasználat visszavonását, akkor neked - vagy az új tulajdonosnak - kell lakáskiürítési pert indítania. Ha a birtokosok ismerik a jogaikat és az eljárást, akár évekig is elhúzhatják az eljárást.

Majordomus # 2023.10.04. 19:17

Egyre érdekesebb lesz az ügy.
Elvileg papíron te vagy a tulajdonos az ingatlannyilvántartásban.
Szerintem élhetsz a tulajdojosi jogaiddal amig tiszta a tulajdoni lap.

Más kérdés hogy mi lesz az adásvételi szerződésben a per-teher-igénymentes kitétellel,hiszen a nagyszülők már bejelentették igényüket.

Egyébként hány évesek a nagyszülők?

Erika199607 # 2023.10.04. 19:29

Tértivényes volt az ügyvéd levele.
A nagyszülők 85-90 év évesek.

Majordomus # 2023.10.04. 19:37

És most bolondulnak meg?

Ha van gyermeked,ajándékozd neki.a te haszonélvezeteddel.

Mi bajuk a nagyszülőknek veled? És mi lett a szülőkkel?

Valami súlyos dolog lehet a háttérben.