Ingatlanügyek


Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.14. 06:04

A CSOK-hoz jelzálog tartozik, elidegenítési tilalom nem. Akkor adod el az ingatlant, amikor akarod - és találsz rá vevőt.

drbjozsef # 2021.01.14. 07:24

KBS,

Nem, nem, dehogy.

A CSOK hoz elidegenítési és terhelési tilalom áll fent, a felvételtől számított 10 évre, az állam javára.

Letéti számlára befizetéssel átvihető másik ingatlanra.

ancsa06 # 2021.01.14. 08:12

Kedves Fórumozók!
Három testvér örökölt egy ingatlant. A jelenleg is az ingatlanban élő testvér megvásárolná testvérei részét. Családalapítás előtt áll, a vételhez felhasználhatja a CSOK-ot?
Köszönettel:Ancsa

drbjozsef # 2021.01.14. 08:22

ancsa06,

Sajnos nem.

Pontosan ebben a cipőben járok, és nemrég jártam körbe : használt lakás vásárlásákoz a CSOK támogatás csak akkor jár, ha 100% tulajdont veszel. Nem az lesz a végén, hanem annyit adnak el.

Aki már résztulajdonos, az nem kap CSOK-ot a többi rész megvételéhez.

ancsa06 # 2021.01.14. 08:27

Köszönöm szépen a segítséget! Abban még esetleg tudnál segíteni, hogy a CSOK-ot mire tudnák igénybevenni, ha a vételre nem?

drbjozsef # 2021.01.14. 08:28

ancsa06,

Egyébként közeli hozzátartozótól vásárlásra sem jár a CSOK.

drbjozsef # 2021.01.14. 08:30

ancsa06,

Építkezésre, bővítésre, tetőtérbeépítésre, felújításra.

https://hitelnet.hu/csok/

ancsa06 # 2021.01.14. 08:55

Köszönöm szépen a segítséget.

Nocikatoth # 2021.01.14. 11:19

Csak a telket szeretnénk eladni,a családi házunkat semmiképpen sem. De ahogy az ügyvéd úr is írta,a csok valóban elidegenítési tilalmat tett rá. Tehát valami úton-módon megoldható lenne a telek eladása?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.14. 11:30

A CSOK hoz elidegenítési és terhelési tilalom áll fent
Akkor nem szóltam.

drbjozsef # 2021.01.14. 11:36

Nocikatoth,

Bocs, továbbra sem értem.

Van egy telked, rajta egy CSOK-kal épített családi házzal, és csak a telket adnád el? Mit csinálsz a házzal, odébbhúzod (csak túl ne toljuk, béláim)?

Vagy egy teljesen más telekről van szó? Akkor meg hogy jön ide a CSOK?

Nocikatoth # 2021.01.14. 19:53

Nem. 2138 m2 dupla telekkel.A mi házunk meletti üres építési telek is a mi tulajdonunk,és ezt az üres építési telket szeretné megvenni a szomszédunk.Jelenleg egy hrsz van,tehát tisztában vunk vele,h ezt majd rl kell intéznünk.De most az a kérdés,hogy az üres építési telkünket( dupla porta,az egyiken a házunk fekszik a másik üres) nem tudom,h hogyan tudnám elmagyarázni érthetőbben.Miután együtt az üres telekkel vettün a házunkat csokra így most az a kérdés,h valami úton módon el adhatjul-e az üres telkünket (csak az üres építési telket)a szomszédnak? Elvileg tudjuk,hogy nem,de gyakorlatilag??? Van-vmi kiskapu?

Nocikatoth # 2021.01.14. 20:02

Osztott telkes, és csokra vettük a házat.Nem Mi építettük.A tele normál esetben eladható,de a csok miatt még várnunk kellene 6 évet,csakhogy most lenne rá vevő.Ráadásul a lakáshitelt így ko is tunánk fizetni belőle.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.14. 20:31

Ez így biztosan téves. Valamit nagyon keversz.

Nocikatoth # 2021.01.14. 20:53

Akkor neki futok mégegyszer. 2138 m2-es osztható telek.Tehát 2 porta.Egyiken van a mi házunk másik egy üres telek.Van külön nagykapu is az üres telken.Jelenleg még egy hrsz-on van.Szét kell majd osztatnunk.Nem az a kérdés,hogy a telek eladható-e,mert a választ tudjuk.Természetesen igen,eladható.DE nem most,mivel 2 gyerekre vállaltunk csokot.A 2 gyermek még nem jött össze sajnos,de van még rá 4 évünl.Viszont csok 10 évre elidegenítési tilalmat tett rá,amiből van még 6 év.Így tehát még 1 melléképületet sem bonthatunk le.Viszont lenne m9st vevő a telekte,bármilyen megoldás érdeki.A csok miatt szét lehet osztatni? El tudjuk valahogy intézni,hogy eladhassuk? Vam rá vmi kiskapu? A vevő még azt is felajánlotta,h ügyvéddel olyan pspírt írathatnánk,h a nevére majd csak 6 év mulva kerüljön vagy vmi csak kérdezzek már utánna,hogy valahogyan el tudná-e ezt intézni egy jó ügyvéd?

drbjozsef # 2021.01.15. 06:54

Nocikatoth,

Tehát akkor, van egy nagy telked, ami jogilag egy helyrajzi számon, egy telek, de a természetben két bejárata van, és a ház úgy helyezkedik el rajta, hogy telekmegosztással létre lehetne hozni egy üres építési telket is. (Jogilag is így van? Biztos megosztható a telked, megfelel a helyi jogszabályoknak, minimális telekméretnek, elhelyezkedésnek, infrastrukturális kapcsolódásoknak? Utánajártál?)

Ha megosztható is, akkor is probléma a CSOK, és az amiatti terhek.

Sajnos erre szerintem jó megoldás nincs.

Persze, visszafizetheted a CSOK-ot, akkor törölhető minden korlátozás a telekről, megoszthatod, és eladhatod. Vagy akár megosztanod sem feltétlen kell, eladhatsz eszmei hányadot a telekből, és közösködhetsz is a vevővel, csak használati megosztási szerződést kell csinálni. De ezt csak akkor, ha nem osztható a telek, tudod, közös lónak a háta olyan amilyen.

Mivel ez egy helyrajzi szám, ezért még egy előszerződést sem igen tudtok kötni. Vagy a fenti közös osztatlan eszemi hányadára tudtok - tehát nem lesz önálló telke -, vagy olyat kellene, amiben a rendes szerződés megkötése előttre még a telek megosztását is vállalod. Ez eléggé kockázatos szerintem, én biztosan nem kötnék ilyet, ebben azért van egy pár buktató.

Tudtátok mit vállaltok a csokkal, ez sajnos vele jár.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.15. 08:58

Nem kizárt, hogy belemenne a hatóság, hogy a telekosztás után az állam zálogjoga csak az egyik új ingatlant terhelje.

drbjozsef # 2021.01.15. 09:17

A CSOK-kal kapcsolatos rugalmassága az államkincstárnak a nullához konvergál. Ha CSOKos ingatlant piszkálni akarsz, addig szóba nem állnak veled, amíg a letéti számlára nem fizetted be a pénzt. Még akkor sem, ha a támogatás a megmaradó ingatlannak nyilvánvalóan is csak töredéke.

Persze, egy próbát megérhet, mert miért ne.

Nocikatoth # 2021.01.15. 17:40

Igen,külön bejáraú porta és igen,biztos hogy jogilag is megosztható.Persze,tudtuk jól,hogy mit vállalunk a csok-kal,csak annyira kéri a szomszéd,hogy megígértem neki,hogy utánna nézek,lehet-e tenni valamit.A csokot nem tudjuk vissza fizetni,és kitudja mennyi kamattal kellene ráadásul illetve ismét baba projektben vagyunk.Tehát a csokot vissza fizetni nem tudjuk,csak a lakáshitelt tudnánk végtörleszteni.A telekre egyenlőre nem házat akar építeni,hanem másra kellene neki. Attól tartok,hogy amíg csok van rajta,addig szét sem tudjuk osztatni.Vuszont van jó ismerősöm az MÁK-nál,ha ezt ott kell intézni.? Szóval Önök szerint lehet rá minimálos esély,hogy ez az eladás megvalósuljon?

drbjozsef # 2021.01.15. 19:30

Nocikatoth,

Már nem a MÁK intézi a CSOK ügyeket, hanem a Kormányhivatal.

Kormányablakba kell elmenni.

Igen, minimális esély van. Szerintem egy a millióhoz.

Luca1234 # 2021.01.17. 11:28

Tisztelt Szakértők!

Építkezést követően megkaptuk lakóházra a Hatósági Bizonyítványt. A Földhivatal felé elindítottuk a tulajdoni lapon történő rendezést/átminősítést beépítetlen területről lakóházzá.
Az lenne a kérdésem, hogy milyen dátummal fog szerepelni a tulajdoni lapon az új besorolás?

  • hatósági bizonyítvány kiállításának dátuma?
  • földhivatali érkeztetés dátuma?
  • (+60 nap múlva) a tényleges bejegyzés dátuma?

Válaszukat előre is köszönöm!
Üdvözlettel Viola

drbjozsef # 2021.01.18. 05:46

Luca1234,

Szerintem az utolsó kizárt, 90% hogy a benyújtás dátuma. De nem tudom biztosan.

Ugyanakkor : mi ennek a jelentősége? Van valami konkrét problémád is?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.18. 06:26

Ha esetleg a telekre kért illetékkedvezmény 4 éves határideje... Nos, azt akkor tartottad be, ha azon belül az adóhatóságnak bemutattad a használatba vételi engedélyt.

Luca1234 # 2021.01.18. 09:01

Köszönöm szépen a válaszokat!

A most bevezetett felújítási támogatás kapcsán kérdezem. Ezt a lehetőséget a most épült házak esetén is igénybe lehet venni, a még el nem készült munkálatokra.
Több MÁK-os állásfoglalás is kering az éterben, az egyik szerint elég a hatósági bizonyítvány, a másik szerint az ingatlan-nyilvántartás bejegyzését követően kiállított számlák fogadhatóak el. Nálunk a Földhivatali érkeztetés 12.08 volt, de még mindig beépítetlen terület van a tul.lapon, viszont anyagokat kellene beszereznünk hamarosan és nem tudjuk, hogy nekiállhatunk-e?

Üd:Luca

drbjozsef # 2021.01.18. 10:28

Luca,

Több MÁK-os állásfoglalás is kering az éterben

Hát miért nem kérsz te is egyet?

Kering az éterben? Keress utána, nézd meg őket mi a forrása.