Öröklési kérdés


Kovács_Béla_Sándor # 2023.11.09. 09:56

Nem igaz. A járásbíróság előtti perekben nem kötelező a jogi képviselet. (Sajnos. ;) )

HorvathA # 2023.11.09. 09:08

Kovács_Béla_Sándor köszönöm a választ.

Az lenne még a kérdésem, hogy igaz az, hogy 2019 óta nem lehet semmilyen pert megindítani a bíróságon, (így hagyatéki pert) sem jogi képviselet nélkül? Erre hol van jogszabály?

Kovács_Béla_Sándor # 2023.11.09. 07:01

Ilyenkor neki is le kell adni a teljes keresetlevelet, amire raknak egy pecsétet a bíróságon?
Igen.

drbjozsef # 2023.11.09. 05:16

(sőt : a saját házrészét most is odaajándékozhatja. Abból ugyanis elvileg nem fog örökölni, nincs mit megvárnia, nem lesz abból nagyobb része. Bár értem, hogy ő esetleg erre számít.)

drbjozsef # 2023.11.09. 05:15

sahara72

A hagyatéki után anyósom odaajándékozza nekik a házrészét, egy hiper-szuper öregotthonba helyezés reményében.

Ő dolguk, ehhez nincs közöd, de nem is számít.
Ami számít, hogy a neked járó részt ne hagyd veszni, illetve figyelj az ingóságokra - jó lenne már most (helyesebben : már rég meg kellett volna tenni ilyen rokonsággal) leltározni, lefényképezni mindent. Lehetőleg velük együtt, de ha erre nem hajlandóak, akkor tanúkkal.

drbjozsef # 2023.11.09. 05:13

Az ugyan is házastársi közös vagyon. Ennek a felét Te örökölöd.

Szerintem : Az házastársi közös vagyon, tehát a fele eleve az övé (nyilvántartáson kívüli tulajdonos, ez a törvényi vélelem, anyós ellenbizonyíthat). Örökli a másik felének a felét (7:60.§(2)), illetve a kieső szülő részének a felét. 50% + 25% + 12,5% = 87,5%
Anyósé a maradék 12,5%. (vagyis 1/2 az öve eleve, örököl még 3/8 részt, anyósé marad 1/8 rész)

Nemcsak az autóból. Mindenből, ami nem a közösen lakott lakás és annak berendezési tárgyai.

sahara72 # 2023.11.09. 04:26

Majordomus

Igen, vannak szövetségesei. Mégpedig anyósom meghalt testvérének a fia, meg a felesége. Aférjem temetésén találkoztam velük a 6 év alatt másodszor. A hagyatéki után anyósom odaajándékozza nekik a házrészét, egy hiper-szuper öregotthonba helyezés reményében.

Majordomus # 2023.11.08. 21:33

Szerintem érdemes egy ügyvédet fogadnod. Sok idegeskedést megspórolsz vele....

"azt mondták mindent elvesznek tőlem amit a törvény megenged"

Kik?
A mamának vannak szövetségesei?

Quercus # 2023.11.08. 18:51

Azért van káosz a mama fejében.
Miután gyereketek nem volt, így a szülőkkel örökölsz. Kivéve a férjeddel közösen lakott lakást, és annak berendezési tárgyait, mert azt Te öröklöd. És ez szerintem érvényes a férjed 1/2 részére is. Ha nem voltál oda bejelentkezve, akkor lehet hogy igazolnod kell azt, hogy ott laktál. Erre szerintem alkalmas lehet, hogy pl. a postai küldemények oda érkeztek a számodra, lehetnek tanúk, de szerintem kérj egy hatósági bizonyítványt a jegyzőtől. hogy ott van/volt az életvitelszerű lakhelyed.
A mama az autó esetében is el van tévedve. Az ugyan is házastársi közös vagyon. Ennek a felét Te örökölöd. A másik felét a férjed szülei örökölnék. Miután apósod már nem él, így anyósd az 1/2 rész felét örökli, vagyis 1/4 részt, továbbá apósdra eső 1/4 rész felét, vagyis 1/8-ot. Tehát az autó 62,5 %-a a tiéd. És ez érvényes a hagytékban szereplő miden egyéb vagyontárgyra.

sahara72 # 2023.11.08. 18:47

Quercus
drbjozsef

Köszönöm szépen Mindenkinek, aki megtisztelt azzal, hogy válaszolt.

HorvathA # 2023.11.08. 18:30

Szép estét kívánok!

Azt szeretném megkérdezni, hogy per indításakor mit jelent az, hogy a közjegyzőnél igazolni kell? Ilyenkor neki is le kell adni a teljes keresetlevelet, amire raknak egy pecsétet a bíróságon? Vagy ha postán küldöm a bíróságnak, akkor elég a tértivevényt bemutatni, amikor visszakaptam?

Quercus # 2023.11.08. 18:06

Én a helyedben leülnél egy kicsit csevegni anyósoddal. Elmagyaráznám neki, ha nem áll le, és örökölni fogsz a lakásból, azt jutányos áron el fogod adni Kolompár Ronaldónak, és népes családjának, akik be fognak költözni. Így a mamának végre lesz sok fogadott unoka, akikkel foglalkozhat....

drbjozsef # 2023.11.08. 18:04

sahara72,

Annyiban igaza van KBS-nek, hogy a leírásod alapján nagyon látszik, hogy próbálkoznak mindennel, főleg olyanokkal is, amik eleve hülyeségek. A leírásod szerint az ági öröklés sem fog megállni nekik, a házastársi nem tudom micsoda meg elve, ahogy Quercus írta, marhaságnak tűnik.
De persze biztosra nem tudhatjuk, mert itt sokkal részletesebben és főleg pontosabban kellene érteni a körülményeket.

Nagyon úgy néz ki, hogy ki akarnak semmizni, és palira venni. Ne hagyd magad!

Ha az az ingatlanrész többet ér néhány millió forintnál, akkor lehet, hogy érdemes lesz élőben konzultálni ügyvéddel. Megérhet néhány tízezer forintot, hogy ne raboljanak ki...

Quercus # 2023.11.08. 18:02

Agi vagyonra a hagyatéki eljárás sorén kell az igényt bejelenteni, és azt csak a jogosult teheti meg, anyósod nem. Ha nincs "jelentkező" a közjegyző nem fogja megkeresni. Az igényt egyébként bizonyítani kell, az nem a közjegyző dolga.

drbjozsef # 2023.11.08. 18:00

Quercus,

Igazad van.
Csak a kieső szülő helyére lépnek a leszármazói, a nagyszülő és onnan felfele nem, csak ők jöhetnek számításba.

sahara72 # 2023.11.08. 17:58

Qercus

Sztem is. Gondolom a közjegyző már előre látja, h itt mi lesz.
Köszönöm, h segíteni próbálsz.

Quercus # 2023.11.08. 17:52

A házastársi vagyon már a rossz vicc kategória.

sahara72 # 2023.11.08. 17:39

Kovács Béla Sándor

Tisztelt uram.
Nem hiszem!!... csak egy minimális információt /támpontot szerettem volna.
Elnézését kérek.

Quercus # 2023.11.08. 17:39

"Az anyósod semmiképpen sem lehet ági örökös. Csak a párod rokona, a kiesések miatt akár oldalági (unokatestvér, nagybáty/nagynéni, etc) rokon lehet."

Ezzel vitatkoznék. Ági öröklés esetében az a szülő örököl, akitől az ági vagyon származtatható. Miután itt a férj már örökölte az édesapjától, így ez kiesett. Ha jól értem a férjnek nem volt testvére. Vagyis az édesapjának nem volt leszármazója. a testvérei szerintem nem azok. A Ptk. rendelkezése szerint ilyenkor a nagyszülők lépnek be örökösként. Vagyis az ági öröklés szerintem a laszármazott, felmenő tengelyen mozog. Ha ilyen nincs akkor a Ptk. rendelkezése szerint:

(3)Ha ági örökös nincs, az ági vagyontárgy az örökhagyó egyéb vagyonával esik egy tekintet alá."

Kovács_Béla_Sándor # 2023.11.08. 17:29

Tényleg komolyan azt hiszed, hogy ezt itt valaki megoldja neked?

sahara72 # 2023.11.08. 17:20

drbjozsef
Nincsen gyermeke a férjemnek senkitől. A néhai Édesapjának él 2 testvére Budapesten. Az Édesanyja él még, együtt lakunk, míg a hagyatéki le nem zárul. A ház 50-50 % at az Édesapja után örökölték a férjem, meg anyósom is. Azt szeretnék elérni bármi áron, h a házból semmit ne örököljek,és költözzek ki. Szó szerint elhangzott, h minden elvesznek tőlem, amit csak a törvény megenged.
Ha nem ági vagyon miatt esek ki, akkor házastársi vagyont fog anyósom jelenteni. Azt sem tudom, h ha 38 éve meghalt a férje, akkor még mindig van közös vagyon? Meg, h a ferjem kiskorú volt, mikor a fél házat megörökölte, így tkp semmivel nem járult a fenntartásához.

osztap # 2023.11.08. 13:33

Az ági vagyont hogy lehet bizonyítani?
A tulajdoni lappal. Ott lesz, hogy a férjed az apjától örökölte. Ennyi elég. Ptk 7:67. §

Nekem már azon hogy lehetne haszonélvezeti jogom
Nagyon egyszerűen. Te is rákerülsz a tulajdoni lapra, mint haszonélvező, de csak akkor gyakorolhatod a jogodat, ha az előtted levő haszonélvező (anyósod) meghalt, vagy nem kívánja gyakorolni az ő haszonélvezeti jogát. Érdemes elgondolkodni, hogy kéred-e a haszonélvezeti jogod megváltását a Ptk. 7:69. § szerint.

drbjozsef # 2023.11.08. 13:06

sahara72,

Azt írtad, gyermeketek nem volt.
A párodnak mástól volt gyermeke? Szülei élnek még?
Van ági örökös a Ptk. 7:68.§ szerintieket nézve?

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Mert ha nincs, akkor nincs ági öröklés.

Az anyósod semmiképpen sem lehet ági örökös. Csak a párod rokona, a kiesések miatt akár oldalági (unokatestvér, nagybáty/nagynéni, etc) rokon lehet.

Majordomus # 2023.11.07. 21:48

Lesz itt aki segíteni fog.

sahara72 # 2023.11.07. 19:18

Meg azon a felén már anyósom haszonélvezete van, amit ági vagyonként akarnak. Nekem már azon hogy lehetne haszonélvezeti jogom. Ha lehetne is, akkor is az övé előbb keletkezett.
Minden tiszteletem azoké, akik megtanulják a Jogot!