Használtautó, Garancia???


petyaz # 2020.12.18. 18:28

Bocsánat, nem ajtó hanem autó! ????

drbjozsef # 2020.12.19. 10:08

Senki sem hazudta, hogy pereskedni olcsó, vagy gyors. Sőt. Rendszeresen elmondjuk, mivel jár ez, ez sem meglepetés. Aztán, hogy mi lesz a vége, majd elválik. Sose mehet biztosra az ember. Azért sok sikert!

Atti71 # 2021.08.20. 14:15

Üdvözlet!
Nemrégen vásároltam egy 12 éves autót. A kereskedő papíron igszolta, hogy az autón vezérlést, olaj cserét és még pár dolgot cseréltek. Ez rendben is van. Úgy is hirdette, hogy egy költségmentes autó. Ezzel szemben kb 600 megtett km alatt megevett kb 8 dl olajat. Ebben az esetben érdeemes a kereskedőt "zaklatnom" a szavatosságra hivatkozva? Válaszukat köszönöm

Atti71 # 2021.08.20. 14:16

Üdvözlet!
Nemrégen vásároltam egy 12 éves autót. A kereskedő papíron igszolta, hogy az autón vezérlést, olaj cserét és még pár dolgot cseréltek. Ez rendben is van. Úgy is hirdette, hogy egy költségmentes autó. Ezzel szemben kb 600 megtett km alatt megevett kb 8 dl olajat. Ebben az esetben érdeemes a kereskedőt "zaklatnom" a szavatosságra hivatkozva? Válaszukat köszönöm

drbjozsef # 2021.08.20. 16:05

Atti71,

Mindenképpen. Nézzék meg, hátha találnak valamit.
Ugyanakkor, általában a legtöbb gyártó valahol 1 liter / 1000 km fogyasztásban húzza meg a felső határt, és a tied kb. itt van, talán egy kicsit túl rajta. Megnézetni mindenképpen érdemes, az a tippem, hogy kb. a fenti szöveggel fog lerázni a kereskedés.

Pláne egy 12 éves autónál ez annyira még nem extrém szerintem.

Atti71 # 2021.08.21. 12:59

drbjozsef!

Köszömöm gyors, korrekt válaszát! Én is ezt gondoltam.

Totya # 2021.08.24. 13:37

Üdvözlet kerdésem lenne eladtam az autóm friss müszakival 3 hét mulva a vevő azal kereset meg hogy nincs fütés elfojik a hütőviz szerelővel szétszedette hengerfej gyanuval a hengerfejnek semmi hibája az nálam rendbe lett téve eladás előt fél ével a kocsi napi használatba volt nálam és semmi hibát nem tapasztaltunk javitás után de náluk se hengefejel van gond javitás és bevizsgálás után a hiba megmaradt sőt több hibát is észlelt csuszik a kuplunk lóg a turbó a lengőkar szilentek szakadtak egyszoval a jármü gazdasáhtalan javitása ez egy 15 éves autó kipróbálta átnézte vásárláskor hibát nem észlelt se ő se én erre visza akarja adni a járgányt sőt az öszes ráköltött kölcségét fizesem meg ere nemet mondtam mire birósághoz fordult kérdésem az lenne mi az eljárás mit tudok tenni es mik az eséjek az igazamra

drbjozsef # 2021.08.30. 08:35

Totya,

Ha bírósághoz fordult, akkor legfeljebb ügyvédet kereshetsz, mást már nem nagyon tehetsz.
Nyilván nem ismerjük a körülményeket, így esélyünk sincs megtippelni a per kimenetelét. Mindenesetre bizonyítani mindent a vevődnek kell, neked nincs teendőd, bizonyítani az adásvételi szerződéssel tudsz, abba remélhetőleg beleírtátok, hogy megnézve, kipróbálva, hibamentesen vette meg (ez nem jelenet mentességet, az hogy nincs pont akkor hibajelenség, attól még lehet, hogy hibásan teljesítettél), ezek egy 15 éves autónál általában nem túl sok szavatossági igényt alapoz meg, ráadásul az olyan hiba, amit fel kellett volna ismernie a Ptk. szerinti kellő gondosság mellett, az nem is lehet számonkérhető hiba.

Nincs mit tenned nagyon, hivatkozz arra, amit leírtál : nálad jól működött, kipróbálta, friss műszaki, és a lényeg, hogy az autó 15 éves, ennek megfelelő használt állapotban, a vevő saját kockázatára vette meg.

moncsi9752 # 2021.11.08. 19:23

Üdvözletem. A kérdésem a következő lenne. November végén lesz hat hónapja, hogy az utónkat mint magánszemély eladtuk egy másik magánszemélynek tulajdonjog-átruházási szerződéssel. Eddig semmi probléma nem volt de a minap a vevő azzal jelentkezett hogy az autó sok olajat fogyaszt elvitte szervizbe és ott közölték hogy ez bizony volvó autónál fennáll. Nálunk semmi probléma nem volt az autóval ez ügyben. A vevő most követeli rajtunk a szervíz megállapított költségét ami 1.2 millió ft lenne forint vagy hogy az autó árát adjuk vissza. Ez már nekünk teljesíthetetlen majd hat hónap után. Kérdésem mit tehetünk jelen helyzetben?

drbjozsef # 2021.11.08. 20:06

moncsi9752,

Hát vagy kifizetitek a szervízt, vagy visszaadjátok az autó árát, vagy egyiket sem, és nem csináltok semmit. Ezek nagyjából a lehetőségek.

moncsi9752 # 2021.11.08. 20:21

köszönöm a választ. mi történik ha nem csinálok semmit? perre viheti gondolom.

wers # 2021.11.09. 05:35

drbjozsef
Szerinted van egy csöpp esélye is, hogy hat hónap után vissza kelljen fizetni a használt autó vételárát? (az akkori árát?) Azt persze nem tudjuk, mennyi idős autót hány km-rel adtak el, és azóta mennyit futott.

moncsi9752 # 2021.11.09. 07:00

wers. a szóban forgó autó. 2014 évjárat volt azt hiszem és 141402 km volt benne
az auto napi használatban van elmondás szerint. Nagyon magasnak tálalom az összeget mert az alkatrész elmondása szerint s vevőnek 300.000 ft a többi 900
000 ft munkadíj. tanácstalan vagyok.

drbjozsef # 2021.11.09. 08:01

moncsi9752,

mi történik ha nem csinálok semmit? perre viheti gondolom.
Így van.

wers,
Ez nem volt kérdés.

Szabiedem # 2021.11.10. 09:37

Kedves drbjozsef

Október 19 én vásároltam használt autót 119000 km érrel. Azóta 120000 km van benne és a hidegebb idő beálltával a váltó felől hangokat hallottam, majd szervizben megállapították, hogy ez csapágy probléma, szét kell szedni és fél kell újítani a váltót vagy cserélni. Ez egy olyan hiba ami nem ezalatt rövid idő alatt alakul ki és várhatóan több százezer Ft a javitas. Az autó vételára 2300000 Ft volt. Van esély arra hogy a kereskedőtől arleszállitást kérjek vagy megcsináltassam a javítást?

drbjozsef # 2021.11.10. 19:59

Szabiedem,

Tartok tőle, hogy ez inkább szakkérdés. Ha a csapágyazás a ludas, akkor az inkább nem tartozik a szavatosság körébe, hiszen az tulajdonképpen "kopó" alkatrész, 100+ ezer km után annak elhasználódására már számítani lehet.
Ha magában a váltóban ment tönkre valami, akkor az megalapozhatna szavatosság érvényesítését, de a ritkább esetben bizonyítható 1000 km használat után, hogy az a hiba már a vásárláskor is fennállt. Nem lehetetlen, de nem is gyakori. Van olyan hiba.
Árleszállítást, javítási költséget kérni lehet. Egy próbát megér. De pereskedni már nem biztos.

tom889 # 2021.11.15. 19:30

lenne egy motoros kerdesem
2evig volt nalam egy hasznalt motor amit en is hasznaltan vettem
oktoberben eladtam es most 3 hettel kesobb ir a vevo, hogy a motor hibas mert jobbra huz, ami azert meglepo mert vasarlas elott a vevo kiprobalta a motort ill. o vitte el amikor az eladas megtortent.
en olyan hibaval mint a vevo emlit nem talalkoztam amig nalam volt a motor

most azt koveteli, a vevo, hogy vasaroljam vissza. en ezt nem szeretnem mert masik motort vennek. maganszemelyek kozott jot letre az uzlet.
mivel a vevonek biztositottam lehetoseget nem ertem miert kellene visszavasarolnom.

mit tehetek/mire szamithatok?'
nekem arra a motorra mar nincs szuksegem mert masmilyen tipust szeretnek
fogalmam sincs az elado mit csinalt az elmult3hetben a motorral, lehet o tette tonkre?

se visszavasarolni nem szeretnem (se penzem se kedvem 2 motort fenntartani) se x forintot visszaadni mert a vevo most kitalalta hogy vmi rossz…

[cask tudnam miert velem tortennek ilyen dolgok]

drbjozsef # 2021.11.16. 04:35

tom889,

Ha nem zártad ki a szavatosságot a szerződésben - ahogy tehetted volna magánszemélyként -, akkor sem felelsz azokért a hibákért, amelyek a kellő gonodsság mellett felismerhetőek. Egyrészt, ha a motor húz valamerre, az kipróbáláskor felismerhető kell legyen, másrészt, a vevőnek kell bizonyítania, hogy a hiba már az eladáskor is fennállt, ami elég nehéznek tűnik egy ilyen esetben (bár nem lehetetlen).
Ha hív, mondd meg neki, hogy írásban kéred az igényét. Ha megírja, arra tértis levélben válaszolhatsz, hogy a fentiek szerint ez nem tartozik a szavatosság körébe, az igényét elutasítod. Egyébként :

Ptk. 6:157.§(1) A kötelezett hibásan teljesít, ha a szolgáltatás a teljesítés időpontjában nem felel meg a szerződésben vagy jogszabályban megállapított minőségi követelményeknek. Nem teljesít hibásan a kötelezett, ha a jogosult a hibát a szerződéskötés időpontjában ismerte, vagy a hibát a szerződéskötés időpontjában ismernie kellett.

tom889 # 2021.11.17. 15:11

koszonom a valaszt!

Winkiboy # 2021.11.25. 11:11

Az autó eladása után 3 héttel 2000km megtételé vel a vevő azt állítja hogy a megvett 18éves autónak megállt a motorja,nem fordul át.
180 ezer ft volt a javítás és 270 ezer ft volt a vételár.Kártérítést akar.
Szóban megbeszéltük,hogy a vezérlés csere aktuális lehet,én ezt tartom valószínűnek,h emiatt lett motorbaja
Kártérítést szeretne. Az adásvételiben nem részleteztünk az állapottal,szavatossággal kapcsolatban semmit. Mik a lehetőségek? Köszönöm

drbjozsef # 2021.11.25. 11:23

Winkiboy,

Mik a lehetőségek?
Hát hogy vagy kifizeted a kártérítést, vagy nem. Én nem látok más lehetőséget.

Winkiboy # 2021.11.25. 19:48

A vevő kicserélte a vásárlás után az elromlott motort de erről nincs hivatalos számla,sem a motorról mert netes piacon vette és számla nélkül lett beszerelve,akkor is jár a kártérítés?
Köszönöm

Szomorú örökös # 2021.11.25. 20:28

Winkiboy

A vevő kicserélte a vásárlás után az elromlott motort de erről nincs hivatalos számla,sem a motorról mert netes piacon vette és számla nélkül lett beszerelve

Laikus véleményem szerint hajtsd el! Bizonyítsa, hogy te adtál el neki rossz autót.
Te szóltál neki, hogy a vezérlés csere aktuális. Szerintem végig fogja ő ezt még sokszor gondolni.

drbjozsef # 2021.11.26. 10:46

Winkiboy,

Nyugodtan hajtsd el.
Több okból sincs semmilyen esélye : 18 éves autó, 2000km megtétele, szavatossági igény helyett saját motorcsere. Bizonyítania kellene, hogy amikor megvette, már akkor is hibás volt a motor. Egy motorcsere után ez nem tűnik lehetségesenk.

Ha legközelebb keres, közöld vele, hogy álláspontod szerint az igénye nem megalapozott, nem tartozik a szavatosság körébe, nem szándékozol fizteni, ha mégis igénye lenne a továbbiakban is, akkor forduljon bírósághoz.

Winkiboy # 2021.11.29. 14:52

Azzal fenyeget,hogy ha nem fizetek x összeget akkor a dupláját számlázzák ki az autószerelővel megbeszélve ügyvéd segítségével ,amúgy az eredeti motor megmaradt csak egy használtból lett kivéve ami kellett bele,azt rendelte interneten,számla nincs,önindító is fura mód meghalt,számla nincs. Az egész az olajszivattyú meghibásodásából kifolyólag történt.