elővásárlási jog


oligaliga # 2019.09.15. 09:04

Még egy hobbyhippy.

prof laikus # 2019.09.15. 10:18

Amennyiben nekem az érdeklődőm a következőt nyilatkozza:

  • hajlandó megfizetni, azonnal a 20 M forintos vételárat készpénzben

És erre a kedves társtulajdonos azt válaszolja, hogy ő is hajlandó megfizetni a vételárat 2 hónapon belül.

Akkor mi a helyzet?

Én nekem a 2 hónap különbség mondjuk azt jelenti, hogy kell hitelt felvennem vagy nem kell hitelt felvennem.....


Bármikor hívjon, visszahívom: +36 20 498 30 98
E-mail: a.s.gellertberger@gmail.com

prof laikus # 2019.09.15. 13:09

(elég sajnálatra méltó szegény áldr b József, mert már megint nem érti a kérdést sem)


Bármikor hívjon, visszahívom: +36 20 498 30 98
E-mail: a.s.gellertberger@gmail.com

prof laikus # 2019.09.15. 13:13

Egy gyakorlati kérdés merült fel:

Nemrég, 2019 folyamán tulajdonostársamnak ajánlottam fel tulajdonrészemet eladásra, 17 M forintért egy osztatlan közös, jogerős megosztási egyezséggel ellátott ingatlanban.

Erre nemet mondott, nem vásárolta meg ezen az áron.

Most hirdettük az ingatlant, és egy jelentkező elfogadná a hirdetésben szereplő 20 M forintos készpénzes vételre vonatkozó ajánlatomat.

KÉRDÉS: meg kell még egyszer kérdezni a tulajdonostársat?

(az admint kérem, hogy a spam-okat irogató drbjózsef és társait most már ha lehet állítsa le a bejegyzéseimről)


Bármikor hívjon, visszahívom: +36 20 498 30 98
E-mail: a.s.gellertberger@gmail.com

drbjozsef # 2019.09.15. 14:42

oligaliga,

Nem olyan, szerintem az.

gerbera317 # 2019.09.15. 15:06

Hmm. Ajánlatot nem az eladó tesz, hanem a vevő.
Az elővásárlási jog jogosultja vásárlás útján érvényesítheti ezt a jogát. Ezt csak akkor tudja megtenni, hogy tudomására hozod az eladás szándékát és a vételárat. Tehát szólni kell neki. Tudomásom szerint nincs gondolkodási idő, a válasz csak igen vagy nem lehet, illetve A gondolkodási idő kérése is a 'nem'-mel azonos.

oligaliga # 2019.09.15. 19:33

drbjozsef

Igazad van, ez ő. Ezek szerint letiltották a mádik nickjét.

lajcsó # 2019.09.16. 07:17

"KÉRDÉS: meg kell még egyszer kérdezni a tulajdonostársat?"
Igen, de nem kérdezni kell őt, hanem igazoltan átadni neki az adásvételi szerződést.

gerbera317 # 2019.09.16. 07:33

átadni neki az adásvételi szerződést
A megkötött, aláírt szerződést? És ha jelzi az elővásárlási szándékát, a vevő pedig nem nyugszik bele, hanem rákínál, és ezzel kialakul egy kvázi árverés? Akkor mindannyiszor, akár napokon-heteken át, újra és újra meg kell jelenni a szerződést elkészítő ügyvédnél, hogy aztán azt újra és újra megfúrja az elővásárlás jogosultja?

oligaliga # 2019.09.16. 07:58

És ha jelzi az elővásárlási szándékát, a vevő pedig nem nyugszik bele, hanem rákínál, és ezzel kialakul egy kvázi árverés?

Nem alakul ki. Az elővásárlásra jogosult annyiért veszi meg, amennyit a vevő először kínál érte.

gerbera317 # 2019.09.16. 08:38

em alakul ki. Az elővásárlásra jogosult annyiért veszi meg, amennyit a vevő először kínál érte.
De a vevő rákínálhat, nemde? Tudom, hogy ciki az 'árverés' kifejezést használni, de hozzátettem azt is, hogy 'kvázi'. Aztán érti, aki érti.

oligaliga # 2019.09.16. 08:55

Nem kínálhat rá. "Bukta" az ingatlant.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.16. 14:49

A vételi ajánlatot teljes egészében kell közölni az elővásárlásra jogosulttal. Ez a gyakorlatban az aláírt szerződés közlését jelenti. (V.ö.: megkínálás) A jogosultnak megfelelő határidőt kell biztosítani a nyilatkozatra. Ha ebben a határidőben azt nyilatkozza, hogy él a jogával, akkor a szerződés vele jött létre. A jogosulttal létrejött szerződésen az eredeti vevő nyilván nem tud már változtatni.

prof laikus # 2019.09.16. 17:20

öröm olvasni a sok csevejt az elméletről...biztos nagyon ráértek..... egy piilanatra próbáljátok elképzelni, milyen lehet a gyakorlat....

Esetemben azt szeretnénk készpénzes azonnal fizető vevőmmel a szerződésbe foglalni, hogy a vevő szeptember végéig készpénzben fizet.

Ezt akkor elküldöm a tulajdonostársnak. Ő majd jó késve veszi át a levelet. Majd esetleg azt válaszolja, hogy a feltételek nem egyenlőek a számára, hiszen neki már kevesebb ideje maradt a készpénzes fizetési határidőig.

A joggyakorlatban, hogyan kezelik ezt az azonnali fizetéses feltételt? Érvényes az elővásárlási jogtulajdonossal szemben? Valahol egy mérlegelnivaló eseti kérdésnek érzékelem..

Az én esetemben a társtulajdonos évek óta szórakozik a vétellel. Már értéktanúsítványt is készíttettem, az abban megállapított árért sem vette meg stb. stb.

MÁSIK KÉRDÉS:

Jelenleg intenzív hirdetés után több azonnali fizető vevő volna. Ha azonos ajánlatot tesznek, akkor megoldható, hogy ha mondjuk az egyikkel megírjuk a szerződést, és az elővásárlási jogtulajdonos nem mond igent, akkor ne kelljen újabb kört menni, hanem a másik azonos ajánlatot tevővel azonnal létrejöjjjön az üzlet, ha az első visszalép?

Vagy a saját magam biztosítására az elővásárlási jogtulajdonos megkínálási idejére ügyvédi letétbe kérhetem a vételárat.....


Bármikor hívjon, visszahívom: +36 20 498 30 98
E-mail: a.s.gellertberger@gmail.com

prof laikus # 2019.09.17. 14:08

ez nagyon ellentmondásos

most akkor fizessek..... de ha hülységes kérdeznék akkor mért kellene fizetnem

nem te túl ostoba oligaliga?

amúgy aki szerint egy kérdés hülyeség, az tényleg nagyon buta és bunkó....


Bármikor hívjon, visszahívom: +36 20 498 30 98
E-mail: a.s.gellertberger@gmail.com

alfateam # 2019.09.17. 15:04
oligaliga # 2019.09.17. 16:16

most akkor fizessek..... de ha hülységes kérdeznék akkor mért kellene fizetnem

Hát pont azért, hogy megtudd, mi az, ami hülyeség abban, amit kérdezel. Tudod, van a mondás: Jó pap is holtig tanul.

hobbyhippy # 2019.09.17. 17:39

na kedves oligailga... szerinted engem letiltottak..és mért tiltottak volna le?

de látom, ha egy igazi kérdést tesznek, akkor az olyan "pszeudójogászok" mint te

a személyeskedésen kívül semmire nem képesek

no szerintem ennek semmi helye a fórumon

így talán téged tilthatnának

prof laikus # 2019.09.17. 17:42

oligaliga elismételte ugyanazt a bunkóságot még egyX.de nem ismeri fel szegény

alfateam kösz a linket, megnézem

mint írtam, engem a gyakorlata érint most igan élesen....

megszereztem a 2 darab társtulajdonos hivataléos címét....

a jogszabályt ismerem....

de pl.: hány nap a megfelelő idő válaszolásra?


Bármikor hívjon, visszahívom: +36 20 498 30 98
E-mail: a.s.gellertberger@gmail.com

oligaliga # 2019.09.17. 17:43

Szervusz, másik laikus mindentudó.

oligaliga # 2019.09.17. 17:45

prof laikus

Pont a kérdéseid miatt kellene ügyvédet felkeresned, aki helyben, azonnal, szóban tudna válaszolni, és nem a fórumokon összeszedett okosságokkal vágnál bele az adásvételbe, amigez egyébként kell az ügyvéd.

prof laikus # 2019.09.17. 19:13

az ajánlati kötöttség ideje alatt nyilatkozhatnak az elővásárlási jog tulajdonosai

e-mail üzenetekben lehet e témában érvényesen kommunikálni?

(oligaliga - nálad még mindig totális a homály....

a fórum nem ügyfél és nem ügyvéd...hanem a kommunikáció további, egyéb síkja....itt azért jönnek össze az emberek, hogy az fejeződjön ki amihez éppen ez a sík kell......

veled is kifejeződik sajnos valami....és ez nekem célom is....)


Bármikor hívjon, visszahívom: +36 20 498 30 98
E-mail: a.s.gellertberger@gmail.com

Immaculata # 2019.09.17. 19:18

Esetemben azt szeretnénk készpénzes azonnal fizető vevőmmel a szerződésbe foglalni, hogy a vevő szeptember végéig készpénzben fizet.

A feltételnek ugyan olyannak kell lennie. Ha a vevő 3 hetet kap a fizetésre, akkor az elővásárlásra jogosultnak is 3 hetet kell biztosítani. Ebben az esetben nem a határnap, hanem a rendelkezésre álló idő a mérvadó.

Immaculata # 2019.09.17. 19:23

hanem a másik azonos ajánlatot tevővel azonnal létrejöjjjön az üzlet, ha az első visszalép?

Nem. Akivel megkötöttétek a szerződést azzal fog a szerződés érvényesen létrejönni, ha az elővásárlásara jogosult a megadott határidőre nem válaszol, vagy nemleges választ ad.
Azt kell benyújtani a földhivatalba az elővásárlásra jogosult válaszával, vagy felhívó levelével és a kézbesítés igazolásával együtt.

Immaculata # 2019.09.17. 19:30

A jogosulttal létrejött szerződésen az eredeti vevő nyilván nem tud már változtatni.

Nem jön létre a jogosulttal újabb szerződés. Adott a vevővel megkötött szerződés és ehhez jön az elővásárlásra jogosult nyilatkozata. Így együtt kerül be a földhivatalba átruházásra.