Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás


H_alex # 2022.05.19. 07:09

@osztap,

Köszönöm.

H_alex # 2022.05.19. 08:01

@osztap,

Még két furcsaság azért fúrja az oldalamat:

  1. miért licitált magára az elején többször is?
  2. tartozás összegénél kevesebbért tudta volna tehermentesíteni az ingatlanát

Ha kevesebbért viszi el az ingatlant, mint az összes tartozás, attól még megmarad a különbözet, csak nem ezen az ingatlanon.

osztap # 2022.05.19. 08:10

H_alex,

miért licitált magára az elején többször is?
Passz. Talán el akarta riasztani a potenciális árverezőket? Ezek a licitek jóval a lejárat előtt voltak.

Ha kevesebbért viszi el az ingatlant, mint az összes tartozás, attól még megmarad a különbözet, csak nem ezen az ingatlanon.
Ez így igaz. De az már nem a dologi adós vagy az árverési vevő gondja!

H_alex # 2022.05.24. 09:11

Üdv!

A vételár kifizetése, majd a tulajdonjog bejegyzése után 3 hónappal megsemmisítik az árverési jegyzőkönyvet és a tulajdonjog bejegyzését.
Ez mennyire gyakori egyáltalán? Úgy értettem eddig, hogy ha már tulajdonjog be lett jegyezve, akkor csak a birtokba adásig kell valahogy kihúzni, de ilyen lépésre egyáltalán nem számítottam. Mit javasoltok következő lépésnek részemről?

Gondolom a végrehajtó hamarosan visszafizeti a vételárat, de valami kártérítést is várhatok tőle (ha egyértelműen felróható neki)?

Köszönöm.

gerbera317 # 2022.05.24. 15:00

De hát hogyan? A tulajdonjogot csak akkor jegyzik be, ha az árverés jogerős (153. § (3) bek.). Jogerős árverést már nem lehet megtámadni. Hacsak nem az történt, hogy a végrehajtó úgy jogerősítette az árverést, hogy annak a feltételei még nem álltak fenn.

H_alex # 2022.05.24. 16:00

@gerbera,

Valószínűleg a végrehajtó siette(tte) el a dolgot.

Majordomus # 2022.05.24. 16:49

Adminisztrativ baki lehet.
Kérdezd meg a végrehajtót.

Bence78 # 2022.05.28. 17:44

Esetleg annak utánanézett már valaki, hogy a most bevezetésre kerülő háborús veszélyhelyzetben sem lehet majd lakóingatlant árverezni? (tehát május 31 utántól)

Majordomus # 2022.05.28. 19:21

Lehet.

Bence78 # 2022.05.28. 22:21

Majordomus köszi a választ. Laikusként nem találtam meg a Közlönyben. Ezek szerint június 1-től ismét megjelennek a hirdetmények, ahogy az régebben is volt.

papinianus88 # 2022.05.29. 07:26

Június 1től biztos nem.... a veszelyhelyzet megszuneset koveto 15 nap utan intezkedhet a vegrehajto. Jelenleg még nincs olyan jogpolitikai dontes, hogy a haboruval kapcsolatos veszelyhelyzet miatt reagalna a jogalkoto az ilyen arverezesekre, birtokbaadasokra, kiuritesekre.

Majordomus # 2022.05.29. 10:00

Nem is lesz. Ezt nem tették bele a vh utasitásba.

Tamas011 # 2022.05.31. 17:27

ÜDV!
Valaki tudna Segíteni?
Köszönöm Előre is.
Pécsen van egy házunk, Anyukám és Apukám kapcsolata megromlott, 50-50 tulajdonosok háznak
A hitelt is külön vették fel ,de a házra van terhelve!
Apukám elkoltozott jó ideje , már nem fizetti több hónapja a hitelt , ha jönnek vegre hajtással a bank ,lyenkor anyukámnak felajánlhatják apukám részét kedvezményesen ? Nemtudjuk pontosan ,hogy van akkor...
Apukám része még 5 millió ami tartózása van,de piaci árban nézzük akkor apukám része 11-12 milliót ér!
Tegyük fel nem fizettti többé akkor hogyan tudjuk ,mi fizetni?

K.Anna_2013 # 2022.06.21. 14:03

Kedves Fórumozók!
Én is azok közé tartozom, akik várják, hogy a Covid miatti veszélyhelyzet alatt árverésen vett ingatlanjukat végre birtokba vehessék. Telefonon érdeklődtem a végrehajtói irodánál, és az ügyintéző hölgy arról tájékoztatott, hogy június 15-től számított 60 nap elteltével intézkedhet az ingatlan kiürítéséről a végrehajtó. Ez azt jelenti, hogy most ismételten értesíteni kell a jegyzőt, és csak a határidő eltelte után kezdődhetnek a kilakoltatások? Akkor az Utcajogász és az őket idéző számos hírportál ezzel nincsenek tisztában, amikor azt írják, a kilakoltatások első hulláma júliusra várható?
Köszönöm a választ!

gerbera317 # 2022.06.21. 14:15

Különbség van kilakoltatás és kilakoltatás között. Az ingatlan árverést követő átadásánál kötelező a jegyzőt tájékoztatni, és ezt követően kötelező kivárni a 60 nap elteltét. De létezik olyan kilakoltatás is, ahol nem erről van szó, hanem jogcím nélküli személyt, például nem fizető bérlőt kell kirakni, és ehhez már minden feltétel fennállt, csak a moratórium miatt nem lehetett foganatosítani. Ezeknek június 16-tal már zöld utat kaptak.

K.Anna_2013 # 2022.06.23. 13:23

Értem, köszönöm!

Majordomus # 2022.06.23. 20:47

A tiéd az egyszerűbb eset.

Sevcsix # 2022.06.30. 10:59

Tisztelt fórumozók! Igyekszem tömören, de érthetően elmondani a sztorit, pedig igencsak kacifántos. Van egy cég ( adós ) végrehajtást kérők a NAV, és X város önkormányzata. Bírósági végrehajtás keretében zajlik a végrehajtás. Adós kifizeti az önkormányzatot, így ő kiszáll a buliból. Az árverés megkezdődik. Az árverés ideje alatt adós és a NAV megegyeznek a részletfizetésről, de erről senki nem értesíti a végrehajtót. Árverés lezajlik, megnyerem az ingatlant, majd három napra rá jelzi a NAV a végrehajtónak, hogy ő már megegyezett az adóssal. Természetesen a jegyzőkönyvet ettől függetlenül aláírtam és a fenmaradó vételárat kiegyenlítettem. Természetesen adós kifogással él, megy az idő, én ragaszkodom az árverési vételemhez, elsőfokú bíróság elutasítja a végrehajtási kifogást, másodfokra kerül az ügy. Másodfokon a bíróság mossa kezeit, és megállapítja, hogy ő ebben az ügyben nem kompetens, és átküldi az egészet a NAV-nak, hogy döntsön ő. Fellebbezésnek helyen nincs. De egy külön levélben érkező utolsó végzésben folyamatban lévő végrehajtási eljárás felfüggesztését megszünteti"
Jól gondolom e, ha a felfüggesztést megszüntette, akkor most nincs felfüggesztve, és ha nincs felfüggesztve, akkor a tulajdonjogom bejegyzése, illetve birtokba adás érdekében végrehajtónak intézkednie kellene. Persze nem hiszem, hogy fog. Egy ilyen helyzetben én se mernék.. Beszéltem vele, egy levelet azért írtam neki.
Hogy dönthet a NAV, egy szabályosan lezajló bírósági árverésről, amiben ő nem mint hatóság, hanem mint mezei végrehajtást kérő szerepel? És amiben egyértelműen hibázott, hisz nem jelezte időben a végrehajtó felé, hogy adóssal egyezséget kötött? De, ha bárhogy is dönt, hogy tudna a döntésének érvényt szerezni, amikor ő sem úgy mint NAV, sem úgy mint végrehajtáskérő, nem főnöke az önálló bírósági végrehajtónak.
Mi lesz ebből?

gerbera317 # 2022.06.30. 14:02

A végrehajtási kifogás elbírálására való jogusltságot az dönti el, milyen jogcímen került átadásra a végrehajtónak a NAV ügye.
1) Ha az Avt. 22. § alapján, akkor az tisztán adóvégrehajtás, a végrehajtó tisztán adóvégrehajtóként jár el, és a végrehajtást foganatosító hatóság azonos a végrehajtást kérő adóhatósággal, annak másodfoka pedig a törvényben meghatározott fellebbviteli fórum, végső soron pedig a közigazgatási bíróság.
2) Ha az Avt. 49. § vagy a Vht. 4. § szerint történt az átadás, akkor viszont ez bírósági végrehajtás, a végrehajtó nem adóvégrehatjóként jár el, és a végrehajtást foganatosító bíróság a járásbíróság, annak másodfoka pedig a törvényszék.
Az 1) szerint átadott ügyet a végrehajtó AV-s ügyszámon iktatja, míg a 2) szerintieket V-s ügyszámon. De tovább tudja bonyolítani a kérdést, ha a végrehajtó a 2) szerint átadott ügyeket is AV-s ügyszámon iktatja (elég sokat láttam már ilyet), és maga a végrehajtó sem tudja, most mihez kezdjen, és logikus, hogy nem is mer önállóan belekezdeni semmibe. (Egy ilyen eset felér egy alkalmassági vizsgával.)
Alapvetően jogos, hogy ragaszkodsz az árverési vételhez, az adós kifogását pedig el kell utasítani, és az árverést jogerősíteni kell, akárki is legyen a kifogást elbíráló hatóság. Persze, ha a NAV-on múlik, ő nem fog maga ellen dönteni.
Ha mégis jogerősíthető az árverés, és ezzel az adóst kár érte, a 40. § rendelkezése irányadó, mely szerint, a végrehajtást kérő köteles a végrehajtandó követelés megszűnését és csökkenését (ilyen a felek közötti, az árverést okafogyottá tevő megállapodás is) haladéktalanul bejelenteni a végrehajtónak. A bejelentés elmulasztásából eredő költségért és kárért a végrehajtást kérő felelős.
Hogy ezt hogyan adod be a végrehajtónak, meg a NAV-nak, meg a bíróságnak, az már a te dolgod.
A felfüggesztés körülményeit meglehetősen elnagyoltan adtad elő, úgyhogy arra nincs mit válaszolni.

Sevcsix # 2022.06.30. 19:33

Köszönöm a választ, gerbera317.

Majordomus # 2022.06.30. 20:47

Gyorsan keress egy ügyvédet hogy ne csússz el egy banánhéjon.

H_alex # 2022.07.19. 09:18

Üdv!

A Schadl-Baranyai iroda teljesen leállt?
Feltettek sok ingatlant a moratórium végeztével, de se a telefont nem veszik fel, se az aktiválást nem végzik el, miközben ott csücsül a tételeken egy minimál licit az első naptól fogva.

H_alex # 2022.07.19. 10:23

@papinianus88

Köszönöm.
Ez várhatóan azt is jelenti, hogy sok kifogás fog érkezni az árveréseikre, mert nem lettek aktiválva a vevők?

gerbera317 # 2022.07.19. 13:47

az aktiválást nem végzik el
Ezt te honnan tudod kívülállóként? Hogy érkezett-e aktiválási kérelem, azt a végrehajtón kívül más nem tudhatja.

H_alex # 2022.07.19. 14:20

Ezt te honnan tudod kívülállóként? Hogy érkezett-e aktiválási kérelem, azt a végrehajtón kívül más nem tudhatja.
Dehogynem, én kértem a saját aktiválásomat, de még nem kaptam visszajelzést, általában egy 1-2 napon belül megtörténik.
Ráadásul amíg a többi végrehajtó ingatlanjainál folyamatosan emelkednek az árak, a Schadléknál semmi változás nem történt az első minimálár óta.