elővásárlási jog


ObudaFan # 2014.10.13. 18:52

Véleményem szerint ennyi elővásárlásra jogosult esetén nem kell külön közölni az ajánlatot minden elővásárlásra jogosulttal.
Ha a tulajdonos az elővásárlási jogból eredő kötelezettségeinek megszegésével köt szerződést, az így megkötött szerződés az elővásárlási jog jogosultjával szemben hatálytalan. A hatálytalanságból eredő igényeket a jogosult a szerződéskötésről való tudomásszerzéstől számított harminc napon belül érvényesítheti azzal a feltétellel, hogy az igényérvényesítéssel egyidejűleg az ajánlatot elfogadó nyilatkozatot tesz, és igazolja teljesítőképességét. A hatálytalanságból eredő igényeket a jogosult a szerződéskötéstől számított három év elteltével nem érvényesítheti.

regenye # 2014.10.14. 09:43

Kedves ObudaFan!
Köszönöm válaszát. Ön szerint ebben az esetben hogyan jár el jóhiszeműen az eladó? Miképp kell eljárnia, hogy a későbbiekben egy elővásárlásra jogosult se támadhassa meg az adásvételi szerződést?
Köszönöm!

TóthnéAndi # 2014.11.21. 09:33

Kedves Fórumozók,

szeretnék egy kis segítséget kérni.
Szeretnénk eladni, egy ikerház felet, ahol sajnos a szomszédnak elővásárlási joga van. Egész nyáron, azt mondogatták, hogy nekik nem fog kelleni a ház. Jött rá egy vevőnk, most kellett volna aláírniuk a nyilatkozatot, de azt mondták, meggondolták magukat és mégis kell nekik a ház. Ilyenkor mi a helyzet, ha ne adj Isten ő visszalép a szerződés, vagy a kifizetés előtt? Véd minket eladókat valami? Vagy rá vagyunk utalva, az amúgy is gusztustalanul viselkedő szomszédokra?
Köszönettel, Tóthné Andi

lewho # 2014.11.21. 13:23

A legegyszerűbb megoldás, ha foglalót kértek a szomszédtól, s rögtön kiderül, mennyire komoly a vételi szándék:)

Kovács_Béla_Sándor # 2014.11.21. 16:56

Csak akkor kérhetnek foglalót az elővásárlási jog jogosultjától, ha a vételi ajánlat tevője is adna.

Csillagviri # 2015.01.16. 04:32

Kedves Fórumozók

Van egy ingatlan,amely 1/2 részét örököltem, másik 1/2 részét a testvérem,az egész haszonélvezettel terhelten.
(a testvér kiskorú,az özvegy gyámsága alatt van.)

Van egy vevőnk,aki megvenné X összegért.
Az özvegy hajlandó lemondani az 1/2 részemnek a haszonélvezetéről,ha belemegyek az adásvételbe.

Kérdésem az,ha én ugyanilyen módon szeretném magamhoz váltani az ingatlant,azaz élnék az elővásárlási jogommal,hogyan tudom azt kiküszöbölni,hogy azt mondja az özvegy,hogy Nekem nem adja el. (míg ugyanilyen feltételekkel másnak eladná.)

Megteheti?

Köszönöm a választ előre is!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.16. 06:12

Megteheti. Bár fel nem foghatom, miért nem mindegy neki, ki veszi meg a részét.

Csillagviri # 2015.01.16. 06:48

Sajnos azért,mert egyrészt mindenáron Velem akar kiszúrni.
Másrészt valószínűnek tartom,hogy ingyen nem mondana le a haszonélvezetéről,és a vevő 7 millióról gyorsan 5 millióra meggondolta magát.
Az özvegy meg simán azt mondta,hogy odaadja annyiért (mert ugye gyámként ő dönt),holott nem lenne így pénze belőle.
Szerintem a 2 millió zsebbe megy...
Vagy Ő is magához akarja váltani,pontosabban a testvéremhez.

És ha nem egyezik bele,hogy magamhoz váltsam,akkor a közös vagyon megszüntetését kérve lehet hivatkozni a bíróságon erre,hogy másnak meg eladná,csak Nekem nem,vagy nem veszik figyelembe?
Nem kötelezheti a bíróság,hogy akkor eladja Nekem is 5 millióért,ha másnak eladná?
Egyébként per alatt áll az ügy,jelenleg 2 éve,de 10 éve megy a hervehurca...
Tömören fogalmazva Ő perelt be engem követeléssel,de viszontkeresetben belett nyújtva,hogy töröljék a haszonélvezetét,mert nem örökölhetett volna.(és egyéb követelések)
Tucat tanúm van rá,februárban lesz a következő tárgyalás.
De ha ilyen módon megtudnánk egyezni,lemondanék esetlegesen minden követelésemről...

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.16. 09:54

Parania rulez!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.16. 09:55

(Megjegyzem, az a gyerek, akinek él az anyja, nincs gyámság alatt.)

Csillagviri # 2015.01.16. 11:17

Mért? A testvér kiskorú.
Az anyja a gyámja,Ő dönt,illetve a gyámhatóság,nem?

Csillagviri # 2015.01.16. 11:21

Ez nem paranoia,a 10 évet így húztuk le,hogy folyamatosan át lettünk verve,okirathamisítás,lopás és miegyéb.
Közel 20 milliót szedett be az özvegy a hasznokból,én semmit sem láttam ebből,majd beperelt,hogy fizessek ki több;mint egy milliót neki.
Leszögezem,hogy az özvegy nem az édesanyám,és én semmi rosszat nem tettem ellene,szimplan ennyire kapzsi.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.16. 12:10

Az anyja a gyámja
Nem. Az anyja az anyja. Tartok tőle, hogy a többi is ennyire átgondolt és valós.

Csillagviri # 2015.01.16. 13:53

Igen,én hazudok,az ügyvédem meg nem ért hozzá...

atrombit # 2015.06.22. 15:44

Sziasztok, segitseget szeretnek kerni.
Ismerosom hazara jelentkezett egy erdeklodo, aki mar szeretett volna foglalozni, meg volt az utemezes is arrol, hogyan fizet.
A szomszednak elovasarlasi joga van, evek ota mondogatta, hogy kell neki a haz, es ha erdeklodok jottek, sokszor elkergette oket a haztol (ismerosom nem ott el, nem tudta ezt megakadalyozni).
A vevojelolt ugyvedje elkuldte az ajanlatot az elovasarlasi joggal rendelkezo szomszednak, aki azt mondta telefonon ismerosomnek, ott fog keresztbetenni, ahol tud, es ha masba nem tud belekotni, a formai dolgokba fog. Vegul az ajanlatot atvette, es most jelentkezett az ismerosnel, hogy elni szeretne az eloveteli jogaval. A vevojelolt es az ugyved is azt mondtak, ok itt kiszalltak, gondolom, meguntak a huzavonat. Igenam, de a szomszednak jelenleg nincs penze, mar elkezdett alkudozni, hogy majd ekkor meg akkor tud fizetni.
Az ismeros elesett a biztos vevotol, es nagy a valoszinusege, hogy a szomszed csak bloffol es arra megy, hogy ne adja el ismerosom a hazat.
Mit lehet tenni ilyen esetben? Hogyan lehet ervenyesiteni a szomszed "kotelesseget" (mar ha valoban koteles ezek utan megvenni a hazat), es ha nem veszi meg, lehet-e karteritest kerni, amiert elriasztotta a biztos vevot?
Koszonom elore is!

groszfater@gmail.com # 2015.06.22. 16:06

elkéne ezt olvasnod,:
http://www.lb.hu/…-kerdesekrol

atrombit # 2015.06.22. 16:21

Kedves Groszfater, elolvastam koszonom! Azt azonban nem talaltam benne, mi van olyankor, ha a jogosult megsem veszi meg vegul az ingatlant. Erre tud valaki valaszt adni?

Immaculata # 2015.06.22. 17:14

Ehhez ügyvéd kell. Írásban felszólítod és emellett pert indítsz a szerződésben foglaltak szerinti teljesítésre.

Immaculata # 2015.06.22. 17:18

Pillanat. Mi az, hogy jelentkezett az ismerősnél?

Ha szabályosan ment ki az elővásárlási közlés, gondolom le volt írva, hogy mennyi idő alatt, milyen módon kell nyilatkoznia.
E szerint tette-e, letelt-e a nyilatkozattételi határidő, vagy csak szóban közölte?

A szóbeli közlés hatálytalan.

groszfater@gmail.com # 2015.06.22. 17:49

Imma !

Olvass és figyelj !

1. Kérdező az Ő ismerőse az
2. Eladó
3. Vevő (jelölt) és ügyvédje
4. Szomszéd akinek elővásárlási joga van (de simlis)

és jelenleg patt-helyzet mert a vevő-jelölt lelépett,
a szomszéd nem írta alá a szerződést...

Immaculata # 2015.06.23. 03:56

:) Értem. Akkor marad az első verzió, amit írtam. Kérni kell a szomszédot, hogy a szerződésnek megfelelően teljesítsen, fizesse úgy a vételárat, ahogyan a szerződésben rögzítve volt.

Ilyenkor nem kell a szomszéddal is külön szerződést kötni, a szomszéd, vagyis az elővásárlásra jogosult úgy fogadta el a vevővel elkészített szerződést, mintha maga kötötte volna.

atrombit # 2015.06.23. 08:28

Szabalyosan ment ki az ajanlat es szabalyosan, irasban jelezte a szomszed (vagy annak ez ugyvedje, ezt nem tudom), hogy elni kivan az elovasarlasi joggal. Ahogy ez megtortent, az eredeti erdeklodo le is lepett, a szomszed pedig elkezdett varialni, hogy majd csak ekkor es akkor tud fizetni.
Szerintem is ugyved kell.
Azert koszi szepen, az a link nagy segitseg volt!

Sherlock # 2015.06.23. 09:05

Akkor az úgy tök zsír, el tudod árvereztetni a szomszéd házát, ha nem fizet.

asbnik # 2015.08.31. 19:28

Sziasztok!
Abban szeretnék segítséget kérni, hogy az anyósomtól vásárolnánk egy ingatlant, ahol a szomszédnak elővásárlási joga van (osztatlan közös tulajdon), a kérdésem arra vonatkozna, hogy hogyan lehetne családon belül megszerezni az elővásárlási jogot és a szomszédot kihagyni? Sajnos itt is ugyan ez a helyzet, hogy ígérget, hogy megveszi, de pénze nincs... tudomásom szerint 14 napja van arra, hogy kifizesse a vételárat, de ettől az egész cécótól, hogyan tudnánk megkímélni magunkat, mivel itt a hangsúly a családon belül van! Köszönöm szépen!

benkati # 2015.11.04. 13:30

Sziasztok...
Segítségeteket szeretném kérni.
Vettem egy házrészt, azonnali birtokbavétellel készpénzben.
2 főnek van rá elővásárlási joga, az eladó szerint nem tudja megvenni, mert banki hitelt fizet és nincs rá lehetősége.
Bejelentették, hogy élni kívánnak elővásárlási jogukkal.
Én, a vétel után, másnap beköltöztem, mert nekem is sürgős volt, mert eladtam a házam.

ITT A KÉRDÉS:
Az ingatlanos szerint az elővásárlási joggal rendelkező személyeknek, ugyanolyan feltételekkel kell a vételt lebonyolítaniuk, melyre 8 nap áll rendelkezésükre, mivel készpénzben azonnal fizettem. Az ügyvéd szerint 8 napon belül csak a szándékukat kell közölniük a vételre és ráérnek kifizetni!
HOGYAN KELL TELJESÍTENIE AZ ELŐVÁSÁRLÁSI JOGGAL RENDELKEZŐ SZEMÉLYEKNEK? MENNYI IDŐ ÁLL A RENDELKEZÉSÜKRE? ÉN, MENNYI IDEIG MARADHATOK BIRTOKBAN?
A pénzem az eladónál, így új házat lefoglalózni nem tudok!

Köszi előre is a gyors válaszotokat...