Véleményem szerint a haszonélvező halálával megszűnik a bérlet is.
tulajdonjog - haszonélvezeti jog
Szerintem is, de hallottam már ellentétes véleményt. Sőt mintha láttam volna döntvényt is.
Tisztelt hozzáértők!
Következő problémára szeretnék választ kapni:
Édesanyám 2éve átvette a családi ház tulajdonjogát papámtól (akié volt eddig az ingatlan), eltartási szerződéssel összekötve. Ami csak a papámra vonatkozik, mamámra nem. Kifizette a szükséges, ezzel járó költségeket. A szerződés tehát létrejött.
Mamám sajnos mostanában mindent megtesz,hogy ellehetetlenítse édesanyám és a párja kapcsolatát, életét. Győzködi papámat,hogy vonja vissza ezt a szerződést, bontsa fel. Azt szeretném megkérdezni,hogy erre van reális esélyük? Mivel semmilyen hiányt nem szenved papám, nem is igen tudnának mibe belekötni.
Az is érdekelne,hogy erre a szerződés bontásra, mikor lenne esélyük? Most már ugye édesanyám a ház tulajdonosa. Illetve mit kellene tudniuk bizonyítani.
Mamám sokszor abszurd, és vállalhatatlan viselkedését ugyanakkor többen is tudják bizonyítani. Bár nem tudom,hogy ennek szerepe lehet e az ügyben, ha lesz ügy.
Köszönöm szépen előre is válaszukat!
Szép napot!
Véleményeteket szeretném kérni: Tulajdoni lap szerint 1/1 arányban vagyok tulajdonosa az ingatlannak de, az exem 1/2 arányban ingatlan nyilvántartáson kívüli tulajdonosa az ingatlannak.
Eladhatom úgy az ingatlant, hogy őt nem kérdezem meg hogy az eladási ár neki megfelel-e?
Neki mivel nincs bejegyezve a tulajdoni lapra, van-e elővásárlási joga?
Valamint érvénytelenítheti-e az új vevővel a szerződést?
Jogos lenne-e a kárigénye, hogyha beperel, hogy ő többé szerette vagy tudta volna az ingatlant értékesíteni?
Azzal tisztában vagyok, hogy tulajdonjogot csak úgy szerezhet valaki ha be is van jegyezve csak azt nem tudom, hogy ebben a helyzetben mi van.
Fáradozásotokat előre köszönöm
Elővásárlási joga így csak akkor van, ha a vevő rosszhiszemű. A tényleges érték felét viszont mindenképp követelheti tőled.
"A tényleges érték felét viszont mindenképp követelheti tőled."
Arra gondolsz hogy amennyiért eladtam annak a felét vagy felértékeltetheti az ingatlant és az alapján a felét?
Ha a kettő nem esik egybe, akkor az utóbbi.
Köszönöm!
Ez fajin:( A mai ingatlan árak miatt nem lehet annyié eladni, mint amennyiben valójában van ( felújítás, hozzáépítés) Akkor magyarul ki is tolhat velem, mert eladom x összegé ő meg még kérhet akár 2millióval többet.
Úgy tűnik, nem tudod, mi az a forgalmi érték.
De tudom!
Tudod nálunk az a baj, hogy van egy hitele amit nem fizet már több mint egy éve. A bank már felmondta a szerződést. Exem azt szeretné, hogy a ház fele árát a szülei kezébe adjam, majd ők rendezik a hitelt:) Mivel ő külföldön van. De ezt nem tehetem, mert ők nem fogják rendezni.Viszont ha a hitel nincs fizetve előbb utóbb ráterhelik a házra, mert én mint házastárs még a házasságunk alatt aláírtam a hitellel kapcsolatban egy beleegyező nyilatkozatot.Szeretném az ő részéből kifizetni a bankot. Ezért lenne jó ha minél előbb értékesítve lenne az ingatlan az viszont csak ár alatt megy.
Az nem az ő hitele, hanem a közös hiteletek, ha a házassági együttélés alatt vette fel. Így az megint nem fog menni, hogy csak az ő részéből rendezd.
A válóperi egyezségben ő vállalta a hitel fizetését!
Teljes anyagi felelősséget vállalt a hitel fizetéséért. Csak a válóperkor nem kérte magát és azóta sem kéri, hogy be legyen jegyezve a tulajdoni lapra a tulajdona. Mert meg akarja úszni a banki hitelt! Azért kéri hogy a pénzt is a szülei kezébe adjam, Csak ha én oda adom a pénzt és nem rendezik a hitelt akkor vége az életemnek ,mert rajtam hajtja be a bank! Ő külföldön van! Mit csináljak?
Akkor először is kérj tőle hozzájárulást ahhoz, hogy az általad gondolt összegért eladd az ingatlant.
Volt egy érdeklődő a házra, írtam emailt az exnek, hogy jó-e annyiért. Ő azt mondta, tud valakit aki többé meg veszi. Vevőim elmentek az övé meg sehol.A hitel nem kis összeg 5millió + a kamatok miatt hónapról hónapra nő.Neki nincs veszteni valója mert ő úgy gondolta, hogy az lesz neki az üzlet ha a bank pénzével és a ház fele árával( ha a szüleinek odaadnám) Lelép külföldre.Rajtam pedig behajtja a bank! Csakhogy én abba nem megyek bele hogy a pénzt a szüleinek átadjam. Így ő most megpróbál akkor másképp kisemmizni.Pl: többet ért a ház.Azt gondoltam sima ügy, értékesítem az ingatlant részéből kifizetem a hitelt! Aztán most egyre jobban kavarodik minden. Neki MINDENHEZ VAN JOGA? nincs bejegyezve mint tulajdonos, akkor hogy felel a teljes vagyonával? Nem fizeti ki a hitelt miért is tenné hát eddig sem fizette, most hogy a föld másik oldalán van csak a markát tartaná a pénzért.Lassan annyi lesz a hitel hogy az egész ház elúszik és lányommal nem tudunk új életet kezdeni.Kérlek ha tudtok megoldást segítsetek ki!
Jó lett volna az egyezségkötéskor előre gondolkodni. Ezt az egyezséget nem nagyon kellett volna megkötni. Most így utólag még a legjobb megoldás az lehet, ha szakértővel felértékelteted az ingatlant, annyiért adod el, az ő részéből kifizeted a bankot, ami marad, azt meg odaadod neki, ha marad. De ez sem teljesen támadhatatlan.
Gondolhatod, hogy bánom, hogy mennyire gyötröm magam. Csak a kiutat keresem folyamatosan nincs éjjelem se nappalom. Tanúság ez a többi fórum olvasónak!
Jó napot Mindenkinek!
Jogi segítségre volna szükségem. Sógormőm, aki egyedül él, két nagykorú fiamnak adná a nyaralóját,
úgy, hogy haszonélvezői szerződést kötne velük.
Szeretném, ha valaki segítene, hogy van-e erre forma-
nyomtatvány vagy az ügyvéd fogalmazza meg?
Van-e olyan jogszabály amely, írásba foglalja a szerződő felek jogait és kötelességeit, mert úgy érzem
szükség lesz ezeket írásba foglalnunk.
Köszönettel: Erika
Valamit itt összemostál. Mi az a haszonélvezői szerződés???
Eltartási szerződésre gondoltál? Igen, az ügyvédis buli.
Az ajándékozási szerződés összekapcsolva a haszonélvezettel szintén ügyvéd által ellenjegyzésre kötelezett okirat.
A törvény meghatározza a szerződések minimális tartalmát, de a maximálisat nem. Ez a szerződési szabadság. Tehát bármit szabályozhattok benne, amit csak akartok, a papír elbírja.
Jó napot Mindenkinek!
Segítségre,tanácsra lenne szükségem.Építési telket alakítottak ki a területemmel határos-szomszédos telken.Szabályos építési engedéllyel rendelkeznek.A gondom az,hogy pár nappal ezelőtt megkeresett a tulaj,hogy az alagsori szennyvizet át szeretné vezetni az én telkemen a velem másik szomszédos területre.Lenne más lehetősége is,azonban az,hogy arra kössön rá,csak kiemelővel lehetséges.Az átvezetést nem hivatalosan szeretné megcsinálni,ellenszolgáltatást nem fizetne,csak átvezetné a területemen,a föld alatt-ami 20 m-hosszú-a szennyvizet.
Mi csak úgy egyeznénk bele,hogy mindenképpen hivatalosan,szerződésben foglaltan menne minden.
Kérdésem az,hogy mennyi ellenszolgáltatást lehetne kérni ezért a területért,és mennyivel romlana a mi építési telkünknek az értéke-mivel vezetékjogot szerezne rá?
Köszönöm!
Sziasztok
Ha a házam 60 százaléka az enyém van jogom , lehetőségem haszonélvezeti jogot bejegyeztetni magamnak a másik tulajdonos beleegyezése nélkül?
A saját hányadodra bárkinek engedhetsz haszonélvezetet. Az övére csak az ő hozzájárulásával. A saját hányadodon értelemszerűen neked nem lehet haszonélvezeted.
Tisztelt hozzáértők!
Érdeklődnék, hogy a 2011.11.24. 16:18-kor feltett kérdésemre várhatom-e még a választ, vagy esetleg rosszul fogalmaztam meg a kérdést?
Köszönöm előre is válaszukat!
Tisztelt Fórumozók,
Kérdésem, hogy a Bírói gyakorlatban a "saját, valamint együtt élő családtagjai szükségleteit meg nem haladó mértékben használhatja és hasznait szedheti" jelenthet e bérbeadást?
Ez alapján az 1/2 tulajdoni hányaddal rendelkező, de polgári peres eljárás alapján kizárólagos használati jogot élvező tulajdonos, egy személyben bérbe adhatja e az ingatlant?
Az egészet, vagy csak a saját tulajdoni hányadát?
A Ptk. -ban a haszonélvezet, használatról a következők vannak:
165. § (1) A használat jogánál fogva a jogosult a dolgot a saját, valamint együtt élő családtagjai szükségleteit meg nem haladó mértékben használhatja és hasznait szedheti. A használat jogának gyakorlása másnak nem engedhető át.
(2) Egyebekben a használat jogára a haszonélvezet szabályait kell alkalmazni.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02