A legjobb szerintem, ha az édesanyja és az ő összes leszármazója nyilatkozik, hogy visszautasítja az öröklést.
hagyatéki tárgyalás
Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
Nincs mit.
Apukám meghalt volt egy személyi kölcsöne 900000.-Ft értékben. A ház az övé volt 1/1 arányban én és az öcsém örököltük. megvolt a hagyaték, de a hitel nem volt belevéve.Az önkormányzattól megkérdezték az örökösöket és küldte abank, hogy minket terhel a hitel fizetése.Ha nem tudjuk fizetni elárvereztei a bank a házat?
Legjobb lenne a házat gyorsan eladni és a vételárból a tartozást rendezni mert egy árverezésből nemigen lehet jól kijönni. (Ami marad felezitek a testvéreddel.)
Azt nem írtad az örökséget terheli-e özvegyi haszonélvezet, mert akkor vevőt találni rá elég bajos. (Legfeljebb ha valaki hosszútávú befetetésként venné meg a házat, bár nagyon nyomott áron csak.)
monaLuis
laikus hozzászóló
Edesanyam 1994-ben elvalt edesapamtol,es ferjhez ment.10 ev hazassag utan edesanyam 2004-ben elhunyt.Az "uj"ferjevel kozosen szerzett lakasban maradt a ferj,de edesanyam utan 1/2 resz aranyban,kifizettem az illeteket.Eltelt 6 ev,a ferfi meg mindig abban a lakasban el,es az iden ujranosult.A kerdesem,h,hogyan juthatnek az oroksegemhez,az 1/2 reszhez?Lehet e kotelezni,felszolitani a kifizetesre?
Közös tulajdon megszüntetése iránti perben.
Kedves fórumozók!
Összegyűjtöttem pár kérdést ami a hagyatéki tárgyalásommal kapcsolatban felmerült, legyetek szívesek aki tud válaszoljon rá:
1.Ha nem megyek el a hagyatéki tárgyalásra a közjegyzői díjat milyen módon kell nekem kifizetni?(átutalás, postai úton...)
2.Az eltartási szerződés érvényes ha csak egy tanú írta alá?
3.Az eltartási szerződés érvényes ha lehetett tudni, hogy az eltartott rövid időn belül meg fog halni(1 hónap)?
4.Melyek azok a formai szabályok amelyek biztos, hogy benne kell lenni az eltartási szerződésbe, különben nem hiteles?
Előre is köszönöm mindenkinek aki végig olvasott.
Owen
Mekkora vitatott összgről van szó?
- közjegyzői díj kb 90e Ft, vagy annál több mivel 1 tárgyalás nem volt elég.
- vitatott össze 5millio Ft.
Az már elég nagy ahhoz, hogy ne legyen érdemes spórolni az ügyvédi munkadíjjal. (Már akkor is megéri felkeresni valakit, ha aztán azt mondja a tényállás áttekintése után, hogy ne bocsátkozzatok perbe. A perköltség ugyanis lenne vagy félmillió.)
1. A fél fizetési kötelezettségének az eljáró közjegyzőnél készpénzzel történő fizetéssel vagy választása szerint
- fizetési számlára történő készpénzbefizetéssel (a befizetés tényét igazoló szelvényt ebben az esetben a kérelemhez mellékelni kell), vagy
- átutalással (az átutalás tényét a MOKK honlapján közzétett módon kell igazolni) vagy
- bankkártyával kezdeményezett átutalással
tehet eleget.
2. Ha egy sem, akkor is érvényes.
3. Akkor már nem feltétlenül. Bővebben: http://members.chello.hu/…ulonbseg.pdf
4. Ha ingatlan tulajdonjogának átruházásáról szól, akkor írásba kell foglalni. Emellett az érvényességet ugyan nem érinti, de az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzéshez ügyvédi ellenjegyzés is szükséges.
Viszont kérdés, hogy valóban tartási és nem öröklési szerződés volt-e ez, mert ez alapvetően befolyásolja a 2-re adott választ.
Köszönöm a gyors válaszokat.
Tartási szerződést írtak alá ez biztos, Viszont nem ingatlan szerepel benne, hanem 5millio Ft-os kötvény.
Az eltartási szerződést az eltartottal a kórházban írták alá (elvileg nem volt beszámítható állapotban).
Feltűnő, hogy a szerződés aláírásánál csak 1 tanú volt jelen... De mint írja ez nem befolyásolja a szerződés hitelességét.
Elvileg orvosi véleménnyel meglehetne támadni a szerződést?
Meg.
Tisztelt Hozzáértők!
A segítségüket szeretném kérni az alábbi kérdésben:
Sajnos, pár hónapja egy családtagom elhunyt, azóta a hagyatéki tárgyalásra várunk (már lassan 3 hónapja).
Azt már tudjuk, hogy melyik közjegyzőhöz került az ügyünk, de sajnos elég rosszak a vélemények róla. Régebben ugyanennél a közjegyzőnél egy távolabbi rokonunk ügye 3!!! évig húzódott el.
Ez nem az egyetlen ilyen tapasztalat vele kapcsolatban, sajnos mindenhonnan azt halljuk, hogy nagyon sokáig húzza-halasztja az ügyeket, a minimum fél év szokott lenni.
Fontos lenne, hogy mielőbb a végére tudjunk érni az ügynek, ezért kérdezném, hogy lehet-e valamilyen módon megsürgetni az eljárást, illetve van e arra mód, hogy esetleg átkérjük az ügyünket egy másik közjegyzőhöz?
Minden lehetőség érdekelne!
Köszönöm szépen!
Ha egy közjegyzőnek sok hasonló-, valamint méginkább sok egyéb más ügye is van, akkor egy hagyatéki eljárásnál a fél év nem mondható "csigatempónak". Ha mégis úgy érzitek jobb lenne egy másik közjegyzőhöz átkerülni írjatok kérelmet az önkormányzat jegyzőjének. (A kérelem elbírálása, aztán az iratok hivatalból történő visszakérése, majd pedig egy másik közjegyzőnek az ügy kiszignálása stb., mindenképpen 3-4 hónap "helybenjárást" jelent...)
De mielőtt ezt meglépnétek javasolt levélben érdeklődni a közjegyzőnél az ügyetek "állása" felöl.
Ha a hagyaték ingatlan és az öröklés dolgában vita nincs, a halálozással már tulajdont szerzett örökösök elkezdhetik azt árulni - az okiratszerkesztő jogász tudni fogja ennek mikéntjét.
monaLuis
laikus hozzászóló
Tisztelt mindenki!
Ha lemondok a hagyatékról akkor ügyebár már nem leszek örökös, tehát akkor semmilyen költségem nem lesz? (közjegyzői díj, hagyatéki hitelező részére a temetési költségek, stb.)
Várom a válaszokat, előre is köszönöm.
Elnézést pontosítanám nem lemondok róla, hanem visszautasítom mivel az örökhagyó már meghalt.
Akkor semmilyen, kivéve esetleg a temetésik költségeket, ha nem fedezi a hagyaték.
Köszönöm a gyors válaszát kedves ObudaFan! Jól gondolom hogy a közjegyző részére kell beadnom az örökség visszautasító nyilatkozatot? Ez formailag, jogilag és tartalmilag is megfelel? https://ugyintezes.magyarorszag.hu/…tasitasa.rtf
Várom válaszát.
a magyarorszag.hu oldalon lévő iratminta megfelelő lesz
(ha kézzel írja az egészet, és aláírja, akkor még tanúk sem kellenek)
Ha nem kézzel írja, és csak aláírja, akkor se kellenek tanúk. Nem végrendelet ez.
tehát nem kell teljes bizonyító erejű magánokiratnak lennie?
jobb az szerintem, mint sima okirat
Persze, hogy jobb. De nem kötelező.
Köszönöm a válaszokat. Egy utolsó kérdésem még maradt.Ha tehát visszautasítom az örökségem, akkor a többi örökös között osztják szét arányosan a részemet vagy csak egy örökös kapja meg?
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02