Önkormányzati lakás "eladása"


Bori Bori # 2015.06.12. 06:29

Egy nagyobb lakást akartok ugyanannyiért bérelni, mint egy kisebbet. Értem, hogy rettenetes állapotban van, de mint írod, a felújítás költségének egy része lelakható. Ez szerintem korrekt.
Úgy értelmeztem, hogy az önkormányzat által kifizetendő lelépési díjból vettetek volna máshol lakást. Ha ilyen lehetőség lenne, mindenki ezt csinálná. Gondolj bele, hogy kiadnám a saját lakásomat 1 évre, utána annyi pénzt kellene fizetnem a bérlőnek, hogy abból saját lakást vehessen. Az önkormányzat is csak egy tulajdonos. Legyél reális egy kicsit.

utazó111 # 2015.06.12. 15:33

Köszönöm, MajorDomus kimerítő válaszodat, meg a leosztó stílust. Tudod, nem mindenki ilyen jártas ezekben az ügyekben, és ez a fórum is ezért lett megnyitva.
Én fizettem egy lakással ezért a lakásért, NEM az Fővárosi Tanács utalta ki ingyen. Nem vagyok se naplopó se csaló, csak a lehetőségeimet szerettem volna felmérni.
Rapidh

utazó111 # 2015.06.12. 15:48

Kedves Boribori !
Nem ugyanannyiért szeretnék nagyobbat bérelni.A bérleti dij m2/Ft. Itt az emelés mértékéről volt szó, nem az emelés tényéről. A lelépési díj( ha létezne még) csak valami csekély összeg lenne egy lakás vásárláshoz!!!! Ugye Te sem gondolod komolyan , amit ezzel kapcsolatban leírtál !!!!!!!!! Az teljes tudatlanságra vall !!!!
Én nem kaptam ezt a lakást ingyen, ezért én egy másik kisebb lakást adtam. Ezért gondoltam azt, hogy nem kell nekem ingyen leadni.
Én reális vagyok és szeretek tájékozódni, ezért írtam ide. De, a hozzá nem értő butaságokat kár leírni.
MajorDomus nem ír butaságokat, csak a stílusát kifogásolom!! Üdv Rapidh

MajorDomus # 2015.06.12. 23:03

Utazó

Nem akartalak megbântani. De mint látod,
éjjel egy óra mire ide jutok.
De amít írsz, az sajnos egy,, időutazõra,,
vall.
Most piacgazdasâg van!
A minőségi csere kiment a divatból.

Egyébként nem a lakasėrt, hanem a bérleti jogért adtál egy fele akkora lakás tulajdonjogát!
A bérleti jogot pénzre tudod váltani, de nem igy!

Ki a lakás tulajdonosa?

Immaculata # 2015.06.13. 08:14

Ki a lakás tulajdonosa?

A Magyar Állam. Kizárólag piaci alapú bérleti szerződést köthet.

Immaculata # 2015.06.13. 08:19

Fel kellene keresned egy ügyvédet a régi szerződéseddel együtt. Én látok esélyt.

MajorDomus # 2015.06.13. 22:32

Én nem.
Inkább a vagyonkezelő vezetőjét keresse meg csere ajánlatra!

Járhatobb út.

utazó111 # 2015.06.14. 07:58

A vagyonkezelőt már megkerestem. Ők adták ezeket a paramétereket. A választ nem kapkodták el, 2 hónapot kellett várnom rá.
MajorDomus írtad, talán tudsz megoldást arra,hogy tudnám pénzre váltani a bérleti jogot. Ha, megírnád nagyon megköszönném!
Nekem is van pár ötletem,de nem tudom, hogy jogilag járhatóak vagy sem .
Előre is kösz Rapidh

MajorDomus # 2015.06.14. 16:36

Több megoldás is van, keress meg ingatlanközvetititő irodát, ők ebben segítenek.

Fogadj be egy bérlőtársat, aki a szerződésbe is bekerűl.
Egy év múlva te felbontod a szerződésedet, ő meg folytatja a jogviszonyt kedvező bérleti díjért.

Költözéskor egy jelentősebb összeggel járul hozzá ahhoz, hogy hogy el tudj költözni.

utazó111 # 2015.06.14. 17:24

MajorDomus ! Köszönöm tanácsodat. Részletesen körbe fogom járni ezt a dolgot.

Immaculata # 2015.06.14. 18:16

Ez nem önkormányzati lakás, mint írtam, nem állják meg ezek a tanácsok a helyüket.

MajorDomus # 2015.06.14. 21:08

Imma
ezt bízd rám!

Az egyháznál is működött l

utazó111 # 2015.06.15. 16:01

Imma ! Megírnád, hogy miért vagy ebben oly biztos ???
Laikus ésszel a javasolt megoldás nem tűnik járhatatlan útnak.
Még egy ötlet, mivel már korban vagyok (70) eltartási szerződéshez mit szólnátok ?????

MajorDomus # 2015.06.15. 21:28

Mármint a bérleti jogért cserébe?
Nem megy.

utazó111 # 2015.06.16. 13:05

Köszönöm a választ !Jó gondolatnak tűnt.

MajorDomus # 2015.06.16. 21:32

Lakás csere szerződés!

Pityesz10 # 2015.06.17. 19:06

Üdvözlöm!

III. kerületi önkormányzati lakásunkat szerettük volna megvenni, majd rövid időn belül túl adni rajta. Sajnos azt a választ kaptuk, hogy az ingatlan megvehető, de eladásnál 5 évig elővásárlási joga van az önkormányzatnak, amivel 95%-ban élni is szokott. :( Az első kérdésem az lenne, hogy az ilyen helyzetben van e valami megoldás, hogy mégis biztosan el lehessen adni a már megvett öröklakást egy 3. félnek, vagy mindenképp várni kéne 5 évet?

A második kérdés, hogy ha maradna önkormányzati a lakás akkor hogyan tudnánk pénzért eladni egy vadidegennek? (tehát a lejjebb olvasott beköltözik majd egy év múlva lemondok a javára itt szerintem nem működik az emberi bizalmatlanság végett)
Illetve hogy hirdessem, hogy nehogy feltűnjön az önkormányzatnak, mert ugye ezt nem nagyon szabad. :/

Válaszát előre is köszönöm.

Üdv.: Pityesz10

MajorDomus # 2015.06.18. 20:54

1.nincs
2.sehogyan

Azt értsd meg, hogy bérlakás esetén minden lépés csak a tulajdonos engedélyével történhet.

Hogyan és miért akarod eladni a más tulajdonát?

Az hogy bérelsz egy lakást, nem jogosít fel arra, hogy sajátként tekints rá.

Eladni nem tudod, átadni lehet, ezért lehet kérni némi pénzt.

Ahogy lentebb leírtam.

RwnD # 2015.06.22. 15:36

Üdvözlet!

A kérdéseim csak nagyjából fedik le a témakört, de hasonló kérdésekre a korábbiakban láttam választ, ezért megpróbálkoznék a felvetéseimmel.

Még a 70-es évek elején a nejem nagyszülei elcserélték az addigi tanácsi lakásbérletüket az Országos Levéltár épületében található bérleményre. Ekkor kompenzációt is kaptak a minőségi különbségek miatt. A 80-as években anyósom is bekerült mint társbérlő az apja mellé - addig csak mint állandó lakos tartózkodott ott.

A nejem is ebbe a lakásba született, itt van az állandó lakcíme is. A gyerekünk és én nem ide vagyunk bejelentve, viszont az év végén születő második gyerek automatikusan ide lesz a kórház által.
Jelenleg hárman lakunk ebben a lakásban, az anyósom gondozásra szorul, ezért ő nem tartózkodik velünk.

Az anyós leromlott állapota veti fel a kérdést, hogy mire is lehet számítanunk? Halála esetén mire számíthatunk, ha Ő az egyedül bérlő jelenleg?
"örökölheti-e" a nejem tőle a bérleti jogot?
Be kellene-e jelentkeznie mint társbérlő,
és egyáltalán a Levéltárnak bele kell-e mennie abba, hogy ő várhatóan már 2 gyerekkel akar bejelentkezni?

Igazság szerint szeretnénk innen elköltözni, mert nem igazán alkalmas a lakás normális gyerekneveléshez - vizesedik, sötét, 1 szoba fűthető és 40 éve nem történt felújítás, ami egyébként csak és kizárólag engedéllyel lehetséges, amit rendszerint nem adnak meg egy lakónak sem, a Levéltár pedig nem akar költeni az épület lakók által elfoglalt részére.

A fenti felvetéseimre szeretnék választ kapni, illetve, hogy van-e lehetőség valahogy más lakást igényelni, vagy valahogy forintosítani a dolgokat, hogy tovább tudjunk lépni?

A válaszokat előre is köszönöm!

RwnD

MajorDomus # 2015.06.23. 21:20

1.nem
2.igen,ajánlott
3 . igen, természetesen, ő a tulaj

Cseréld el.

Immaculata # 2015.06.24. 06:31

Országos Levéltár nem lehet tulajdonos, legfeljebb vagyonkezelő. Pontosan tudni kellene, hogy a bérlő kivel kötötte a bérleti szerződést.

Csanad # 2015.06.24. 18:29

Kedves Szakértők!

Az alábbi helyzetbe kerültem (illetve még nem kerültem, de lehet fogok):

  1. Adott egy önkormányzati lakás, amit a bérlője most megvehet X forintért kedvezményesen.
  2. Mivel a megvétel után ha jól tudom egy ideig nem lehet eladni, csak a különbözet kifizetésével, így azt mondja a bérlő, hogy valamilyen jogi csavar és a pénz ügyvédi letétbe helyezésével egyből az én nevemre lehet azt íratni az övé helyett ("ügyvédi csavart" emlegetett).
  3. Tehát így valami olyasmi lenne, hogy ő megveszi az önkormányzattól, de az én nevem kerül rá a tulajdoni lapra.

A kérdésem az, hogy ez megoldható-e, vagy nincs rá jogi mód?

A választ nagyon köszönöm előre is!

MajorDomus # 2015.06.24. 19:21

Gyakorolja a tulajdonos jogait, és ő köt szerződést.
Nem lehet megkerülni.

RwnD # 2015.07.03. 07:42

Üdv!

Anno a Levéltár akkori igazgatója írta alá a határozatlan idejű bérleti szerződést legjobb tudomásom szerint.

Jelenleg ha jól tudom, akkor a Levéltár az Emberi Erőforrások Minisztériuma felügyelete alatt áll, tehát állami tulajdonú az épület. Gondolom így nem teljesen ugyan az a helyzet, mint egy önkormányzati lakás esetén.

Így a kérdéseim továbbra is fennállnak, hogy mit lehet tenni egyáltalán?!

RwnD

matthiasi # 2015.07.03. 08:48

Ruaban jó világ van : ingyen adják a lakásokat.
de csak a kiváltságosoknak !!