Munkajogi kérdések.


wers # 2020.06.05. 09:54

A munkaidő 8 óra 30 perc

Biztos, hogy 8 óra 30 perc a munkaidő? Nem 8 óra munkaidő + 30 perc szünet? Heti hány óra van a szerződésben?

Sinnike90 # 2020.06.05. 11:04

Hétfőtől csütörtökig 7:30-16:30-ig vannak a munkahelyen. Ebben benne van a 30 perc munkaközi szünet. Pénteken 7:30-13:30-ig van a munkaidő(nincs munkaközi szünet). Így jön ki a heti 40 óra munkaidő.
A szabadságot 8 órában számolják. Pl.:Hétfőtől csütörtökig szabadságon van a munkavállaló akkor az 32 órának felel meg, pénteken dolgozik 6 órát és még 2 órát le kell dolgoznia, hogy meg legyen a heti 40 óra munkaidő.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.06.05. 11:08

Nem válaszoltál: hol csinálják ezt így? (Nem a munkaidőbeosztást, azt értem - a szabadság elszámolását.)

Én órabéres köztisztviselőt még nem láttam.

Sinnike90 # 2020.06.05. 11:11

Egyenlőre nem szeretném ezt felfedni. Arra kíváncsiak a munkavállalók, hogy szabályos e így.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.06.05. 11:31

A szabadságot napokban mérik. A köztisztviselőnek havi illetménye van. A munkaidőt pedig a munkáltató osztja be. Slussz.

Angelina87 # 2020.06.06. 08:31

Üdvözlök Mindenkit,

Kérdésem a következő:
Szállodában dolgozom, ahol nagyon sok embert elbocsátottak, miután bezárt a szálloda, de maradtunk páran alkalmazásban új szerződéssel, ami ún. ügyeletről szólt, és bruttó 1000.-Ft-os órabérrel számoltak.
Most, hogy helyreállt a rend, új szerződést fogunk kapni, de azt mondták számítsunk arra, hogy nem fogjuk megkapni az eddigi bérünket, hanem csökkentve lesz.
Kérdezem, milyen munkabér csökkentést tudnak eszközölni, ha eddig is a szakmai minimálbért kaptuk? Lecsökkentik min. bérre ami szakképesítés nélküli? Vagy olvasom itt, hogy van ez az időkeretes foglalkoztatás,..., azt is bevezethetik?

Tudom, hogy szerződés nélkül talán akár fölösleges is előre találgatni, de nagyon kevés bérért nem szeretnék dolgozni..

Kovács_Béla_Sándor # 2020.06.06. 09:46

Eddig is aláírtad a szerződéseket...

Kovács_Béla_Sándor # 2020.06.06. 09:48

És már az 1000 forintos órabér se érte el a garantált bérminimumot.

Hornok # 2020.06.08. 08:23

Üdvözlöm! Érdeklődni szeretnék az alábbi helyzetben mit tehetek?
A járványhelyzet miatt a cégem bértámogatást igényelt és kapott, köztük utánam is június 1-től 3 hónapra.
Biztos forrásból tudom azonban, hogy meg szeretnének válni tőlem. Rendes felmondással nem lehetséges, hiszen nyilatkoztak a bértámogatás igénylésénél.

Milyen lehetrőségeim vannak?
Köszönöm szíves válaszukat és segítségüket.

wers # 2020.06.08. 08:26

Milyen lehetrőségeim vannak?

Mire? Te akarod megszüntetni a munkaviszonyt? Ha nem, akkor semmi. Esetleg elkezdesz csendben új munkahelyet keresni, hogy ne érjen meglepetés.

Arra nem lehet válaszolni. mit tegyél ha a munkáltatód lép valamit, mert azt a valamit még nem ismerjük.

Hornok # 2020.06.08. 08:35

Ha én mondanék fel, kezdeményezhetek közös megegyezést, és a 3 havi bér (bértáámogatással együtt) kifizetését?

wers # 2020.06.08. 09:02

Közösen bármiről meg lehet egyezni, amiben mindkét fél egyet ért.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.06.08. 09:08

És szerinted ebbe a munkáltató beleegyezik? :D Hogy 30 napi, munkavégzéssel ellentételezett bér helyett kifizet három havi bért a semmiért?
Mather Teresa Ltd. :D

wers # 2020.06.08. 10:18

Nagy pénzt én nem tennék rá, de a próbálkozás nem kerül semmibe. Többnyire.
De jelen esetben azért sokba kerülhet, mert ha eddig még nem akarta kirúgni a munkáltató egy ilyen húzás után már tuti. A három hónap lejárta után. (én biztos hajlanék rá)

wers # 2020.06.08. 10:22

Hmmm - hétfőn délre már fáradnék?

Tuti bemásoltam az előző elejére:

És szerinted ebbe a munkáltató beleegyezik? :D

(gyanítom e nélkül is érthető volt - csak bosszant)

truth... # 2020.06.11. 08:26

Üdvözletem!

Azt szeretném megkérdezni, hogy ha a dolgozónak a munkáltató fegyelmivel mond fel, nem illeti meg munkanélküli segély?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.06.11. 08:29

Úgy érted, azonnali hatályú felmondással? Szerintem az mindegy.

wers # 2020.06.11. 08:31

Álláskereséséi járadék. Nem kizáró ok. Nem is említik a munkaviszony megszűnésének okát módját.

truth... # 2020.06.11. 08:34

Igen, úgy értettem.
De közben már leesett. Hamarabb kérdeztem, mint gondolkodtam volna... :)
Ha egyébként a jogosultsági feltételnek megfelel, akkor jár neki.

És még egy kérdés. Van a dolgozónak olyan lehetősége, hogy ha a munkáltató a felmondásával kapcsolatos dokumentumokat szeretné vele aláíratni, a foglalkoztatott azt mondja, hogy nem ír alá a helyszínen azonnal semmit, hanem szeretné azt jobban áttanulmányozni?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.06.11. 08:37

(Méltánytalan lenne. A munkáltató azonnali hatállyal felmond, a munkavállaló ezt jogellenesnek tartja, pert indít - de addig is, amíg eldől, még csak álláskeresési támogatást se kapjon? Meg egyébként is: állást keres? Igen. Akkor?)

drbjozsef # 2020.06.11. 08:39

truth...,

Komolyan azt kérdezed, hogy kötelező bármit is aláírni?

Persze hogy nem.

Egyoldalú nyilatkozatnál, mint a munkáltató felmondása nincs is rá szükség, legfeljebb magát az átvételt kell igazolni. De azt se kell aláírni, megoldja a munkáltató ha kell.

truth... # 2020.06.11. 08:41

Jó, igen, ez valóban igaz.

Davcys # 2020.06.11. 23:55

Üdvözletem!

Az illető egy Székesfehérvári Élelmiszeripari gyárban dolgozik!
Heti 40 órás munkaszerződéssel.

2012.01.01-én lépett állományba és azóta is határozatlan szerződésben van a céggel!

Kollektív szerződésük nincs!

A munkavállaló 3 műszakban dolgozott napi 8 órában heti 5-6 napokat átlagban!
Mindenfelé plusz óra és kötelező kifizetést megkapott maradéktalanul.

2019.01.21.én a cég bejelentést tett egy másik munkarend érvénybe lépéséről ami napi 12 óra és heti 3-4 nap. Hétfő Kedd Szombat Vasárnap, Szerda Csütörtök Péntek, így váltakozva a heteket folyamatos műszakban 6:00-18:00 , 18:00-6:00, tehát egyik héten 48 órát dolgozott másikon 36 órát!

Az illetőnek ez a munkarend még tetszett is a kedvezőbb szabadidő miatt!

Ami kérdéses:

Innentől kezdve ha szabadságra ment az illető azt 12 órában számolták el neki még akkor is ha hónapokkal előtte szólt ,hogy mikor szeretne szabadságra menni.

Folyamatos pótlékot nem kapott az illető 6 hét után sem!!! Pedig úgy tudom hogy ennyi idő után már kötelezően!
Kizárólag a Vasárnapi pótlékot kapta amikor munkát végzett Vasárnap havi 2 alkalommal ezekre a napokra 50% kapott pluszba!

Ez így ment egészen 2020.05.01 ig amikor is a cég közölte ismét szóban egyik napról a másikra, hogy nincs szükség a 12 órás munkarendre ezért visszaállítják a 8 órás munkavégzést heti 5-6 nappal!

Kérdésem az, hogy törvényesen járt el a cég?

Mindenféle papír és tájékoztatás nélkül ehhez van joga a munkáltatónak úgy hogy nincs kollektív szerződés?

Köszönöm előre is!

drbjozsef # 2020.06.12. 05:13

Davcys,

Igen.
A munkaidő beosztás a munkáltató jogköre.
Ott a tájékoztatás : mostantól ez és ez a munkarend.

bajzi # 2020.06.12. 11:05

Üdvözlök Mindenkit!
Feleségemet idén április elsejétől - mint később kiderült-fizetetlen szabadságra küldte a munkáltatója.
Aláírt egy nyilatkozatot amiben annyi szerepelt , hogy beleegyezését adja , miszerint június 1-től csökkentett munkaidőben kevesebb összegért tudja foglalkoztatni a kialakult helyzet normalizálódásáig . Ebben egyetlen szó sem szerepel 2 hónap fizetetlen otthon létről . Semmi más iratot nem írt alá . Jogszerűen járt el a munkáltató ? Amennyiben nem mit lehet tenni ?
Köszönöm