Ingatlanügyek


Kovács_Béla_Sándor # 2022.04.03. 12:45

Azoknak van elővásárlási joga, akik a szerződés létrejöttekor bejegyzett tulajdonosok. Pont.
(Másképp nem is működne.)

Kogeza # 2022.04.03. 18:42

"Azoknak van elővásárlási joga, akik a szerződés létrejöttekor bejegyzett tulajdonosok. Pont.
(Másképp nem is működne.)"

Ez így nem igaz.

EBH2002. 752.
Az elővásárlási jog gyakorlatát önmagában nem zárja ki az a körülmény, hogy a tulajdonostársak tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartásba még nem jegyezték be [Ptk. 373. §].

BH2007. 90.

I. A tulajdonostárs által eladni kívánt tulajdoni hányadra az elővásárlási jog megilleti azt a személyt, akinek a közös tulajdonban közös tulajdonban álló ingatlanon tulajdoni hányada megszerzésére kötelmi jogi jogcíme van és a tulajdonjog bejegyzése iránti kérelmét az ingatlan­nyilvántartásban széljegyként feltüntették [1959. évi IV. törvény 145. § (2) bek., 365. § (1) bek., 373. § (1) bek.; 1997. évi CXLI. tv. 23. §]. 

BH2007. 231.

I. Az eladó tulajdonostársnak a harmadik személytől kapott vételi ajánlatot az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett tulajdonostárs mellett az olyan személlyel is közölnie kell, akiknek a tulajdonszerzését még csak széljegyként tünteti fel az ingatlan-nyilvántartás. Ez utóbbi személy azonban elővásárlási jogát csak akkor gyakorolhatja, ha a tulajdonjogának ingatlan-nyilvántartási bejegyzése - a szerződési ajánlat elfogadására általában elvárhatóan nyitva álló határidőn belül - meg is történik.

drbjozsef # 2022.04.03. 18:49

"gyakorlatát"? Így írta az EBH? :D

Majordomus # 2022.04.03. 18:52

Mindössze 2 probléma van az érveléseddel.
Az eladó lakás nem osztatlan közös hanem egyszemélyi tulajdon volt.
2.a harmadik lakásnál már kérték a nyilatkozatát az nem játszik.
A második lakásnál pedig kizárt hogy 6 nap alatt a Földhivatalnál széljegyre került volna a 26 -i eladás.
Nem volt tulajdonos és pont.

Kogeza # 2022.04.03. 20:13

"gyakorlatát"? Így írta az EBH? :D

Igen :)

drbjozsef # 2022.04.04. 04:10

A második lakásnál pedig kizárt hogy 6 nap alatt a Földhivatalnál széljegyre került volna a 26 -i eladás.

Széljegyre? Hogy a fenébe ne. Még aznap.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.04.04. 07:31

Az a mondat a nyilvántartáson kívüli szerzőkre vonatkozik: örökös, hozzáépítő, ilyesmi. A vevő ebben a körben nincs benne.

Majordomus # 2022.04.04. 07:49

@Széljegyre? Hogy a fenébe ne. Még aznap."

A Földhivatal szombat vasárnap nem dolgozik..
.Esélyes hogy márciys 3-ig be sem nyujtották.
Február 26 szombat volt.

drbjozsef # 2022.04.04. 08:18

Ja, ha be sem nyújtották, akkor persze nyilván nem.
De ahogy nézem, mindegy is.

Majordomus # 2022.04.04. 18:44

Már nincs jelentősége....

bevasarlotura # 2022.04.06. 19:01

Tisztelt Szakértők!

El szeretnénk adni a lakásunkat. 2013-ban a lakás konyháját áthelyeztük az előszobába. A konyha helyén pedig félszobát alakítottunk ki. Most tudtam meg, hogy ezt a társasház alapító okiratában és a földhivatalban jelezni kellett volna. Hogyan tudom legalább a földhivatalban átvezettetni ezt a változást? Vagy a földhivatal előtt az alapító okiratot kell rendezni először?
A funkcióváltást természetesen szabályosan, engedélyekkel csináltuk.

Köszönöm!

nanemaaa # 2022.04.07. 06:35

Miért kellene? És milyen funkció váltásról beszélünk? Lakás volt, lakás maradt, a lakás hasznos alapterülete változatlan, szerintem nem történt ott semmi nyilvántartani való.
Vagy csak én nem értek valamit?

wers # 2022.04.07. 06:50

Én sem értem. Szerintem csak akkor kell, ha két lakást vonnak össze. Bár mintha ahhoz a társasháznak hozzá kellene járulni, nem csak bejelenteni.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.04.07. 07:02

Csatlakozom az előttem szólókhoz, valamit félreértettél, bevasarlotura.

drbjozsef # 2022.04.07. 07:25

Az eddigi lakása "nőtt" egy fél szobával (esetleg egy szobával). Mert a konyha helyén szoba lett. A lakás leírásakor feltételezem az alapító okiratban is benne van (pl. 1+2félszoba), illetve a társasházi lakások tulajdoni lapján is ott van a szobaszám - félszobaszám.
Talán emiatt kellene módosítani.

Majordomus # 2022.04.07. 07:36

Az eredeti állapot visszaállitható.
Az Alapitó Okirat módositása emiatt nem szükséges.
Csak a vevődnek kell megmagyarázni hogy miért nem egyezik a papir és a valóság.

drbjozsef # 2022.04.07. 07:43

Csak a vevődnek kell megmagyarázni hogy miért nem egyezik a papir és a valóság.

Esetleg, ha van készpénzes vevőd, aki biztos lehet benne, hogy csak olyan készpénzes vevőnek adja el majd, akit szintén nem érdekel a változás, mert úgyis olyan készpénzes vevőnek...

Bankhitelt nem fog kapni, ha a valóság és a papír nem egyezik.

wers # 2022.04.07. 08:40

Nem értem. A bank kimegy, és megnézi mi van a konyha helyén?

alapító okiratban is benne van (pl. 1+2félszoba), illetve a társasházi lakások tulajdoni lapján is ott van a szobaszám - félszobaszám

Hmm.. érdekes, ok, nem nézegetek lakás tulajdoni lapokat (kíváncsi lettem). Családi háznál nincs ilyen. Csak az egész telek m2-e.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.04.07. 08:48

Fel kellene tüntetni a tulajdoni lapon - nagyon ritkán teszik.

wers # 2022.04.07. 08:52

Na, megnéztem a nagymamám lakásának tul.lapját. Azon csak m2 van.

wers # 2022.04.07. 08:55

Azt azt hozzá teszem, az, hogy egy lakóhelyiség szoba vagy félszoba, azt m2 alapján jogszabály határozza meg - ami változhat. A régi lakásunkban először az én félszobám lett szoba majd idővel az tesómé is - a lakás átépítése nélkül.

bevasarlotura # 2022.04.07. 08:55

Köszönöm a válaszokat!
Arról van szó, amit drbjozsef ír. Azt az információt kaptam, hogyha olyan vevőm jön, aki CSOK-ot vagy bankhitelt akar felvenni, akkor nem fogja megkapni, mert nem egyezik a tényleges szobaszám a tulajdoni lapon lévő szobaszámmal. Ez szerintem is nonszensz, de nem tudom, így van-e, ezért inkább átvezettetném a változást a földhivatalnál.

A tulajdoni lapon és az alapító okiratban is szerepel sajnos, hogy 2+1 félszobás a lakásunk, ezt megnéztem. Fogalmam sincs egyébként, a földhivatal felé hogyan bizonyítom, hogy már 2+2 félszobás? Kijönnek egy szemlére? Attól félek, nehogy a földhivatal az alapító okiratot akarja bizonyítékként, mert ahogy látom, társasházi alapító okiratot módosíttatni nem rövid folyamat...

Vagy szerintetek marhaság és emiatt nem köt bele a bank?

wers # 2022.04.07. 09:33

A földhivatal szerintem nem fogja ezt ellenőrizni. Talán az önkormányzat. De a földhivatal jó eséllyel útba tud igazítani.

Vagy szerintetek marhaság és emiatt nem köt bele a bank?

Bármire képesek, akár még az ellenkezőjére is. :D

osztap # 2022.04.07. 09:36

bevasarlotura,

Alapesetben a bankoknak kötelező a helyszíni szemle. Kevésbé kockázatos hiteleknél lehet szemle nélküli értékbecsléssel felbecsülni a lakást, tehát ez korlátozza a vevők körét. Ha a vevő nem akar sok hitelt (hitelérték-mutató 60% alatti), akkor lehet "papírból" felbecsülni az ingatlant, ha:

  1. lakás (nem önálló ház vagy egyéb ingatlan),
  2. alapterülete legfeljebb 150 m2
  3. Budapesten, megyeszékhelyen, megyei jogú városban vagy a budapesti agglomerációhoz tartozó településen található,
  4. olyan településen helyezkedik el, ahol az elmúlt 1 évben legalább 10 ingatlant adtak el, amelyek fajlagos vételára legfeljebb 30%-ban tért el egymástól.

Ezt a 25/1997. PM rendelet teszi lehetővé a bankoknak, részletek az 5. melléklet 2. pontban. Nem kötelező. Pl. az OTP alkalmazza (de csak nem támogatott hitelekre), az MKB úgy tudom, nem.
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

drbjozsef # 2022.04.07. 09:41

bevasarlotura,

Azt írtad, engedéllyel építetted. Engedélyköteles vagy bejelentésköteles volt? Van a befejezésről igazolásod? Lakhatás engedély, vagy tudomásulvételi? Ha ezt csatolod, és a tervet vagy egy térképvázlatot az új állapotról, valamint egy kérelembe leírod mit miért szeretnél, akkor akár át is vezethetik a tulajdoni lapra. De lehet, megkérdezném a földhivatalt a helyedben.

Egyébként abban wers-nek igaza van, hogy nem releváns infó olyan szempontból, hogy a "szoba" és "félszoba" definíciója rendszeresen változik a jogszabályban...

Egy biztos : a bank MINDENBE beleköt, biztos ami biztos alapon.