CSOK igénylés


trezi # 2020.02.11. 12:04

Köszönöm a válaszokat!
Térképen nincs rajta, 6 éve egy felújítás során készült a ház elé a keletkezett építési törmelék felhasználásával. A magasságából vissza kell bontani, mert a szint annó hidegburkolathoz lett kialakítva, egyébként teljesen körbe lesz alapozva.
Hogy ez elutasítási alap lehet/lesz a banki ügyintéző hölgy hívta fel a figyelmet, ha jól értettem a munka kezdete előtt a banktól kijönnek állapotot felmérni és itt bukik a dolog. Műszakilag nem lenne probléma, a tervek készülnek.

drbjozsef # 2020.02.11. 13:12

trezi,

Ha a bank ezt mondja, akkor ez van.

Elfogadod, megkened a szemlézőt, vagy protestálsz a kormányhivatalnál.

trezi # 2020.02.11. 13:25

vagy visszabontom a terasz sitthalommá... :)
Köszönöm a válaszokat!

drbjozsef # 2020.02.11. 14:58

trezi,

Vagy elég ha csak pakolsz rá egy sitthalmot. :)

Attila19830421 # 2020.02.11. 17:19

Ebből sokat megtudtam köszönöm

Kála1 # 2020.02.26. 16:38

Tisztelt Fórum!

Úgy gondolom, speciális a helyzetünk, nem találtam eddig rá egyértelmű választ, ezért írok most.
2015-ben vettünk a férjemmel közösen egy használt családi házat. Nem igényeltünk CSOK-ot.
Most utolsó trimeszterben járok ikergyermekekkel és gondoltuk felveszünk a banktól felújítási hitelt és a terasz alatti szuterént lakószobává és fürdőszobává alakítjuk.
A bank elutasította kérelmünket, mivel a térképmásolaton csak a főépület van feltüntetve, a bővítmény nem létezik ezek szerint és így nincs mit felújítani.Ha kifizetem az építészt, az épitésügyi szakértőt, a földmérőt, az eljárási díjakat, akkor bejegyezhető lesz a földhivatalnál, fennmaradási engedélyt adnak ki, utána kaphatok hitelt. Ennek költsége előzetesen 4-500 ezer Ft.Építésügyi bírságot nem kell fizetnem, mert az 1992-es légifelvételek szerint létezett a bővítmény, több, mint 10 éve építhette az előző előtti tulajdonos.
Nos, ha mindez nem létezik, tehát most kerül majd fel a térképmásolatra, akkor a CSOK a most megszülető ikergyerekekre felvehető-e, számszerűsítve 1.43 millió Ft.
Ebben az esetben elszámolnánk számlával az egész engedélyeztetési eljárást.
Válaszát előre is köszönöm.

drbjozsef # 2020.02.27. 05:29

Kála1,

Nos, ha mindez nem létezik, tehát most kerül majd fel a térképmásolatra, akkor a CSOK a most megszülető ikergyerekekre felvehető-e, számszerűsítve 1.43 millió Ft.
Ebben az esetben elszámolnánk számlával az egész engedélyeztetési eljárást.

Ez szerintem nem fog menni.
A támogatás feltétele nemcsak az, hogy "papíron" le legyen meg a bővítés, hanem az is, hogy a valóságban sem. Hogy mi a "bővítés" az definiálva van a törvényben, és a meglévő épület, épületrész utólagos engedélyezési (legalizálási) eljárása ebbe nemigen fér bele.

Megpróbálhatod eladni a banknál, végső soron ők döntenek, de én nem fűznék nagy reményeket hozzá.

Tímea2010 # 2020.03.05. 16:35

Kedves Tagok!
A falusi csokot szeretnénk felvenni felújításra illetve korszerűsítésre. Az lenne a kérdésem, hogy ebben az esetben is a Magyar Állam erre az időszakra elidegenítési és terhelési tilalmat is jegyeztet be az ingatlanra?

drbjozsef # 2020.03.05. 17:00

Tímea2010,

Természetesen igen. Persze nem "erre az időszakra", jelentsen ez bármit, hanem egészen pontosan 10 évre. Ugyanúgy működik, mint bármilyen csok-nál.
(talán a sorrendiségnél van valami különbség, de most fejből nem tudom, de nem is érdekes az, csak speciális esetben)

Jutka70 # 2020.04.03. 14:52

Jó napot. Falusi csokra vásároltunk egy házat 5mft értékben, úgymond adtunk előleget is 800eft, de ez nem lett beírva sehová sem, sajnos az ügyvéd javaslatára nem írtunk papírt, mivel az eladó rábeszélt felesleges dolog. jelenleg ott tartunk, nem akarja vissza adni csak a felét, már 200eft felajánlottunk mert látjuk nincs mire menni vele. célozgat, ingyen adta az állam, stb... mit lehet tenni? el lehet még állni az egész vásárlástól? már az összeget megkapta a számlájára 1 hete. vagy lehet e valamit tenni, érvelni neki, hogy adja vissza a pénzünket?

drbjozsef # 2020.04.03. 16:12

Jutka70,

Próbáld meg érthetően. Ha létrejött a szerződés, és a számláján a pénz, akkor tietek az ingatlan. Miért kellene bármit is visszafizetnie?

Jutka70 # 2020.04.03. 16:27

a szerződésbe nem lett bele foglalva az előleg, a vétel áron felül kapott előleget az eladó. és ezt nem akarja vissza adni csak a felét. igen ha nem adja vissza, leheltség vissza csinálni az egészet? felmondani a szerződést? vissza csinálni az egészet? mivel ha azt az összeget nem kapom vissza, nem tudok beköltözni, mert sok mindent fel kell még újítani a házon.

Jutka70 # 2020.04.03. 16:27

vagy csak meg mondani neki hogy elállunk a vásárlástól é vissza kell neki majd utalni a banknak a pénzt? nincs vmi kiskapú? :(

drbjozsef # 2020.04.04. 06:31

Jutka70,

Ha átvételi elismervény nélkül, szerződésen kívül adtatok neki pénzt, akkor azt gyakorlatilag ajándékba adtátok. Volt, nincs. Miért adsz idegennek csak úgy pénzt becsszóra?
És ezen FELÜL lett még kifizetve minden a szerződés szerint?

Nem állhatsz el a szerződéstől.
Azt mondod, hogy az ügyvéd javasolta ezt? Bár nehezen tudom ezt elhinnni, de tegyük fel hogy mégis : kérdezd meg az ügyvédet, hajlandó-e bíróságon tanúsítani, hogy át lett adva ez a pénzösszeg, és azt IS, hogy ez előleg/foglaló, tehát a szóbeli megállapodás szerinte ez az összega vételár RÉSZE.

Ha igen, akkor van egy halvány esélyed, hogy egy fizetési meghagyással befenyegesd az eladót, és ha ellentmond, bíróságra vidd az ügyet.

De ne fűzz hozzá nagy reményeket. Átvételi elismervény nélkül nem adunk másnak előleget/foglalót.

drbjozsef # 2020.04.04. 06:33

Ha a "számlájára már megkapta egy hete" azt jelenti, hogy a bank is kifizette a CSOK-ot, amir te meg aláírtál egy szerződést, akkor már csak ezért is lehetetlen elállnod a szerződéstől. Ha elállnál, a CSOK-ot is neked kellene visszafizetned. Plusz jelzálog a házon...

Jutka70 # 2020.04.04. 14:13

az ügyvéd az javasolta írjunk kölcsön adási szerződést, de az eladó lebeszélt róla, így nem lett szerződés. igen a vételáron felül adtam előleget, mert anélkül nem állt velem szóba.

drbjozsef # 2020.04.04. 16:20

Jutka70,

Akkor vedd úgy, hogy ennyivel drágábban adta a lakást.
Tanulópénz lesz ez.

MIIbolya # 2020.04.13. 15:51

Tisztelt Szakértő!
Férjemmel falusi csok ra szeretnénk ingatlant vásárolni, van 3 kiskorú gyermekünk. Azt szeretném megtudni hogy ha az ingatlan vételára 3,9 millió akkor felújításra 6,1 millió jár vagy akkor is csak az 5 millió? Köszönöm

drbjozsef # 2020.04.13. 17:03

MIIbolya,

Ha most vásároljátok az ingatlant, akkor a 6,1 millió - természetesen akkor, ha ilyen értékben van igazolható bővítési és/vagy korszerűsítési költség az ingatlanon.
(pontosabban költségvetés szerint van annyi, és bővítés esetén annak 70%-áról mutatsz be számlákat).

17/2016. Korm.rendelet 19/A.§(4) és 19/D.§(2).

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Andi0178 # 2020.04.29. 12:44

Tisztelt Szakértő!
Tavaly nyáron igényeltünk Csok-ot házvásárlásra, ami el lett utasítva, mert a ház előtti út magántulajdonban van. Igazából az lenne a kérdésem, hogy megigényelhetjük-e újra, de most ház bővítésre. Van tetőtér, de csak a falak állnak, azt szeretnénk befejezni, kialakítani. 2 gyerekünk van.

köszönettel

drbjozsef # 2020.04.29. 15:22

Andi0178,

Az igénylést akárhányszor beadhatjátok.
Hogy megkapjátok-e a támogatást, az más kérdés.

Nem tudom, hogy a magánút miért volt gond. Megindokolták az elutasításban? Valamilyen hivatkozás valamelyik paragrafusra?

Ha akkor gond volt, és most is magánút az az út, akkor tartok tőle most is gond lehet, de ebben biztos persze nem vagyok, mivel nem tudom az elutasítás pontos indoklását.

Mindenesetre, ha szerintetek nem jogos az elutasítás, megpróbálhatjátok másik banknál (nem azonos a bírálat a bankoknál), vagy, akár a kormányhivatalhoz is fellebbezhettek.

Jumi1206 # 2020.05.11. 16:18

Tisztelt Szakértők!
A következőkben szeretnék Önöktől tájékoztatást, segítséget kérni:
Élettársammal falusi csok keretein belül tervezünk korszerűsítést. A ház tulajdonjoga 1/2 élettársamé, 1/2 a testvére tulajdonában van, ez szüleiktől örökölt ingatlan. A rendeletből úgy értelmezzük, hogy kettőnknek együttesen kell a támogatott ingatlanban 50 %-os tulajdonjoggal rendelkezni. A másik 50 % maradhat a 3. személy (testvére) tulajdonában? Másik kérdésem lenne ezzel kapcsolatban nekem van egy édesanyámtól örökölt lebontásra váró ingatlanom,100 % tulajdonban. Ez lehet-e akadálya a korszerűsítés igénybevételének?Segítségüket tisztelettel köszönöm.

drbjozsef # 2020.05.12. 04:50

Jumi1206,

A rendeletből úgy értelmezzük, hogy kettőnknek együttesen kell a támogatott ingatlanban 50 %-os tulajdonjoggal rendelkezni. A másik 50 % maradhat a 3. személy (testvére) tulajdonában?

Igen :

17/2006. Korm rend. 19. § (1) A családi otthonteremtési kedvezménnyel érintett lakásban az igénylőnek az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett, legalább 50 százalékos tulajdoni hányaddal kell rendelkeznie.

Ez a korszerűsítésre vontakozó 7. fejezet, a falusi csokra vonatkozó 7/A fejezet nem tartalmaz ettől eltérő rendelkezést.

Másik kérdésem lenne ezzel kapcsolatban nekem van egy édesanyámtól örökölt lebontásra váró ingatlanom,100 % tulajdonban. Ez lehet-e akadálya a korszerűsítés igénybevételének?

2018-ban eltörlték az egyéb lakástulajdonra vonatkozó korlátozásokat. Nem számít semmilyen másik lakástulajdon már.

Koresz # 2020.05.19. 09:37

Tisztelt Szakértők!

2014-ben kezdtem építkezni jogerős építési engedéllyel,meglévő családi ház hozzáépítés bővítés.Időközben úgy alakult hogy a régi részt is elbontottuk, és gyakorlatilag van egy új épületünk, de papíron hozzáépítés, bővités.Nem is ez a lényeg, hanem hogy igénybe vennénk a használt lakásra vonatkozó csokot, hogy befejezzük az építkezést, már csak a tetőtér beépítés van hátra. Viszont a rendeletben van egy ilyen rész:

"3) A családi otthonteremtési kedvezmény akkor igényelhető, ha az igénylő a támogatási szerződésben

  1. * - és azt megelőzően a kérelemben is - büntetőjogi felelőssége tudatában nyilatkozik arról, hogy az eladó vagy az építési tevékenységet végző az igénylőnek nem közeli hozzátartozója vagy élettársa, valamint ha az eladó vagy az építési munkálatokat végző gazdálkodó szervezet, az igénylő a gazdálkodó szervezetben nem rendelkezik tulajdonnal;"

Jelenleg is nyitott E-naplóban én építettető és kivitelező is vagyok, ez a fentiek alapján egyértelműen kizáró ok.Kérdésem az lenne, hogy ha innetől kezdve én megszüntetném a saját kivitelezésemre vonatkozó naplót, és a későbbiekben csak építettetőként szerepelnék, úgy jogosult lehetek a csokra?Hiszen a támogatást a jövőbeli munkákra adják, ott pedig én már nem leszek kivitelező.
Segítséget előre is köszönöm!

drbjozsef # 2020.05.20. 07:40

Koresz,

Ha nem vagy építtető és kivitelező is, akkor megfelelsz a feltételnek, és ESZERINT járHAT a CSOK.

Sajnos az e-napló részhez nem értek. A tetőtér bővítése nem volt benne ebben az engedélyben/bejelentésben? Ha nem, akkor menni fog, ha igen, akkor le tudod úgy zárni az e-naplót, hogy nincs minden készen?