Fennmaradási engedély


hondavini # 2021.06.01. 11:46

Jónapot!

Honnatól számít a 10 év fennmaradási engedélyhez kéréséhez?
Az épület építésének az elkezdésétől vagy ha már készen van?

Köszönöm a választ!

Üdv.

nanemaaa # 2021.05.12. 07:15

golli75
Szerintem jobban jársz, ha keresel egy tervezőt, aki utána tud nézni a szabályoknak. Látatlanban semmiért telket venni felesleges pénzkidobás lenne.

drbjozsef # 2021.05.12. 04:49

(vásárolsz + telekegyesítéssel a tiedhez csapod. Ezt meg a földhivatal tudná megmondani, lehetséges-e ott.)

drbjozsef # 2021.05.12. 04:48

golli75,

Mondjuk úgy, hogy ez szükséges, de nem biztos hogy elégséges feltétel.
Ha erre a szabályra hivatkozva utasítottak el, akkor nyilván ennek meg kell felelni. Hogy aztán egyébként a többi szabálynak megfelel-e, azt nyilván a HÉSZ ismerete nélkül nem tudhatjuk.

golli75 # 2021.05.11. 11:59

Kedves nanemaaa!

Köszönöm a választ. Ebben az esetben csak és kizárólag az tudna segíteni ha a szomszédtól vásárolok egy 2000 m2 terültet, hogy meg lehessen kérni a fennmaradási engedélyt?

nanemaaa # 2021.05.11. 07:27

golli75

Elképzelhető, hogy valóban elbírálhatnak egy 20 éves épületet a jelenlegi építési jogszabályok szerint?

Csak a hatályos jogszabályok előírásai alapján bírálhatják el. Ez a veszélye az engedély nélküli építéseknek, hogy senki nem tudja megjósolni, hogy az mikor bukik ki, és akkor milyen szabályok lesznek érvényben.

nanemaaa # 2021.05.11. 07:24

snepi76
100.000 alap bírság + az alapterület x 140.000 x 30%
alap esetben.

golli75 # 2021.05.10. 16:13

Jó napot !

2017- ben vásároltunk egy művelés alól kivett 1306m2 -es zártkerti területet, melyen egy 29m2-es gazdasági épület található.
Többször megpróbáltuk megkérni a fennmaradási engedélyt az épületre, melyet különböző indokokkal elutasítottak. Van két nyilatkozat a szomszédoktól tanukkal ellátva, hogy az épület több mint 10 éve épült. A műholdas felvételek is ezt igazolják, annyi a gond, hogy a domboldal meg volt csúszva, ezért a műholdas felvételen a vázrajzon található épület 80m -el lejjebb található. Ebből az okból az Önkormányzat jegyzője állásfoglalást kért a Földhivataltól, akiktől meg is kapták az állásfoglalást, melyben a Földhivatal kijelentette, hogy tudnak a domboldal csúszásáról de a kérdéses területen a telkek méretei, egymáshoz viszonyított elhelyezkedésük hibahatáron belül azonosak. Ennek eredményeképp az építési osztály jelenleg arra hivatkozva szeretné elutasítani a fennmaradási kérelmet, hogy a jelenlegi helyi építési szabályzat szerint az MK besorolású területekre max 3000 m2 telekméret esetén lehet építkezni. Viszont ez a ház legalább 20 éve, 3 tulajdonossal ezelőtt épült, aki valószínűleg nem is él.Elképzelhető, hogy valóban elbírálhatnak egy 20 éves épületet a jelenlegi építési jogszabályok szerint? Válaszukat előre is köszönöm

snepi76 # 2021.04.20. 16:44

Jó napot!

A férjem a házunkhoz 2 éve hozzáépített egy szobát,vagyis a már ott lévő teraszt b
eépítette szobának.
A CSOK-ot el szeretnénk indítani,de azt mondták előtte,mivel nem lett bejelentve,fennmaradási engedélyt kell kérni rá,meg bírságot fizetni.
Mennyi kb ez az összeg? tud valaki segíteni?
Köszönöm!

nanemaaa # 2021.04.15. 06:28

Az, hogy külföldön él az eladó nem ok arra, hogy ő intézze a fennmaradási engedélyt. Egyrészt az ÉTDR a világ bármely pontjáról elérhető, így nem megoldhatatlan akár Tahitiről is benyújtani online a kérelmet. Azon kívül ott a meghatalmazás jogintézménye, meghatalmazhat bárkit, hogy helyette és nevében az ügyben teljes jogkörrel eljárjon, akár téged is. A meghatalmazott akár gondoskodhat a terveztetésről, szakértő bevonásáról is.
Ha az eladó ezektől ilyen határozottan elzárkózik, akkor annak vélhetőleg oka van.

Kbuu # 2021.04.14. 18:41

Szomorú örökös

Értem, mindenesetre köszönöm a tanácsot!

Szomorú örökös # 2021.04.14. 18:25

Kbuu

Én csak egy laikus fórumozó vagyok és ebben volt némi személyes tapasztalatom régebben (ingatlan beépítés), ezért ajánlottam, hogy nézz pontosan utána. De egy biztos, ilyen zűrös helyzettel én nem vennék ingatlant, az tuti.

Kbuu # 2021.04.14. 17:18

Szomorú örökös

A telek mérete összesen 1800 nm.
A többi kérdésemmel kapcsolatban esetleg tudnál tanácsot adni?

Szomorú örökös # 2021.04.14. 17:13

Kbuu

Először szerintem annak nézz utána a helyi építési szabályzatban, hogy mekkora a telek pontosan és abból egészen pontosan mennyit lehet beépíteni. Azt azért sehol nem szeretik, ha egy-egy tulajdonos jelentős mértékben túllépi.

Kbuu # 2021.04.14. 16:25

Üdv!
Meg szeretnénk vásárolni egy ingatlant, melynek eredeti épülete 55 nm, kb. 10 évvel ezelőtt ehhez építettek hozzá még 72 nm-t, így lett a ház teljes alapterülete 127 nm + ezzel egyidőben épült még egy 30 nm-es melléképület is.
Időközben kiderült, hogy a házhoz toldott 72 nm-es rész és a melléképület sem lett bejegyeztetve a földhivatalnál, így a térképeken sem szerepel.
Az eladóval szerettük volna megbeszélni, hogy intézze el rá a fennmaradási engedélyt, mielőtt a mi tulajdonunkba kerülne, mert nem szeretnének ezzel problémát. Mivel ő már másik országban él, azt mondta, nem tudja ilyen messziről ezt vállalni.
A kérdésem az, hogy ha mi a fennmaradási engedély hiányában vennénk meg a házat, tudnánk e utólagosan bejegyeztetni ezeket? Esetleg számolnunk kell valamilyen büntetéssel? Megéri e egyáltalán kockáztatni ilyen vételt? Mi lehetne a legjobb megoldás, amivel mi nem kerülünk bajba?
(Fontos megjegyeznem, hogy hitelfelvétel nélkül vásárolnánk, tudjuk, hogy különben esélytelen lenne az egész vásárlás is az engedélyek nélkül.)

nanemaaa # 2021.03.02. 07:58

Letti1
Elvileg megoldás lehet, de ez azért függ a helyi építési szabályzat szabályozási tervétől is. A földhivatalnak mindegy, hogy hány telekalakítási eljárás kerül egymás után lefolytatásra. Viszont csak a kérelmek beérkezésének sorrendjében vezeti át. De elvileg az sem lehetetlen, hogy a korábbi telekalakítási kérelmet visszavonod.

Letti1 # 2021.02.28. 19:15

Kedves nanemaaa! Tervezőm szerint az lenne a megoldás hogy további m2 területet megvenni a szomszédtól amivel elérjük az 1200 m2 szomszéd telke 13 ezer m2, tehát hektár felett van. Nekünk csak alig 500 m2 kellene ebből.
Ez szerinted is megoldás lehet? Földhivatal engedni fogja az újabb telekalakítást, mert ugye az előző már folyamatban van? Megköszönném a véleményét!

nanemaaa # 2021.02.23. 12:47

...a kialakítható min. teleknagyság 80%-át elérő telek lakóépülettel beépíthető.

1200 m2 x 0,8 = 960. Akkor itt van a kutya elásva. Ezek alapján valóban nem építhető lakóépület, így elvileg jogos, hogy ne is legyen bővíthető. Ezek szerint nem lesz elegendő 1 m-t venned a szomszédtól.

Letti1 # 2021.02.22. 14:37

Bocsánat elírtam,

Lf-K: K-1200

Letti1 # 2021.02.22. 14:33

A táblázatban is így szerepel:

Kf-K: K-1200

Letti1 # 2021.02.22. 14:22

Köszönöm a válaszod. Ezt írja:

Az Lf-K építési övezetben minden kialakult, 12 méternél szélesebb, a kialakítható min.
teleknagyság 80%-át elérő telek lakóépülettel beépíthető. A kialakítható legkisebb telekterület 1200 m2
.A 12 m-nél keskenyebb telkeken lakóépület nem helyezhető el.

A mondat elején a "kialakult"szó pontosan mit jelent?

nanemaaa # 2021.02.22. 09:01

Letti1
Szerintem csak abban az esetben kérheti a hatóság az előírt telekméret meglétét, ha a helyi építési szabályzat kifejezetten rendelkezik arról, hogy a beépítés feltétele az előírt telekméret biztosítottsága.
Egyebekben az előírt telekméret a telekalakítási eljárásokra van igazán hatással. Mivel itt már van beépített telek, így szerintem nem kérheti alappal, ha egyébként minden építésügyi előírás teljesül. Mindenesetre a levelezgetés telefonálgatás nem igazi eljárási aktus, kell egy benyújtott fennmaradási engedély kérelem, és lássuk, hogy mit döntenek. Utána érdemes elgondolkodni, hogy merre meddig érdemes tovább menni. De a válasznak mindenképpen a helyi építési szabályzatban kell, hogy legyen.

Letti1 # 2021.02.21. 04:12

Kedves nanemaaa! Megcsináltattuk a telekalakítást az oldalkert most 5 méter lett. Így megvan a 12 méter telek szélesség is tehát 2 törvényt sikerült teljesíteni. Megadta a szakhatósági hozzájárulást az önkormányzat, készült adás-vételi.Decemberben az önkormányzat fő építésze felhívta őket telefonon hogy telekalakítás után meg e kapjuk az engedélyt, azt mondták neki hogy, igen. Szintén decemberben megkérdeztem az építésügyi hatóságot (amire a tervező a tanúm) hogy van e az oldalkerten kívül más probléma, azt mondták nem semmi más probléma nincs. Most jön a csattanó, az építésügyi hatóság már jelezte írásban, tájékoztató levélként küldték hogy kérik az 1200 nm!Azon kívül hogy a pofámba hazudtak, joguk van kérni? Hozzá építésről beszélünk nem egy teljes házrol, a lakóház, és a telek méret egy szerzett jog,kb. 30 éve most úgy akarják előadni hogy teljesen új telek. Most 738 nm lett a telek.
Mi a véleménye?

nanemaaa # 2021.01.04. 08:03

nicsenko
Általában el. Egészen addig, míg a rendelkezésére álló légi felvételek nem az ellenkezőjét bizonyítják.

nicsenko # 2020.12.28. 17:55

Üdvözletem!

Azt,hogy egy épület 10 éve fennáll-e,kizárólagosan a szomszédok nyilatkozata alapján elfogadja a hatóság?