Ingatlanügyek


Rex07 # 2020.12.07. 12:48

Nem szeretnék tiszteletlen vagy türelmetlen lenni, de nekem is tudna valaki segíteni a kérdésembe?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.12.07. 16:31

Van ügyvéded.

drbjozsef # 2020.12.07. 18:26

Rex07,

Ezt a tulajdonos engedélye nélkül lehet készíteni?

Persze, miért ne. Te is csináltathatsz a szomszéd házáról, nem tiltja azt semmi.

Nyugtassatok meg légyszíves hogy ez a sok minden amit itt le írtam egy oltári nagy baromság... ?

Erre azt lehet mondani, hogy a leírásod alapján elképzelhető, hogy ez az igény talán egy cseppet eltúlzott is lehet esetleg. De pont ez az eset, tapasztalatból mondom, hogy a két fél a tényállást olyan elképesztő módon különbözőképpen tudja értékelni, hogy még az is lehet, hogy tényleg azt hiszi hogy neki ennyi jár, vagy még méltányos is veled, mert ennek a duplája is járna neki.

ezmostmi? # 2020.12.08. 07:33

Üdv mindenkinek!
Segitséget szeretnék kérni.

Idősebb házaspárnak van egy lánya , lakásuk amiben élnek , 50-50 %-ban szülők tulajdona. Betegeskedő anya közben
elhunyt , akinek 50 %-a törvényes öröklés szerint a lányé. A lakás igy 50 % apa-50% leány tulajdon.
Apa unja a magányt , megnősül , fiatal menyecske kell...
Telnek az évek , apa elhunyt , fiatal feleség marad, aki haszonélvezeti jogával tartózkodik a lakásban,hozzá nem tett - el nem vett belőle.
Kérdésem: - Az özvegy haszonélvezete az egész lakásra vonatkozik , vagy csak a volt férj 50%-ra? - mivel a másik 50% ugye a leány örökölt saját tulajdona.

előre köszönöm a válaszokat!

nanemaaa # 2020.12.08. 09:12

ezmostmi?
Mert egyébként össze szeretne költözni a két nő? Ha nagy a vonzódás szerintem papír nélkül is megtehetik.

Grave7 # 2020.12.08. 09:18

@ezmostmi?:
Az özvegy haszonélvezeti joga csak az elhunyt házastárs tulajdoni hányadára vonatkozik.

ezmostmi? # 2020.12.08. 10:15

nanemaaa
-nem erről van szó , a leány nem ott lakik , csak az özvegy és viták vannak a kérdésben , hogy meddig terjed a H.É. , ugyanis alig akarja beengedni , pedig tudja , hogy nincs tulajdonjoga....mégis.

ezmostmi? # 2020.12.08. 10:23

Grave7

  • Én is igy tudom , de jobb tisztázni. Köszönöm a válaszod.
  • mindenesetre elég érdekes eset:
  • leány anyja után örököl:50%
  • leány apja után örököl:50%
  • tehát leány 100% tulajdonos , viszonyt apja részének haszonélvezeti jogán tehetetlen , el nem adhatja , ki nem teheti,,,,,
  • ez még akkor érdekesebb , ha az özvegy fiatalabb , mint az örökös , igy a túlélési esélye is nagyobb. Lehet az örökös sosem élvezheti szülei hagyatékát.! Ez komoly...:-))
wers # 2020.12.08. 10:27

viták vannak a kérdésben , hogy meddig terjed a H.É. , ugyanis alig akarja beengedni , pedig tudja , hogy nincs tulajdonjoga

Meg kellene állapodni a használatról, a megosztásról. Addig szerintem akkor engedi be a tulajdonost a haszonélvező, amikor ő akarja. Ő a haszonélvező. Ráadásul birtokon belül.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.12.08. 10:27

Mi a kérdésed?

wers # 2020.12.08. 10:30

el nem adhatja , ki nem teheti,,,,,

El éppenséggel eladhatja.

A haszonélvezeti jog megváltható, megegyezés kérdése.

Lehet az örökös sosem élvezheti szülei hagyatékát.! Ez komoly...:-))

Bizony komoly.

wers # 2020.12.08. 10:31

Mi a kérdésed?

Úgy tűnik Béla, inkább csak bosszankodik. És ez még elég sokáig így lesz.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.12.08. 10:53

A konkrét esetben egyébként még jobb is a helyzet a szokásosnál, hiszen nem az egész ingatlanon áll fenn a haszonélvezet, tehát a tulajdonos maga is jogosult használni, birtokolni.

wers # 2020.12.08. 10:58

Továbbá rosszabb is lehetne, ha az ifi ara megajándékozta volna még egy örökössel.

ezmostmi? # 2020.12.08. 11:03

wers- köszi a választ..
KBS , végül is igaz , ezt az özveggyel is meg kellene értetni , :-))))

  • erre irányult az eredeti kérdés,

" Tudtam , csak nem sejtettem" - megerősitést kaptam..

Köszönöm mindenkinek!

ezmostmi? # 2020.12.08. 11:07

wers - na az lett volna még egy vidám menet , még egy örökös.

wers # 2020.12.08. 12:00

Ez az állapot nem túl szerencsés és boldogító hosszú távon szerény véleményem szerint. Ha én lennék az örökös biztos arra törekednék, hogy megszűnjön ez a közösködés.

anikó52 # 2020.12.08. 12:36

Szép napot mindenkinek!
Kérdésem lenne a következő.
Édesanyám az ingatlanát szeretné az unokájának(lányomnak) ajándékozni. Az ügyvéd,előzetes tájékoztatásként,kéri majd az én és az öcsém (akik majd valamikor az örökösök lennénk)személyazonositó okmányainknak másolatát. Valahogy nem értem,nekünk mi közünk ehhez,illetve úgy gondolom,ha minket valamiképp bevon ebbe az ügyletbe,ahhoz hiteles,sajátkezúleg aláirt valamilyen lemondó nylatkozatot is tennünk kellene,nem csak az iratok másolatát csatolni.
Köszönöm előre is a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.12.08. 16:05

Bízzatok meg másik ügyvédet.

anikó52 # 2020.12.08. 20:55

Köszönöm a választ,ez volt nekem is a gondolatom.

Cynthia93 # 2020.12.09. 20:07

Szèp estèt mindenkinek!

Segítsègre volna szüksègem. Az a helyzet alakult ki nálunk, hogy a fèrjem szülei a házuk felèt a fèrjemnek ajándèkozták, mely szerződèsbe be lett írva, hogy az ingatlan jelen szerződès èrtelmèben osztályrèszre nem bocsátható. Mèg mielőtt az egèsz ügylet megtörtént volna a testvèreit megkèrdeztük, hogy kèrik e a rèszüket. Az egyikük kèrte meg is beszèltük szóban, hogy mivel anyai oldalról fèltestvèrek 3-an a ház felènek a felènek az 1/3-ad rèszèt kifizetjük anyukájuk halála után. A ház másik felèből a szülőket kivásárolta a fèrjem hitel segítsègèvel. Ès most a testvère perrel fenyegetőzik. Az ügyvèd azt mondja nincs jogalapja, szerinte ki se kène fizetnünk. Más szakèrtő is így gondolja ezt? Termèszetesen ki fizetnènk becsületből a kellő időben, de èrdekelne, hogy jogilag meg tud e minket támadni? Anyukájuk èl ès virul egyèbkènt.
Válaszaikat előre is köszönöm!

nanemaaa # 2020.12.10. 08:33

Élő anyuka esetén igencsak fura lenen örökösről, vagy öröklési jogról beszélni.
Mit csinálna szegény "örökös", ha anya egyszer csak elinná a házat, vagy elvesztené a makaó nevű kártyajátékon? Van aki a fizikai Nobel díját is elveszítette már ilyen módon.
Örökösödésről ráér szegény akkor gondolkodni, amikor a szomorú esemény bekövetkezik. Ami addig marad a vagyonból, csak az lesz az örökség tárgya.

drbjozsef # 2020.12.11. 06:09

Cynthia93,

Amíg a szülő él, addig nyilván nincs ok semmilyen perre.

Ha meghalna, akkor is legfeljebb az általatok számolt (fél felének a harmada) járna neki belőle, nem több. Ha az osztályrabocsátás kifejezetten ki van zárva, akkor az iránt sem hinném, hogy eséllyel perelhetnének.

Az egyetlen reális esélye legfeljebb a köteles rész kiadása iránti per lehetne, értelemszerűen az is csak legfeljebb a szülő halála után. De az még kevesebb, mint a fenti (annak a fele, vagy harmada, attól függően, melyik Ptk. vonatkozik rá).

Egyelőre teendőtök nincs szerintem.

Én a helyetekben az akadékoskodó testvérnek tértivevényes levélben megírnám az ajánlatotokat, mit vagytok hajlandó kifizetni. Ha ennek ellenére is perelne egyszer, akkor a jóhiszeműségetek is adott lesz, és a per is lényegében okafogyott, pláne a köteles részre. Ha mégis megteszi, nektek lényegében nem lesz költségetek vele jó esetben.

Cynthia93 # 2020.12.11. 12:40

Köszönöm a válaszokat èn is így gondoltam. Csak a sógorom próbál èsz nèlkül erősködni...

katti5 # 2020.12.12. 20:36

Hagyaték eljárás utáni egyenes ági örökösök(akiknek már eddig is tulajdonrészük volt az ingatlanon 25-25%) 50-50 %-ban szereznek tulajdonrészt. Az egyik örökös meg szeretné vásárolni a másiktól az ingatlan rá eső részét, hogy az egész az ő tulajdona legyen. Ilyenkor mi a procedúra? Pl. ugyanúgy szükséges energetikai bízonyítvány, ugyanúgy szükséges adásvételi szerződés, ugyanúgy szükséges ügyvédi közreműködés? Vagy esetleg a hagyatéki eljárás keretében is megoldható ez, nyilván a költségek csökkentése miatt?