Végrehajtás során vett lakás közüzemi tartozása


Csuklósbusz # 2020.10.21. 18:22

Írjátok hogy a távhő is ilyen, na de azt általában nem lehet kikapcsoltatni külön, azzal akkor mi van árverés esetén?

MajorDomus # 2020.10.22. 15:22

A távhővel nincs ilyen gond.
.

H,Tibor # 2020.11.13. 09:35

Kedves fórumozók!

Arra esetleg van-e valamilyen ötlet, hogy mindezen problémáknak elébe menjünk, különösen a vízszolgáltatás esetében?

Ha gondolkozom egy ingatlan árverés útján történő vásárlásán, ki adhat nekem felvilágosítást arról, hogy a vízszolgáltatónál áll-e fent tartozás? Ők csak a tulajdonosnak adnak ki ilyen információt. A telefonos ügyintéző álláspontja a kérdésemről, hogy mi van akkor, ha milliókat kellene befizetnem szerződéskötés előtt: "Hát, ezért kockázatos az ilyen árverés." Megkérdeztem, hogy a végrehajtónak sem adnának ki erről információt, mire a válasz: "nem, neki sem."
De persze szerződést csak akkor kötnének, ha kifizettem az esetleges felhalmozott hátralékot, legyen az bármennyi.

Valamilyen lehetőségnek azért kellene lenni, hogy ne vakon menjünk bele ilyesmibe. Ha tud valaki ilyenről, hálás volnék, ha megosztaná.

Köszönettel,
T

drbjozsef # 2020.11.13. 10:16

Ha 10 hozzászólást visszaolvastál volna, láttál volna egy "megoldást".

Ennél jobb nem nagyon van. Esetleg egy kis kenőpénz? :)

Igen, az árverési vétel kockázat. És ez még csak egy kicsi szelete a kockázatoknak, lehetnek ennél nagyobb szopórollerek is.

wildzizi # 2022.02.15. 21:00

Kedves Fórumozók! Sajnos én is belefutottam az előző tulaj által felhalmozott tartozásba amit a nyakamba akarnak akasztani, bár az én esetem kicsit más. Árverés utján lett vásárolva az ingatlan és megnéztük anno, hogy jön-e víz a kerti csapon, aminek eredménye kép megnyugodtunk! Hiszen bár előtte érdeklődtünk a Dmrv-nél, de persze elhajtottak (gdpr)! Majd a vétel után (birtokbaadási is történt a helyszínen mérőóra állásokkal) az átírásnál derült ki, hogy persze szerződnek, de 1,5 milliós tartozás áll fenn a címen!!! Persze a kiegészítő papírt amit alá akartak ott íratni velünk, miszerint ezt átvállaljuk nem írtuk alá! A szerződést viszont aláírtuk, így a szolgáltatás ami nem volt korlátozva a mai napon is élő! Tartozás részünkről nincs! Majd most egy levelet írtak, miszerint kiderítették, hogy ezen a fogyasztói helyen van 1,5milliós tartozás, így ők korlátozni szeretnék a máig korlatozás és részünkről tartozás mentes órát! Ezt megtehetik? Tényleg? Az órában mikor birtokba vettük 703 m3 volt (ez, hogy lehet ennyi??) ha meg már előtte is tartoztak ezek szerint legalább ennyivel akkor miért nem szűkítőt raktak be az óra csere előtt? A végrehajtás 5évig húzódott és a pénzükhöz, ha csatlakoztak volna hozzájuthattak volna! Hogyan engedhették, hogy ez ekkora összeg legyen? Továbbá az 5 éven túli követelés nem évül el? Amúgy az is érdekes, hogy erről semmilyen kimutatást nem adnak, csak, hogy fizess ki az összeget, ilyen erővel bármit ráírhatnának! A mi esetünkben a korlátozás megtehető? Köszönettel várom a véleményeteket?

drbjozsef # 2022.02.16. 05:54

wildzizi,

A mi esetünkben a korlátozás megtehető?
Igen.
Pontosabban vita van erről, és a bírósági gyakorlat sem egységes.

A vízszolgáltatók a Vktsz. 51.§(5) alapján az 58.§(1) szerint járnak el, vagyis ha a felhasználói helyen díjtartozás áll fent, akkor vagy nem szerződnek, vagy vízszűkítőt szerelhetnek be. Akkor is, ha az előző tulajdonos, előző felhasználó halmozta fel a díjtartozást, és arra hivatkoznak, hogy az új tulajdonos az 51.§(1) szerint számoljon el maga a régi fogyasztóval.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Ez a víz esetén árverési szerzés alapján is fennáll, ahol az árverési vevő NEM jogutódja az előző tulajdonosnak. Ezért általában (gáz, áram, telefon) nem követelhető tőle az előző tulajdonos tartozása, de a vízközmű törvény pont lehetőséget ad erre. Pontosabban, nem követelhetik ők sem tőled a tartozás rendezését, egyszerűen azt mondhatják, hogy ha nem rendezi senki, akkor nincs szerződés, vagy megy be a szűkítő.

wildzizi # 2022.02.16. 07:57

Köszönöm a választ! Viszont akkor mindenkép bíróság, tekintve, hogy az összegről és a tartozás időpontjáról sem adnak ki információt ès a vízóra felszerelès időpontja szerint jóval 5 éven túli követelés is a része ami véleményem szerint már elévült! Továbbá szerintem bizonyítani is kéne, hogy mégis mit tettek annak érdekében meg, hogy a pénzükhöz jussanak, hiszen erre számtalan lehetőségük volt! Ez nem rosszhiszeműség? Visszaélés a joggal? Békéltető és utána a bíróság a sorrendiség? Köszönöm a hozzászólást!

drbjozsef # 2022.02.16. 08:20

Nem adnak ki adatot, hogy mennyit kell fizetni, de nem szerződnek, amíg nem fizetsz? Viccesek ezek.

Szerintem neked, mint a fogyasztási hely jelenlegi tulajdonosának, jogod van tudni a hátralék összegét.

Békéltető testületet megpróbálhatod, a vízközművek honlapján általában fent is van az illetékes.

wildzizi # 2022.02.16. 10:02

Kedves drbjozsef! De leszerződtek és eddig szolgáltattak, majd most hipp-hopp kimutattak 1,5milliós előző tulajnak felróható tartozást amit nem akarnak részletezni, csak fizessem ki, mert különben engem fognak korlátozni a szűkítővel! Na ez az igazi rosszhiszeműség, szerintem ez biztos nem állja meg a helyét egy bíróságon!

drbjozsef # 2022.02.16. 12:22

wildzizi,

Ebben nem lennék biztos.
Követelhetni nem követelhetik, hogy kifizesd (ezért pl. végrehajtást sem indíthatnak ellened), de a vízközmű törvény alapján ha a fogyasztási HELYEN tartozás van, akkor jogszerűen szerelhetnek be szűkítőt.

Az árverés ilyen dolog. Kockázatos. Benne van.
Ha vásároltad volna, kérhettél volna az eladótól nullás igazolást.

wildzizi # 2022.02.19. 13:26

Kedves drbjozsef! Köszönöm a hozzászólást! Amit nem értek: neki mint szolgáltatónak van egy szabályzata, ami kimondja, hogy 60 napon túli tartozásnál már korlátozhat, majd behajthat (fmv és végrehajtás). A mi esetünkben 703m3 van az órában ami kb. 450e ft tartozást érne (az órat 4 éve cserélték) csakhogy magyarázkodás nélkül 1,5milliós tartozást akarnak zsarolás útján megfizettetni velünk (mert szerintem ez az)! Tehát szerény számítás szerint is legalább 8-10 éves elmaradásról beszélünk (mindezt, mindenfajta korlátozás nélkül és egyéb behajtás nélkül telt el)!! Tehát szerintem elég sok része a tartozásnak elévült! Továbbá a rosszindulatú hozzáállást és a joggal való visszaélést mutatja, hogy semmit nem tettek meg azért, hogy a tartozást behajtsák, hiszen ha máskor nem, de az óracserénél berakhatták volna a szűkítőt, (ekkor már kb 1milliós tartozás volt)!!! Továbbá 5 évig folyt az ingatlan árverése amin a tartozó félnek járó részből simán megkaphatta volna a pénzét! De itt sem mozdult meg és nem lépett, csak amikor az új tulaj (mi) szerződni akartunk! Úgy érzem azon a vonalon, hogy részben elévült a követelés továbbá, hogy nem tett meg semmit, hogy behajtsa a tartozó felen a pénzt, ellehetne indulni!? De ezt kérdezem is! Jelen pillanatban is van szolgáltatás korlátozás nélkül, de úgye most kaptuk a zsaroló levelet, hogy vagy kifizetjük helyette a 1,5m ft-ot vagy jön a korlátozás (ez szerintem zsarolás). Szerintem azért a bíróság előtt is nehezen tudnának rá magyarázatot adni, hogy hogyan hagyták ennyire felgyűlni intézkedés nélkül, és miért pont most jutott eszükbe? (Ja, hogy valószínűleg valakinek a valakije volt? ) Ezen az elven el lehetne indulni? Köszönettel!

Majordomus # 2022.02.19. 16:21

Szerintem a mai piaci ár feléért jutottál hozzá az ingatlanhoz, még a vizdij kifizetésével együtt is sokat nyertél a bolton.

Egyébként nem értem miért nem inditasz pert a Vízmű ellen, jogalap nélküli gazdagodás címszó alatt. Ebben az esetben a Vízműnek kellene bizonyitania hogy honnan veszi a 1.5 milliós követelését?

A vízóra cseréje előtti követelését már nehezen tudja bizonyitani szerintem.

drbjozsef # 2022.02.19. 16:22

Valószínűleg nem nagyon.

wildzizi # 2022.02.19. 22:56

Kedves Majordomus! Nem tudom, honnan veszi az információját, de ha körbenéz az mbvk honlapján tisztán látszik, hogy teljesen piaci áron kelnek el mostanában az ingatlanok! Nem a minimál árat kell nézni, hanem azt ahol leütik! Úgyhogy nem! Sajnos, mint kiderült bontandó házzal telek árban vettük az ingatlant, így még a bontás költsége is minket terhel! Plusz ezek szerint a dmrv költsége is!

gerbera317 # 2022.02.20. 08:43

Ha árverésen vetted az ingatlant, van rálátásod arra, hogy volt-e a végrehajtást kérő között jelzálogjogosult. És ha nem volt, akkor van kereskedni valód azzal az álláspontoddal, hogy a vízszolgáltató érvényesíthette volna a követelését a végrehajtásban, részesülve az árverési vételárból. Innen már nem nehéz bebizonyítani hogy ő ezt rosszhiszeműen, a joggal visszaélve nem tette, ami - ugyebár - tilos.

Majordomus # 2022.02.20. 11:51

Eddig ez a legokosabb vélemény.

A törvény tiltja a joggal való visszaélést.
A vízmű kényelmes pozicióban van,vagy hiszi magát. Amig adósság van, nincs víz alapon.
Vissza kell fejteni az ügyet,az ő felelősségük lett volna a hátralékot beszedni,a mulasztásuk miatt más nem károsodhat. Ráadásul az árverési vevő még csak tudomást sem szerezhet az adósságról mert ugye adatvédelmi okokra hivatkozva az szigoruan titkos.
Majd ráér a honpolgár akkor tudomást szerezni a tartozásról ha majd birtokba lép.

Varga David # 2022.11.04. 17:28

Sziasztok! Ha még 3 napot olvasnék visszafelé lehet meglenne, emiatt bocsi.

Az lenne a kérdésem, hogy a vizen kívül a villany és a gáz (vidéki ház) bekötése új szerződéssel lehetséges ha van tartozás? Szinte biztos, hogy van mindenre, a régi tulaj szerződésben vállalja a víz megfizetését, mást nem. Mi a tapasztalat mert nem találok semmi hivatalosat róla, csak a vízben vagyok már biztos, hogy az szop*s.

drbjozsef # 2022.11.04. 18:25

Varga David,

Igen, azok menni fognak.
A vízközmű törvény az, ami kifejezetten a szolgáltatási HELY tartozása esetén is korlátozhatja a szolgáltatást.
Áram és gáz, illetve ugyanígy telefon, internet, satöbbi tartozás esetén azt kifejezetten a fogyasztótól követelhetik, a bekötési helyet ez nem érinti. Azok törvényében nincs ilyen. Egyetemes szolgáltatási kötelezettség, az van. Nem lesz gond, a végrehajtó átadási jegyzőkönyvével simán kell ezeknek mennie.

Majordomus # 2022.11.04. 20:30

Megy is.
A vízmű sem követelheti tőled az előző tulaj tartozását,nem is követeli. Csak vizet nem köteles adni,amig tartozás van a fogyasztási helyen.
A szerződésre figyelj oda. Jobban jársz ha kifizeted a vizrt és utólag behajtod rajta,mert addig is tudod használni a lakást(felújitás).

Lea999 # 2024.04.04. 14:35

Kedves Hozzáértők!
Tanácsot szeretnék kérni mielőtt bármilyen irányba elindulnék
Magánszemélytől vásároltam meg egy ikerház egyik felét (egyszerűség kedvéért hívjuk „A oldal”-nak) majd kb. fél évre rá ingatlanárverésen az ikerház másik felét („B”).
„B oldal” nagyon lerobbant állapotban van, eddig csak raktárként funkcionált, mostanában szeretném elkezdeni a felújítást, lakhatóvá tételét.
Az áramszolgáltatást sikerült rendezni és átíratni, de a vízműveknél most szembesültem a kb. 1,5 milliós tartozásról, ami -átalányfizetési mód miatt- állítólag folyamatosan halmozódik.
Külön házszám van a két házrészen, szerződésem a vízművel a vízórát tartalmazó eredeti „A oldal”-ra van, ahol nincs is felhalmozott tartozás.
Vízmű szerint a B oldal előző tulaj által felhalmozott tartozását rajtam fogják behajtani valamint az folyamatosan halmozódik abban az esetben is, ha nem veszem igénybe a szolgáltatást.
Kiköttetési díj is többszázezer forint lenne, amit szintén nem szeretnék megfizetni.
Nehezíti az ügyet, hogy most derült ki, hogy az előző lakó valószínűleg még erre a lakcímre van bejelentve..

  • Járható út lehet, ha a saját (A oldal) vízórámra köttetem rá a szomszéd rész vízvezetékét, vagy ebben az esetben is eljárhatnak ellenem?
  • Ki tudom jelentetni az előző tulajt a tul. lap másolattal illetve a víztartozásra vonatkozólag milyen következményekkel járna ez a művelet?
  • Keressek sürgősen ügyvédet?

Nem tudom mennyire lett érthető a leírás, hálás lennék minden érdemi tanácsért!

gerbera317 # 2024.04.04. 15:54

@Lea999
Senki nem akarja rajtad behajtani a másik víztartozását. Csak amíg az nincs kifizetve, nem fognak veled ott új szerződést kötni, sem kikötni nem fogják. Ezt azzal tudod áthidalni, ha az A oldalról vételezed a B-be a vizet. Bajban akkor leszel majd, ha a B-t el akarod adni, és a vevőddel nem köt szerződést a vízmű, tőled meg már nem vételezhet. Abból nagy ribillió lesz, meglássad.
Ha árverésen vetted a putrit, akkor talán azt is tudod, hogy az árverési hirdetményen és az árverési jegyzőkönyvön szerepel-e a vízmű követelése. Mert ha nem, azzal lehet valamit kezdeni, egyébként az lesz, amit az előző bekezdésben írtam.
Annak, hogy valaki továbbra is be van jelentkezve, nincs jelentősége, mert nem keletkeztet közvetlen jogot az ingatlanhoz, ahogy az sem, ha fiktiváltatod a lakcímét (kijelenteni nem lehet).

Szomorú örökös # 2024.04.05. 04:25

Lea999

Járható út lehet, ha a saját (A oldal) vízórámra köttetem rá a szomszéd rész vízvezetékét, vagy ebben az esetben is eljárhatnak ellenem?

Ha feltöröd a "B" oldalon a vízóra plombáját, hogy onnan köss rá a vízvezetékre, akkor egészen biztosan eljárnak ellened.

oligaliga # 2024.04.05. 06:17

Lea999

Csak amíg az nincs kifizetve, nem fognak veled ott új szerződést kötni, sem kikötni nem fogják.

Ez így nem teljesen igaz. Akkor is ki lehet kötni, ha nem vagy szerződött fél. Amúgy meg egy másfél milliós tartozásra nem hiszem, hogy nem indult volna végrehajtási eljárás, az meg végképp hihetetlen, hogy nincs kikötve. Ezért kicsit foghíjasnak tűnik a sztori.

Miért átalánydíjas a víz? Nincs mérő, lejárt, vagy mi? Hány m3 az átalány? Csak víz vagy szennyvíz is? Lakossági vagy nem lakossági a felhasználás? Ha utóbbi, akkor a szennyvizet is lehet korlátozni, ami nagyobb probléma számodra, mint a víz hiánya, ráadásul a halmozódó víz- és szennyvízdíj minden elszámolt m3-el 1.440,- Ft + ÁFA.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.04.05. 07:10

Ha feltöröd a "B" oldalon a vízóra plombáját.

Milyen plomba? Egyszerűen betesz egy elágazást az óra után. A dolog legalitása attól függ, hogy egy ingatlan-e jogilag a két lakás.

Szomorú örökös # 2024.04.05. 16:23

KBS

Milyen plomba? Egyszerűen betesz egy elágazást az óra után. A dolog legalitása attól függ, hogy egy ingatlan-e jogilag a két lakás.

Azért ha két külön bekötési pontról megy a két ingatlan és teszem azt a "B" oldalon épp szűkítő van felszerelve a nagy tartozás miatt, akkor bizony lehetnek gondjai belőle, ha a szűkítő mögé csak úgy beszereltet egy elágazást és a szomszédból átvezeti a nem korlátozott vizet. Tehát valóban az a kulcsszó, hogy vajon egy ingatlan ez vagy két külön ingatlanról beszélünk.