elővásárlási jog


prof laikus # 2019.09.17. 19:35

„hanem a másik azonos ajánlatot tevővel azonnal létrejöjjjön az üzlet, ha az első visszalép?”

Nem. Akivel megkötöttétek a szerződést azzal fog a szerződés érvényesen létrejönni, ha az elővásárlásara jogosult a megadott határidőre nem válaszol, vagy nemleges választ ad.
Azt kell benyújtani a földhivatalba az elővásárlásra jogosult válaszával, vagy felhívó levelével és a kézbesítés igazolásával együtt.

Immaculata

a kérdés az lenne, hogy ha akivel megkötöttem a szerződést, az a személy visszalép.....végül mégis,

de volna más vevő, azonos feltételekkel

akkor újra kell futni a kört az elővásárlási jogtulajdonosokkal?


Bármikor hívjon, visszahívom: +36 20 498 30 98
E-mail: a.s.gellertberger@gmail.com

Immaculata # 2019.09.17. 19:40

A szerződés a vevővel érvényesen létrejött, ki is kényszerítheted, hogy teljesítse a vételárat.

Ha engeded visszalépni, akkor sajnos a másik vevővel új szerződést kell kötnöd.

prof laikus # 2019.09.17. 20:32

ha nem fizet, akkor kénytelen leszek engedni visszalépni

főleg ha behajtani sem tudom

de ügyvédi letétre gondoltam erre az esetre nézve

Tud az ügyvédi letét ilyen esetben jól működni?

Azaz....szerződés és ügyvédi letétbe a vételár.

Ha létrejön a szerződés, eladó kapja a letétet, vevő az ingatlant.

Ha az elővásárlási jogtulajdonos beigenel, akkor vevő kapja vissza a letétet stb...


Bármikor hívjon, visszahívom: +36 20 498 30 98
E-mail: a.s.gellertberger@gmail.com

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.17. 21:09

Szerintem pihenned kellene, Kolléganő...

prof laikus # 2019.09.17. 23:56

kbs parancsba adta

szerintem neki egy saját fórumról kellene álmodoznia savanyú vidéki stílusban vagy hasonlóról


Bármikor hívjon, visszahívom: +36 20 498 30 98
E-mail: a.s.gellertberger@gmail.com

kakaóscsiga # 2020.01.26. 18:40

Kedves Mindenttudók!

Elolvastam az összes hozzászólást, de a kérdésemre nem találtam közöttük választ.

2010-ben közjegyző előtt bérleti szerződést kötöttem ingatlanomra egy kft-vel.
Igéretük szerint idővel nem bérlik, hanem megvásárolják.
E miatt foglaltuk bele a szerződésbe:

"A szerződő felek a bérleti szerződést közös megegyezéssel egy hónapos felmondási idő mellett megszüntethetik, amelyet a felek írásban kötelesek rögzíteni.
A felek megállapodnak abban, hogy az ingatlan esetleges elidegenítése esetén a bérlőt elővásárlási jog illeti meg és bérbeadó a bérleményt csak bérlő előzetes hozzájárulása mellett idegenítheti el."

Ingatlannyilvántartásban nincs ez a joga bejegyezve.
A bérlő hiteget, hogy megveszi. Volt már érdeklődő akinek nem engedték megtekinteni az ingatlanom.
Szeretném meghirdetni és mihamarabb eladni.
Szeretném, hogy előre mondjon le az elővételi jogáról, mivel, ha egy reménybeli vevővel adásvételit kötnék (esetleg eladja a lakását, hogy az enyémet meg tudja venni ) sok kellemetlenséget okoznék a leendő vevőnek ha meghiúsulna vele az adásvétel.
A vevő szándéknyilatkozatát elég lenne adásvételi helyett
bemutatni a bérlőnek?
Megoldás lehet e, ha felmondanék a bérlőnek?
Ha nincs a szerződésben szereplő "közös megegyezés" akkor mennyi a felmondási idő?

Előre köszönöm, ha időt fordítanak rám.
Üdvözlettel: kakaóscsiga

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.26. 20:24

Rosszak a kérdések, nem arról szólnak, amit tudni szeretnél. Ha válaszolnék rájuk, félreértenéd.

Próbáld egyszerűen,röviden megfogalmazni, mire vagy kíváncsi! (Hagyd ki a feltétlezéseidet, a képzelgéseket! Csak a kérdést!)

drbjozsef # 2020.01.26. 20:42

kakaóscsiga,

Ezt így hogy sikerült? Csak közös megegyezéssel mondható fel, és az eladáshoz is engedély kell? Okos volt, aki ezt kitalálta, még okosabb, aki alá is írta...

Én a helyedben ezt kérdezném :

Érvényes kikötés egy szerződésben a közös megegyezés kikötése, vagy a Ptk. szerinti határidővel felmondhatom-e egyoldalúan a bérleti szerződést?

Érvényes kikötés-e az elidegenítés ilyen korlátozása, vagy semmis-e mert elég súlyosan sérti a tulajdonnal való rendelkezés jogát?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.26. 21:19

Még ezek se az igazi kérdések. :)

kakaóscsiga # 2020.01.27. 00:42

Kedves kbs és drbjozsef!

Hát már egy közjegyzőben sem bízhat meg az ember.
Rendben, én is hülye voltam, hogy a jogi bikfanyelvet nem tanulmányoztam alaposabban.
Megpróbálok normálisat kérdezni.
A bérlő felé mennyi a felmondási idő normál esetben?
Bianco (vevői adatok nélkül) aláirattathatom e az elővásárlásróli lemondást?
Tanácsaikat szívesen fogadnám, megpróbálnám nem félreértelmezni.
Köszönöm. (és az eddigieket is)

drbjozsef # 2020.01.27. 06:21

kakaóscsiga,

A bérlő felé mennyi a felmondási idő normál esetben?

Az biztos, hogy bár a bérleti szerződések esetén sok ponton el lehet térni a törvénytől, a rendes felmondás jogáról érvényesen lemondani nem lehet (a „csak közös megegyezéssel” kitétel gyakorlatilag ezt jelentené). Ptk. 6:213.§(3) szakasz.

Határozatlan idejű bérleti szerződésnél főszabály szerint bármelyik fél adott hónap 15. napjáig felmondhatja a szerződést a következő hónap utolsó napjára. Kötelezően írásban. Ptk. 6:339.§.

Bianco (vevői adatok nélkül) aláirattathatom e az elővásárlásróli lemondást?

Ezt sajnos nem lehet. Az elővételi jogról érvényesen látatlanban lemondani nem lehet, annak kötelező eleme, hogy egy adott szerződés ismeretében döntsön róla a jogosult. Ptk.6:222.§.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Hogy az eladásba beleszólhat-e, kell-e az engedélye a szerződés alapján, abban sajnos nem vagyok biztos, jobb kérdést nem tudok rá kitalálni, mint amit írtam, de érzésem szerint ez simán semmis, mert a tulajodonjoggal való rendelkezés ilyen formában való korlátozása meglehetősen aránytalannak tűnik. Még ha valami ellenszolgáltatás lenne, talán, de szerintem még akkor sem. De ezt nem tudom biztosra.

drbjozsef # 2020.01.27. 06:25

kbs,

jól van, próbálkozok a valódi problémámmal, laikusként, no ez utóbbi mondjuk nem nehéz :

Eladhatom a bérlő beleegyezése nélkül az ingatlanomat?

Felmondhatom rendes felmondással a bérleti szerződést?

wers # 2020.01.27. 06:33

Az én laikus véleményem, hogy keress fel egy ügyvédet aki látja a teljes szerződésedet, és az alapján tud segíteni.

Ebből indulok ki: „Ha válaszolnék rájuk, félreértenéd.

:)

wers # 2020.01.27. 06:34

bocs, drbjozsef, nem neked szántam. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.27. 07:40

Eladhatom a bérlő beleegyezése nélkül az ingatlanomat?

Felmondhatom rendes felmondással a bérleti szerződést?

Igen. Igen. (A jogi indoklás a kérdezőnek aligha fontos.)

drbjozsef # 2020.01.27. 08:33

Na, egyszer legalább kérdezni megtanulok talán lassan, ha válaszolni nem is... :)

kakaóscsiga # 2020.01.27. 10:17

Köszönöm mindenkinek a hozzászólást, sokat segítettetek.
(A bérlővel egyébként jó viszonyban vagyok, lehet hogy simán megoldódik az eladás.)
Mégegyszer köszönöm.

kakaóscsiga # 2020.01.27. 14:36

Bocsánat, még egy kérdésem lenne:

Az elővásárlási joggal rendelkező felé elég e bemutatni egy reménybeli vevő szándéknyilatkozatát vagy csakis a megkötött adásvételi jöhet szóba?

Köszönöm:kakaóscsiga

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.27. 16:21

Erre már kaptál választ.

kakaóscsiga # 2020.01.27. 16:33

Kedves kbs!

Egy "elég" vagy "nem" egyszavas válasz is meg tette volna.
(a szándéknyilatkozatról eddig nem esett szó)
Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.27. 22:30

De igen. Drbjozsef 7:21-kor írta:

Az elővételi jogról érvényesen látatlanban lemondani nem lehet, annak kötelező eleme, hogy egy adott szerződés ismeretében döntsön róla a jogosult.

kakaóscsiga # 2020.01.27. 23:41

Köszönöm.

tamas.sz # 2020.02.13. 20:20

Tisztelt fórumozók!
Osztatlan közös tulajdonú ingatlan eladása során kiderült, hogy az egyik tulajdonostárs elhunyt. Eladható így a tulajdonrészem az elővásárlási jog megsértése nélkül? Hivatkozhatok arra, hogy ebben az esetben számottevő késedelem miatt nem lehet lemondó nyilatkozatot beszerezni? Esetleg meg kell várni a hagyatéki eljárást ami hónapokig eltarthat? Ha a földhivatal el is fogadja, az örökösök perelhetnek egy ilyen esetben eredménnyel? Köszönöm a választ előre is!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.13. 20:25

Azt a szerződést ügyvéd szerkeszti, ellenjegyzi. Javaslom, kérdezd meg őt.

tamas.sz # 2020.02.13. 20:28

Köszönöm a gyors választ! Azt javasolja hogy meg kell várni a hagyatéki átadást amit nem akarok elhinni. És ha évekig húzódik?! Ezért fordultam a fórumhoz 10 óra kutatás után...
Más valakinek van esetleg véleménye?