Öröklési kérdés


wers # 2022.03.29. 10:51

Irónia volt. Irónia volt? :)

:)) szerinted?

drbjozsef # 2022.03.29. 10:58

Elbizonytalanodtam, na.
Ennyire direktbe veszélyes, a még izgultabb kérdező esetleg teljesen félreérti...

Majordomus # 2022.03.29. 12:25

Kérdés csak az,ki vesz meg 25 %-ot.
Max. a 75 % társtulaj ha van annyi pénze.

Steee # 2022.04.29. 12:08

Üdvözletem! Egy -számomra- bonyolult kérdéssel fordulnék segítségért hozzátok: Adott 3 adós, ami egy-egy hitelt felvevő, és elköltő, és egy kezesből áll. Ebből kettő zálog kötelezett is szerintem (nem tudom számít-e?), hiszen a kezes, és az egyik adós annak az ingatlannak tulajdonosa, amelyre a jelzálog alapú személyi kölcsönt felvették. A két adós, és a kezes egymással rokoni kapcsolatban is állnak, az egyik adós a másik adósnak Anyja-lánya, míg a kezes is szintén az adós anyja lánya. A helyzet az, hogy az adós anya elhunyt. Mivel a bank csak azt hajtogatja, hogy az ügyletben mindenki egyetemleges adós, így a maradék adóstól, és a kezestől is követelhetik akár a teljes összeget is külön-külön, vagy az egyiktől, vagy a másiktól. A kérdésem az lenne, hogy majd a hagyatéki tárgyaláson hogyan fogja ezt a közjegyző meghatározni, hogy az adós milyen hagyatékot hagyott maga után, beleértve a tartozást is, ha egyetemleges adósok maradtak utána, akkor bárki is tartozhat a teljes összeggel, de ilyen alapon az elhunyt adós is tartozhatott a teljes összeggel? Ez azért lenne fontos, mert az örökölt ingatlan, ha értékesítve lenne, akkor az adós a kezesnek már előre jelezte, hogy szerinte a kezes tartozik az egész összeggel, így azt a kezes köteles kifizetni szerinte, így ő igényt tart az ingatlan értékesítéséből származó neki járó teljes összegre, a tartozást meg nem akarja belőle rendezni. Ezért kérdés ez nagyon számomra, hogy azért vélhetően csak meghatározza talán a közjegyző majd, hogy kit milyen mértékű örökség illet, amihez pontosan mennyi összegű teher tartozik. Meghatározza? Nem fogja? Amennyiben ő nem határozza meg, ki fogja meghatározni, ki jogosult erre? Meg lehet-e ezt egyáltalán határozni ilyen esetben? Köszönöm előre is szíves válaszotokat!

drbjozsef # 2022.04.29. 12:30

Steee,

az adós a kezesnek már előre jelezte, hogy szerinte a kezes tartozik az egész összeggel
Ez simán hülye.

Az egyetemlegesség azt jelenti, hogy egyiktől is követelheti a jogosult az egészet, de a kötelezettek egymás között természetesen kötelesek elszámolni, végső esetben, perben.
A kezesség azt jelenti, hogy tőle is követelheti a jogosult az egészet, de ő természetesen követelheti az adóstól annak megtérítését.

Az örökséget felosztják az örökösök között. A vagyont is, a tartozásokat is. De hogy az egyetemlegesség miatt, vagy a kezesség miatt kin hajtja be a jogosult a tartozást, az ettől teljesen független. Ha az egyiktől az egészet, az majd követelheti a másiktól.

drbjozsef # 2022.04.29. 12:34

Mivel itt családi összefonódások vannak, annyit pontosítanék : aki(k) felhasználták azt a hitelt, aki(k)nek érdekében az el lett költve, attól követelheti(k) a kezes, vagy a másik adós a megtérítést.
Ha a személyi kölcsönt nyaralásra költi egy adós, de van még másik és kezes is, akkor persze végső soron a nyaraló adóstól lehet követelni az egészet. Sőt, a nyaraló családtagnak akár adósnak sem kell lennie. Ilyen esetben persze ez ezen személyek belső viszonyaiban számít, az egymás közötti elszámolásban, a jogosult továbbra is ettől függetlenül követelheti az egészet bármelyiküktől (és be is hajtathatja akár). A gond ilyenkor leginkább a bizonyíthatóság (esetleg a szándék, hogy ajándékba kapta a gyerek a nyaralást a szülőtől, aki ezért eladósodott), de az egy másik történet.

Steee # 2022.05.03. 07:20

Üdvözletem! Köszönöm a válaszokat! Annyi kérdésem lenne még, ami időközben jutott eszembe, hogy az az örökös, aki nem akar semmit fizetni, stb, akiről alább szó van, az vélhetően nem fogja még a közjegyzői munkadíjat sem befizetni. Ilyen esetben ez számára mit jelent, előfordulhat, hogy ha nem rendezi ezt a közjegyzői munkadíjat, akkor az örökségtől (vagyontól, tartozástól) is elesik, vagy ezt a közjegyzői munkadíj nem érinti? Köszönöm.

drbjozsef # 2022.05.03. 07:46

Steee,

Nem érinti, örökölni fog.
Sőt, rossz hírem van : a közjegyzői díj is egyetemlegesen terheli az örökösöket, úgyhogy ha ő nem fizeti ki ÉS nem tudják rajta behajtani, akkor tőled fogják követelni, és neked kell kifizetni - vagy bármelyik másik örökösnek -, akár be is hajthatják rajtad végrehajtóval.

Aztán majd te - vagy aki kifizette - pedig követelheti az örököstársától, végső esetben fizetési meghagyással, perrel, behajtással. (A még rosszabb hír, hogy ha nem tudták tőle behajtani, akkor te se fogod tudni tőle behajtani, de feltételezem, erről esetetekben nemigen lesz szó, mert pár tízezer forintról beszélünk, nem tízmilliókról)

hannah # 2022.05.10. 09:02

Jó napot Kivánok,

Az édesanyám idős korára, jelenleg még nem megállapitott pszichés betegségben szenved, vagy demenciában, vagy Alzheimer kórban. (nem akar vizsgálatra menni, szerinte neki semmi baja). De a hatóságoknál már többször tett feljelentés másokkal szemben, stb. Ketten vagyunk testvérek, a Nővérem és én. Én külföldön élek, Nővérem ugyanabban a városban, ahol Édesanyánk. . Mostanában (2-3 éve) tartja a kapcsolatot Anyánkkal, de előtte minden feladata rám hárult. MOst is, külföldről intézem az ügyeket. A kérdésem a következő lenne. (nem szeretném kihagyni a testvéremet az örökségből, nem erről van szó).

  1. Ha én visszaköltöznék Magyarországra, felhagyma magam mögött a munkámat, életszinvonalat, stb, és Anyánk összes ingatlanát eladva, abból egy olyan ingatlant vásárolva, ahol neki külön épületban van a lakhatása, és én gondozom, látom el, akkor a Nővérem is ugyanúgy jogos az örökség felére?
  2. Esetleg, előtte ki lehet-e Őt fizetni annyi mértékben, amit Anyánk gondol, ezzel lemondva a leendő házról?
  3. Vagy, ha nem fogadja el azt az összeget, akkor igényt tarthat a jövőben a ház felére? Abban az esetben is, ha mondjuk az én nevemen van ház? (figyelembe véve anyám jelenlegi pszichés állapotát) . Köszönöm szépen a szakértői válaszokat.
Kovács_Béla_Sándor # 2022.05.10. 09:29

Igen; igen; igen. (Bár az utóbbira megjegyzem, hogy ha nem örökségről lemondás, hanem átruházás vagy végrendelkezés, akkor nem kell az örökös hozzájárulása.)

drbjozsef # 2022.05.10. 11:43

hannah,

Utolsóra : ha a neveden van a ház, akkor az nem tartozik édesanyád hagyatékába - ugyanakkor ha ingyenesen szerzel, akkor a testvérednek köteles részi igénye lehet belőle.

Meg kellene ezt beszélni rendesen. Közös megállapodásnál nincs jobb.

Majordomus # 2022.05.10. 12:29

Testvéri szeretet...

gulyasne52 # 2022.05.11. 17:11

Julika70 Volt párom 2015. februárban váratlanul meghalt, sajnos nem volt végrendelet, így két gyerekem a köteles részt örökölte, de még ezekhez sem jutottak hozzá, mivel az özvegy nem hajlandó semmilyen egyezségre. Pert fontolgatunk, de van egy vitatott kérdés, amiben bizonytalanok vagyunk.
Van egy nagy értékű ingatlan , amin haszonélvezeti joga van az özvegynek. Az ingatlan lakóházként szerepel a földhivatalnál, de ebben sosem laktak ( a kialakítása sem lakás célú) Üzletként működik.A melléképületben, ami gazdasági épületként van feltüntetve ott lakik az özvegy. ( megépülése után a hitelező bankkal is volt emiatt probléma). A párom halála után az özvegy Kft. alapított és az üzletben kereskedelmi tevékenységet folytat, amihez nem kérte az örökösök beleegyezését. Nem is értem, hogy hogyan kaphatott működési engedélyt, nincs átminősítve az ingatlan. Véleményem szerint nem csak az örökösöket károsítja meg, hanem az államot is. Szerintünk ez nem rendeltetés szerinti használat . Jól gondoljuk-e, hogy jogtalan a haszonélvezeti jog bejegyzése. Nem lehet vele egyezségre jutni, még a földalapú támogatást sem tudják igénybe venni a gyerekeim, mert nem írta alá a megosztási tervet, hogy ki melyik terület részt használja. Kinek mi a véleménye?
Julika70

gulyasne52 # 2022.05.11. 17:11

Julika70 Volt párom 2015. februárban váratlanul meghalt, sajnos nem volt végrendelet, így két gyerekem a köteles részt örökölte, de még ezekhez sem jutottak hozzá, mivel az özvegy nem hajlandó semmilyen egyezségre. Pert fontolgatunk, de van egy vitatott kérdés, amiben bizonytalanok vagyunk.
Van egy nagy értékű ingatlan , amin haszonélvezeti joga van az özvegynek. Az ingatlan lakóházként szerepel a földhivatalnál, de ebben sosem laktak ( a kialakítása sem lakás célú) Üzletként működik.A melléképületben, ami gazdasági épületként van feltüntetve ott lakik az özvegy. ( megépülése után a hitelező bankkal is volt emiatt probléma). A párom halála után az özvegy Kft. alapított és az üzletben kereskedelmi tevékenységet folytat, amihez nem kérte az örökösök beleegyezését. Nem is értem, hogy hogyan kaphatott működési engedélyt, nincs átminősítve az ingatlan. Véleményem szerint nem csak az örökösöket károsítja meg, hanem az államot is. Szerintünk ez nem rendeltetés szerinti használat . Jól gondoljuk-e, hogy jogtalan a haszonélvezeti jog bejegyzése. Nem lehet vele egyezségre jutni, még a földalapú támogatást sem tudják igénybe venni a gyerekeim, mert nem írta alá a megosztási tervet, hogy ki melyik terület részt használja. Kinek mi a véleménye?
Julika70

Sombokor # 2022.05.11. 17:52

@gulyásne52

"sajnos nem volt végrendelet, így két gyerekem a köteles részt örökölte,..."

Ez így nem lehetséges, és a további leírásod alapján sem köteles rész volt. A köteles rész az, amit akkor kaphattak volna, ha végrendeletben kizárják/kihagyják őket az örökségből. Ha nem volt végrendelet, akkor simán örököltek.

"amihez nem kérte az örökösök beleegyezését"

Ha haszonélvezete van a részükön, akkor nincs szüksége a többi tulajdonos beleegyezésére.

Amúgy a leírás alapján közös tulajdon megszüntetése iránti per lehet a megoldás.

gulyasne52 # 2022.05.11. 18:03

De itt az a kérdés, hogy jogos-e a haszonélvezet, mivel az ingatlan nem lakás, hanem egy üzlet.

Sombokor # 2022.05.11. 18:14

@gulyasne52

Gondolom az egész ingatlan (a lakóház + a melléképület) egyetlen egész, egy helyrajzi számon, és az összes tulajdonjog, és a haszonélvezet is erre az egészre (illetve annak fizikailag el nem különült részeire) vonatkozik. Innentől fogva ez a házaspár utolsó közösen lakott ingatlana. Ő speciel a melléképületben lakik, és boltnak használja a főépületet.

Az, hogy az üzlet így szabályosan működik e, más kérdés, én azt a részt passzolom.

Majordomus # 2022.05.11. 19:02

Ha eddig nem zárták be,akkor minden rendben van az üzlettel.

Hogy áll össze a kép?

Együtt éltél a pároddal,van tőle 2 gyereked.
Ezután elhagyott,megnősült és a feleség azaz most már özvegy nem hajlandó egyezkedni?

Jól értem?

Nikkel79 # 2022.05.11. 19:08

Tiszteletem! sziasztok!
Kicsit hosszúra sikerült,de jogi tanácsra lenne szükségem, esetleg ha lenne olyan a csoportban aki vállalná is annak is örülnék. Ha érdemes ebbe belefolyni.
Hagyatéki, öröklési,köteles rész ügyben szeretnék segítséget kérni. Május 23adikán lesz a második hagyatéki eljárás,az ügyvédem úgy gondolom nem velem,hanem ellenem van..
Édesapám 2021 október 13án, elhunyt. 2017ben feleségül vette kb 20 év együttélés után az élettársát. Elhunytnak volt egy háza,(ezt még édesanyámmal építették,váláskor kifizette anyut és 1/1ben saját nevére került).
Jelenlegi felesége két kisgyerekkel és egy táskával költözött apuhoz.
2017ben apu eladta a házát 30 millió forintért (adásvételin 18 millió szerepel )
Nekem és felesége 2 gyerekének ajándékozott 5-5-5 M ftot.
Majd épített egy rönkfa házat . Ez 45 millió forintban volt neki(én nem tudom igazolni számlákkal csak tanúkkal)
A telek ahová épített 1/1ben az ő nevén volt,testvére meghalt és a fiától vette meg.
A telken a ház építése előtt már épített több millióért 2 melléképületet. Amit gazdálkodásra használt.
2019ben volt egy bírósági ügye,több millió büntetést kapott,így az ügyvédje tanácsára átiratta ajándékozási szerződéssel a felesége nevére a házat. Neki holtigtarto haszonélvezeti joga volt rajta.
Az ajándékozási szerződésen 30millió Ft szerepel (ami ha felértékelnék minimum a duplája)
Feleség állítása szerint eladta a saját házát (amit együttélésük alatt vásárolt) 5.8 M forintért és ezt az összeget belefektette abba az ingatlanba amit apu épített.
A hagyaték tárgya még az apu néven szereplő autó, valamint egy másik autó ami a feleség néven szerepel. De mivel közösen vettek a közjegyző felvette volna a leltártba,én kértem a következő tárgyalásra halasztását.
Feleség elismerte hogy köteles részt kell fizetni neki. Feleség az autókkal együtt 7 M ftot akár fizetni.
A 7 M ftot ők úgy számolták hogy az ajándékozási szerződésben szereplő 30 M Ft 1/6 része,mert a felének a fele illet engem mert közös vagyon. Valamint az egyik autót is így számolták.
Valamint hivatkoznak arra hogy kaptam 5 M ftot. (Amit papír szerint apu unokája kapott mert neki a nevére lett vásárolva egy ház )

A kérdésem az lenne hogy mennyi az a köteles rész ami illet engem?
Mennyi az a rész ami az autókból megillet?
Valamint ha bíróságra kerülne az ügy mennyire esélyes hogy megnyerjem? Valóban összevissz 7 M Ft jár nekem?

gulyasne52 # 2022.05.11. 19:43

Az a baj az épülés pillanatában üzletnek készült( ezt tükrözi a kialakítás is) magyarul átverték a hatóságot.

drbjozsef # 2022.05.12. 08:23

gulyasne52,

A közjegyző a hagyatéknál a közhiteles ingatlannyilvántartás alapján dolgozik. Ha az ott lakóingatlanként van nyilvántartva, akkor úgy adja át a hagyatékot, haszonélvezettel együtt.

Ha valaki érdekelt szerint a valóság eltér ettől, az a megfelelő helyen felléphet ellene. Önkormányzatnál a rendeltetés megváltozása miatt például. De ha ez valamilyen joghátrányt okoz neki, akkor pert indíthat bíróságon.

gulyasne52 # 2022.05.12. 17:07

Ez az épület soha nem volt lakás, ez eredetileg is üzleti céllal épült. Joghátránya az én gyerekeimnek származik ebből, mivel jögtalanul van az özvegynek haszonélvezet bejegyezve. A gyerekeimet nem érdekelné, ha lehetne vele egyezkedni, semmilyen ajánlatot nem fogad el. a lábukat be nem tehetik az ingatlanba, mindenben betart az özvegy. Ha jól értelmeztem a jogszabályt akkor nem rendeltetésszerű használat esetén a haszonélvezet felfüggeszthető.. csak azt nem értem, hogy hogyan kaphatot működési engedélyt.Mivel az özvegy jóval fiatalabb a volt páromnál, így a gyerekeim, lehet soha nem jutnak hozzá az örökséghez.

Majordomus # 2022.05.12. 17:21

Hát miért nem tartottad meg a párodat?

Majordomus # 2022.05.12. 17:22

Most nem kellene irigykedned az özvegyre!

gulyasne52 # 2022.05.12. 20:58

Majordomus Szerintem nem kértem,hogy személyeskedjen.Én feltettem egy kérdést,amire választ vártam. Kívánom hogy kerüljön hasonló helyzetbe, ,s majd akkor legyen ilyen bölcs és cinikus.