Önkormányzati lakás "eladása"


Atrex # 2020.10.12. 12:23

Azzal tisztában vagyok,hogy a végén az önk. mondja ki mehet e vagy nem a dolog,csak hogy addig mi a menete azt nem vágom :p

MajorDomus # 2020.10.12. 16:35

Az, hogy engedélyt kérsz a tulajdonostól,hogy elcserélhesd az ő tulajdonukat képező bérelt lakásodat egy magántulajdonura.
.
Eléggé optimista vagy ha azt hiszed találsz ilyen balekot,aki átadja neked a saját tulajdonát hogy a mostani lakásodban bérlő lehessen.
.
Bár lehet hogy a Várban laksz,akkor eljépzelhető.
.
Egyébként ez akkor gyakori ha egy házfelügyelői lakást cserél a bérlője,állással együtt.

Atrex # 2020.10.31. 08:37

Szomszéd talált,igaz ő nagyobb lakást cserélt el kisebb magántulajdonra.
Nyilván nekem ez nem fog menni...sajnos.

MajorDomus # 2020.10.31. 20:22

Mondjuk szerencse is kell hozzá.

STeri # 2021.01.24. 20:55

Szép estét kívánok!

Egy önkormányzati bérlakással kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni.
Nagybátyám tavaly novemberben elhunyt, eltartójaként én lennék jogosult az önkormányzati bérlakásánál a bérleti jog folytatására. A probléma az, hogy sajnos nem egy jó állapotú lakás, a fűtés jelenleg nem működik megfelelően, a nyílászárók sem tökéletesek és maga az egész épület sincs jó állapotban. Ha vállalom, hogy folytatom a lakás bérlését, akkor ezeknek a helyreállítása engem terhelne? Én nem laktam a lakásban, csupán nagybátyámnak segítettem a bevásárlásban, számlák befizetésében, orvoshoz elkísérésben. Igazából most szembesültem vele mennyi probléma is van a lakással. Ha nem vállalnám a lakásbérletet akkor csak simán át kell adni a kulcsokat az önkormányzatnak vagy akkor is ki kellene javíttati a fűtést? Hallottam olyat, hogy ha vállalom a lakásbérlést és később lemondanék a bérlésről, az önkormányzat ilyen esetben fizetne valamennyi összeget a lemondásért cserébe?
Köszönöm előre is a tanácsokat!

wers # 2021.01.25. 06:37

STeri

Nem kell elfogadnod a lakáshasználati jogot.

A többi kérdéseidre konkrét választ az önkormányzattól kaphatsz.

drbjozsef # 2021.01.25. 09:38

(vagy akár a bérleti szerződésből is jónéhányra)

Atrex # 2021.05.13. 16:44

hm.. ez az új fideszes önkormányazi lakás mutyi vajon az összes lakásra vonatkozik vagy csak azokra ahol a "haverok" laknak ?

drbjozsef # 2021.05.13. 16:47

Ha csak azokra vonatkozna, még nem is volna akkora a baj.

Ez egy törvény, (sajnos?) nevek nem szerepelnek benne (csak a beadó, meg az előterjesztől, de nem a vásárlóké)

Atrex # 2021.05.13. 16:49

Olvastam,hogy lehet a 10-20%-ért valaki megtudja venni és eladja piaci áron... az mondjuk durva.

MajorDomus # 2021.05.13. 17:48

Miért lenne durva?

Pontosan ez történt 1992-96 között a tömeges lakásprivatizációnál,amikor a benne lakó bérlő fillérekért negvette a lakását,15%,rögtön eladta,s kiköltözött a kertjébe. A finomabb változat az volt,amikor a forgalmi érték felének a 10 %-át kifizetett, a fennmaradó részt meg 25 évi részletre kapta.

Ezrével alakultak a társasházak,a közgyűléseken csak úgy dühöngött a tulajdonosi öntudat.

Bori Bori # 2021.05.13. 19:33

Major, az akkori bérlők 15-20 évig fizették a lakbért. Ezt az ingatlan vételáránál figyelembe vették. Most elég fél év bérlés.

LL.M. # 2021.05.14. 02:54

Kérem, ez már a végjáték.

Kyra0022 # 2021.05.14. 03:59

Tisztelt Fórumozók! 3 hete vettem meg a bérleményt, amiben 16 éve lakunk. Nagy cirkuszok árán, rámnézve teljesen előnytelen feltételekkel. Aranyáron(95%) + kamatos kamatra, 15 évre. Ilyen törvényváltozás estén tudok vajon valamit tenni? Kérhetem a szerződés utólagos megváltoztatását. Kész őrület, hogy 3 hét miatt én 5 szörös árat fizessek, azért amit hamarosan bagóért megvehetnék....

Kyra0022 # 2021.05.14. 03:59

Tisztelt Fórumozók! 3 hete vettem meg a bérleményt, amiben 16 éve lakunk. Nagy cirkuszok árán, rámnézve teljesen előnytelen feltételekkel. Aranyáron(95%) + kamatos kamatra, 15 évre. Ilyen törvényváltozás estén tudok vajon valamit tenni? Kérhetem a szerződés utólagos megváltoztatását. Kész őrület, hogy 3 hét miatt én 5 szörös árat fizessek, azért amit hamarosan bagóért megvehetnék....

nanemaaa # 2021.05.14. 07:04

Már hogy vásárolja vissza tőled az önkormányzat a lakást például piaci áron, majd egy hét múlva adja el neked tized áron? Jól értem a kérdést?

Legfeljebb akkor, ha egy éjfélkor benyújtásra kerülő módosítás keretében beleveszik a törvénybe, hogy ezen vételárat kell érvényesíteni visszamenőleg is mondjuk 2021. január 1-ig.

Ha veszel egy autót 15 millió forintért, majd utána a cég leakciózza a többit, akkor visszamenőleg a tiédet is le fogja értékelni? Vagy a TESCO-ban a tejet? Mert lássuk be, itt elvi kérdésben nem a vételár a döntő.

Kyra0022 # 2021.05.14. 07:53

Nem, ne vásárolja vissza, csak hogy ne ennyire hátrányos legyen rámnézve. Mivel a szerződés feltételeit is törvényben szabàlyozták, a törvény pedig változott, kérhetem e a szerződés módosítását vagy ilyesmire gondoltam. Én nem nyerészkedni akarok rajta, csak ha mások ilyen nagyon jól járnak, szerintem nem korrekt hogy én meg nagyon nem.

oligaliga # 2021.05.14. 08:56

Kyra0022

Mivel a szerződés feltételeit is törvényben szabàlyozták, a törvény pedig változott, kérhetem e a szerződés módosítását vagy ilyesmire gondoltam.

Nem, csak ha a jogszabály azt kifejezetten megengedi.

Atrex # 2021.05.14. 11:27

Így utólag örülök,hogy 2 éve nem képesek a megvásárlási kérelmemre válaszolni... :/

matthiasi # 2021.05.14. 12:07

Kyra0022 %!!!

Így jártál.
Egy , szerintem erkölcsileg jogtalan előnyről lemaradtál.

igen mostanában főleg az első kerületben történt olyan törvény változás mely szerint megvásárolhatják az önkormányzati lakásokat nagyon, de nagyon előnyös áron a benne lakók. Magyarul bagóért.... egyik fivérem mondta anno, hogy a Papa szarért húgért vett egy önkormányzati lakást.

Ez igaz régen volt... úgy a 70 -es évek elején, volt egy gondolat, hogy túltesznek a korábban.... nevezzük nevén a gyereket... tehát a rabolt lakásokon. akkor hamar leálltak. Az igazi biznisz a rendszer vátozás után volt. Akkor is szarért húgyért adták az önkormányzati lakásokat.
Ennek is annak is volt egy szépség hibája : mindenki nem részesülhetett belőle.

Hát nem tudom, majd csak elfogynak ezek is.

matthiasi # 2021.05.14. 12:30

Van Mo.-on kb. 4,2 millió lakás. Ilyen olyan állapotban, a legtöbbjük, a döntő többségük személyi tulajdonban.

A bérlakás talán 3 % -os országos szinten.

ok. legyen 4 %.
Ebből az un. önkormányzati státusú nagyjából a fele.
Ezek jellemzője a nyomott lakbér és bizonyos részének az elhanyagolt állapota. Na ezeket nevezik szociális bérlakásnak. A szoc. bérlakás jellemzője mint írtam a nyomott lakbér. Gyakolatilag egy garázsért többetlehet kérni.
Egy garázs úgy 20 nm, jó ha van benne egy 100 -as izzó és egy hideg vizes csap. A bérletidíja a hung. róbert k körúton belül 25 eft körüli.
Ugyan itt egy önkormányzati bérlakás a maga 19 - 21 nm ével 15 eft .
Ebben benne van a szemét szállítás is. na meg a közös helyiségek - lépcsők - folyósók takarítása.
De van fűtési világítási lehetőség.
Nos akinek van esze és valamiért nem kell nekie a lakás, kiadja.
tavaly voltam tanú egy esküvőn ahol névházasságot kötöttek a kiadás megkönnyítésére.

A bérlő az új házastársától + 50 eft-ot kér még.
Az ifjú, 78 éves férj meg perkál.

Először olyan konstrukcióban gondolkodott a hasznosító, hogy egy színlelt adósságot ismertet el a beköltözővel
, de azt eltaktikázta. A nász utánra gondolta az aláírást, de a férj lánya megvétózta.

Amúgy külön élnek !

Atrex # 2021.05.14. 13:04

matthiasi

Kíváncsiságból most néztem meg ahol én lakom ott egyszer próbálta már az önk. kiadni egy lakást. 2016-ban,nyilván aki beköltözik annak kellett volna felújítani.
42 m2 - felújítás költsége 9+ millió...
akinek önk. lakásra van szüksége vagy pályázik,hogy legyen hol laknia annak nincs 10millája egy önk. lakást felújítani majd bérlőként benne maradnia.

Na most így ennek mi értelme ?

Így senki nem fogja se igénybe venni se megkapni. Tehát inkább hagyják lerohadni az egészet.

Szintén ebben a házban a FSZ komplett iroda helység van amit 15+ éve rohad,házból 2-en is kivették volna,egyik oktatási célra használta volna,másik a cégét helyezte volna oda és ott dolgozott volna...egyiknek se adták ki,pedig vállalták volna a felújítást mindent.

Atrex # 2021.05.14. 13:39

Jah és még 2 fontos infó.
A ház közel 30 év után jutott el oda,hogy vissza vakolják a lépcsőházat + lépcső feljárót felújítsák...gondolhatod,hogy maga a házzal se foglalkozott az önk. mindent át akart tolni a társasház részre.

Tehát akinek most ott van önk. lakása az tuti megfogja venni és eladni ahogy tudja,ugyanis előtte volt,hogy az önk. nem akarta eladni viszont semmi mást se akart a házzal kezdeni. Minden fajta megoldástól elhatárolódtak.

Sombokor # 2021.05.14. 19:01

Tekintve, hogy vannak önkormányzatok, amelyek a saját bevételeikből új bérlakásokat építettek, én nem látok érdemi erkölcsi és jogi különbséget a jelenlegi tervezet és a között, mintha a magán lakástulajdonosokat köteleznék arra, hogy 20%-on adják el a kiadott lakásaikat a bérlőiknek. Ez a törvénytervezet undorító.

MajorDomus # 2021.05.14. 20:48

BoriBori

Mi jelentősége van hogy 25 évig fizették a lakbért?

Azért fizették,mert kaptak egy lakást,aminek a bére a fele sem volt az albérleti áraknak.

Ha az én bérlőm 25 éve bérli a lakásomat,akkor kérheti hogy a piaci ár 20 %-ért adjam el neki?

Ne vicceljünk már!