CSOK igénylés


Facek # 2020.10.30. 21:12

drbjozsef köszönöm a választ!
Esetünkben 76 éves édesapánk egyedül maradt a házában, ami nagy volt számára. Mi megvettük a házat tőle szabályos szerződéssel úgy, hogy vettünk neki egy kisebb lakást, ahová elköltözött, a különbözetet kifizettük. Ezután fogtunk bele a használt lakás bővítésébe és a meglévő két gyerek után igényeltük a CSOK-ot, de nem kaptunk kedvezményt, bár teljesen különálló (bejegyzett) ingatlanunk van...
Nem teljesen világos számomra, hogy mennyivel jobb az államnak egy osztatlan közös tulajdont támogatni (tetőtér beépítés) mint a rokontól vett és szabályosan átírt önálló ingatlant...?
Úgy érzem valahogy megbicsaklik a törvényalkotók szándéka ebben a szituációban, de legalább is az igen divatos "kettős mércét" látom a rendeletben...


Már folyó kivitelezéshez 2 gyermek után igényelt CSOK-ot azzal utasították el, 2020 közepén, hogy a szül?t?l való ingatlan vásárlása kizáró ok

drbjozsef # 2020.10.31. 06:49

Facek,

Már megint teljesen mást írsz, mint elsőre.

Azt írtad :

azzal utasították el a bankok, hogy a közeli hozzátartozótól történő ingatlan vásárlása kizáró ok

Ez teljesen igaz. Ha VÁSÁRLÁSHOZ kéred a CSOK-ot, akkor nem jár hozzátartozó eladó esetén.

De ennek semmi köze ahhoz, hogy ha már megvetted, és bővítenéd, akkor ne járna a CSOK. Ez már nem vásárlás.

Ha a Ti tulajdonotok, és a rendelet feltételeinek ti is és a bővítés is megfeleltek, akkor jár a CSOK. De ezek a feltételek nem egyszerűek, például bővítés esetén csak a még hátralévő munkákhoz igényelhető, utólag nem.

Nézd meg a feltételeket összefoglalva pl. itt :

https://hitelnet.hu/csok-bovitesre/

drbjozsef # 2020.10.31. 06:55

Facek,

Bár szigorúan nézve a törvényt, lehetne mondani, hogy nem jár, mert a személyi feltételeknél nem veszi külön a vásárlást és a bővítést, de ez egészen biztosan nincs így, ez teljesen értelmetlen kikötés lenne.

Bővítés esetén senkinek semmi köze hozzá hogy a tulajdonodban álló lakásnak ki volt az eladója.

Vagyis lehet ilyen belső rendelkezése a banknak, arra hivatkozva elutasíthatnak, de ez nonszensz lenne szerintem.

HA bővítéshez kérted, és azt utasították el ezzel a hivatkozsással, akkor két dolgot tehetsz.

Én a helyedben egyrészt elkérném a banktól a azt a saját szabályzatot, bár ezt nem biztos hogy kiadják.

Másrészt, a kérelem elutasításával szemben a kormányhivatalnál lehet fellebbezni. Ha a rendelet szerint jár nektek a CSOK, akkor a bank szerintem nem tagadhatja azt meg valami belső utasításra hivatkozva, a kormányhivatal majd felülbírálja, és helyre teszi őket.

Mondom : HA tényleg jár a CSOK, az összes feltételt nézve.

Zsókaa # 2021.01.20. 13:43

Tisztelt Szakértők!

Önkormányzati bérlakás megvásárlására is igénybe vehetem a CSOK-ot? Egyedül álló, egy gyermekes szülő vagyok (35 fölötti)
Köszönöm előre is a választ!

drbjozsef # 2021.01.21. 05:58

Zsókaa,

A kormányrendeletben erre vonatkozó kitétel nincsen, elvileg minden további nélkül igényelhető CSOK erre is.

Mivel az önkormányzattal fogsz szerződést kötni, leginkább velük kell tisztázni, hogy nem sima sablonszerződés szerint menne a dolog, és megfelelnek-e nekik a feltételek. (például, hogy az igénylés időt vesz igénybe, megfelelő határidők kellenek).

A CSOK ügyintézést a bankok végzik első fokon, keress egyet, és kérdezd meg, hogy van-e valami kizáró feltétel szerintük, ha van, jelöljék meg a rendelet passzusát.

Luca81 # 2021.01.22. 06:36

Tisztelt Szakértő!
Édesanyám halála után a szülői ház fele-fele arányban testvéremre és rám kerül hagyatékkal. Férjem szeretné majd megvenni testvéremtől a fele részt és odaköltöznénk. Kérdésem az lenne, hogy jogosultak vagyunk-e CSOK-ra (kettő meglévő gyermek van)ebben az esetben? Köszönöm szépen előre is a válaszát!

drbjozsef # 2021.01.22. 08:23

Luca81,

Nem.

Használt lakás vásárlásához CSOK csak akkor jár, ha az adásvételkor 100% tulajdonrészt szerzel. Nem az, hogy a VÉGÉN 100% tulajdonrészed legyen, hanem hogy egyszerre vegyél meg 1/1 tulajdont. Résztulajdon vásárlásához nem igényelhető.

Pár hete kértem banktól erről állásfoglalást, de sajnos megerősítettek a fentiekben.

Esetleg megoldás lehet, hogy eladod a részedet valakinek (aki nem közeli hozzátartozód), és egyszerre a testvéredtől és ettől a személytől veszed meg a lakást. Sajnos ez ugye illeték ésvagy adófizetéssel is járhat, szóval érdemes számolni, nem biztos, hogy megéri.

csabi7008 # 2021.02.23. 16:48

Kedves fórumozók! Segítséget szeretnék kérni falusi csok igénylése ügyében. Egy lakást szeretnén vásárolni, melynek árában meg is alkudtunk az eladóval. A falusi csok minden feltételének megfelalünk, azonban most a földhiveteli tulajdoni lapnál, térképnél derült ki, hogy a lakáshoz tartozó azzal egybeépített nyárikonyha, kamra,gazdasági épület nem szerepel a földhivatalban. A banknál azt mondták ez kizáró ok, ezt a földhivatalnál be kell hivatalosan jegyeztetni,emyl kb.5-6 ezer forint. Hallottam olyat, hogy van olyan bank aki igy is megadja a falusi csokot. Mit tudnánk csinálni,

csabi7008 # 2021.02.23. 16:50

5-6 szász ezer forint rosszul irtam

drbjozsef # 2021.02.24. 05:13

Hallottam olyat, hogy van olyan bank aki igy is megadja a falusi csokot. Mit tudnánk csinálni

Vagy megkérdezed melyik ez a bank attól, akitől "hallottad", vagy megkeresed magad.

Akár a tulajdoni lap, akár az épületfeltüntetés eltérése a valóságos állapotoktól kizáró ok. Rendezni kell - ha egyáltalán lehetséges. Ha nem lehet, akkor ne vedd meg, vagy csok nélkül leszel kénytelen megvenni.

eljenmajusegy # 2021.02.28. 22:47

Tisztelt szakértők!
Az ingatlanomban lakik a testverem es a kulon elo felesége ,plusz a gyerekeik. A (volt) sogornom szeretne a falusi CSOK-kal megvenni tőlem a hazat.
Lehetséges ez? Vagy mi közeli hozzátartozók vagyunk?En szeretnek a haztol megszabadulni , de őket nem akarom elküldeni(iskola , munkahely , minden helyben van)

drbjozsef # 2021.03.01. 05:18

eljenmajusegy

Hogy élnek egy ingatlanban "külön"?

Egyébként ha a többi feltételnek megfelel, akkor megveheti az exsógornőd, csak közeli hozzátartozó nem lehet az eladó.

De csak akkor, ha a "különélő" és a (volt) azt jelenti : el is váltak. Ha ugyanis házasok még, akkor kötelező mindkettejüknek tulajdont szerezniük az ingatlanban, de a testvéred már közeli hozzátartozód, tehát kizárt a rendelet szerint.

eljenmajusegy # 2021.03.01. 12:25

@drbjozsef , koszi.
Kulonelesi nyilatkozatot tettek het evvel,ezelott. Ugy elnek kulon hogy a sogornom a gyerekekkel a " nagy" hazban , a testverem meg -az egy teto alatt talalhato - kulon kis lakreszben. A koltsegeket kozosen fizetik.

drbjozsef # 2021.03.01. 13:11

Szerintem az a rendeletnek nem felel meg.

De nem is lenne logikusabb, hogy ha már ott él, akkor ő is tulajdont szerezzen? Vegyék meg közösen, legyen akkora része a testvérednek, mint a lakrésze aránya.

eljenmajusegy # 2021.03.01. 13:19

Koszi szépen. Akkor meg vagy elválnak vagy átmenetileg valaki másnak eladom a hazat es attól veszi meg ha benne akarnak maradni. Most fizettem ki helyettük kétmillió forintot hogy megszabaduljanak(megszabaduljunk) a vegrehajtastol , ez a minimum amit megtehetnek.
Ha a ferjemnek ajandekozom a hazat tole sem veheti meg?

eljenmajusegy # 2021.03.01. 13:23

A testverem nem felel meg a feltételeknek. Felolem mehet ahova akar.Felelotlen magatartásával veszélybe sodorta a családját , nekem pedig óriási anyagi kart okozott. Mondjuk ebben a sogornom is benne volt de neki legalább megjött az esze es elhelyezkedett dolgozni , de az öcsém csak válogat es alkalmi munkákból "el".

drbjozsef # 2021.03.02. 05:09

A testvéred felesége neked sem közeli hozzátartozód.
Emiatt nincs értelme mást is bevonni.
Ő megveheti tőled, csak a testvéred nem, de amíg házasok, addig neki is tulajdont kell szereznie.

Meg lehet kérdezni a bankot, elfogadják-e azt a nyialatkozatot, de szerintem nem. Vagy elválnak, vagy nincs (így) csok.

tomi1988 # 2021.03.16. 17:05

Tisztelt cím!

Feleségemmel igénybe vettük a Csók+hitelt két gyermekre, új ház építésére az Otp banknál.
A szerződésbe bele volt foglalva, hogy meg kell felelnünk az aktuális energetikai feltételeknek és megújuló energiaforrást kell biztosítanunk. Az lenne a kérdésem, hogy a napokban bevezetett 114/2021 kormányrendelet alapján, a bank ebben az esetben is elvárhatja, hogy megfeleljünk a fentiekben említett követelményeknek?
ÜDV: Tamás

drbjozsef # 2021.03.16. 17:41

tomi1988,

Hasonló cipőben jár ismerősöm. Ott azt a választ kapta - szintén lótépé -, hogy ha nem akar, nem kell megfelelnie a törvény szerint, de a leadott terv + költségvetés (amiben természetesen benne van a napelem is) már nem módosítható, aszerint kell megcsinálnia. Vagy felmondja az egész szerződést és kezdi előlről mindenestül.

Ez megint egy ilyen rókafogta csuka a már folyamatban lévő építkezőnek. Mint az új ÁFA igényles, amit csak a CSOK-kal együtt lehet igényelni, de mivel 2019 dec 31-től megszűnt, és csak 2021 jan 1-től van újra a köztes évben CSOK-ot felvetteket megszívatták, nem kicsit, nagyon.

Szóval : szopacs.

cognita # 2021.04.07. 07:21

Tisztelt Fórumozók!

Egy budapesti házat szeretnénk vásárolni. Két gyermekünk van. Szeretnénk CSOK os kedvezményt igénybevenni az illetékre (illetékmentesség), CSOK használt lakás kedvezményt 2 gyerekre (kb 1.4 milló), és szeretnénk a 3 milliós felújítási támogatást is igénybe venni (visszatérítés a felújítás végeztével).

DE hitelt nem szeretnénk felvenni.

Szükséges ilyenkor bankkal tárgyalni a CSOK miatt? Vagy a fenti kedvezmények bank bevonása nélkül is igénybe vehetők?

Az eladóval kötött szerződésbe bele kell írni a CSOK os terveinket?

drbjozsef # 2021.04.07. 08:55

cognita,

A CSOK-ot kizárólag bankon keresztül lehet igényelni.

Nem kell hitelt felvenni, de a csok miatt is valamelyik bankot kell felkeresned.

Igen, az eladóval kötött szerződésbe bele célszerű írni, mert a bank közvetlenül az eladónak fogja utalni az összeget, de nem mindegy mikor és hogyan. Emiatt mindenképpen bankkal kell konzultálnod.

SaireyVMK # 2021.04.18. 02:19

Szép napszakokat kívánok Mindenkinek!

1. Ha adott egy 40év alattiakból álló fiatal házaspár,ahol a női egyednél nagy eséllyel felmerül a nemzőképesség hiánya-hosszas gyerekkori hormonos kezelésen esett át orvosilag-, felvehetnek-e CSOK-ot előre vállalt gyermekekre?(melyet pl örökbefogadással terveznek majd megvalósítani)
Mivel tudomásuk van róla,hogy nagy eséllyel nem lehet gyermekük, vállalhatnak-e így csokra gyereket? Lehet-e ebből probléma?

Fontos,hogy előre vállalnák, mivel Babaváróval egybekötve történne,viszont ott meglévő gyermekre nem lehet igényelni,csak a futamidő alatt örökbefogadott gyerek után.

2. Lakásfelújítási támogatás igényelhető akkor is,ha pl újépítésű házról van szó?
2.1. Ha nem,a lakás hány éves korában igényelhető leghamarabb?

drbjozsef # 2021.04.18. 07:51

SaireyVMK,

  1. Érdekes kérdés. Szerintem ha "nagy valószínűségről beszélünk, tehát bármilyen csekély esély is van a teherbe esésre, akkor teljesen jogszerűnek gondolnám a megelőlegező CSOK felvételt. Ha orvosilag nem teljesen kizárt a gyerekvállalás, akkor lehet.(Ha például valamilyen betegség miatt a nőnek eltávolítják a méhét, azt nyilvánvalóan kizáró oknak gondolnám. Bár maga a CSOK törvény erre sem tér ki. Bevállalhatod, vissza kell fizetni. Ahogy másnak is)
  2. Lehet. Bizonyos munkákra, amelyek nem szerepelnek az eredeti szerződésben. Lásd :

https://bankmonitor.hu/…i-tamogatas/

SaireyVMK # 2021.04.20. 19:17

Okézsoké. Köszöntem.

Újabb kérdés. Babavárónál felmerült bennem,hogy akkor érdemes felvenni,ha már úton van a gyerek,mert akkor elvileg egyből lehet kezdeni a 3éves szüneteltetéssel. Viszont ha már betöltötte azt az x kort a pocakban, amitől kezdve már meglévő gyermeknek számít, akkor az igénylés pillanatában az már meglévő tehát nem számít bele a Babavárós 3 gyerekbe, vagy folyamatban levő és beleszámít?
Szerintem beleszámít, az lenne logikus,de jogilag meg már meglévőnek számít a nemtomhanyadik' hét után.

Mondjuk az se vészes ha 4 lesz,csak na :D

drbjozsef # 2021.04.21. 05:48

Nem értek a babaváróhoz, de szerintem ennél a rendeletnél nem számít "meglévőnek" a 12. hetet betöltött magzat, legalábbis nem úgy, hogy "nem jár" utána a törlesztés felfüggesztése, sőt :

44/2019. (III. 12.) Korm. rendelet
...
14.§(1) A támogatott személyek a törlesztés szüneteltetésére jogosultak

  1. a várandósság legalább 12. hetét betöltött magzatuk után, ha a várandósság a kölcsönkérelem benyújtásának időpontjában vagy azt követően fennáll, és a magzat legkésőbb a kölcsön folyósításától számított 5 éves időszakon belül betölti a várandósság 12. hetét,