Önkormányzati lakás "eladása"


LL.M. # 2021.05.14. 23:59

A törvényjavaslat még a hatalmon lévő párt tagjait is megosztotta. Tobb önkormányzati vezető aggályosnak tartja az ilyen, állam által előírt önkormányzati vagyonvesztést. Valljuk be, nem is jogszerű, vagy inkább nem szép gesztus, már ha a jog tekintettel van a gesztusokra.....

Sombokor # 2021.05.15. 05:35

LL.M.

Nem lehet azt mondani, hogy nem jogszerű, esetleg azt, hogy jogelvekbe ütköző és határozottan tisztességtelen. Az Alaptörvény az önkormányzati vagyont egységesen a "Nemzeti Vagyon" címszó alatt kezeli, és a fölötte való rendelkezést lényegében az Országgyűlés hatáskörébe utalja. Az önkormányzatok azt csak kezelik, de nincs a nemzeti vagyon fölötti általános országgyűlési rendelkezést felülíró joguk.

Arról nem is beszélve, hogyha mégis lehetne találni az Alaptörvényben olyan pontot, ami alapján el lehet kaszálni, akkor azt egy óra alatt kiveszik belőle. A legfelsőbb szintig ugyanaz az érdekcsoport írja a törvényeket, amelyik ezzel előállt.

Abban azért reménykedem, hogy a fideszes polgármesterek ellenálla számítani fog. Sose lehet tudni. Az önkormányzati pénzek elvonását elfogadták, mert ott célzottan kompenzálják őket, de ez a vagyonelvonás olyasmi, ami pénzben nehezen kompenzálható mozgástérvesztést okoz. Szóval talán.

Bori Bori # 2021.05.15. 06:09

Major, a magánszemélyt semmi nem kötelezi, hogy 25 év után nyomott áron eladja a bérlőjének, de persze a bérlő kérheti :). Magántulajdonból magántulajdonba másik téma.
Eddig az önkormányzatot sem kötelezték. Ha az önkormányzat úgy döntött, hogy eladja, azt csak a bérlési évek korrekciójával tehette meg. Ennek az volt a küldetése, hogy a közvagyont ne lehessen tisztességtelenül átjátszani magántulajdonba nyomott áron 1 hónap után. A bérlési évek száma a rendszerváltás óta mindig is korrekciós tényező volt. Na most ez szűnik meg. Tisztességes helyébe lép a tisztességtelen.

LL.M. # 2021.05.15. 06:52

Sombokor!
Jogász vagyok. Az csak egy dolog, hogy a helyi önkormányzatok vagyona nemzeti vagyon. Maga a nemzeti vagyonról szóló törvény és a Mötv- nem is beszélve a sok helyi rendeletről- mondja meg mi tartozik törzsvagyonba. Igen, ma könnyen megy a tollvonàsos jogszabályalkotás.
A lakásgazdàlkodàs meg kötelező önkormányzati feladat.....na ja...
Az igazságtalan jog is jog, mert megfelel a jogalkotási követelményeknek és illeszkedik a jogforràsi hierarchiàba. :)
Úgy láttam, befolyásos politikusok is megszólaltak. Persze ez semmit sem jelent.

Bori Bori # 2021.05.15. 07:22

Van itt valami, amit nem értek a törvényjavaslatban:

46. § (1) Nem áll fenn vételi jog

  1. a bérlőkijelölési és az ismételten gyakorolható bérlőkiválasztási joggal érintett lakásra;

Hiszen a pórnép kizárlólag így juthat önkormányzati bérlakáshoz. Viszont a törvényjavaslat önkormányzati, valamint állami tulajdonú lakást nevesít.
Akkor mégis kikre vonatkozhat a vételi lehetőség?

oligaliga # 2021.05.15. 10:30

Bori Bori

Hiszen a pórnép kizárlólag így juthat önkormányzati bérlakáshoz. Viszont a törvényjavaslat önkormányzati, valamint állami tulajdonú lakást nevesít.
Akkor mégis kikre vonatkozhat a vételi lehetőség?

Nem csak így, sőt, ez a kivétel. Ez ugyanis az önkormányzaton kívül más személynek ad jogot arra, hogy megmondja, ki köthet bérleti szerződést.

Atrex # 2021.05.26. 08:17

Na ennyi erről...

"Csak a főváros világörökségi részére vonatkozik majd a lakástörvény módosítása"

végül csak úgy csinálják,hogy CSAK nekik legyen jó.

matthiasi # 2021.05.26. 08:37

Ez a törvénytervezet undorító.

Sombokor#e-mailJelentem!2021.05.14. 21:01 - szerint.

Nyilván nem részesül a lehetőségben, így nekie undorító.

Amúgy ha jól vagyok a képben ez nagyjából arra a 800 várbeli lakásra vonatkozik amelyekben egyaránt laknak nemzetiek és nemzet ellenesek !
Az elit egy szűk része.
Ilyen eladás helyett tisztességesen meg kellett volna emelni a bérleti díjakat.

Aztán ha nem hozza rendbe a tulaj csak elhúznak a sznobok... akármilyen szép a kilátás és trendi az ott lakás.

Atrex # 2021.05.26. 11:42

Amúgy pont a 8. kerületi polgi mondta partizán műsorban,hogy van nekik 4xxx önk. ingatlan abból bérbe van adva 36xx,szóval 500+ csak úgy rohad,értem én,hogy ez így felháborító,de akkor miért nincs kihasználva az összes full-on ? abban mi a biznisz ?

Szóval megy a sírás,hogy ez így lopás meg tönkre lesz téve az önk.bérlakás program stb,miközben 1000+m2 ingatlant nem adnak ki??? :p

Vagy kiadnak csak adjál le 5-10+ milliót a felújításra :p
Na most ha van valakinek ennyi pénze biztos nem önk.bérlakást akar...

Atrex # 2021.05.26. 11:47

Másik műsorban meg arról van szó,hogy az önk.bérlakás az nem arra van,hogy valaki 30-50-60 évig lakjon benne meg több generáció "örökölje",hanem arra van,hogy elindulj onnan, mondjuk saját lakásra...csak kérdem én,miből ?...

Arra már nem térek ki,hogy akiknek van lakása 50-100 évesek azok biztos vagyok benne nagyon sokan a előző privatizációból vették...Konkrétan ahol én lakom ott az összes lakás így lett magántulajdon...

drbjozsef # 2021.05.26. 12:20

A hosszútávú lakásgazdálkodás nem amatőröknek való. Ha kb. az ingatlanok 10%-a éppen üres, annak sok oka lehet, és teljesen normális.
Tudtad, hogy BKV-nak sokkal több busza van, mint ami az utcákon kering nap közben?

MajorDomus # 2021.05.26. 18:15

Nekem 2 lakásom is üres volt hónapokig, mert a járvány alatt nem találtam (megfelelő) bérlőt. Kinek mi köze hozzá?
Most minden lakásban van pontosan fizető bérlő. Én meg pontosan adózok. Pont.

Csak azt ne felejtsétek el,hogy az önkori lakásainak egy része kötelező tartalék.

Ha leég egy társasház,és kb. 25 családot kell kiköltöztetni,akkor az önkori gondoskodik erről.

Sombokor # 2021.05.26. 18:25

matthiasi

A módosított törvénytervezetben erősen szűkítettek az érintett lakások körén. A kormánypárti önkormányzatoknak csak volt valami lobbiereje.

Ami a másik részét illeti: magadból indulsz ki. Hofitól vicces, hogy a "korrupció az, amiből kihagynak", de azért nem csak ilyen emberek vannak. (Ismerem ezt a gondolkodásmódot, ami szerint minden ember alapvetően tolvaj, és csak a lehetőségeik különböznek, és úgy gondolom aki ezt vallja, az csak magáról árulja el, hogy ő személy szerint micsoda.)

korrekt54 # 2021.05.27. 09:11

Majd ha Bayer Zsolt megvette a várban lévő lakását, akkor már meg lehet szüntetni a rendeletet!

Atrex # 2021.05.27. 18:04

Viszont ha ennyire fontos az önk. bérlakás program meg,hogy "másnak nem lesz hol laknia" meg stb stb.

Akkor miért súlyos milliókért akarják kiadni valakinek ?

Tehát ne mond nekem,hogy egy V. kerületi önk.nak nincs pénze a SAJÁT tulajdonát felújítani és úgy kiadni...

MajorDomus # 2021.05.27. 18:30

Miért újitaná fel?

Ez nem igy működik.
Megkapja a lakást Gipsz Jakab aki a lakásliciten (ki ajánl több bérleti díjat ?) elnyerte a 10 évre szóló bérleti jogot.

Készül egy állapotfelmérés: erősen lelakott lakás például.

Gipsz Jakab-nak 3 éven belül fel kell üjitania a lakást,addig mentesül a bérleti dij fizetése alól.

Eredmény: az önkori egy vagyont spórol,mert nincs drágább munka mint a közbeszerzésen elnyert önkoris meló.

Gipsz Jakab egy felújitott lakásban él,aminek a költségeit 40 %-ban lelakhatja a bérleti díjból.
S a felújitás után még van 7 éve elgondolkodni,hogy mennyivel licitáljon ha lejár a 10 év.

Atrex # 2021.05.28. 09:43

MajorDomus

Miért újítaná fel?

Hát mert ki az aki lerak az önk.-nak 10millát majd bérli a lakást tőle ? :p miközben lehetne saját lakásba fektetni. Itt meg majd TALÁN eladják neked 20 év múlva szintén piaci áron a lakást.

Atrex # 2021.05.28. 10:02

Na mindegy kicsit fura ez a rendszer.

Emlékszem gyerekként lehettem 10-13 akkor (95-98 körül),úgy kaptunk volna a szóba/konyha fos lakás helyett nagyobbat ha lerakunk 3-4 millát + felújítjuk az egészet.

Na most a 0-ból nehéz adni pár milliót nekik.

Szóval aki igazán rászorulna annak se segítenek szerintem,ahogy régen úgy most sem,soha...

Zoltanuss # 2021.05.28. 13:07

Majd ha Bayer Zsolt megvette a várban lévő lakását, akkor már meg lehet szüntetni a rendeletet!

Echte kommunista duma.
Több a bolsi emlőn nevelkedett bérlő a várban mint a bayer féle.

Sylvie1006 # 2021.05.30. 19:38

Sziasztok! Írjátok alá, ha egyetértetek, hogy ne csak a műemlék státuszú lakásokat lehessen megvenni, hanem országosan mindenki megvehesse a piaci érték max. 30% -áért! https://www.peticiok.com/…megvasarlasa Az aláírást követendő az emailjében is kattintson mindenki a megerősítésre, ami a Peticiok - tól jön!!! ❗❗❗Ebbe a csoportba gyülekezünk, mi akik sérelmesnek és diszkriminatívnak véljük, hogy az új törvény módosítás az önkormányzati lakásvásárlás kapcsán csak a műemlék lakásokra vonatkozik. Csatlakozzatok, hogy minél többen legyünk! https://www.facebook.com/…903127093945

MajorDomus # 2021.05.30. 19:52

Nem értek egyet az önkormányzati vagyon elherdálásával 30 %-on!

Vegyél magadnak piaci áron,én is azt tettem,vagy béreld tovább.

Ingyen kóla nincs.

Sylvie1006 # 2021.05.30. 22:29

Csak a várba és az Andrássy úton lehet önkormányzati lakást venni majd töredék áron, ez normális ugye? 1981 óta bérlői vagyunk a lakásunknak, felújítottuk saját pénzen. A lakás árának már a többszörösét kifizettük (piaci alapú)! Jogutódlással került hozzám, nagymamám által. Az 1990-es években szinte mindenki megvehette töredék áron! Érdekes akkor senkinek nem számított a közvagyon elherdálása, csak most! Akkor amikor meglehetett venni én 18 éves voltam, a nagymamám egyedül nevelt és kis nyugdíjas volt és nem kapott rá hitelt, én pedig sajnos 18 évesen tanultam! Azóta többször próbáltam beadni, megvásárlásra az önkormányzathoz még csak árajánlatot se kaptam rá hanem mérlegelés nélkül elutasították! Végre megoldódna az igazságtalanság! Nincs itt ingyen kóla, már többszörösen kifizettük!

Szomorú örökös # 2021.05.31. 04:30

Sylvie1006

Az 1990-es években szinte mindenki megvehette töredék áron!
Érdekes akkor senkinek nem számított a közvagyon elherdálása, csak most!

Most viszont eltelt 21 év és ennek a rendszerváltáskor elkövetett elpocsékolásnak köszönhetően most inkább további bérlakásokat kellene építeni, nem eladni mindet, mert nem mindenkinek van rá pénze, hogy magántulajdonú lakása legyen. Gondolkodj el csak kicsit azon, hogy vajon hányan várhatnak most éppen arra a bizonyos önkormányzati lakásszerződésre, hogy végre fedél legyen a fejük felett és ne soha vissza nem kapható elcsalt kauciókra kelljen elpazarolni a havi megkeresett kis fizetésüket, mert csak magántulajdont tudnak bérbe venni jelenleg.

Nincs itt ingyen kóla, már többszörösen kifizettük!

És ugyanezt hajtogatod akkor is, ha egy magántulajdonban lévő lakásra fizetsz mondjuk 10-15 éve folyamatosan szabályos szerződés alapján bérleti díjat? Azt is úgy gondolod, hogy jogod lenne megvenni? Kétlem. Az önkormányzati bérlakás az önkormányzati tulajdonban lévő bérlakás. A tulajdonosa - nevezetesen az önkormányzat - fogja eldönteni, hogy el akarja-e adni vagy továbbra is bérleti jogviszonyban tartja. Nem beszélve arról, hogy amíg a szerződésed fennáll - nem olyan hirtelen fogják felbontatni soha, mint ahogy azt esetleg egy magántulajdonos tenné - addig te saját tulajdonodként lakhatsz benne, birtokolhatod a lakást, festheted, tapétázhatod át kedvedre. Ennyi a különbség a magántulajdonban lévő lakás bérlésétől.

Egyébként meg alapból nem értem. Más országokban a bérleti jog még magántulajdonú lakásnál is örökölhető, nem ragaszkodnak ennyire a magántulajdonhoz, mint nálunk. Igaz ott a bérbeadás feltételei is szigorúbbak jóval. Pl. Németországban nagyon komoly stabil egzisztenciával kell rendelkezni, ha az ember bérbe akar venni egy adott ingatlant. Ha pedig nem fizet, ott nagyon gyorsan az utcán találja magát az ember.

wers # 2021.05.31. 05:09

Most viszont eltelt 21 év és ennek a rendszerváltáskor elkövetett elpocsékolásnak köszönhetően most inkább további bérlakásokat kellene építeni

Alapjában igaz, de mégsem. Ugyanis a bérlakások majd 80% már ősidők óta egy bérlőnek vannak kiadva, majd örököseik folytatják. Az új igények kielégítéséhez újakat kell építeni. Szinte ugyanúgy, mintha már nem is önkori tulajdonban lennének.

Állaguk sokszor nem éppen rózsás.

Szerintem mindenkinek joga van eldönteni, hogy eladja-e tulajdonát, mikor, kinek és mennyiért. Akár az önkormányzatnak is. Legalábbis így lenne jó.

wers # 2021.05.31. 05:10

Azóta többször próbáltam beadni, megvásárlásra az önkormányzathoz még csak árajánlatot se kaptam rá

És? Miért nem vettél a piacról lakást? Ezrek tesznek így.